Μπορώ να εμβολιαστώ.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Μαρ 2021, 17:51

Τον γιατρό μας ακολουθούμε. Παντογνώστες είμαστε;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Μαρ 2021, 17:58

Gewponos90 έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:49
Naida έγραψε:
27 Μαρ 2021, 13:12
Δεν παίζει ρόλο που το πέρασες;
Τι ρόλο να παίζει;
Ότι μπορεί να έχει αντισώματα οπότε και δεν είναι αναγκαίο προς το παρόν. Έτσι λένε εδώ τουλάχιστον. Κάποιος που το έχει περάσει και έχει ακόμα αντισώματα δεν είναι απαραίτητο να κάνει τώρα το εμβόλιο. Αλλά ο καβαλιέρε, απ' ότι είπε, δεν έχει πλεον αντισώματα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 28 Μαρ 2021, 18:00

George_V έγραψε:
27 Μαρ 2021, 13:16
Η μάνα μου αν και της ήρθε το μήνυμα ο γιατρός της της είπε να μην το κάνει (ο γιατρός της είναι με τα 1000 υπέρ των εμβολίων και όχι κάνας Ψεκ) καθώς η μάνα μου έχει ένα κάρο αλλεργίες και παίρνει κάποια φάρμακα τα οποία δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουν σε αυτό το εμβόλιο.

Υπ όψιν πως ούτε της γρίπης κάνει με εντολή γιατρού καθώς είχε παρουσιάσει βαριά αλλεργική αντίδραση πριν χρόνια.
Τι φάρμακα δηλαδή που θα αντιδράσουν με το εμβόλιο;

Τώρα τι ρωτάω βέβαια, αυτά είναι προσωπικά δεδομένα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 28 Μαρ 2021, 18:10

Cavaliere έγραψε:
27 Μαρ 2021, 13:00
Μου ήρθε η εντολή που λέει πως μπορώ να κάνω αίτηση για ραντεβού εμβολιασμού από 1 Απρίλη, και να το κλείσω. Τρέχω.
Άμα είναι για 1η Απριλίου το κάνω κι εγώ! :P
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Μαρ 2021, 18:23

Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22
sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22
Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:18


Σου λένε μαλακίες. Κάνουν κανονικά εμβόλιο όλοι όσοι πέρασαν τη νόσο. Μόνο, αν είσαι άρρωστη τώρα μην κάνεις.
Δεν έχω καταλάβει όμως τι νόημα έχει. Θα αναπτύξεις διαφορετικά αντισώματα, τα ίδια αλλά περισσότερα, σε τι θα ωφελήσει;
Το ποσοστό αυξάνει, καλύτερη ανοσία.
Που σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάθε τόσο; Πόσο είναι αυτό το τόσο, πουθενά δεν βρίσκω αυτην την πληροφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 28 Μαρ 2021, 18:26

sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 18:23
Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22
sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22

Δεν έχω καταλάβει όμως τι νόημα έχει. Θα αναπτύξεις διαφορετικά αντισώματα, τα ίδια αλλά περισσότερα, σε τι θα ωφελήσει;
Το ποσοστό αυξάνει, καλύτερη ανοσία.
Που σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάθε τόσο; Πόσο είναι αυτό το τόσο, πουθενά δεν βρίσκω αυτην την πληροφορία.
Το ψάχνουν ακόμα. Δεν έχω διαβάσει επίσημη απάντηση κάπου εγώ και δεν έχει βγει οδηγία για το 2022.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Μαρ 2021, 18:27

Antares έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:35
Θα το κοιτάξω λίγο, αλλά το εμβόλιο θα το κάνω, τόσοι άλλοι από την δουλειά μου το έχουν κάνει.
Τατού έκανες ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 28 Μαρ 2021, 18:29

sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 18:23
Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22
sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22

Δεν έχω καταλάβει όμως τι νόημα έχει. Θα αναπτύξεις διαφορετικά αντισώματα, τα ίδια αλλά περισσότερα, σε τι θα ωφελήσει;
Το ποσοστό αυξάνει, καλύτερη ανοσία.
Που σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάθε τόσο; Πόσο είναι αυτό το τόσο, πουθενά δεν βρίσκω αυτην την πληροφορία.
Εσυ τι περιμενες να αποκτά καποιος ισοβια ανοσια αν κολλήσει; Φυσικά θα χρειαστουν επαναληπτικοι εμβολιασμοι, αν ηταν ετσι οποίος κολλούσε γριπη σαν μωρο η μικρο παιδι δεν θα ξανααρωσταινε ποτε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Μαρ 2021, 18:30

Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 18:26
sharp έγραψε:
28 Μαρ 2021, 18:23
Cecily Anne έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:22


Το ποσοστό αυξάνει, καλύτερη ανοσία.
Που σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάθε τόσο; Πόσο είναι αυτό το τόσο, πουθενά δεν βρίσκω αυτην την πληροφορία.
Το ψάχνουν ακόμα. Δεν έχω διαβάσει επίσημη απάντηση κάπου εγώ και δεν έχει βγει οδηγία για το 2022.
ΟK, θενκς.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Μαρ 2021, 22:57

Otto Weininger έγραψε:
28 Μαρ 2021, 18:00
George_V έγραψε:
27 Μαρ 2021, 13:16
Η μάνα μου αν και της ήρθε το μήνυμα ο γιατρός της της είπε να μην το κάνει (ο γιατρός της είναι με τα 1000 υπέρ των εμβολίων και όχι κάνας Ψεκ) καθώς η μάνα μου έχει ένα κάρο αλλεργίες και παίρνει κάποια φάρμακα τα οποία δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουν σε αυτό το εμβόλιο.

Υπ όψιν πως ούτε της γρίπης κάνει με εντολή γιατρού καθώς είχε παρουσιάσει βαριά αλλεργική αντίδραση πριν χρόνια.
Τι φάρμακα δηλαδή που θα αντιδράσουν με το εμβόλιο;

Τώρα τι ρωτάω βέβαια, αυτά είναι προσωπικά δεδομένα.
Δεν ξερω και εγω ακριβως. Κατι ειδικα φαρμακα ειναι για τον θυρεοειδη (τον οποιο δεν εχει καθως τον εβγαλε λογω καρκινωματος). Ο γιατρος ειπε οτι ακομα και να δουμε οτι δεν αντιδρουν τα φαρμακα με το εμβολιο ειναι υπερ του η μανα μου να μη το κανει καθως εχει το προηγουμενο της βαριας αλλεργικης αντιδρασης στο εμβολιο της γριππης.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 03 Μάιος 2021, 18:23

Το βάρεσα, από προχθές είμαι με πιστοποιητικό. Πάει κι αυτό. Pfizer.
Ordem e Progresso.

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 07 Μάιος 2021, 13:05

Antares έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:51
Τον γιατρό μας ακολουθούμε. Παντογνώστες είμαστε;
:lol:
Θυμήθηκα χτεσινή συζήτηση με πελάτισσα: "Εγώ παίρνω αντιθρομβοτικά κάθε ημέρα και ο γιατρός μου, μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω κανονικά και ας εμβολιαστώ. Στην τηλεόραση βγήκε ένας άλλος γιατρός και είπε όσοι παίρνουν αντιθρομβωτικά να τα σταματήσουν 3 ημέρες πριν εμβολιαστούν. Τηλ τον γιατρό μου και το λέω αυτό και μου λέει εάν σε αυτές τις τρεις ημέρες πάθεις θρόμβωση ποιος θα φταίει;" :lol:
Το έκανε τελικά το εμβόλιο και ότι κάτσει :smt005:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Μπορώ να εμβολιαστώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μάιος 2021, 13:14

ksmyrn έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:05
Antares έγραψε:
28 Μαρ 2021, 17:51
Τον γιατρό μας ακολουθούμε. Παντογνώστες είμαστε;
:lol:
Θυμήθηκα χτεσινή συζήτηση με πελάτισσα: "Εγώ παίρνω αντιθρομβοτικά κάθε ημέρα και ο γιατρός μου, μου είπε να συνεχίσω να τα παίρνω κανονικά και ας εμβολιαστώ. Στην τηλεόραση βγήκε ένας άλλος γιατρός και είπε όσοι παίρνουν αντιθρομβωτικά να τα σταματήσουν 3 ημέρες πριν εμβολιαστούν. Τηλ τον γιατρό μου και το λέω αυτό και μου λέει εάν σε αυτές τις τρεις ημέρες πάθεις θρόμβωση ποιος θα φταίει;" :lol:
Το έκανε τελικά το εμβόλιο και ότι κάτσει :smt005:
Ρωτάνε οι νοσηλεύτριες στα κέντρα εμβολιασμού αν παίρνεις αντιπηκτικά. Από άλλον άκουσα, ότι ο γιατρός του είπε να μην κάνει εμβόλιο astrazeneca λόγω της υπέρτασης.
Μπορεί και να πάθεις θρόμβωση αν τα κόψεις για τρεις μέρες, ποιος εγγυάται;
Ο κάθε γιατρός γνωρίζει καλά την ειδικότητά του. Έχω περάσει περιπτώσεις όπου μου συνταγογραφήθηκε ένα φάρμακο και ο άλλος γιατρός μου έγραψε φάρμακο που καταστέλλει την δράση του πρώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών