Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 30 Μαρ 2021, 22:42

nyxtovios έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:38
Gewponos90 έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:34
Arisvilla έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:05
Mε το εμβόλιο της Αστραζένεκα υπάρχουν θέματα. Σήμερα η Γερμανία το απαγόρευσε για τους κάτω των 60 αφού υπήρχαν κάποια περιστατικά θρομβώσεων και θανάτων σε γυναίκες κάτω των 60. Και άλλες χώρες έχουν κάνει κάτι παρόμοιο. Δεν νομίζω οτι είναι πλέον μόνο πολιτικά παιχνίδια. Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για σοβαρές έστω και σπάνιες παρενέργειες.

Αυτά στα είπε κάποιος γιατρός η διαβάζεις pronews?
Δηλαδή, αν του το είπε ΚΑΠΟΙΟΣ γιατρός είναι οκ;

Οχι, αν και είμαι της άποψης να ακολουθησει τις συμβουλές του γιατρού του. Αρμόδιος δεν είμαι ούτε εγώ ούτε εσύ. Αν και κάτι μου λέει ότι δεν του το είπε ο γιατρός του, αλλά κάθισε και <<μελέτησε>> τα στοιχεία μόνος του
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 30 Μαρ 2021, 22:48

Το να βγει συμπέρασμα πως έφταιγε το εμβόλιο για έναν θάνατο που συνέβη αμέσως μετά το εμβόλιο είναι πανηλίθιο. Το να πάρεις αψήφιστα έναν θάνατο που συνέβη αμέσως μετά το εμβόλιο είναι πανηλιθιοτατο. Συμπέρασμα. Έχουμε μπλέξει με μαλακες.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 30 Μαρ 2021, 22:49

George_V έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:04
Αρίστος έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:03
George_V έγραψε:
30 Μαρ 2021, 21:58
Εχουν γινει 10000 εμβολια 1 πεθανε

Συμπερασμα Αριστου: Φταιει το εμβολιο. Καταργηστε το.


Εμβόλιο AstraZeneca: 31 περιστατικά θρομβώσεων και εννέα θάνατοι στη Γερμανία

https://www.cnn.gr/kosmos/story/260164/ ... i-germania

.
Επί συνόλου εμβολιασμών?
Καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο αυτό που επιχειρείς ή όχι; Αν πράγματι φταίει το εμβόλιο τι θα πεις στους συγγενείς ότι οι υπόλοιποι έζησαν;

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9264
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 30 Μαρ 2021, 22:49

Ρε παιδιά μόλις σήμερα η Γερμανιά ανακοίνωσε οτι σταματά τους εμβολιασμούς με Αστρα Ζενεκα για κάτω των 60. https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... to-ton-60/
Προφανώς και υπάρχει θέμα, μην κάνετε σαν τους ψεκασμένους. Τώρα πόσο μεγάλο ή όχι είναι το θέμα είναι ζήτημα. Αλλά οι Γερμανοί εισηγήσεις γιατρών προφανώς δέχτηκαν.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Μαρ 2021, 22:54

Μυστήριο με τον θάνατο 23χρονου Έλληνα φοιτητή στην Βουλγαρία – Συγκλονίζει η μαρτυρία του γιατρού πατέρα του
Μυστήριο με τον θάνατο 23χρονου Έλληνα φοιτητή στην Βουλγαρία – Συγκλονίζει η μαρτυρία του γιατρού πατέρα του

Πώς εξελίχθηκε η κατάσταση του 23χρονου μετά τον εμβολιασμό του - «Ακόμη και τώρα, θα το έκανα πάλι το εμβόλιο», δήλωσε ο πατέρας του φοιτητή ιατρικής
Μυστήριο καλύπτει τον θάνατο Έλληνα φοιτητή ιατρικής στη Βουλγαρία, λίγες ημέρες μετά τον εμβολιασμό του. Ο 23χρονος είχε κάνει το εμβόλιο της AstraZeneca στις 22 Φεβρουαρίου και δέκα μέρες μετά, έπειτα από θρομβωτικό επεισόδιο, κατέληξε στη ΜΕΘ του Pirogov Hospital στη Σόφια.

Συγκλονισμένος ο πατέρας του 23χρονου φοιτητή Ιατρικής, ο οποίος είναι γιατρός, μιλάει στο protothema.gr για το χρονικό του δυσάρεστου συμβάντος. Αναφέρει ότι ο γιος του τον ενημέρωσε πριν από 10 περίπου μέρες και αφού είχε κάνει το εμβόλιο της AstraZeneca, ότι παρουσίασε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Πέντε μέρες μετά και επειδή τα συμπτώματα δεν υποχωρούσαν, αναγκάστηκε να πάει στο νοσοκομείο.

«Οι γιατροί τού βρήκαν χαμηλά αιμοπετάλια και τού πρότειναν να νοσηλευτεί προκειμένου να προχωρήσουν σε μια σειρά από εξετάσεις», λέει ο πατέρας του στο protothema.gr. «Μου λέει τότε ο γιος μου, μπαμπά δεν γυρίζω καλύτερα Ελλάδα, να κάνω εκεί τις εξετάσεις; Του απαντάω, βεβαίως».

Σύμφωνα με τον Έλληνα γιατρό, ο γιος του έφυγε από το νοσοκομείο, ωστόσο μια ώρα μετά, έπαθε προφανώς κάποια θρόμβωση στο κεφάλι με αποτέλεσμα να πέσει και να χτυπήσει μέσα στο σπίτι. «Έπεσε τόσο άτσαλα, που έβγαλε τον ώμο του πάνω στη πόρτα η οποία στράβωσε από το χτύπημα. Η πτώση προήλθε από τη θρόμβωση. Σημειώνω ότι ο γιος μου, 23 ετών, δεν είχε ποτέ του κανένα πρόβλημα υγείας. Μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο και ενώ εγώ του είχα κλείσει ήδη την πτήση για να έρθει Ελλάδα. Οι γιατροί ανατάξανε τον ώμο του και τον κράτησαν μέσα. Τη νύχτα η κατάσταση του επιδεινώθηκε, το πρωί τον έβαλαν στην εντατική χωρίς να τον έχουν διασωληνώσει. Εκεί διαπίστωσαν μια μικρή θρόμβωση στον εγκέφαλο».

Σημειώνεται ότι πριν από λίγες μέρες η Επιτροπή Ασφάλειας του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) ανέφερε σε ανακοίνωσή της ότι εξακολουθεί να θεωρεί πως τα οφέλη του εμβολίου της AstraZeneca κατά της Covid-19 υπερτερούν των κινδύνων και συνιστά συνέχιση των εμβολιασμών, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η τοποθέτηση του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΜΑ). Οι Βούλγαροι γιατροί ειδοποίησαν τον πατέρα του παιδιού και εκείνος ταξίδεψε από Ελλάδα για να μεταβεί στη Σόφια.

Και συνεχίζει ο πατέρας του άτυχου 23χρονου: «Μέχρι το μεσημέρι που μίλησα με τον νευροχειρουργό, μου είπε ότι το πρόβλημα του παιδιού δεν είναι τόσο νευροχειρουργικό. Πως πρόκειται για ένα μικρό αιμάτωμα και ότι δεν μπορούν να τον χειρουργήσουν γιατί έχει χαμηλά αιμοπετάλια και κινδύνευε να πεθάνει από την αιμορραγία. Την επόμενη μέρα όμως το πρωί, οι θρόμβοι είχαν επεκταθεί σε όλες τις φλέβες του εγκεφάλου και τις αρτηρίες με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναστραφεί αυτή η κατάσταση, παρά τις πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλαν οι Βούλγαροι συνάδελφοι».

Ο Έλληνας γιατρός, προσθέτει ότι, ενημερώθηκε από τους γιατρούς, οι οποίοι του είπαν πως είχαν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο θάνατος του ενδέχεται να συνδέεται με τις παρενέργειες του εμβολίου.

«Μου ανέφεραν ότι είναι το δεύτερο καταγεγραμμένο περιστατικό στη Βουλγαρία, μετά από την περίπτωση που αφορά σε έναν 44χρονο άνδρα, ο οποίος πέθανε από πνευμονική εμβολή. Έπειτα μάθαμε ότι η Γερμανία ανακοίνωση ότι σε 1,5 εκατ εμβολιασμένους νεαρής ηλικίας, εντοπίστηκαν πέντε παρόμοια περιστατικά, μεταξύ των οποίων τα τέσσερα αφορούσαν σε γυναίκες και το ένα σε άνδρα. Ήταν τόσο άδικο και αναπάντεχο αυτό που έγινε. Ωστόσο, ούτε ο γιος μου, ούτε οι γιατροί έκαναν κάτι λάθος που θα μπορούσε να κοστίσει τη ζωή του. Και τώρα όμως, να σου πούνε ότι υπάρχουν πέντε πιθανότητες στο 1,5 εκατ, να συμβεί αυτό το πράγμα, θα το έκανες το εμβόλιο; Εγώ προσωπικά θα το έκανα».

Σύμφωνα με τη μαρτυρία του Έλληνα γιατρού στο protothema.gr, έγιναν όλες οι απαραίτητες τοξικολογικές εξετάσεις, το αποτέλεσμα των οποίων βγήκε καθαρό. «Ακόμα κι ένας συγκάτοικος του γιου μου που έμενε στην ίδια πολυκατοικία, είπε στους γιατρούς ότι ο γιος μου ούτε κάπνιζε, ούτε άλλες καταχρήσεις έκανε, παρά μόνο ότι ήταν απόλυτα αφοσιωμένος στις σπουδές του. Απλά ήμασταν τόσο άτυχοι...».
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 30 Μαρ 2021, 22:54

Arisvilla έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:49
Ρε παιδιά μόλις σήμερα η Γερμανιά ανακοίνωσε οτι σταματά τους εμβολιασμούς με Αστρα Ζενεκα για κάτω των 60. https://www.protothema.gr/koronoios-liv ... to-ton-60/
Προφανώς και υπάρχει θέμα, μην κάνετε σαν τους ψεκασμένους. Τώρα πόσο μεγάλο ή όχι είναι το θέμα είναι ζήτημα. Αλλά οι Γερμανοί εισηγήσεις γιατρών προφανώς δέχτηκαν.
Καλά τα μουνόπανα οι Γερμανοί ένα κλικ θα ήθελαν για να διακόψουν το αγγλικό εμβόλιο. Εδώ θα ήθελα να δω Γιαννόπουλα. Από τη μία πολυεθνική που θέλει να πουλήσει προϊόν, από την άλλη η Γερμανία που θέλει να το σαμποτάρει. Ξεμπαναρετε τον λέμε. Giannopoulos Posts Matters.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27153
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Μαρ 2021, 22:55

Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 30 Μαρ 2021, 22:56

πατησιωτης έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:19
Και εγώ θα προτιμούσα να κάνω το εμβόλιο της Φάιζερ αλλά δεν με ρώτησαν.
Ελευθερία επιλογής. Διαφάνεια.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 30 Μαρ 2021, 22:58

John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:49
George_V έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:04
Αρίστος έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:03




Εμβόλιο AstraZeneca: 31 περιστατικά θρομβώσεων και εννέα θάνατοι στη Γερμανία

https://www.cnn.gr/kosmos/story/260164/ ... i-germania

.
Επί συνόλου εμβολιασμών?
Καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο αυτό που επιχειρείς ή όχι; Αν πράγματι φταίει το εμβόλιο τι θα πεις στους συγγενείς ότι οι υπόλοιποι έζησαν;
Αν όταν γίνει η νεκροψία και βγει ότι έπαθε εφραγμα τι θα γίνει με αυτούς που προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν εμπορικά, πολιτικά κτλ;

Εχω γνωστή που ενώ είχε κλείσει το ραντεβού της για τον εμβολιασμό, δεν πήγε γιατί άκουγε ότι διάφορες χώρες το αναστέλλουν. Μετά από 2 μέρες αυτές οι χώρες το επανέφεραν στην κυκλοφορία και μου ήρθε μετανιωμένη. Ελπίζω να μην φάει την σειρά κανενός τουλάχιστον.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Μαρ 2021, 23:00

Τα έχουμε πει.
Ένας στους εκατό παθαίνει παρενέργειες μετά από εμβόλιο, οποιοδήποτε εμβόλιο, covid-ευλογιά-μπέρι μπέρι-αντιγριππικό.
Πυρετός, αδιαθεσία κλπ.
Ένας στους εκατό χιλιάδες παθαίνει σοβαρώτερες παρενέργειες.
Το μπρεξιτοεμβόλιο astral-zeneka είναι το πιό επίφοβο ως προς τέτοιες παρενέργειες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 30 Μαρ 2021, 23:00

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:55
Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα

Κάνε φίλε το εμβόλιο της αστραζένεκα να δούμε κάτι.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 30 Μαρ 2021, 23:02

John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:00
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:55
Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα

Κάνε φίλε το εμβόλιο της αστραζένεκα να δούμε κάτι.
Λες να ειναι στο 0.0003% που επαθε θρομβωση τυπε;Μεγαλο το ρισκο οντως.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 30 Μαρ 2021, 23:02

NewModelArmy έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:02
John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:00
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:55
Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα

Κάνε φίλε το εμβόλιο της αστραζένεκα να δούμε κάτι.
Λες να ειναι στο 0.0003% που επαθε θρομβωση τυπε;Μεγαλο το ρισκο οντως.
Κάντο κι εσύ :c020:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 30 Μαρ 2021, 23:03

John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:00
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:55
Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα

Κάνε φίλε το εμβόλιο της αστραζένεκα να δούμε κάτι.
Το έχουν κάνει αρκετά άτομα που γνωρίζω. Τι ακριβώς ψάχνεις;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Μαρ 2021, 23:04

John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:00
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μαρ 2021, 22:55
Άλλη μια μελανή σελίδα για το παραφόρουμ το κατάπτυστο αυτό νήμα

Κάνε φίλε το εμβόλιο της αστραζένεκα να δούμε κάτι.
Το έκανε ο Μακρόν και ο άλλος ο δον τρελώφ ο Μπόρις.
Δε λέει τίποτα, 99,999 στις 100,000 δεν θα πάθεις τίποτα.
Δεν είναι θαλιδομίδη αλλά και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών