Αντηλιακα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Ιούλ 2018, 10:56

Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 10:11

ο γιατρός και ο κάθε γιατρός λέει το αυτονόητο, έχει γίνει τόσο χάλια η όλη κατάσταση με την τρύπα του όζοντος, που ο ήλιος είναι καλός μόνο για να στεγνώνουμε ρούχα και να ζεσταίνουμε νερό. η έκθεση στον ήλιο είναι πλέον επιβλαβής και μόνο, ειδικά για τα μικρά παιδιά, που θέλουν κάθε 50 λεπτά περίπου ανανέωση του αντηλιακού όχι για να μην καούν, αυτό είναι το λιγότερο, αλλά για να μην τρέχουν με καρκίνους του δέρματος στα 40 και στα 50 τους.
Ο καρκίνος του δέρματος στην Ελλάδα στατιστικά, είναι πολύ χαμηλότερα και πολύ λιγότερο θανατηφόρος απ'ότι άλλα είδη καρκίνου. Το πρωτεύων είδος καρκίνου είναι του πνεύμονα, δηλαδή το κάπνισμα και ίσως και τα καυσαέρια και τώρα πια το χειμώνα η αγαπημένη αιθαλομίχλη των τζακιών που μας βρήκε με τη κρίση επειδή κρυώνουν και δε κάνουν υπομονή για λίγες μέρες στον ήπιο χειμώνα της χώρας (για τους Αθηναίους πιο πολύ) κατα τα άλλα συνεχίστε να τρέμετε τον ήλιο.


Εικόνα
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Ιούλ 2018, 11:13

paul25 έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 10:56
Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 10:11

ο γιατρός και ο κάθε γιατρός λέει το αυτονόητο, έχει γίνει τόσο χάλια η όλη κατάσταση με την τρύπα του όζοντος, που ο ήλιος είναι καλός μόνο για να στεγνώνουμε ρούχα και να ζεσταίνουμε νερό. η έκθεση στον ήλιο είναι πλέον επιβλαβής και μόνο, ειδικά για τα μικρά παιδιά, που θέλουν κάθε 50 λεπτά περίπου ανανέωση του αντηλιακού όχι για να μην καούν, αυτό είναι το λιγότερο, αλλά για να μην τρέχουν με καρκίνους του δέρματος στα 40 και στα 50 τους.
Ο καρκίνος του δέρματος στην Ελλάδα στατιστικά, είναι πολύ χαμηλότερα και πολύ λιγότερο θανατηφόρος απ'ότι άλλα είδη καρκίνου. Το πρωτεύων είδος καρκίνου είναι του πνεύμονα, δηλαδή το κάπνισμα και ίσως και τα καυσαέρια και τώρα πια το χειμώνα η αγαπημένη αιθαλομίχλη των τζακιών που μας βρήκε με τη κρίση επειδή κρυώνουν και δε κάνουν υπομονή για λίγες μέρες στον ήπιο χειμώνα της χώρας (για τους Αθηναίους πιο πολύ) κατα τα άλλα συνεχίστε να τρέμετε τον ήλιο.


Εικόνα
η πλάτη μου απ' την έκθεση στον ήλιο είναι σαν τρυπημένη. και του πατέρα μου το ίδιο. τώρα αν αργότερα μου κάνει κάποια ιστορία ή όχι όλη αυτή η ανεξέλεγκτη έκθεση, δεν γνωρίζω, θα φανεί. θα σ' ενημερώσω όμως.

πόσα χρόνια έχει η αιθαλομίχλη σαν φαινόμενο;;; γιατί έχω 2 πνευμονίες πριν την αιθαλομίχλη και πριν πιάσω τσιγάρο στα χέρια μου. θα μου πεις, αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο, θα σου απαντήσω, τη μισή ζημιά στα πνευμόνια την κάνει η υγρασία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Ιούλ 2018, 11:23

Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:13

η πλάτη μου απ' την έκθεση στον ήλιο είναι σαν τρυπημένη. και του πατέρα μου το ίδιο. τώρα αν αργότερα μου κάνει κάποια ιστορία ή όχι όλη αυτή η ανεξέλεγκτη έκθεση, δεν γνωρίζω, θα φανεί. θα σ' ενημερώσω όμως.
Τι εννοείς "τρυπημένη"; :smt017 Πως να το πάρω αυτό; Κυριολεκτικά ή Μεταφορικά;
Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:13
πόσα χρόνια έχει η αιθαλομίχλη σαν φαινόμενο;;; γιατί έχω 2 πνευμονίες πριν την αιθαλομίχλη και πριν πιάσω τσιγάρο στα χέρια μου. θα μου πεις, αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο, θα σου απαντήσω, τη μισή ζημιά στα πνευμόνια την κάνει η υγρασία.
Ε! Απο το 2012 αν θυμάμαι καλά, κοντά 6 χρόνια.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Ιούλ 2018, 11:26

paul25 έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:23
Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:13

η πλάτη μου απ' την έκθεση στον ήλιο είναι σαν τρυπημένη. και του πατέρα μου το ίδιο. τώρα αν αργότερα μου κάνει κάποια ιστορία ή όχι όλη αυτή η ανεξέλεγκτη έκθεση, δεν γνωρίζω, θα φανεί. θα σ' ενημερώσω όμως.
Τι εννοείς "τρυπημένη"; :smt017 Πως να το πάρω αυτό; Κυριολεκτικά ή Μεταφορικά;
Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:13
πόσα χρόνια έχει η αιθαλομίχλη σαν φαινόμενο;;; γιατί έχω 2 πνευμονίες πριν την αιθαλομίχλη και πριν πιάσω τσιγάρο στα χέρια μου. θα μου πεις, αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο, θα σου απαντήσω, τη μισή ζημιά στα πνευμόνια την κάνει η υγρασία.
Ε! Απο το 2012 αν θυμάμαι καλά, κοντά 6 χρόνια.
καλά, να το γράψω αλλιώς, σημαδεμένη.

τι είναι 6 χρόνια μπροστά στην αιωνιότητα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Ιούλ 2018, 11:30

paul25 έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 10:56
Gherschaagk έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 10:11

ο γιατρός και ο κάθε γιατρός λέει το αυτονόητο, έχει γίνει τόσο χάλια η όλη κατάσταση με την τρύπα του όζοντος, που ο ήλιος είναι καλός μόνο για να στεγνώνουμε ρούχα και να ζεσταίνουμε νερό. η έκθεση στον ήλιο είναι πλέον επιβλαβής και μόνο, ειδικά για τα μικρά παιδιά, που θέλουν κάθε 50 λεπτά περίπου ανανέωση του αντηλιακού όχι για να μην καούν, αυτό είναι το λιγότερο, αλλά για να μην τρέχουν με καρκίνους του δέρματος στα 40 και στα 50 τους.
Ο καρκίνος του δέρματος στην Ελλάδα στατιστικά, είναι πολύ χαμηλότερα και πολύ λιγότερο θανατηφόρος απ'ότι άλλα είδη καρκίνου. Το πρωτεύων είδος καρκίνου είναι του πνεύμονα, δηλαδή το κάπνισμα και ίσως και τα καυσαέρια και τώρα πια το χειμώνα η αγαπημένη αιθαλομίχλη των τζακιών που μας βρήκε με τη κρίση επειδή κρυώνουν και δε κάνουν υπομονή για λίγες μέρες στον ήπιο χειμώνα της χώρας (για τους Αθηναίους πιο πολύ) κατα τα άλλα συνεχίστε να τρέμετε τον ήλιο.


Εικόνα
Το μελάνωμα καθεαυτό δεν είναι θανατηφόρο αν ανιχνευθεί έγκαιρα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι αστεία υπόθεση να πάθεις μελάνωμα. Τυπικά σου αφαιρούν το μελάνωμα και 3-4 πόντους κρέας περιμετρικά. Όμως το βασικό του πρόβλημα είναι ότι πολύ γρήγορα δίνει άλλους καρκίνους στο υπόλοιπο σώμα, κυρίως μέσω του λεμφικού συστήματος. Συνηθέστατα καρκινους των πνευμόνων. Οι δευτερογενείς αυτοί καρκίνοι είναι πολύ πιθανό να γίνουν πιο εύκολα αντιληπτοί και να σκοτώσουν σε σχέση με π.χ. ένα καφέ σημαδάκι σε κάποιο μη ορατό μέρος του σώματος (π.χ. στο τριχωτό της κεφαλής). Δε μπόρεσα να βρω αν σε περίπτωση που πεθάνεις από δευτερογενή όγκο στον πνεύμονα, η αιτία θανάτου αναγράφεται ως "μελάνωμα" ή "όγκος στον πνεύμονα".

Επίσης η συχνότητα μπορεί να είναι χαμηλή, όμως έχει υπερδιπλασιαστεί τα τελευταία 30 χρόνια.

Η λογική σου πάντως είναι προβληματική σε φιλοσοφικό επίπεδο. Χιλιάδες φορές περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν από αυτοκινητιστικά δυστυχήματα παρά από τρένο. Είναι αυτός λόγος να πάω να πηδήξω μπροστά από το τρένο;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Ιούλ 2018, 11:38

foscilis έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:30
Η λογική σου πάντως είναι προβληματική σε φιλοσοφικό επίπεδο. Χιλιάδες φορές περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν από αυτοκινητιστικά δυστυχήματα παρά από τρένο. Είναι αυτός λόγος να πάω να πηδήξω μπροστά από το τρένο;
Αυτό δεν θα το έγραφες αν έβλεπες τι γράφω στα προηγούμενα ποστ και πως τοποθετούμε απέναντι στο θέμα σχετικά με τη χρήση αντηλιακού. Δε σου ζητάω να πηγαίνεις γυρεύοντας, να περιοριστούν οι υπερβολές λέω οι οποίες ενισχύονται από ακραίες καταστροφολογικές δηλώσεις ειδικών για χρήση μέχρι και χειμώνα ( σε ο,τι αφορά τουλάχιστον τον καρκίνο).
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Ιούλ 2018, 11:59

foscilis έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:30
Δε μπόρεσα να βρω αν σε περίπτωση που πεθάνεις από δευτερογενή όγκο στον πνεύμονα, η αιτία θανάτου αναγράφεται ως "μελάνωμα" ή "όγκος στον πνεύμονα".
Εύλογη παρατήρηση, όμως στο σχεδιάγραμμα υπάρχουν τα περιστατικά incident και mortality. Ενδεχομένως στη καταγραφή του mortality να ισχύει αυτό (στα incident όμως όχι) εφόσον στις κλινικές θα καταγράφουν την αιτία θανάτου. Όπως και να έχει η μεταξύ τους διαφορά είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορεί να αποτελέσει ουσιαστική αλλοίωση των τελικών συμπερασμάτων. Συντριπτικά ο καρκίνος του πνεύμονα θερίζει και ως incident (περιστατικό) και ως Mortality (θάνατο).
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Ιούλ 2018, 12:02

Σωστά.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Ιούλ 2018, 12:15

foscilis έγραψε:
17 Ιούλ 2018, 11:30
Επίσης η συχνότητα μπορεί να είναι χαμηλή, όμως έχει υπερδιπλασιαστεί τα τελευταία 30 χρόνια.
Δεν ξέρω ως προς τα τελευταία 30 χρόνια, αλλά η πρόβλεψη για τα επόμενα 12 χρόνια στην Ελλάδα δίνει αύξηση incidents σε καρκίνο του δέρματος κατά 15% και από 472 περιστατικά (2012) θα ανέλθει σε 552 περιστατικά (2030), δηλαδή θα έχουμε 3-6 περιστατικά το χρόνο. Δε το κόβω και για τρελή αύξηση.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Ιούλ 2018, 10:37

λοιπόν χρησιμοποίησα αυτό:
Εικόνα

και αν και είναι απίστευτα βολικό, δεν έχω δει αντιηλιακό να απλώνεται πιο εύκολα, έχω μια υποψία πως μου έκανε αλλεργία γιατί είμαι πουά. :a040:

θα το ξαναπροσπαθήσω πριν πάει στον κάλαθο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Ιούλ 2018, 10:48

Πολύ καλή δερματολόγος σύστησε σε γνωστό μου για το πρόσωπο το αντηλιακό Atache Be Sun Anti-Ageing Fluid Face SPF50+

Εικόνα


Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ αντηλιακό στο πρόσωπο και σπανιότατα βάζω στο σώμα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Ιούλ 2018, 10:50

Μηχανικός έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 10:48
Πολύ καλή δερματολόγος σύστησε σε γνωστό μου για το πρόσωπο αυτό το αντηλιακό Atache Be Sun Anti-Ageing Fluid Face SPF50+

Εικόνα

Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ αντηλιακό στο πρόσωπο και πολύ σπάνια βάζω στο σώμα.
Δηλαδη ρε Μηχανικε δεν εχετε τιποτε αλλο να συζητησετε με τον γνωστο σου και μιλατε για αντηλιακα; :smt017
Ενδιαφερον! :003:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Ιούλ 2018, 11:09

stergiosbik έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 10:50
Δηλαδη ρε Μηχανικε δεν εχετε τιποτε αλλο να συζητησετε με τον γνωστο σου και μιλατε για αντηλιακα; :smt017
Ενδιαφερον! :003:
Είχε προβλήματα δερματικά και εγώ του είπα σε ποιά δερματολόγο να πάει.

Που την ήξερα από άλλο γνωστό μου. :D
Είχε βρει το προβλήματα που είχαν τα παιδιά του, ενώ για χρόνια πριν τα είχαν ταλαιπωρήσει κάποιοι άλλοι άχρηστοι δερματολόγοι.

Ορέστης 35

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιούλ 2018, 11:23

Gherschaagk έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 10:37
λοιπόν χρησιμοποίησα αυτό:
Εικόνα

και αν και είναι απίστευτα βολικό, δεν έχω δει αντιηλιακό να απλώνεται πιο εύκολα, έχω μια υποψία πως μου έκανε αλλεργία γιατί είμαι πουά. :a040:

θα το ξαναπροσπαθήσω πριν πάει στον κάλαθο.
Κοιτα και της Avene.

Ορέστης 35

Re: Αντηλιακα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιούλ 2018, 11:32

Μηχανικός έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 11:09
stergiosbik έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 10:50
Δηλαδη ρε Μηχανικε δεν εχετε τιποτε αλλο να συζητησετε με τον γνωστο σου και μιλατε για αντηλιακα; :smt017
Ενδιαφερον! :003:
Είχε προβλήματα δερματικά και εγώ του είπα σε ποιά δερματολόγο να πάει.

Που την ήξερα από άλλο γνωστό μου. :D
Είχε βρει το προβλήματα που είχαν τα παιδιά του, ενώ για χρόνια πριν τα είχαν ταλαιπωρήσει κάποιοι άλλοι άχρηστοι δερματολόγοι.
Πιστεγω οτι οι ελληνικες εταιριες τα χωνουν στους δερματολογους γι αυτο αυτοι τις συστηνουν εναντι αλλων γνωστοτερων και οικονομικοτερων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών