Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2021, 13:07

Leporello έγραψε:
05 Ιαν 2021, 14:04
Αρίστος έγραψε:
31 Δεκ 2020, 11:49
Aνεβηκε μια θεση η Σουηδια στο 25.

Ανεβηκε 2 θεσεις η Ελλαδα στο 44.
Νέα πτώση τής Σουηδίας κατά δύο θέσεις, στο 27. Η τακτική να μην ανακοινώνει κρούσματα και νεκρούς Σαββατοκύριακα και αργίες, αποδεικνύεται σωτήρια.
Εκτός κι αν υπολογίζεις μεσοβδόμαδα. Γι' αυτό την τελευταία εβδομάδα την έβγαλες 10η ενώ ήταν 7η κατά την δική μου μέτρηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Ιαν 2021, 13:11

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ3 » 14 Ιαν 2021, 13:12

Leporello έγραψε:
14 Ιαν 2021, 11:14
Αρίστο, η αγαπημένη σου Σουηδία ανέβηκε μιά θέση, καθώς την ξεπέρασε η Βραζιλία. Αντίθετα, η Ελλάδα έπεσε τρείς θέσεις στην 47η θέση, καθώς ανέβηκαν Σλοβακία, Μάλτα και Γερμανία.

Ο τυπος παρουσιαζε επι μηνες την Βραζιλια ως χωρα που δεν εφαρμοζει λοκνταουν και ξαφνικα σηκωσε νημα οτι η Βραζιλια χρεοκωπησε επειδη εκανε λοκνταουν
Τι θελεις τωρα;
Να αρχισει να γραφει οτι η Σουηδια ανεβαινει στους νεκρους λογο λοκνταουν;


Μιλαμε για τον τυπο που ταυτοχρονα θελει να εχει η Ελλαδα κλειστα συνορα επι ενα χρονο και να ταξιδευουν ελευθερα οι αντεμβολιαστες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ3 την 14 Ιαν 2021, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34807
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιαν 2021, 13:17

Πάνω από 1500 νεκροί χθες στη Βρεταννία,πάνω από χίλιοι στη Γερμανία.Ολες οι επιδημίες στην ιστορία χτυπάνε διαφορετικές περιοχές σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα κατά κύματα.Όσοι συγκρίνουν εβδομάδα με εβδομάδα δεν συγκρίνουν τίποτε.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιαν 2021, 13:23

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:17
Πάνω από 1500 νεκροί χθες στη Βρεταννία,πάνω από χίλιοι στη Γερμανία.Ολες οι επιδημίες στην ιστορία χτυπάνε διαφορετικές περιοχές σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα κατά κύματα.Όσοι συγκρίνουν εβδομάδα με εβδομάδα δεν συγκρίνουν τίποτε.
Μόνο την τάση βλέπεις μελετώντας τα εβδομαδιαία στατιστικά. Αν κοιτάς το σύνολο από την αρχή τής επιδημίας, δεν καταλαβαίνεις τίποτα, γιατί τα συνολικά στατιστικά είναι δυσκίνητα. Βγάζω και στατιστικά ανά μήνα
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2021, 13:27

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:17
Πάνω από 1500 νεκροί χθες στη Βρεταννία,πάνω από χίλιοι στη Γερμανία.Ολες οι επιδημίες στην ιστορία χτυπάνε διαφορετικές περιοχές σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα κατά κύματα.Όσοι συγκρίνουν εβδομάδα με εβδομάδα δεν συγκρίνουν τίποτε.
Αντιθέτως, όσοι έχουν πει ότι δεν είναι δυνατόν να σταματήσεις μια νόσο που εξαπλώνεται με τον πιο εύκολο τρόπο, δηλαδή η οδός διάδοσης είναι αυτής των ιών του αναπνευστικού, αποδεικνύεται ότι είχαν δίκιο. Αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση.

Στην χθεσινή ευρωπαϊκή αναφορά των χωρών, η Ελλάδα ήταν 34η στις 37, με μόνο τις Φινλανδία, Αλβανία και Λευκορωσία σε καλύτερες θέσεις. Συνολικά είναι στην 26η θέση θνησιμότητας, αλλά οι 4-5 από κάτω είναι έτοιμες να την περάσουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34807
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιαν 2021, 13:31

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:27
Αντιθέτως, όσοι έχουν πει ότι δεν είναι δυνατόν να σταματήσεις μια νόσο που εξαπλώνεται με τον πιο εύκολο τρόπο, δηλαδή η οδός διάδοσης είναι αυτής των ιών του αναπνευστικού, αποδεικνύεται ότι είχαν δίκιο. Αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση.
Αυτό ισχύει με την προυπόθεση ότι δεν ανακαλύπτεται φάρμακο ή εμβόλιο.Διότι εάν ανακαλυφθεί έχει σημασία πόσους σώζεις στην αρχή.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2021, 13:37

Πάντα έχει σημασία πόσους σώζεις αλλά πάντα πρέπει να κάνεις ανάλυση ρίσκου. Πόσους σώζεις και πόσους καταδικάζεις. Ποιους σώζεις και ποιους καταδικάζεις. Υπάρχουν τρόποι να ελαχιστοποιήσεις τις απώλειες από όλες τις πλευρές;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34807
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιαν 2021, 13:40

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:37
Πάντα έχει σημασία πόσους σώζεις αλλά πάντα πρέπει να κάνεις ανάλυση ρίσκου. Πόσους σώζεις και πόσους καταδικάζεις. Ποιους σώζεις και ποιους καταδικάζεις. Υπάρχουν τρόποι να ελαχιστοποιήσεις τις απώλειες από όλες τις πλευρές;
Φυσικά και υπάρχει και είναι σύνθετο το πρόβλημα όμως.Εξαρτάται και από τη δομή της οικονομίας,τις αντοχές της,τη γεωγραφία και πολλά άλλα.
Στην περίπτωση της Ελλάδος το λάθος που βλέπω εγώ είναι ότι το δεύτερο λοκντάουν έπρεπε να γίνει στις 20 Οκτωβρίου.Το πρώτο έγινε στην ώρα του και τελείωσε στην ώρα του.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2021, 13:43

Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι το δεύτερο δεν έπρεπε να γίνει καθόλου και δεν θεωρώ ότι ωφέλησε σε κάτι. Με άλλον τρόπο έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιαν 2021, 13:46

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:43
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι το δεύτερο δεν έπρεπε να γίνει καθόλου και δεν θεωρώ ότι ωφέλησε σε κάτι. Με άλλον τρόπο έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση.
Ε, όσο νά'ναι, 100 νεκρούς τους γλύτωσες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιαν 2021, 13:48

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:27
Αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι κάποτε η Νορβηγία που έχει τώρα 93 νεκρούς ανά εκατομμύριο, θα φθάσει τα νούμερα του Βελγίου (1.743) ή έστω τής γειτονικής της Σουηδίας; (970)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2021, 16:37

Leporello έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:48
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:27
Αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι κάποτε η Νορβηγία που έχει τώρα 93 νεκρούς ανά εκατομμύριο, θα φθάσει τα νούμερα του Βελγίου (1.743) ή έστω τής γειτονικής της Σουηδίας; (970)
Δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι μελλοντολόγος. Κάποιες διαφορές θα συνεχίσουν να υπάρχουν εξαιτίας διαφορετικών συνθηκών. Το Βέλγιο ας πούμε είναι κέντρο διερχομένων της Ευρώπης, η Νορβηγία όχι. Δεν είναι καν στην ΕΕ κι αυτό παίζει ρόλο (είναι βέβαια στον ΕΟΧ). Όμως, έστω και με καθυστέρηση, επιδεινώνεται η κατάσταση σε Νορβηγία και Φινλανδία.

Επίσης θα ήθελα να δω και να συγκρίνω τις τελικές εκτιμήσεις θνησιμότητας όλου του έτους για να δούμε αν τα νούμερα αυτά συγκλίνουν περισσότερο ή όχι.

Να θυμίσω όμως ότι οι βόρειες χώρες δεν πήραν τα μέτρα που πήραν οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Ούτε με καραντίνες κινήθηκαν ούτε με υποχρεωτικές μάσκες. Διάλεξαν τον ορθότερο δρόμο της έμφασης στην καθαριότητα, απολύμανση και διατήρηση των αποστάσεων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιαν 2021, 17:20

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 16:37
Leporello έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:48
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:27
Αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι κάποτε η Νορβηγία που έχει τώρα 93 νεκρούς ανά εκατομμύριο, θα φθάσει τα νούμερα του Βελγίου (1.743) ή έστω τής γειτονικής της Σουηδίας; (970)
Δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι μελλοντολόγος. Κάποιες διαφορές θα συνεχίσουν να υπάρχουν εξαιτίας διαφορετικών συνθηκών. Το Βέλγιο ας πούμε είναι κέντρο διερχομένων της Ευρώπης, η Νορβηγία όχι. Δεν είναι καν στην ΕΕ κι αυτό παίζει ρόλο (είναι βέβαια στον ΕΟΧ). Όμως, έστω και με καθυστέρηση, επιδεινώνεται η κατάσταση σε Νορβηγία και Φινλανδία.

Επίσης θα ήθελα να δω και να συγκρίνω τις τελικές εκτιμήσεις θνησιμότητας όλου του έτους για να δούμε αν τα νούμερα αυτά συγκλίνουν περισσότερο ή όχι.

Να θυμίσω όμως ότι οι βόρειες χώρες δεν πήραν τα μέτρα που πήραν οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Ούτε με καραντίνες κινήθηκαν ούτε με υποχρεωτικές μάσκες. Διάλεξαν τον ορθότερο δρόμο της έμφασης στην καθαριότητα, απολύμανση και διατήρηση των αποστάσεων.
Μελλοντολόγος δεν είσαι, το φερμάνι όμως ότι "αργά ή γρήγορα οι διαφορές μεταξύ χωρών τείνουν στην ισοπέδωση" το έβγαλες. Τέλος πάντων, αυτό που λέει ο πατησιώτης ότι κυκλοφορεί ο ιός κατά περιοχές, είναι σε μεγάλο βαθμό σωστό. Αυτό δείχνουν τα στατιστικά που παρακολουθώ. Τον Δεκέμβριο τα Βαλκάνια ήταν ιδιαίτερα επιβαρυμένα, ενώ η Σκανδιναβία περνούσε ελαφρά. Τώρα, το βάρος έχει πέσει στην Mitteleuropa, ενώ και στον Βορρά, ήδη Σουηδία και Δανία είναι χειρότερες από την Ελλάδα. Ομως, ενώ ολόκληρη περιοχή υποφέρει, κάθε κράτος τής περιοχής έχει τις ιδιαιτερότητές του. Δεν βλέπω συγκλίσεις, βλέπω αποκλίσεις. Φυσικά, στο τέλος θα γίνει ο λογαριασμός.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Ιαν 2021, 17:23

Ελληγενή, είσαι ανοιχτός;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39683
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ψεκασμένος πόνος: τρέχουν και δεν φτάνουν οι Σουηδοί, σκληρό lockdown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιαν 2021, 17:24

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ3 έγραψε:
14 Ιαν 2021, 13:12

Μιλαμε για τον τυπο που ταυτοχρονα θελει να εχει η Ελλαδα κλειστα συνορα επι ενα χρονο και να ταξιδευουν ελευθερα οι αντεμβολιαστες



Αρίστος έγραψε:
14 Ιαν 2021, 17:19

100 φορες το εχω πει.

Ειμαι ΚΑΤΑ της ελευθερης διακινησης με χωρες που εχουν μεγαλη διασπορα κρουσματων.

Και με τις υπολοιπες μονο τουρισμος μεσω τεστ (η εμβολιων εφοσον οι περισσοτεροι αυτο θα προτιμησουν).

Αλλο διακινηση χωρις διακρισεις και αλλο χυμα μετακινησεις.

Αν καταλαβαινε τη διαφορα ο Γιαννοπουλος θα ανεβαινε λεβελ. :003:
.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών