Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 06 Φεβ 2021, 10:58

ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2021, 00:47
Από ένα όριο βάρους και πάνω, τείνω να συμφωνήσω με την Gherschaagk. Σε χαμηλότερα κιλά μπορεί να υπάρχει και η πίεση του περιβάλλοντος που λέει ο Υδράργυρος. Αλλά όταν πχ έρχεται η πυροσβεστική για να σε σηκώσει από το κρεβάτι, τότε δεν τίθεται θέμα αποδοχής. Τότε είναι με το ένα πόδι στον τάφο ο άλλος και όποιος είναι δίπλα πρέπει να δράσει.
Στη φάση που αναλαμβάνει η πυροσβεστική είσαι μέσα στον τάφο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 06 Φεβ 2021, 11:14

Η επεμβατική χειρουργική ,νομίζω, είναι το έσχατο μέτρο. Αν πρόκειται για υποθυρεοειδισμό ή κληρονομικότητα , δύσκολα τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Φεβ 2021, 11:36

Υδράργυρος έγραψε:
05 Φεβ 2021, 15:51

Δεν ειναι το ιδιο
Έχετε μπερδέψει την πουτσα με τη βούρτσα. Δε μιλάμε εδώ για κάποιον που έχει 10-20 κιλά παραπάνω. Ούτε για το αισθητικό κομμάτι ούτε για τα πρότυπα ομορφιάς. Μιλαμε για αυτοκαταστροφικους ανθρώπους, για νοσογονο παχυσαρκία, για ΒΜΙ > 40, δηλαδή για ανθρώπους στην κατηγορία καπνίζω 3 πακέτα τη μέρα, αλκοολικούς, ανθρώπους με ψυχικά προβλήματα που αυτοτραυματιζονται κτλ. Δηλαδή ανθρώπους που χρειάζονται ολη τη στήριξη που μπορούν να πάρουν για να ξεπεράσουν την πάθησή τους. Κ εσύ λες αστους στην ησυχία τους αν ειναι ο πατέρας σου, η κόρη σου, ή οποιοσδήποτε. Αν το ενδιαφέρον για τη νοσογονο παχυσαρκία είναι ψεύτικο, το ίδιο ισχύει κ για την πρέζα. Δεν κατάλαβα, εκεί γιατί δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα του άλλου στην αυτοκαταστροφή του;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Φεβ 2021, 11:42

Otto Weininger έγραψε:
06 Φεβ 2021, 03:18
Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2021, 00:26
.

Οσοι νοιαζονται για την ευζωια αυτων των ατομων το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι για αυτα ειναι να αποδεχτουν τις επιλογες τους. Αν δε μπορουν να το κανουν αυτο ας τα αφησουν τελειως ησυχα να τους φτυαρίζουν φαΐ στο στόμα.
fixed
Αντίστροφη ψυχολογία; μας το έκανε ο πατέρας μου με τις κόκα κολες οταν ήμασταν μικρά, παραδόξως έπιασε :smt005:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 06 Φεβ 2021, 11:50

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Φεβ 2021, 11:36
Υδράργυρος έγραψε:
05 Φεβ 2021, 15:51

Δεν ειναι το ιδιο
Έχετε μπερδέψει την πουτσα με τη βούρτσα. Δε μιλάμε εδώ για κάποιον που έχει 10-20 κιλά παραπάνω. Ούτε για το αισθητικό κομμάτι ούτε για τα πρότυπα ομορφιάς. Μιλαμε για αυτοκαταστροφικους ανθρώπους, για νοσογονο παχυσαρκία, για ΒΜΙ > 40, δηλαδή για ανθρώπους στην κατηγορία καπνίζω 3 πακέτα τη μέρα, αλκοολικούς, ανθρώπους με ψυχικά προβλήματα που αυτοτραυματιζονται κτλ. Δηλαδή ανθρώπους που χρειάζονται ολη τη στήριξη που μπορούν να πάρουν για να ξεπεράσουν την πάθησή τους. Κ εσύ λες αστους στην ησυχία τους αν ειναι ο πατέρας σου, η κόρη σου, ή οποιοσδήποτε. Αν το ενδιαφέρον για τη νοσογονο παχυσαρκία είναι ψεύτικο, το ίδιο ισχύει κ για την πρέζα. Δεν κατάλαβα, εκεί γιατί δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα του άλλου στην αυτοκαταστροφή του;
Τα έχεις βάλει όλα μαζί σε πακέτο και είναι λάθος. Κάποτε τα είχα με μια πολύ όμορφη κοπέλα που είχε πρόβλημα με τον θυροειδή και δεν μπορούσε , ό,τι και να έκανε, να χάσει βάρος. Ο περίγυρος αποδοκίμαζε γιατί τα είχα με τη "χοντρή" αλλά εμένα σκασίλα μου.Μια χαρά περνούσαμε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Φεβ 2021, 11:52

Στύγιος έγραψε:
06 Φεβ 2021, 11:50

Τα έχεις βάλει όλα μαζί σε πακέτο και είναι λάθος. Κάποτε τα είχα με μια πολύ όμορφη κοπέλα που είχε πρόβλημα με τον θυροειδή και δεν μπορούσε , ό,τι και να έκανε, να χάσει βάρος. Ο περίγυρος αποδοκίμαζε γιατί τα είχα με τη "χοντρή" αλλά εμένα σκασίλα μου.Μια χαρά περνούσαμε.
Κ ο παππούς μου με 2 πακέτα αφιλτρα τη μέρα μια χαρά περνούσε, μέχρι το έμφραγμα δλδ :102:

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Φεβ 2021, 17:14

Ασέβαστος έγραψε:
06 Φεβ 2021, 08:49
GoBack έγραψε:
05 Φεβ 2021, 16:05
αυτο το σηριαλ καπου το εχω πετυχει, στο χιστορυ τσανελ ισως; θε θυμαμαι.

ειχα δει 2-3 επεισοδια, και εχω να πω, οτι αμα τη βαλεις να δει μερικα, ι8σως τρομαξει αρκετα και στρωσει χαρακτηρα.

το νοημα ειναι οτι γαστρικο μανικι δε σου κανουν, αν δεν αποδειξεις πρωτα οτι εμαθες να τρως σαν ανθρωπος. αν σκοπος σου ειναι να συνεχισεις να κατεβαζεις 2 κατσαρολες στην καθισια σου, δεν εχει κανενα νοημα η εγχειρηση.
Βασικα να τη βαλει να δει αυτο το βιντεο και στο τελος να της αποκαλυψει οτι αυτοο που βλεπει ειναι αντρας
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 06 Φεβ 2021, 17:32

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Φεβ 2021, 11:36
Υδράργυρος έγραψε:
05 Φεβ 2021, 15:51

Δεν ειναι το ιδιο
Έχετε μπερδέψει την πουτσα με τη βούρτσα. Δε μιλάμε εδώ για κάποιον που έχει 10-20 κιλά παραπάνω. Ούτε για το αισθητικό κομμάτι ούτε για τα πρότυπα ομορφιάς. Μιλαμε για αυτοκαταστροφικους ανθρώπους, για νοσογονο παχυσαρκία, για ΒΜΙ > 40, δηλαδή για ανθρώπους στην κατηγορία καπνίζω 3 πακέτα τη μέρα, αλκοολικούς, ανθρώπους με ψυχικά προβλήματα που αυτοτραυματιζονται κτλ. Δηλαδή ανθρώπους που χρειάζονται ολη τη στήριξη που μπορούν να πάρουν για να ξεπεράσουν την πάθησή τους. Κ εσύ λες αστους στην ησυχία τους αν ειναι ο πατέρας σου, η κόρη σου, ή οποιοσδήποτε. Αν το ενδιαφέρον για τη νοσογονο παχυσαρκία είναι ψεύτικο, το ίδιο ισχύει κ για την πρέζα. Δεν κατάλαβα, εκεί γιατί δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα του άλλου στην αυτοκαταστροφή του;
Έτσι ακριβώς. Όταν μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις η αναλογία με τη πρέζα είναι αρκετά ακριβής. Ο εγκέφαλος έχει εθιστεί στη ντοπαμίνη που εκρίνει από το φαγητό σε ακραίο βαθμό. Αυτά τα άτομα δεν σκέφτονται λογικά. Αν υπάρχει κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα τότε θα πρέπει να τον πείσεις να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Η κανονικοποίηση της κατάστασης ως κάτι νορμάλ, "επιλογή του" και η μη-αναγνώριση του προβλήματος είναι επικίνδυνη μέσα στην αφέλεια της. Και η πραγματικότητα δεν νοιάζεται για να συναισθήματά σου.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 11 Απρ 2021, 13:03

Όλα καλά πήγανε, αποστολή εξετελέσθη. Θέλουμε να λέμε πως ήταν μικροεπεμβασούλα. Το ψυχολογικό κομμάτι όπως ανέφεραν μερικοί είναι το σημαντικότερο...
Γυρνάμε οικογενειακά πίσω (θείοι, θειές, παππούδες, γιαγιάδες,,, ξαδέρφια ξαδερφές, τα γνωστά... my big fat adventure). Είμασταν είμαστε και θα είμαστε όλοι δίπλα της

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας, πέρα από τις κακόγουστες τρολιές :e040:
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Απρ 2021, 13:36

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Φεβ 2021, 11:42
Otto Weininger έγραψε:
06 Φεβ 2021, 03:18
Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2021, 00:26
.

Οσοι νοιαζονται για την ευζωια αυτων των ατομων το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι για αυτα ειναι να αποδεχτουν τις επιλογες τους. Αν δε μπορουν να το κανουν αυτο ας τα αφησουν τελειως ησυχα να τους φτυαρίζουν φαΐ στο στόμα.
fixed
Αντίστροφη ψυχολογία; μας το έκανε ο πατέρας μου με τις κόκα κολες οταν ήμασταν μικρά, παραδόξως έπιασε :smt005:
Τύπε, κάτι αντίστοιχο μας είχε κάνει ο πατέρας μου με τα Goody's. Μας πήγε ένα απόγευμα, εμένα και τον αδερφό μου και παραγγείλαμε junior γεύμα, αναψυκτικά, πατάτες, χάμπουργκερ, τσιζμπεργκερ, golden, μέχρι σκασμού.

Κάναμε να ξαναζητήσουμε Goody's μήνες ολόκληρους!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Απρ 2021, 13:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Φεβ 2021, 11:42
Otto Weininger έγραψε:
06 Φεβ 2021, 03:18
Υδράργυρος έγραψε:
06 Φεβ 2021, 00:26
.

Οσοι νοιαζονται για την ευζωια αυτων των ατομων το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι για αυτα ειναι να αποδεχτουν τις επιλογες τους. Αν δε μπορουν να το κανουν αυτο ας τα αφησουν τελειως ησυχα να τους φτυαρίζουν φαΐ στο στόμα.
fixed
Αντίστροφη ψυχολογία; μας το έκανε ο πατέρας μου με τις κόκα κολες οταν ήμασταν μικρά, παραδόξως έπιασε :smt005:
Κι ο Ζορμπάς το έκανε αυτό μάνμου αλλά για τα κεράσια όχι τις κόα κόλες, πάντα πετυχαίνει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 14 Απρ 2021, 23:44

Το Πηνελοπάκι μας τα έχει κάνει τσουρέκια. Είμαστε δίπλα της βέβαια, της το λέμε διαρκώς. Και τι δεν έχουμε κάνει.
Νομίζω πως πρέπει να συμβουλευτούμε ψυχίατρο. Όχι απλώς ψυχολόγο, ψυχαναλύτρια, που τη στείλαμε.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Κακοήθησ παχυσαρκία - Γαστρικό Μανίκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Απρ 2021, 23:49

elchav έγραψε:
05 Φεβ 2021, 15:21
έχετε σκεφτεί να κρατάτε ένα σάντουιτς ενώ τρέχετε και αυτή να σας κυνηγάει;
Σε αυτο το βιντεο βρισκονται ολες οι απαντησεις.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών