Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 29 Νοέμ 2020, 14:30

Τι γνωσεις μωρε χρειαζεται για το εμβολιο;Τι γνωσεις ειχατε εσεις και οι γονεις σας για τα εμβολια που καναμε παιδια και αργοτερα στον στρατο;Σας επιασαν ολους οι ψευτοανησυχιες για τις επιπτωσεις των εμβολιων που προωθουν οι ψεκασμενοι.Αντε βαλτε τη βελονα στο μπρατσο σας να τελειωνουμε μια ωρα αρχυτερα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11866
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Νοέμ 2020, 14:32

Πρέπει να γίνουν συμβόλαια και να υπογράψουμε.

Π.Χ αν σας βρει κάτι απ το εμβόλιο το κράτος να χορηγεί γυναίκα ή άνδρα (για τις γυναίκες) της αρεσκείας σας και με τα κατάλληλα προσόντα για να σας φροντίζει.

:003:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Νοέμ 2020, 14:49

Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:27
Δηλαδή πως θα αποκτήσει ο λαός τις απαραίτητες γνώσεις για το τι είναι ένα εμβόλιο και να θα έχει ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγεία του; από ποιον θα ενημερωθεί; να το σπουδάσει;
Γιατί όχι; Για κακό το έχεις;
Να στρώσει κώλο να μάθει ο,τι μπορεί.
Λοκνταου ειν' αυτό, φτάνει πια το ριάλιτι, ας κάνει και κάτι χρήσιμο. Υποτίθεται οτι μιλάμε για υπαρξιακή απειλή και ο άλλος δεν μπορει ξεχωρίσει τον ιο απ' τον Μορφονιό.

Αν πάλι βαριέται, ας πάρει αυτο που θα του πει ο Κούλης. Μέχρι τώρα σε όλα μέσα έχει πέσει.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Νοέμ 2020, 14:51

Ντουπλικατο
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 29 Νοέμ 2020, 14:53

Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:27
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 13:42
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 16:09
Με τι γνώσεις θα επιλέξει ο απλός λαός τι εμβόλιο θα κάνει;
Με τι φόντα αξιολόγησε ο "απλός λαός" ο,τι άκουσε απο τους εκάστοτε πολιτικούς, τα ΜΜΕ, κλπ;
Με τα ίδια φόντα θα επιλέξει και το εμβόλιο.

Εκτός κι αν θεωρείς ο,τι είναι ανίκανος να κάνει οποιαδήποτε αξιολόγηση. Οπότε πάει αλλού το θέμα.








Βέβαια η ιδέα του να τσακιστεί ο "λαός" να σποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις, προφανώς δεν είδε το φώς της ημέρας, έτσι;
Δηλαδή πως θα αποκτήσει ο λαός τις απαραίτητες γνώσεις για το τι είναι ένα εμβόλιο και να θα έχει ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγεία του; από ποιον θα ενημερωθεί; να το σπουδάσει;
Γεγονός είναι ότι όλα τα γνωστά εμβόλια έκαναν 7-10 χρόνια να φτιαχτούν και να κυκλοφορήσουν.

Άλλο γεγονός είναι ότι η θεραπεία αντισωμάτων πάει πάρα πολύ καλά, αλλά την εφαρμόζουν μόνον σε συγκεκριμένα άτομα, όπως πχ σε αρχιεπισκόπους που μπαίνουν προληπτικώς στην Εντατική "λόγω της ηλικίας τους και της θέσης τους".

Άλλο γεγονός είναι ότι είχε κυκλοφορήσει εμβόλιο κατά της ηπατίτιδας με παρενέργεια εκφυλιστικές, νευρολογικές ασθένειες και ενώ ακόμα και οι άσχετοι βρίσκαμε αυτήν την πληροφορία στο web, συνέχισαν να το κάνουν κανονικά στην Ψωροκώσταινα. Το είχαν πληρώσει αφού. Μην πάει χαμένο.

Τέλος, γεγονός είναι πως όταν λένε για όσους το αρνούνται, αναφέρονται σε ψεκασμενιές όπως τα τσιπάκια και την μετάλλαξη του DNA, "επιχειρήματα" που καταρρίπτει οποιοσδήποτε με απολυτήριο σχολείου, για να υποβαθμίσουν την άρνηση. Μου εξήγησαν γιατί είναι άκυρο αυτό που λένε για την μετάλλαξη του DNA και με τις γνώσεις βιολογίας του σχολείου το κατάλαβα.
Για τις διαπιστωμένες παρενέργειες εμβολίων που βγήκαν ακόμα και μετά από έρευνες ετών, μούγκα.

Από κει και πέρα ο καθένας ζυγίζει την κατάσταση και αποφασίζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 29 Νοέμ 2020, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Νοέμ 2020, 14:54

Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:49
Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:27
Δηλαδή πως θα αποκτήσει ο λαός τις απαραίτητες γνώσεις για το τι είναι ένα εμβόλιο και να θα έχει ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγεία του; από ποιον θα ενημερωθεί; να το σπουδάσει;
Γιατί όχι; Για κακό το έχεις;
Να στρώσει κώλο να μάθει ο,τι μπορεί.
Λοκνταου ειν' αυτό, φτάνει πια το ριάλιτι, ας κάνει και κάτι χρήσιμο. Υποτίθεται οτι μιλάμε για υπαρξιακή απειλή και ο άλλος δεν μπορει ξεχωρίσει τον ιο απ' τον Μορφονιό.

Αν πάλι βαριέται, ας πάρει αυτο που θα του πει ο Κούλης. Μέχρι τώρα σε όλα μέσα έχει πέσει.
Δηλαδή ο μέσος 50αρης που δεν έχει σχετική μόρφωση θα μπορέσει να κατανοήσει την επιστήμη πίσω από εμβόλια, ιούς κτλ. Νομίζω αυτό είναι το πρόβλημα μας γενικότερα. Να το παίζουμε ειδικοί των πάντων όντας άσχετοι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Νοέμ 2020, 15:21

Κι αν δεν την αποκτήσει την γνώση (ο μέσος 50αρης 40αρης 30αρης 20αρης) σε ποιόν θα βασιστεί; Ερώτησα ήδη: στον Κούλη;

Άλλα όταν έχεις να κάνεις με έναν λαό που απεχθάνεται την προσωπική ευθύνη, ναι, τέτοια διλήματα θα γεννιούνται.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Νοέμ 2020, 15:23

Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:21
Κι αν δεν την αποκτήσει την γνώση (ο μέσος 50αρης 40αρης 30αρης 20αρης) σε ποιόν θα βασιστεί; Ερώτησα ήδη: στον Κούλη;

Άλλα όταν έχεις να κάνεις με έναν λαό που απεχθάνεται την προσωπική ευθύνη, ναι, τέτοια διλήματα θα γεννιούνται.
Ξέρω γω, σε κανέναν που είναι του επαγγέλματος πχ; σε κανέναν γιατρό ίσως; λέω εγώ τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 29 Νοέμ 2020, 15:43

Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:23
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:21
Κι αν δεν την αποκτήσει την γνώση (ο μέσος 50αρης 40αρης 30αρης 20αρης) σε ποιόν θα βασιστεί; Ερώτησα ήδη: στον Κούλη;

Άλλα όταν έχεις να κάνεις με έναν λαό που απεχθάνεται την προσωπική ευθύνη, ναι, τέτοια διλήματα θα γεννιούνται.
Ξέρω γω, σε κανέναν που είναι του επαγγέλματος πχ; σε κανέναν γιατρό ίσως; λέω εγώ τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα.
Απαντηση
15 έτη κι έπειτα στη κυκλοφορία σε μάθημα για εμβολια απο γιατρο
Τώρα βεβαια περασαν και τα χρόνια και βγήκαν νέες τεχνικες λογικά άλλαξαν κι οι απαντησεις

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Νοέμ 2020, 15:48

Και σου είπε κανείς να μη ρωτήσεις το γιατρό σου; Ελευθερία έχουμε προς το παρόν, δεν σου υποδεικνύει κανείς από πού να αντλήσεις τις γνώσεις σου.

Πες μας και εμας τί θα σου πεί να... μαθαίνουμε όλοι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Νοέμ 2020, 15:49

bluerose έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:43
Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:23
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:21
Κι αν δεν την αποκτήσει την γνώση (ο μέσος 50αρης 40αρης 30αρης 20αρης) σε ποιόν θα βασιστεί; Ερώτησα ήδη: στον Κούλη;

Άλλα όταν έχεις να κάνεις με έναν λαό που απεχθάνεται την προσωπική ευθύνη, ναι, τέτοια διλήματα θα γεννιούνται.
Ξέρω γω, σε κανέναν που είναι του επαγγέλματος πχ; σε κανέναν γιατρό ίσως; λέω εγώ τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα.
Απαντηση
15 έτη κι έπειτα στη κυκλοφορία σε μάθημα για εμβολια απο γιατρο
Τώρα βεβαια περασαν και τα χρόνια και βγήκαν νέες τεχνικες λογικά άλλαξαν κι οι απαντησεις
Τι εννοείς;
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:48
Και σου είπε κανείς να μη ρωτήσεις το γιατρό σου; Ελευθερία έχουμε προς το παρόν, δεν σου υποδεικνύει κανείς από πού να αντλήσεις τις γνώσεις σου.

Πες μας και εμας τί θα σου πεί να... μαθαίνουμε όλοι.
Εσύ από που θα αντλήσεις γνώμη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 29 Νοέμ 2020, 15:52

Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:49
bluerose έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:43
Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:23


Ξέρω γω, σε κανέναν που είναι του επαγγέλματος πχ; σε κανέναν γιατρό ίσως; λέω εγώ τώρα ένα τυχαίο παράδειγμα.
Απαντηση
15 έτη κι έπειτα στη κυκλοφορία σε μάθημα για εμβολια απο γιατρο
Τώρα βεβαια περασαν και τα χρόνια και βγήκαν νέες τεχνικες λογικά άλλαξαν κι οι απαντησεις
Τι εννοείς;
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:48
Και σου είπε κανείς να μη ρωτήσεις το γιατρό σου; Ελευθερία έχουμε προς το παρόν, δεν σου υποδεικνύει κανείς από πού να αντλήσεις τις γνώσεις σου.

Πες μας και εμας τί θα σου πεί να... μαθαίνουμε όλοι.
Εσύ από που θα αντλήσεις γνώμη;
Τι εννοώ;
Σε μάθημα για τα εμβόλια, σε ερώτηση συμμαθητή προς το γιατρό που μας έκανε το μαθημα
Είχε πει 15 έτη το θυμάμαι

Εδώ θυμάμαι που είπα αντιγόνο το αντίσωμα κι έκανε αααα αυτό είναι σοβαρό λάθος. Από τότε το εμπέδωσα

Δεν είμαστε του Πανεπιστημίου αλλά κάνανε φιλότιμες προσπαθειες οι καθηγητές, είμαι ευχαριστημενη από όσα πηρα

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Νοέμ 2020, 15:55

Εφόσον ο ΠΡΩΤΕΑΣ δεν κυκλοφορεί πια στο φόρουμ, θα αρκεστώ στον Δημοκρατικό. Αν φτάσουμε στα έσχατα, ο,τι πει η Γενια της Αμαρτίας.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Νοέμ 2020, 15:56

Juno έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:53
Naida έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 14:27
Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 13:42


Με τι φόντα αξιολόγησε ο "απλός λαός" ο,τι άκουσε απο τους εκάστοτε πολιτικούς, τα ΜΜΕ, κλπ;
Με τα ίδια φόντα θα επιλέξει και το εμβόλιο.

Εκτός κι αν θεωρείς ο,τι είναι ανίκανος να κάνει οποιαδήποτε αξιολόγηση. Οπότε πάει αλλού το θέμα.








Βέβαια η ιδέα του να τσακιστεί ο "λαός" να σποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις, προφανώς δεν είδε το φώς της ημέρας, έτσι;
Δηλαδή πως θα αποκτήσει ο λαός τις απαραίτητες γνώσεις για το τι είναι ένα εμβόλιο και να θα έχει ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγεία του; από ποιον θα ενημερωθεί; να το σπουδάσει;
Γεγονός είναι ότι όλα τα γνωστά εμβόλια έκαναν 7-10 χρόνια να φτιαχτούν και να κυκλοφορήσουν.

Άλλο γεγονός είναι ότι η θεραπεία αντισωμάτων πάει πάρα πολύ καλά, αλλά την εφαρμόζουν μόνον σε συγκεκριμένα άτομα, όπως πχ σε αρχιεπισκόπους που μπαίνουν προληπτικώς στην Εντατική "λόγω της ηλικίας τους και της θέσης τους".

Άλλο γεγονός είναι ότι είχε κυκλοφορήσει εμβόλιο κατά της ηπατίτιδας με παρενέργεια εκφυλιστικές, νευρολογικές ασθένειες και ενώ ακόμα και οι άσχετοι βρίσκαμε αυτήν την πληροφορία στο web, συνέχισαν να το κάνουν κανονικά στην Ψωροκώσταινα. Το είχαν πληρώσει αφού. Μην πάει χαμένο.

Τέλος, γεγονός είναι πως όταν λένε για όσους το αρνούνται, αναφέρονται σε ψεκασμενιές όπως τα τσιπάκια και την μετάλλαξη του DNA, "επιχειρήματα" που καταρρίπτει οποιοσδήποτε με απολυτήριο σχολείου, για να υποβαθμίσουν την άρνηση. Μου εξήγησαν γιατί είναι άκυρο αυτό που λένε για την μετάλλαξη του DNA και με τις γνώσεις βιολογίας του σχολείου το κατάλαβα.
Για τις διαπιστωμένες παρενέργειες εμβολίων που βγήκαν ακόμα και μετά από έρευνες ετών, μούγκα.

Από κει και πέρα ο καθένας ζυγίζει την κατάσταση και αποφασίζει.
Το εμβόλιο της γρίπης πριν κυκλοφορήσει πόσο καιρό είχε γίνει έρευνα ξέρουμε; μήπως οι ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι τέτοιοι που για να επιτρέψουν να κυκλοφορήσει ένα εμβόλιο σημάνει ότι είναι οκ; καταλαβαίνω τις αμφιβολίες και εγώ δεν είμαι φιλική στην ιδέα, λόγω της τόσο άμεσης ας πούμε διαδικασίας, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα το τι γινόταν πριν με τα εμβόλια, έρευνα κτλ και δεν έχω τις απαιτούμενες εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβω αν κάτι είναι σωστό ή όχι καθότι κυκλοφορεί πολύ πράγμα και καμιά εμπιστοσυνη δεν έχω στην κυβέρνηση μας και στην ΕΕ θα προτιμήσω να εμπιστευτώ την άποψη του γιατρού μου που τον εμπιστεύομαι 15 χρόνια τώρα και όσο να 'ναι εχει περισσότερες γνώσεις από εμένα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Τι εμβόλιο θα μας φέρουν ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 29 Νοέμ 2020, 16:16

Imperium έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 15:55
Εφόσον ο ΠΡΩΤΕΑΣ δεν κυκλοφορεί πια στο φόρουμ, θα αρκεστώ στον Δημοκρατικό. Αν φτάσουμε στα έσχατα, ο,τι πει η Γενια της Αμαρτίας.
Εντάξει
Μια ένεση μπορώ να στη πατησω
Τις αντιπηκτικες δυο δυο

Αυτό το λέω γιατί περαν του ότι ξέρω δεν απαντάω κι ας χιουμοριζεις

Μπορεί να σε δυσκολέψε το 15 έτη, αλλά έγραψα, αυτό ειπωθεικε επίσης πριν 15 έτη και βάλε

Αλλάζουν τα δεδομένα
Και τώρα σκεφτεσε να εμπιστευτείς λόγο της κατάστασης
Αν ρωτουσες πριν το κοβιτ κάποιο που ξέρει ίσως έλεγε δοκιμή 2 χρόνια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών