Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μαρ 2021, 11:47

Εκ των υστέρων μοιάζει ιδανική λύση να έδιναν τρόφιμα για 3 εβδομάδες και να έκλειναν όλη την Ευρώπη μέσα για 20 μέρες και μετά σαρωτικούς ελέγχους σε λιμάνια-αεροδρόμια. Αλλά αυτή η Ευρώπη δεν μπορεί να χωρίσει 2 γαϊδάρων άχυρα...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μαρ 2021, 11:48

foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2021, 11:41
Οι κουτοπονηριές όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι κάτι με το οποίο απλά επιβιώνει η επιχείρησή σου. Είναι κάτι που χειροτερεύει την κατάσταση για όλους. Δεν είναι "κουτοπονηριές" αλλά έγκλημα.
Συμφωνώ. Επίσης η εμπέδωση τέτοιων πρακτικών μακροπρόθεσμα δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα από όποιο πρόσκαιρο όφελος.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5056
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 02 Μαρ 2021, 11:58

Αρχέλαος έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:27
Στον ίδιο δρόμο και η κυβέρνηση αν και αυτά αλλάζουν διαρκώς.




Μάλιστα στις αρχές της περασμένης εβδομάδος, η κυρίαρχη άποψη στην κυβέρνηση ήταν να ανοίξει η αγορά την 1η Μαρτίου, χθες δηλαδή, αλλά η απότομη αύξηση των κρουσμάτων είχε ως αποτέλεσμα αυτό να αναβληθεί.

Στην κυβέρνηση εκτιμούν ότι δεν θα αναγκαστούν να αποφασίσουν ξανά κλείσιμο της αγοράς. Και αυτή τους την άποψη την εστιάζουν στο γεγονός ότι το πρόγραμμα εμβολιασμού κινείται ιδιαίτερα καλά, ενώ η έλευση της Άνοιξης συνεισφέρει στην αποδυνάμωση, έστω και μικρή του ιού.


[/b]
https://www.newsit.gr/oikonomia/psaxnou ... a/3231967/
Θα φτιαξει ο καιρος και θα σηκωθει να φυγει ο ιος.Φοβερες επιστημονικες προσεγγισεις της κυβερνησης που δεν στηριζονται πουθενα.Λες και οταν εγινε της καραπουτανας τον Οκτωβριο ειχαμε πολικο ψυχος.Λες και η Βραζιλια σωθηκε απο το καλοκαιρι που εχουν και τα κρουσματα ειναι περισσοτερα απο καθε αλλη φορα.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 02 Μαρ 2021, 12:10

foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:31
Το προπαγανδιστικό αυτό κείμενο μας λέει ότι αν ανοίξουν τα πάντα η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί ενώ στην πραγματικότητα το πιθανότερο αποτέλεσμα όπως είδαμε και από τον Ιανουάριο είναι να ξεφύγει εντελώς. Είναι φοβερό δείγμα μαγικής σκέψης.
Ακριβως.
Το ενδιαφερον ομως ειναι οτι μεσα στο διεστραμμενο μυαλο του ΑΡΙΣΤΟΥ κυρίαρχη εικονα ειναι η Παγωνη η οποια τον αποθεωνει και εκεινος -ως συγχρονος στρατηγος-κοντοτιερος- οδηγει τα στρατευματα στη νικη!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5724
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 02 Μαρ 2021, 12:26

Είμαστε πολυ "άτυχοι",
γτι το Β κυμα δεν αφορουσε την Αθήνα αλλά μια μακρινή άγνωστη χωρα, την επαρχία, που τυχαίνει να κυβερνά η Αθήνα.

Η Παγωνη κάποιες κακές γλώσσες λενε πως είχε κρουσματα στην κλινική της, κ έκλεισε για 14 ημέρες. Εκτός προγραμματος εφημεριων δλδη για 14 ημέρες. Ουτε καν, το υγειονομικως " ορθό' (λόγω ελλείψεων) 7 ημερο.

Άλλοι με κρουσματα, εφημερευαν κανονικά.

Γενικά, μεγάλος ο παραλογισμός.
Τώρα που άγγιξε την Αθήνα, κάπως μαλάκωσε η στάση πολλων.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 02 Μαρ 2021, 12:33

NewModelArmy έγραψε:
02 Μαρ 2021, 11:58
Αρχέλαος έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:27
Στον ίδιο δρόμο και η κυβέρνηση αν και αυτά αλλάζουν διαρκώς.




Μάλιστα στις αρχές της περασμένης εβδομάδος, η κυρίαρχη άποψη στην κυβέρνηση ήταν να ανοίξει η αγορά την 1η Μαρτίου, χθες δηλαδή, αλλά η απότομη αύξηση των κρουσμάτων είχε ως αποτέλεσμα αυτό να αναβληθεί.

Στην κυβέρνηση εκτιμούν ότι δεν θα αναγκαστούν να αποφασίσουν ξανά κλείσιμο της αγοράς. Και αυτή τους την άποψη την εστιάζουν στο γεγονός ότι το πρόγραμμα εμβολιασμού κινείται ιδιαίτερα καλά, ενώ η έλευση της Άνοιξης συνεισφέρει στην αποδυνάμωση, έστω και μικρή του ιού.


[/b]
https://www.newsit.gr/oikonomia/psaxnou ... a/3231967/
Θα φτιαξει ο καιρος και θα σηκωθει να φυγει ο ιος.Φοβερες επιστημονικες προσεγγισεις της κυβερνησης που δεν στηριζονται πουθενα.Λες και οταν εγινε της καραπουτανας τον Οκτωβριο ειχαμε πολικο ψυχος.Λες και η Βραζιλια σωθηκε απο το καλοκαιρι που εχουν και τα κρουσματα ειναι περισσοτερα απο καθε αλλη φορα.
Ευχολογια ειναι γιατι τα φραγκα εχουν τελειωσει εδω και κανα διμηνο και τρωνε ηδη απο τα λεφτα που ΘΑ παρουν απο την Ευρωπη το Σεπτεμβρη.
Οποτε κοιτανε να μαλακωσουν τους σκληρα καραντινικους εσχατογερους και ΔΥ που οι ιδιοι εκαναν πλυση εγκεφαλου, προετοιμαζοντας ανοιγμα στα παντα.
Ας προσεχαν.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 02 Μαρ 2021, 13:20

foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2021, 10:51
Η αγγλικού μας δουλεύει σε ένα φροντιστήριο. Το φροντιστήριο υποτίθεται είναι σε αναστολή. Πληρώνονται όλοι από το πρόγραμμα στήριξης. Αυτός τα μαθήματα τα έχει κάνει online και παίρνει κανονικά λεφτά από τους μαθητές. Επιπλέον επειδή σαν καλός νεοδημοκράτης επιχειρηματίας σκέφτηκε (πολύ λογικά) ότι κάλλιστα μπορεί να γίνει στην πουτάνα πουτανιά, δεν την αφήνει να τα κάνει από το σπίτι της. Την αναγκάζει να έρχεται στο (άδειο) φροντιστήριο και να κάνει τα online μαθήματα μπροστά του. Εδώ λοιπόν έχουμε κάποιον που πληρώνεται για να είναι κλειστός και συνεχίζει κανονικότατα ανοιχτός παντελονιάζοντας κατάμαυρο εισόδημα και επιπλέον περνάει ώρες ολόκληρες καθημερινά στο ίδιο δωμάτιο με υπαλλήλους που αναγκάζει να στριμώχνονται σε λεωφορεία για να έρχονται και να φεύγουν.

Αριθμός ελέγχων που έχουν υποστεί οι υπάλληλοι σε περίπου 10.000 διαδρομές με το λεωφορείο: μηδέν.
Αριθμός ελέγχων που έχει υποστεί η επιχείρηση τέσσερις μήνες τώρα: μηδέν.

Και αυτό είναι απλά μια σταγονίτσα στον τεράστιο βόθρο.
Κανονικά, η επιθεώρηση εργασίας κάνει συχνά ελέγχους σε επιχειρήσεις που ισχυρίζονται ότι είναι κλειστές. Γιά να μην έχουν κάνει σε αυτό το φροντιστήριο, αλλού πάει το μυαλό μου.

Επιπλέον, αυτή η ιστορία με το φροντιστήριο που υποτίθεται ότι είναι κλειστό αλλά εν τούτοις λειτουργεί, ενέχει άλλον ένα κίνδυνο, αυτή την φορά γιά τον επιχειρηματία: Αν αυτός δεν βάζει ούτε κτηριακές εγκαταστάσεις, ούτε γενική εποπτεία, τότε τι τον χρειάζονται οι γονείς τον επιχειρηματία και δεν πληρώνουν κατ'ευθείαν τους καθηγητές γιά να κάνουν το μάθημα στα παιδιά τους;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Μαρ 2021, 13:25

Leporello έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:20

Κανονικά, η επιθεώρηση εργασίας κάνει συχνά ελέγχους σε επιχειρήσεις που ισχυρίζονται ότι είναι κλειστές. Γιά να μην έχουν κάνει σε αυτό το φροντιστήριο, αλλού πάει το μυαλό μου.
Ναι και συγκεκριμένα ότι δεν είναι καθόλου κανονικό πράγμα αυτοί οι έλεγχοι. Ιδιαίτερα αν έχεις μπάρμπα στη ΝΔ εεε στην Κορώνη.
Επιπλέον, αυτή η ιστορία με το φροντιστήριο που υποτίθεται ότι είναι κλειστό αλλά εν τούτοις λειτουργεί, ενέχει άλλον ένα κίνδυνο, αυτή την φορά γιά τον επιχειρηματία: Αν αυτός δεν βάζει ούτε κτηριακές εγκαταστάσεις, ούτε γενική εποπτεία, τότε τι τον χρειάζονται οι γονείς τον επιχειρηματία και δεν πληρώνουν κατ'ευθείαν τους καθηγητές γιά να κάνουν το μάθημα στα παιδιά τους;
Αυτό σκέφτεται και έχει τις δασκάλες από κοντά. Δεν επικοινωνούν απευθείας με τους μαθητές αλλά στους δικούς του υπολογιστές με sessions που ανοίγει αυτός, και είναι συνέχεια τριγύρω. Προφανώς δεν εξασφαλίζεται 100% αλλά το κάνει σχετικά δύσκολο να συνενοηθούν για να τον παρακάμψουν.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 02 Μαρ 2021, 14:06

Μπορει να ειναι και ΜΟΥΝΑΡΕΣ οι καθηγητριες και γι'αυτο να τις θελει κοντα του.
Εγω, τουλαχιστον, αυτο θα εκανα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Μαρ 2021, 14:17

4 μήνες όμως δεν έχει κάνει κίνηση. Η άλλη έγινε 30 χρονών χωρίς γκόμενο μπροστά στα μάτια του.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 02 Μαρ 2021, 14:23

foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:25
Leporello έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:20
Κανονικά, η επιθεώρηση εργασίας κάνει συχνά ελέγχους σε επιχειρήσεις που ισχυρίζονται ότι είναι κλειστές. Γιά να μην έχουν κάνει σε αυτό το φροντιστήριο, αλλού πάει το μυαλό μου.
Ναι και συγκεκριμένα ότι δεν είναι καθόλου κανονικό πράγμα αυτοί οι έλεγχοι. Ιδιαίτερα αν έχεις μπάρμπα στη ΝΔ εεε στην Κορώνη.
Κι'εμένα το μυαλό πήγε σε μπάρμπα. Οχι απαραίτητα στην ΝΔ, αλλά με κάποια συναλλαγή με τους ελέγχοντες. Μου έχει τύχει περίπτωση επιχειρηματία σε πόλη τής Αττικής, όχι όμως την Αθήνα, που η αδελφή του ήταν προϊσταμένη τής τοπικής Επιθεώρησης Εργασίας και ο ίδιος είχε ένα σωρό παράνομους Πακιστανούς στην δουλειά του. Γιά κάποιον λόγο, ενώ έγιναν πολλοί έλεγχοι, ποτέ δεν βρέθηκε κανείς παράνομος στην επιχείρησή του.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 02 Μαρ 2021, 14:35

Δειτε κι αυτό
Είναι χαρακτηριστικό πως στο Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας εργάζονται 750 περίπου υπάλληλοι, εκ των οποίων ούτε οι μισοί σε μάχιμες υπηρεσίες που κάνουν ελέγχους. Στην Αττική, όπου συγκεντρώνεται η πλειοψηφία των εργοστασίων και των άλλων εργασιακών χώρων, υπάρχουν μόνο 50 υπάλληλοι για τη διενέργεια ελέγχων. Δηλαδή, μόνο για να ελέγξουν από μια φορά την κάθε επιχείρηση θα τους έπαιρνε ολόκληρες δεκαετίες, όπως σημείωσε ο βουλευτής του ΚΚΕ.
https://www.902.gr/eidisi/voyli/238062/ ... rgasias-na
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Μαρ 2021, 14:49

vatraxos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 14:35
Δειτε κι αυτό
Είναι χαρακτηριστικό πως στο Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας εργάζονται 750 περίπου υπάλληλοι, εκ των οποίων ούτε οι μισοί σε μάχιμες υπηρεσίες που κάνουν ελέγχους. Στην Αττική, όπου συγκεντρώνεται η πλειοψηφία των εργοστασίων και των άλλων εργασιακών χώρων, υπάρχουν μόνο 50 υπάλληλοι για τη διενέργεια ελέγχων. Δηλαδή, μόνο για να ελέγξουν από μια φορά την κάθε επιχείρηση θα τους έπαιρνε ολόκληρες δεκαετίες, όπως σημείωσε ο βουλευτής του ΚΚΕ.
https://www.902.gr/eidisi/voyli/238062/ ... rgasias-na
Οι άλλοι μισοί που είναι; Αποσπασμένοι;

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 02 Μαρ 2021, 14:50

ST48410 έγραψε:
02 Μαρ 2021, 14:49
vatraxos έγραψε:
02 Μαρ 2021, 14:35
Δειτε κι αυτό
Είναι χαρακτηριστικό πως στο Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας εργάζονται 750 περίπου υπάλληλοι, εκ των οποίων ούτε οι μισοί σε μάχιμες υπηρεσίες που κάνουν ελέγχους. Στην Αττική, όπου συγκεντρώνεται η πλειοψηφία των εργοστασίων και των άλλων εργασιακών χώρων, υπάρχουν μόνο 50 υπάλληλοι για τη διενέργεια ελέγχων. Δηλαδή, μόνο για να ελέγξουν από μια φορά την κάθε επιχείρηση θα τους έπαιρνε ολόκληρες δεκαετίες, όπως σημείωσε ο βουλευτής του ΚΚΕ.
https://www.902.gr/eidisi/voyli/238062/ ... rgasias-na
Οι άλλοι μισοί που είναι; Αποσπασμένοι;
Δεν έχω ιδέα, ίσως είναι σε άλλες θέσεις στο σώμα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27177
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Όταν η Παγώνη συμφωνεί μαζί μου να ανοίξουν τα καταστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Μαρ 2021, 14:53

Ο Ι άλλοι μισοί έχουν σχολιάσει από τις 10.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών