Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34336
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Νοέμ 2020, 21:52

Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:43
Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:39
Δεν ξέρω για γιατρούς αλλά οι Μηχανικοί δεν πρόκειται να γυρίσουν ενώ θα συνεχίσουν να μεταναστεύουν από την Ελλάδα αν η πολιτεία δεν πάρει σοβαρά μέτρα για την προστασία του επαγγέλματος.
κάτι δεν μου κολλάει. Γιατί να πάρει μέτρα η πολιτεία για την προστασία οποιουδήποτε επαγγέλματος? Όποιος δεν την παλεύει αν πάει εξωτερικο ή να κάνει κάτι άλλο.
ΥΓ: Μηχανικός είμαι

Διότι φίλε μου κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τους κανόνες της αγοράς.Kατά τη διάρκεια των μνημονίων πόσοι γιατροί διορισμένοι στο ΕΣΥ έφυγαν από την Ελλάδα για το εξωτερικό;Χιλιάδες.
Πόσοι κλητήρες και γραμματείς μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι έφυγαν από το δημόσιο για να μεταναστεύσουν;Μηδέν.
Για να μη σου φεύγουν λοιπόν οι χρήσιμοι πρέπει να τους πληρώσεις καλύτερα και επειδή δεν έχεις λεφτά για όλους πρέπει να αυξήσεις τους μισθούς των γιατρών (και των μηχανικών ίσως) και να κόψεις τους μισθούς των άλλων.Το ενιαίο μισθολόγιο δεν περνάει στον παγκόσμιο καπιταλισμό,πως να το κάνουμε.
Ετσι γινόταν και στον υπαρκτό σοσιαλισμό,έφευγαν οι καλύτεροι και έμεναν πίσω αυτοί που φοβούνταν τον ανταγωνισμό.Ο έμπειρος Καζάκος που ζήτησε ανάλογα μέτρα αντιμετωπίσεως του brain drain - απαγόρευση εξόδου - ήξερε τι έλεγε.Χωρίς τείχη σοσιαλίζον σύστημα δεν στέκεται στον σκληρό αυτό κόσμο.Φεύγουν τα ταλέντα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Νοέμ 2020, 21:52

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:51
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:48
talaipwros έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:46


τι παρτ ταιμ, Μαιο με Οκτωβριο φουλ ταιμ ( το 9 - 2 ειναι φουλ ταιμ ωραριο στο ΕΣΥ εκτος πανδημιας, μην ακους κλαψες )
πασο, προφανως ξέρεις από πρώτο χέρι. Αν είναι καμια κρητη πχ λέει αν σου πούνε σαμοθράκη, πας?
πού να πάει βρε ο γερολαδάς, σας παραμυθιάζει.

εμένα με πήραν χθες και μου λένε θα εφημερέυσεις Κυριακή κόβιδ.

στην Αγγλία αν γινόταν αυτό για το 24ωρο θα τσιμπούσε κανένα 400ρι στερλίνες.

στην γλυκιά μας πατρίδα 4 ευρώ την ώρα μικτά και προ φόρου.
εσυ εισαι στραβογιαννο, για αυτο. Εγω ειμαι γερος ανθρωπος
Επισης υποθετω οτι η πανδημια οντως δημιουργει προβληματα.
Σε ΚΣ, ιδιως μερα χωρις χειρουργεια πριν τις 9 δεν παταγε επιμελητης και οταν ερχοντουσαν, ερχοντουσαν με καφεδες και φιλαθλο ( τοτε)

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 21:56

talaipwros έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:49
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:48
talaipwros έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:46


τι παρτ ταιμ, Μαιο με Οκτωβριο φουλ ταιμ ( το 9 - 2 ειναι φουλ ταιμ ωραριο στο ΕΣΥ εκτος πανδημιας, μην ακους κλαψες )
πασο, προφανως ξέρεις από πρώτο χέρι. Αν είναι καμια κρητη πχ λέει αν σου πούνε σαμοθράκη, πας?
αν εχει καλες ταβερνες, μια χαρα παω.
Ισα ισα δεν θα εχει και δουλεια. Θα παρω και 3 βδομαδες κανονικη αδεια, μια βδομαδα εκπαιδευτικη, θα τις κολλησω τις μερες σε τιποτα ΣΚ, μια χαρα θα ειναι.
Που υπογραφω;
ειδικά σαμοθράκη σαν ορθοπεδικός θα φτύσεις αίμα. Θα σου έρχονται όλοι οι εναλλακτικοί τζιβάτοι ζαιομαστούρδηες με σπασμένα χέρια και πόδια από πτώσεις στις βάθρες + τα κανονικά περιστατικά.
Φαγητό έχει καταπληκτικό αν σου αρέσει το κατσικάκι
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Νοέμ 2020, 21:56

πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:52
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:43
Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:39
Δεν ξέρω για γιατρούς αλλά οι Μηχανικοί δεν πρόκειται να γυρίσουν ενώ θα συνεχίσουν να μεταναστεύουν από την Ελλάδα αν η πολιτεία δεν πάρει σοβαρά μέτρα για την προστασία του επαγγέλματος.
κάτι δεν μου κολλάει. Γιατί να πάρει μέτρα η πολιτεία για την προστασία οποιουδήποτε επαγγέλματος? Όποιος δεν την παλεύει αν πάει εξωτερικο ή να κάνει κάτι άλλο.
ΥΓ: Μηχανικός είμαι

Διότι φίλε μου κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τους κανόνες της αγοράς.Kατά τη διάρκεια των μνημονίων πόσοι γιατροί διορισμένοι στο ΕΣΥ έφυγαν από την Ελλάδα για το εξωτερικό;Χιλιάδες.
Πόσοι κλητήρες και γραμματείς μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι έφυγαν από το δημόσιο για να μεταναστεύσουν;Μηδέν.
Για να μη σου φεύγουν λοιπόν οι χρήσιμοι πρέπει να τους πληρώσεις καλύτερα και επειδή δεν έχεις λεφτά για όλους πρέπει να αυξήσεις τους μισθούς των γιατρών (και των μηχανικών ίσως) και να κόψεις τους μισθούς των άλλων.Το ενιαίο μισθολόγιο δεν περνάει στον παγκόσμιο καπιταλισμό,πως να το κάνουμε.
Ετσι γινόταν και στον υπαρκτό σοσιαλισμό,έφευγαν οι καλύτεροι και έμεναν πίσω αυτοί που φοβούνταν τον ανταγωνισμό.Ο έμπειρος Καζάκος που ζήτησε ανάλογα μέτρα αντιμετωπίσεως του brain drain - απαγόρευση εξόδου - ήξερε τι έλεγε.Χωρίς τείχη σοσιαλίζον σύστημα δεν στέκεται στον σκληρό αυτό κόσμο.Φεύγουν τα ταλέντα.
και που πανε οι καλυτεροι γιατροι;
σε σφαγεία δεκάδων χιλιαδων νεκρών;

Παρεμπιπτόντως επειδή οι γιατροι δεν θα υποκύψουν στο φιλοτιμο των τσιπρομητσοτακηδων
καλο θαταν να ζητήσουν υγειονομικους απο την κουβα, την κουβα των λαών.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30302
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Νοέμ 2020, 22:00

Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:39
Δεν ξέρω για γιατρούς αλλά οι Μηχανικοί δεν πρόκειται να γυρίσουν ενώ θα συνεχίσουν να μεταναστεύουν από την Ελλάδα αν η πολιτεία δεν πάρει σοβαρά μέτρα για την προστασία του επαγγέλματος.
κι'αλλα πιστοποιητικά που πρέπει να υπογράφουν μηχανικοί?
έλεος...
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 28 Νοέμ 2020, 22:02

nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:26
Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:25
nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:24


οχι τοσο εθελοντικα ... οσοι δεν γυρνουσανε θα χανανε την ιθαγενεια
καλή ιδέα. Τη μεταφέρω στο gov.gr
θα σε βριζει ο ορ ...
Ο talaipwros θα τσιμπήσει γιατί έχομε λεβεραντζ: τώρα με το brexit, θα χρειαστεί το διαβατήριο της ΕΕ που είναι δυνατότερο χαρτί. Δεν τον παίρνει να χάσει το ελληνικό :)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 22:03

Fluffy έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:56
πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:52
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:43


κάτι δεν μου κολλάει. Γιατί να πάρει μέτρα η πολιτεία για την προστασία οποιουδήποτε επαγγέλματος? Όποιος δεν την παλεύει αν πάει εξωτερικο ή να κάνει κάτι άλλο.
ΥΓ: Μηχανικός είμαι

Διότι φίλε μου κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τους κανόνες της αγοράς.Kατά τη διάρκεια των μνημονίων πόσοι γιατροί διορισμένοι στο ΕΣΥ έφυγαν από την Ελλάδα για το εξωτερικό;Χιλιάδες.
Πόσοι κλητήρες και γραμματείς μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι έφυγαν από το δημόσιο για να μεταναστεύσουν;Μηδέν.
Για να μη σου φεύγουν λοιπόν οι χρήσιμοι πρέπει να τους πληρώσεις καλύτερα και επειδή δεν έχεις λεφτά για όλους πρέπει να αυξήσεις τους μισθούς των γιατρών (και των μηχανικών ίσως) και να κόψεις τους μισθούς των άλλων.Το ενιαίο μισθολόγιο δεν περνάει στον παγκόσμιο καπιταλισμό,πως να το κάνουμε.
Ετσι γινόταν και στον υπαρκτό σοσιαλισμό,έφευγαν οι καλύτεροι και έμεναν πίσω αυτοί που φοβούνταν τον ανταγωνισμό.Ο έμπειρος Καζάκος που ζήτησε ανάλογα μέτρα αντιμετωπίσεως του brain drain - απαγόρευση εξόδου - ήξερε τι έλεγε.Χωρίς τείχη σοσιαλίζον σύστημα δεν στέκεται στον σκληρό αυτό κόσμο.Φεύγουν τα ταλέντα.
και που πανε οι καλυτεροι γιατροι;
σε σφαγεία δεκάδων χιλιαδων νεκρών;

Παρεμπιπτόντως επειδή οι γιατροι δεν θα υποκύψουν στο φιλοτιμο των τσιπρομητσοτακηδων
καλο θαταν να ζητήσουν υγειονομικους απο την κουβα, την κουβα των λαών.
σε σφαγεία που καθαρίζουν με τις εφημερίες 60-120κ/έτος αναλόγως εμεπειρίας
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 22:03

Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 22:02
nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:26
Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:25


καλή ιδέα. Τη μεταφέρω στο gov.gr
θα σε βριζει ο ορ ...
Ο talaipwros θα τσιμπήσει γιατί έχομε λεβεραντζ: τώρα με το brexit, θα χρειαστεί το διαβατήριο της ΕΕ που είναι δυνατότερο χαρτί. Δεν τον παίρνει να χάσει το ελληνικό :)
θα πάρει κανένα σπίτι στην κύπρο και έγινε
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 22:04

dna replication έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 22:00
Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:39
Δεν ξέρω για γιατρούς αλλά οι Μηχανικοί δεν πρόκειται να γυρίσουν ενώ θα συνεχίσουν να μεταναστεύουν από την Ελλάδα αν η πολιτεία δεν πάρει σοβαρά μέτρα για την προστασία του επαγγέλματος.
κι'αλλα πιστοποιητικά που πρέπει να υπογράφουν μηχανικοί?
έλεος...
Όταν ανοίγουν 5 πολυτεχνεία και φέρνεις και άλλους τόσους από ρουμανοβουλγαρίες αυτά συμβαίνουν
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 22:05

Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:49
Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:43
Ίακχος έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:39
Δεν ξέρω για γιατρούς αλλά οι Μηχανικοί δεν πρόκειται να γυρίσουν ενώ θα συνεχίσουν να μεταναστεύουν από την Ελλάδα αν η πολιτεία δεν πάρει σοβαρά μέτρα για την προστασία του επαγγέλματος.
κάτι δεν μου κολλάει. Γιατί να πάρει μέτρα η πολιτεία για την προστασία οποιουδήποτε επαγγέλματος? Όποιος δεν την παλεύει αν πάει εξωτερικο ή να κάνει κάτι άλλο.
ΥΓ: Μηχανικός είμαι
Το ξέρω ότι είσαι Μηχανικός το έχουμε συζητήσει παλιότερα. Εγώ δεν την παλεύω στην Ελλάδα το ότι δεν έχω μεταναστεύσει οφείλεται στην άρνηση της γυναίκας μου να προσαρμοστεί στην πραγματικότητα. Άλλο επάγγελμα δύσκολο με τόση ανεργία, έχω δοκιμάσει φωτοβολταϊκά και μεσιτικά χωρίς επιτυχία.
αυτό είναι όντως πρόβλημα αλλά δεν στο λύνει η πολιτεία. Πες της να πάτε δοκιμαστικά για 1 εξαμηνο και αν δνε την παλέψει γυρνάτε
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Νοέμ 2020, 22:05

Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 22:02
nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:26
Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:25


καλή ιδέα. Τη μεταφέρω στο gov.gr
θα σε βριζει ο ορ ...
Ο talaipwros θα τσιμπήσει γιατί έχομε λεβεραντζ: τώρα με το brexit, θα χρειαστεί το διαβατήριο της ΕΕ που είναι δυνατότερο χαρτί. Δεν τον παίρνει να χάσει το ελληνικό :)
εχεις δικιο για το πασαπορτι ...μωρε μεχρι και εισαγωγη θα κανει για να μην πατησει εθελοντικα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Προσκλητήριο για να επιστρέψουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό γιατροί και νοσηλευτές για την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 28 Νοέμ 2020, 22:15

Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 22:02
nostromos έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:26
Σενέκας έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 21:25


καλή ιδέα. Τη μεταφέρω στο gov.gr
θα σε βριζει ο ορ ...
Ο talaipwros θα τσιμπήσει γιατί έχομε λεβεραντζ: τώρα με το brexit, θα χρειαστεί το διαβατήριο της ΕΕ που είναι δυνατότερο χαρτί. Δεν τον παίρνει να χάσει το ελληνικό :)
Έτσι. Την Ευρώπη θελομεν και ας τρώγωμεν πέτρες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών