Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42850
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Νοέμ 2020, 03:11

Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:47
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:42


Τι εννοείς; Χάθηκε ο εμβολιασμός σου στη διαδρομή;
Όχι, χάθηκε η ικανότητα σου να τον αποδείξεις.
Τίποτα δεν χάθηκε. Στο αεροδρόμιο, αφού το ελέγξουν, σου δίνουν μία βεβαίωση ότι είσαι οκ, μ' αυτήν πας μ' αυτήν γυρνάς.

Αλλά, όπως είπα, συζητάμε τεχνικές μπούρδες και χάνουμε την ουσία.
Άρα μάνι-μάνι μιλάμε για μια βεβαίωση με αμοιβαία αναγνώριση από δύο χώρες. Ε, κάτι τέτοιο λένε, αλλά για αναγνώριση από περισσότερες χώρες ώστε να μην χρειαστεί να ξαναελέγξουν. Για να δούμε, δεν ελπίζω πολλά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 03:14

ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:01
Εσύ που δεν είσαι, έχεις κάτι να προτείνεις στην οικογένειά του; Να το κάνει το νέο εμβόλιο; Ή να ξεχάσει το δικαίωμά της να ταξιδεύει, να μορφώνεται, να ψυχαγωγείται, να καταναλώνει;
Εγώ δεν μπορώ να προτείνω τίποτα. Το να ζητήσω να γίνει υποχρεωτικά ένα νέο εμβόλιο χωρίς να έχω ο ίδιος ενημερωθεί επαρκώς για την ασφάλειά του (στο βαθμό που μπορεί να ενημερωθεί ένας άσχετος), θα ήταν υπερβολικό. Μπορώ όμως να πω πως θα το θεωρούσα υπεύθυνη στάση, αν κάποιος δεν θέλει να εμβολιαστεί άμεσα να μην έχει την απαίτηση να μπει στον κλειστό χώρο ενός αεροσκάφους μαζί με άλλους, για ένα πρώτο διάστημα, μέχρι να κρίνει και να εκτιμήσει καλύτερα τις συνέπειες του εμβολιασμού.

Δηλαδή τώρα που πεθαίνουν ομαδικά πολλοί συνάνθρωποί μας, το δικαίωμα της ψυχαγωγίας και του ταξιδιού μας προσωρινά υποχωρεί.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 03:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:11
Άρα μάνι-μάνι μιλάμε για μια βεβαίωση με αμοιβαία αναγνώριση από δύο χώρες. Ε, κάτι τέτοιο λένε, αλλά για αναγνώριση από περισσότερες χώρες ώστε να μην χρειαστεί να ξαναελέγξουν. Για να δούμε, δεν ελπίζω πολλά.
Επί της ουσίας, προσωπικά δεν θα ήθελα μια ακόμα καταγραφή σε μία βάση δεδομένων. Ας μην ταξιδέψει προσωρινά ο μη εμβολιασμένος και ας ελέγχεται σε κάθε φάση του ταξιδιού αυτό με την επίδειξη ενός εγγράφου, το οποίο θα ελέγχεται για τη εγκυρότητά του χωρίς να καταγράφεται ο ταξιδιώτης.
Ας θεσπιστεί ένα έγγραφο, τύπου ταυτότητας που θα αναγράφονται τα εμβόλια και θα είναι εύκολα ελέγξιμο και δύσκολο να παραποιηθεί. Όχι ηλεκτρονική ταυτότητα κάρτα που κανείς δεν ξέρει τι γράφει και ποιος την καταγράφει ή γιατί.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 27 Νοέμ 2020, 03:20

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:14
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:01
Εσύ που δεν είσαι, έχεις κάτι να προτείνεις στην οικογένειά του; Να το κάνει το νέο εμβόλιο; Ή να ξεχάσει το δικαίωμά της να ταξιδεύει, να μορφώνεται, να ψυχαγωγείται, να καταναλώνει;
Εγώ δεν μπορώ να προτείνω τίποτα. Το να ζητήσω να γίνει υποχρεωτικά ένα νέο εμβόλιο χωρίς να έχω ο ίδιος ενημερωθεί επαρκώς για την ασφάλειά του (στο βαθμό που μπορεί να ενημερωθεί ένας άσχετος), θα ήταν υπερβολικό. Μπορώ όμως να πω πως θα το θεωρούσα υπεύθυνη στάση, αν κάποιος δεν θέλει να εμβολιαστεί άμεσα να μην έχει την απαίτηση να μπει στον κλειστό χώρο ενός αεροσκάφους μαζί με άλλους, για ένα πρώτο διάστημα, μέχρι να κρίνει και να εκτιμήσει καλύτερα τις συνέπειες του εμβολιασμού.

Δηλαδή τώρα που πεθαίνουν ομαδικά πολλοί συνάνθρωποί μας, το δικαίωμα της ψυχαγωγίας και του ταξιδιού μας προσωρινά υποχωρεί.
Δεν είμαι ο πρώτος που έγραψε πως όποιος πιστεύει ότι το μέτρο θα περιοριστεί στα αεροπορικά ταξίδια είναι σούπερ αφελής.
Εγώ θα χρησιμοποιούσα άλλον χαρακτηρισμό, βαρύτερο.
Και είναι τουλάχιστον άστοχο να συνδέουμε κορώνες περί ομαδικών θανάτων συνανθρώπων μας και υποχώρηση της ψυχαγωγίας, με το ερώτημα που ήδη αρχίζει να τίθεται περί του ατομικού δικαιώματος άρνησης εμβολιασμού με το συγκεκριμένο εμβόλιο, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 03:27

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:14
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 03:01
Εσύ που δεν είσαι, έχεις κάτι να προτείνεις στην οικογένειά του; Να το κάνει το νέο εμβόλιο; Ή να ξεχάσει το δικαίωμά της να ταξιδεύει, να μορφώνεται, να ψυχαγωγείται, να καταναλώνει;
Εγώ δεν μπορώ να προτείνω τίποτα. Το να ζητήσω να γίνει υποχρεωτικά ένα νέο εμβόλιο χωρίς να έχω ο ίδιος ενημερωθεί επαρκώς για την ασφάλειά του (στο βαθμό που μπορεί να ενημερωθεί ένας άσχετος), θα ήταν υπερβολικό. Μπορώ όμως να πω πως θα το θεωρούσα υπεύθυνη στάση, αν κάποιος δεν θέλει να εμβολιαστεί άμεσα να μην έχει την απαίτηση να μπει στον κλειστό χώρο ενός αεροσκάφους μαζί με άλλους, για ένα πρώτο διάστημα, μέχρι να κρίνει και να εκτιμήσει καλύτερα τις συνέπειες του εμβολιασμού.

Δηλαδή τώρα που πεθαίνουν ομαδικά πολλοί συνάνθρωποί μας, το δικαίωμα της ψυχαγωγίας και του ταξιδιού μας προσωρινά υποχωρεί.
Στον κλειστό χώρο του αεροσκάφους μόνο πειράζει; Ο κλειστός του λεωφορείου; Ο κλειστός του τραίνου; Της τράπεζας; Δηλαδή να μην έχει την απαίτηση να συνεχίσει τη ζωή του. Όποιος από τους άλλους που θα είναι μαζί του γουστάρει να μην κινδυνεύει από τον ιό με το 0.2 ποσοστό θνητότητας και δεν το νοιάζουν τα ρίσκα του εμβολίου, να κάνει το εμβόλιο. Όποιος δε γουστάρει να το κάνει δεν το κάνει.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Νοέμ 2020, 10:23

Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Νοέμ 2020, 10:25

vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:23
Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
Αν έχουν AIDS, ηπατίτιδα, χλαμύδια;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Νοέμ 2020, 10:29

vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:23
Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
νομιζω δεν διαβαζουν μπακαλογατο

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Νοέμ 2020, 10:30

Τα αεροπλάνα θα έπρεπε να απαγορευτούν ετσι κ αλλιώς για το ευρύ κοινό γιατι βλάπτουν το περιβάλλον :102:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Νοέμ 2020, 10:32

talaipwros έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:29
vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:23
Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
νομιζω δεν διαβαζουν μπακαλογατο
Νομίζω πως υπεκφεύγεις.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Νοέμ 2020, 10:35

vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:32
talaipwros έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:29
vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:23
Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
νομιζω δεν διαβαζουν μπακαλογατο
Νομίζω πως υπεκφεύγεις.
δεν εχω διαφορετικη πληροφορηση απο σενα, δεν διαβαζα να λενε για το εμβολιο της γριππης, για καποιο παραξενο λογο δεν συγκρινουν τον COVID με τη γριππη

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Νοέμ 2020, 10:40

Δεν πεθαίνει κόσμος από την γρίπη;
Το μισό σερβερ του πχωρουμ καταλαμβάνεται από πίνακες σύγκρισης θνησιμότητας γρίπης με covid19.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Νοέμ 2020, 10:43

vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:40
Δεν πεθαίνει κόσμος από την γρίπη;
Το μισό σερβερ του πχωρουμ καταλαμβάνεται από πίνακες σύγκρισης θνησιμότητας γρίπης με covid19.
Οποτε επιστρέφουμε στην προηγούμενη απάντηση μου
talaipwros έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:29
vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:23
Θα ελέγχουν και για το εμβόλιο της γρίπης;
νομιζω δεν διαβαζουν μπακαλογατο

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Νοέμ 2020, 10:46

vagabondo έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 10:40
Το μισό σερβερ του πχωρουμ καταλαμβάνεται από πίνακες σύγκρισης θνησιμότητας γρίπης με covid19.
Τους οποίους βάζει ο εξής ένας χρήστης :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Νοέμ 2020, 10:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:32
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:29
Το εμβόλιο του Κόβιντ θα το τρίβεις στην άκτρακτο; Υπάρχει υποδομή για το αντικόβιντ αλλά όχι για τα άλλα;
Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει. Γι αυτό λέει ο Μόσιαλος να φτιαχτεί. Δε λέει απλά "κοιτάχτε τα βιβλιάρια". Τι θα καταλάβει δηλαδή ο Σενεγαλέζος από το Ελληνικό βιβλιάριο;
Τα αρχικά "MMR"; Τις ημερομηνίες δόσεων; Την φωτογραφία της μάπας σου;

Μέχρι τώρα τι καταλάβαινε ο Κονγκολέζος, που για να ταξιδέψεις χρειάζεσαι εμβόλιο Ηπατίτιδας Α, Β, Τυφοειδούς πυρετού, Td, MMR και λύσσας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών