Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Νοέμ 2020, 02:32

Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:29
Το εμβόλιο του Κόβιντ θα το τρίβεις στην άκτρακτο; Υπάρχει υποδομή για το αντικόβιντ αλλά όχι για τα άλλα;
Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει. Γι αυτό λέει ο Μόσιαλος να φτιαχτεί. Δε λέει απλά "κοιτάχτε τα βιβλιάρια". Τι θα καταλάβει δηλαδή ο Σενεγαλέζος από το Ελληνικό βιβλιάριο; Χρειάζεται ένα στάνταρ σύστημα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 27 Νοέμ 2020, 02:34

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:30
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:21
Κάτω από την ταμπέλα "αντιεμβολιαστές" ποιους ακριβώς κατηγορούμε εν προκειμένω;
Δεν ξέρω οι άλλοι. Εγώ αυτούς που διακινούν θεωρίες συνωμοσίας* και είναι εκ προοιμίου αντίθετοι στον εμβολιασμό για λόγους μη ιατρικούς ή λόγους προσχηματικά ιατρικούς.

* Θεωρίες για χειραγώγηση μαζών, για φίμωση ατομικών ελευθεριών, για εμβόλια που θα πλουτίσουν το Γκέιτς και τέτοια.
Άρα, λοιπόν, περιμένω και την έκφραση της ανάλογης διαφωνίας σου όταν υπό αυτόν τον όρο τσουβαλιάζονται και όσοι ενώ έχουν εμβολιαστεί με όλα τα υποχρεωτικά έως σήμερα εμβόλια, διατυπώνουν έντονο σκεπτικισμό και ,τελικά, την απόφασή τους να μην δεχτούν το συγκεκριμένο.
Οι ταμπέλες και τα τσουβαλιάσματα είναι εκ του πονηρού.

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 02:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:32
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:29
Το εμβόλιο του Κόβιντ θα το τρίβεις στην άκτρακτο; Υπάρχει υποδομή για το αντικόβιντ αλλά όχι για τα άλλα;
Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει. Γι αυτό λέει ο Μόσιαλος να φτιαχτεί. Δε λέει απλά "κοιτάχτε τα βιβλιάρια". Τι θα καταλάβει δηλαδή ο Σενεγαλέζος από το Ελληνικό βιβλιάριο; Χρειάζεται ένα στάνταρ σύστημα.

Από ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα φύγεις για να πας στη Σενεγάλη;


Αλλά συζητάμε τα διαδικαστικά μιας πίπας. Και αρκετά επικίνδυνης για τα ατομικά δικαιώματα πίπας.

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 02:37

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:30
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:21
Κάτω από την ταμπέλα "αντιεμβολιαστές" ποιους ακριβώς κατηγορούμε εν προκειμένω;
Δεν ξέρω οι άλλοι. Εγώ αυτούς που διακινούν θεωρίες συνωμοσίας* και είναι εκ προοιμίου αντίθετοι στον εμβολιασμό για λόγους μη ιατρικούς ή λόγους προσχηματικά ιατρικούς.

* Θεωρίες για χειραγώγηση μαζών, για φίμωση ατομικών ελευθεριών, για εμβόλια που θα πλουτίσουν το Γκέιτς και τέτοια.
Δεν ξέρω τι σημαίνει "φίμωση ελευθεριών", μάλλον απολύτως τίποτα. Σίγουρα πάντως περιορισμός ελευθερίας, όταν σου λένε τι πρέπει να βάλεις στο σώμα σου και τι όχι και το αν θα πρέπει να γουστάρεις να πάρεις το ρίσκο ενός εμβολίου 6 μηνών για τον σαρς κοβ 2, υπάρχει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 27 Νοέμ 2020, 02:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 02:38

ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:34
ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:30
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:21
Κάτω από την ταμπέλα "αντιεμβολιαστές" ποιους ακριβώς κατηγορούμε εν προκειμένω;
Δεν ξέρω οι άλλοι. Εγώ αυτούς που διακινούν θεωρίες συνωμοσίας* και είναι εκ προοιμίου αντίθετοι στον εμβολιασμό για λόγους μη ιατρικούς ή λόγους προσχηματικά ιατρικούς.

* Θεωρίες για χειραγώγηση μαζών, για φίμωση ατομικών ελευθεριών, για εμβόλια που θα πλουτίσουν το Γκέιτς και τέτοια.
Άρα, λοιπόν, περιμένω και την έκφραση της ανάλογης διαφωνίας σου όταν υπό αυτόν τον όρο τσουβαλιάζονται και όσοι ενώ έχουν εμβολιαστεί με όλα τα υποχρεωτικά έως σήμερα εμβόλια, διατυπώνουν έντονο σκεπτικισμό και ,τελικά, την απόφασή τους να μην δεχτούν το συγκεκριμένο.
Οι ταμπέλες και τα τσουβαλιάσματα είναι εκ του πονηρού.
Έχω ήδη γράψει ότι δεν θέλω να κάνω ένα εμβόλιο αν υπάρχουν βάσιμες αμφιβολίες ότι είναι επαρκώς ελεγμένο. Μη με ρωτήσεις που μπαίνει το όριο για το επαρκώς. Δεν μπορώ να κρίνω. Εκεί που έμπαινε για οποιοδήποτε εμβόλιο έβγαινε στην αγορά μέχρι σήμερα. Καταλαβαίνω βέβαια ότι με 1,5 εκ νεκρούς παγκοσμίως δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Νοέμ 2020, 02:40

Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:32
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:29
Το εμβόλιο του Κόβιντ θα το τρίβεις στην άκτρακτο; Υπάρχει υποδομή για το αντικόβιντ αλλά όχι για τα άλλα;
Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει. Γι αυτό λέει ο Μόσιαλος να φτιαχτεί. Δε λέει απλά "κοιτάχτε τα βιβλιάρια". Τι θα καταλάβει δηλαδή ο Σενεγαλέζος από το Ελληνικό βιβλιάριο; Χρειάζεται ένα στάνταρ σύστημα.

Από ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα φύγεις για να πας στη Σενεγάλη;


Αλλά συζητάμε τα διαδικαστικά μιας πίπας. Και αρκετά επικίνδυνης για τα ατομικά δικαιώματα πίπας.
Και πως γυρίζεις πίσω; Αν διάβασες το κείμενο που συζητάμε έχεις την ίδια άποψη και για το πιστοποιητικό για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 02:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:40
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:32

Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει. Γι αυτό λέει ο Μόσιαλος να φτιαχτεί. Δε λέει απλά "κοιτάχτε τα βιβλιάρια". Τι θα καταλάβει δηλαδή ο Σενεγαλέζος από το Ελληνικό βιβλιάριο; Χρειάζεται ένα στάνταρ σύστημα.

Από ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα φύγεις για να πας στη Σενεγάλη;


Αλλά συζητάμε τα διαδικαστικά μιας πίπας. Και αρκετά επικίνδυνης για τα ατομικά δικαιώματα πίπας.
Και πως γυρίζεις πίσω; Αν διάβασες το κείμενο που συζητάμε έχεις την ίδια άποψη και για το πιστοποιητικό για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού;
Τι εννοείς; Χάθηκε ο εμβολιασμός σου στη διαδρομή;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 02:43

Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:37
Δεν ξέρω τι σημαίνει "φίμωση ελευθεριών", μάλλον απολύτως τίποτα. Σίγουρα πάντως περιορισμός ελευθερίας, όταν σου λένε τι πρέπει να βάλεις στο σώμα σου και τι όχι και το αν θα πρέπει να γουστάρεις να πάρεις το ρίσκο ενός εμβολίου 6 μηνών για τον σαρς κοβ 2, υπάρχει.
Συνήθως οι θεωρίες συνωμοσίας πάνε πακέτο. Βλέπεις ποιος γράφει τι και από τα διάφορα που λέει καταλαβαίνεις αν μπορείς να τον πάρεις στα σοβαρά ή όχι. Είναι άλλο πράγμα η επιφύλαξη για κάτι που βγαίνει βιαστικά και είναι άλλο πράγμα το θα μας βάλουνε νανορομπότ στο αίμα, θα μας κάνουν πειθήνια πρόβατα για να μην αντιδρούμε (με το ίδιο το εμβόλιο δηλαδή) κοκ.

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 02:46

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:43
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:37
Δεν ξέρω τι σημαίνει "φίμωση ελευθεριών", μάλλον απολύτως τίποτα. Σίγουρα πάντως περιορισμός ελευθερίας, όταν σου λένε τι πρέπει να βάλεις στο σώμα σου και τι όχι και το αν θα πρέπει να γουστάρεις να πάρεις το ρίσκο ενός εμβολίου 6 μηνών για τον σαρς κοβ 2, υπάρχει.
Συνήθως οι θεωρίες συνωμοσίας πάνε πακέτο. Βλέπεις ποιος γράφει τι και από τα διάφορα που λέει καταλαβαίνεις αν μπορείς να τον πάρεις στα σοβαρά ή όχι. Είναι άλλο πράγμα η επιφύλαξη για κάτι που βγαίνει βιαστικά και είναι άλλο πράγμα το θα μας βάλουνε νανορομπότ στο αίμα, θα μας κάνουν πειθήνια πρόβατα για να μην αντιδρούμε (με το ίδιο το εμβόλιο δηλαδή) κοκ.
Σίγουρα πάνε και κακώς γιατί τα εμβόλια γενικά είναι κάτι πολύ χρήσιμο. Αλλά χάνουμε την ουσία εδώ ασχολούμενοι με αυτό. Το θέμα είναι ότι μπορεί ευλόγως κάποιο να μην γουστάρει να το κάνει, κάποιοι άλλοι όχι με τόσο καλούς λόγους, αλλά η προσπάθεια επιβολής παραμένει ίδια.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 27 Νοέμ 2020, 02:46

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:38
ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:34
ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:30


Δεν ξέρω οι άλλοι. Εγώ αυτούς που διακινούν θεωρίες συνωμοσίας* και είναι εκ προοιμίου αντίθετοι στον εμβολιασμό για λόγους μη ιατρικούς ή λόγους προσχηματικά ιατρικούς.

* Θεωρίες για χειραγώγηση μαζών, για φίμωση ατομικών ελευθεριών, για εμβόλια που θα πλουτίσουν το Γκέιτς και τέτοια.
Άρα, λοιπόν, περιμένω και την έκφραση της ανάλογης διαφωνίας σου όταν υπό αυτόν τον όρο τσουβαλιάζονται και όσοι ενώ έχουν εμβολιαστεί με όλα τα υποχρεωτικά έως σήμερα εμβόλια, διατυπώνουν έντονο σκεπτικισμό και ,τελικά, την απόφασή τους να μην δεχτούν το συγκεκριμένο.
Οι ταμπέλες και τα τσουβαλιάσματα είναι εκ του πονηρού.
Έχω ήδη γράψει ότι δεν θέλω να κάνω ένα εμβόλιο αν υπάρχουν βάσιμες αμφιβολίες ότι είναι επαρκώς ελεγμένο. Μη με ρωτήσεις που μπαίνει το όριο για το επαρκώς. Δεν μπορώ να κρίνω. Εκεί που έμπαινε για οποιοδήποτε εμβόλιο έβγαινε στην αγορά μέχρι σήμερα. Καταλαβαίνω βέβαια ότι με 1,5 εκ νεκρούς παγκοσμίως δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου.
Εκτιμώ το ότι πάμπολλες φορές έχεις περιγράψει με προσωπικά παραδείγματα την ατομική σου ευθύνη, αλλά και τη διάθεση να επηρεάσεις προς μια σωστή (κατ' εσέ) κατεύθυνση τον περίγυρό σου.
Εδώ, όμως, από το "δεν θέλω να κάνω ένα εμβόλιο αν υπάρχουν βάσιμες αμφιβολίες ότι είναι επαρκώς ελεγμένο", περνάμε ξαφνικά στο "δεν ξέρω τι σημαίνει επαρκώς...δεν μπορώ να κρίνω...δεν υπάρχει πολυτέλεια...". Αφήνεις δηλαδή ήδη ένα τεράστιο παράθυρο να "πειστείς" απο μια επιχειρηματολογία που θα γίνεται ολοένα και πιο ασφυκτική, τόσο σε χρονικά περιθώρια όσο και σε παρέμβαση στις ατομικές σου ελευθερίες.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Νοέμ 2020, 02:47

Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:42
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:40
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:36



Από ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα φύγεις για να πας στη Σενεγάλη;


Αλλά συζητάμε τα διαδικαστικά μιας πίπας. Και αρκετά επικίνδυνης για τα ατομικά δικαιώματα πίπας.
Και πως γυρίζεις πίσω; Αν διάβασες το κείμενο που συζητάμε έχεις την ίδια άποψη και για το πιστοποιητικό για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού;
Τι εννοείς; Χάθηκε ο εμβολιασμός σου στη διαδρομή;
Όχι, χάθηκε η ικανότητα σου να τον αποδείξεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 27 Νοέμ 2020, 02:51

ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:43
Είναι άλλο πράγμα η επιφύλαξη για κάτι που βγαίνει βιαστικά και είναι άλλο πράγμα το θα μας βάλουνε νανορομπότ στο αίμα, θα μας κάνουν πειθήνια πρόβατα για να μην αντιδρούμε (με το ίδιο το εμβόλιο δηλαδή) κοκ.
Ελπίζω να διακρίνεις και ο ίδιος ότι σκοπίμως αυτά τα άκρα δεν διαχωρίζονται στη ρητορική, όχι του φόρουμ (ποιος χέστηκε γι' αυτή) αλλά στην "ψεκαστική" λειτουργία των Μέσων που αντανακλά τη θέληση διερεύνησης για λογαριασμό των υπευθύνων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 02:53

ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:46
Αφήνεις δηλαδή ήδη ένα τεράστιο παράθυρο να "πειστείς" απο μια επιχειρηματολογία που θα γίνεται ολοένα και πιο ασφυκτική, τόσο σε χρονικά περιθώρια όσο και σε παρέμβαση στις ατομικές σου ελευθερίες.
Προφανώς θα παίξουν πολλά ρόλο. Θα μιλήσω πχ με το γιατρό μου, θα παρακολουθήσω σχετικές ειδήσεις, θα ακούσω τι έχουν να πουν άνθρωποι με γνώσεις πάνω σε αυτό. Από που κι ως που δικαιούμαι εγώ να έχω άποψη, έτσι στον αέρα, για την ασφάλεια ενός εμβολίου;

Και η ασφυκτική πίεση θα παίξει ρόλο και είναι κάτι υπαρκτό. Αν συνεχίσουμε να πεθαίνουμε με τους ίδιους ρυθμούς για όλο τον υπόλοιπο χειμώνα παίρνεις υπολογίζεις διαφορετικά ρίσκα από ότι αν ανακοπεί η μετάδοση. Δεν είμαι πιτσιρίκι και κινούμαι αναγκαστικά στο κέντρο της Αθήνας.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Νοέμ 2020, 02:55

ethereal έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:51
ST48410 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:43
Είναι άλλο πράγμα η επιφύλαξη για κάτι που βγαίνει βιαστικά και είναι άλλο πράγμα το θα μας βάλουνε νανορομπότ στο αίμα, θα μας κάνουν πειθήνια πρόβατα για να μην αντιδρούμε (με το ίδιο το εμβόλιο δηλαδή) κοκ.
Ελπίζω να διακρίνεις και ο ίδιος ότι σκοπίμως αυτά τα άκρα δεν διαχωρίζονται στη ρητορική, όχι του φόρουμ (ποιος χέστηκε γι' αυτή) αλλά στην "ψεκαστική" λειτουργία των Μέσων που αντανακλά τη θέληση διερεύνησης για λογαριασμό των υπευθύνων.
Τα μέσα επικοινωνίας έχουν κάνει αθλιότητες. Και ναι, υπάρχει τσουβάλιασμα. Αλλά δεν με ξενίζουν αυτά πια. Και γενικά ενημερώνομαι πολύ περισσότερο από πηγές που προτείνουν φίλοι εδώ, παρά από τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά δελτία ειδήσεων.

Uppercut

Re: Θες αεροπλάνο; αποδειξη εμβολιασμών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 27 Νοέμ 2020, 03:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:47
Uppercut έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:42
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 02:40

Και πως γυρίζεις πίσω; Αν διάβασες το κείμενο που συζητάμε έχεις την ίδια άποψη και για το πιστοποιητικό για το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού;
Τι εννοείς; Χάθηκε ο εμβολιασμός σου στη διαδρομή;
Όχι, χάθηκε η ικανότητα σου να τον αποδείξεις.
Τίποτα δεν χάθηκε. Στο αεροδρόμιο, αφού το ελέγξουν, σου δίνουν μία βεβαίωση ότι είσαι οκ, μ' αυτήν πας μ' αυτήν γυρνάς.

Αλλά, όπως είπα, συζητάμε τεχνικές μπούρδες και χάνουμε την ουσία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών