Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 18:53

Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:22
Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:46

Αρκετες μεχρι να εμπεδωθει απο τους ειδικους που εν αγνοια τους δινουν το πρασινο φως σε εμβολιασμους παιδιων, υποχρεωτικοτητα σε πανεπιστημια, εστιαση, εκπαιδευτικους κλπ κλπ.

btw καλωσορισατε! Παρτε ενα κι εσεις να γινουμε πολλοι

[img]https://i.postimg.cc/G3DCtcRJ/exte ... .jpg[/img]
Είσαι σίγουρος ότι αυτοί που έχουν αποδεχθεί ως σωστές τις εμπεριστατωμένες (τι άλλο;) απόψεις των αντιεμβολιαστών, αν τελικώς νοσήσουν βαριά δεν θα χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα "ναι, αλλά κανείς δεν μας ενημέρωσε για το ΠΟΣΟ επικίνδυνος είναι ο ιός";

Εγώ νομίζω ότι θα είναι η πλειοψηφία.
Ποιες απόψεις μωρέ; Γιατί πρέπει να έχει άποψη και να εντάσσεται κάπου (αντεμβολιστές) κάποιος που δεν θέλει να κάνει κάτι;
Έλα τώρα, μην μου κάνεις τον αφελή. Σαφώς και οι αντιεμβολιαστές αποτελούνται από τελείως διαφορετικές ομάδες με διαφορετικές απόψεις και στόχους. Ο κάθε ένας ξέρει πολύ καλά γιατί υποστηρίζει το αντεμβολιαστικό κίνημα.

Από εκεί και πέρα, για όποιον θέλει ή δεν θέλει να κάνει κάτι χωρίς να έχει άποψη για τη συγκεκριμένη επιθυμία ή άρνηση, τι να πω; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Ιούλ 2021, 18:53

hellegennes έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:36
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:25
Ποιες απόψεις μωρέ; Γιατί πρέπει να έχει άποψη και να εντάσσεται κάπου (αντεμβολιστές) κάποιος που δεν θέλει να κάνει κάτι;
Γιατί έτσι είναι τα 2020's. Ή είσαι με το ένα στρατόπεδο ή με το άλλο. Στα πάντα. Υπάρχουν μόνο προκαθορισμένα σετ αντιλήψεων και είτε είσαι το ένα είτε το άλλο.
:smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Ιούλ 2021, 18:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:53
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:22


Είσαι σίγουρος ότι αυτοί που έχουν αποδεχθεί ως σωστές τις εμπεριστατωμένες (τι άλλο;) απόψεις των αντιεμβολιαστών, αν τελικώς νοσήσουν βαριά δεν θα χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα "ναι, αλλά κανείς δεν μας ενημέρωσε για το ΠΟΣΟ επικίνδυνος είναι ο ιός";

Εγώ νομίζω ότι θα είναι η πλειοψηφία.
Ποιες απόψεις μωρέ; Γιατί πρέπει να έχει άποψη και να εντάσσεται κάπου (αντεμβολιστές) κάποιος που δεν θέλει να κάνει κάτι;
Έλα τώρα, μην μου κάνεις τον αφελή. Σαφώς και οι αντιεμβολιαστές αποτελούνται από τελείως διαφορετικές ομάδες με διαφορετικές απόψεις και στόχους. Ο κάθε ένας ξέρει πολύ καλά γιατί υποστηρίζει το αντεμβολιαστικό κίνημα.

Από εκεί και πέρα, για όποιον θέλει ή δεν θέλει να κάνει κάτι χωρίς να έχει άποψη για τη συγκεκριμένη επιθυμία ή άρνηση, τι να πω; :)
Ε ναι. Τι τι να πεις; Δεν θέλει. Δεν γουστάρει. Γιατί πρέπει να το γουστάρω να αντιστοιχίζεται σε κάποια άποψη;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 19:03

Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:22
Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:46

Αρκετες μεχρι να εμπεδωθει απο τους ειδικους που εν αγνοια τους δινουν το πρασινο φως σε εμβολιασμους παιδιων, υποχρεωτικοτητα σε πανεπιστημια, εστιαση, εκπαιδευτικους κλπ κλπ.

btw καλωσορισατε! Παρτε ενα κι εσεις να γινουμε πολλοι

[img]https://i.postimg.cc/G3DCtcRJ/exte ... .jpg[/img]
Είσαι σίγουρος ότι αυτοί που έχουν αποδεχθεί ως σωστές τις εμπεριστατωμένες (τι άλλο;) απόψεις των αντιεμβολιαστών, αν τελικώς νοσήσουν βαριά δεν θα χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα "ναι, αλλά κανείς δεν μας ενημέρωσε για το ΠΟΣΟ επικίνδυνος είναι ο ιός";

Εγώ νομίζω ότι θα είναι η πλειοψηφία.
Δεν ειμαι αντιεμβολιαστης. Δεν εξεφρασα δικη μου ξεχωριστη αποψη. Αυτο που εγραψες δεν σχετιζεται με την παραθεση μου. Ελπιζω να σας εδωσα το σωστο νουμερο :smt038
Καλό είναι λοιπόν να εκφράσεις τη δική σου ξεχωριστή άποψη και όχι να μοιράζεις διαφημιστικά καπελάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 19:05

Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:53
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:25


Ποιες απόψεις μωρέ; Γιατί πρέπει να έχει άποψη και να εντάσσεται κάπου (αντεμβολιστές) κάποιος που δεν θέλει να κάνει κάτι;
Έλα τώρα, μην μου κάνεις τον αφελή. Σαφώς και οι αντιεμβολιαστές αποτελούνται από τελείως διαφορετικές ομάδες με διαφορετικές απόψεις και στόχους. Ο κάθε ένας ξέρει πολύ καλά γιατί υποστηρίζει το αντεμβολιαστικό κίνημα.

Από εκεί και πέρα, για όποιον θέλει ή δεν θέλει να κάνει κάτι χωρίς να έχει άποψη για τη συγκεκριμένη επιθυμία ή άρνηση, τι να πω; :)
Ε ναι. Τι τι να πεις; Δεν θέλει. Δεν γουστάρει. Γιατί πρέπει να το γουστάρω να αντιστοιχίζεται σε κάποια άποψη;
Γιατί έτσι γουστάρω.


Εντάξει τώρα; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Ιούλ 2021, 19:07

:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9227
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 22 Ιούλ 2021, 19:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 19:03
Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:22


Είσαι σίγουρος ότι αυτοί που έχουν αποδεχθεί ως σωστές τις εμπεριστατωμένες (τι άλλο;) απόψεις των αντιεμβολιαστών, αν τελικώς νοσήσουν βαριά δεν θα χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα "ναι, αλλά κανείς δεν μας ενημέρωσε για το ΠΟΣΟ επικίνδυνος είναι ο ιός";

Εγώ νομίζω ότι θα είναι η πλειοψηφία.
Δεν ειμαι αντιεμβολιαστης. Δεν εξεφρασα δικη μου ξεχωριστη αποψη. Αυτο που εγραψες δεν σχετιζεται με την παραθεση μου. Ελπιζω να σας εδωσα το σωστο νουμερο :smt038
Καλό είναι λοιπόν να εκφράσεις τη δική σου ξεχωριστή άποψη και όχι να μοιράζεις διαφημιστικά καπελάκια.
Θα παρεμενε ασχετη με την παραθεση μου ομως...Ξες αυτη που αγνοησες πριν αλλαξεις θεμα. Εαν κατι εχει λεχθει τοσες φορες,κατα τα δικα σου λεγομενα, τοτε λιγη σημασια εχει τι δηλωνει αυτος που αναρωτιεται γιατι συνεχιζει η υγειονομικη πολιτικη να το αγνοει. Εαν ο σερβιτορος, η καμαριερα κι ο μαγειρας συνεχιζουν να μεταδιδουν(κατα τα δικα σου λεγομενα), τοτε προς τι η υποχρεωτικοτητα; :102: Μουσακας για σκεψη :p2:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 21:00

Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 19:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 19:03
Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:46

Δεν ειμαι αντιεμβολιαστης. Δεν εξεφρασα δικη μου ξεχωριστη αποψη. Αυτο που εγραψες δεν σχετιζεται με την παραθεση μου. Ελπιζω να σας εδωσα το σωστο νουμερο :smt038
Καλό είναι λοιπόν να εκφράσεις τη δική σου ξεχωριστή άποψη και όχι να μοιράζεις διαφημιστικά καπελάκια.
Θα παρεμενε ασχετη με την παραθεση μου ομως...Ξες αυτη που αγνοησες πριν αλλαξεις θεμα. Εαν κατι εχει λεχθει τοσες φορες,κατα τα δικα σου λεγομενα, τοτε λιγη σημασια εχει τι δηλωνει αυτος που αναρωτιεται γιατι συνεχιζει η υγειονομικη πολιτικη να το αγνοει. Εαν ο σερβιτορος, η καμαριερα κι ο μαγειρας συνεχιζουν να μεταδιδουν(κατα τα δικα σου λεγομενα), τοτε προς τι η υποχρεωτικοτητα; :102: Μουσακας για σκεψη :p2:
Tα έχουμε πει 100 φορές. Ο σερβιτόρος, η καμαριέρα, ο μάγειρας, ο εκπαιδευτικός, ο γιατρός, ο οποιοσδήποτε που έρχεται σε καθημερινή επαφή με πολλούς ανθρώπους μικρής ή μεγάλης ηλικίας, ευπαθών ομάδων ή όχι, δεν είναι μόνον δυνητικός φορέας αλλά και δυνητικός δέκτης του ιού, σε μεγαλύτερο βαθμό από το κοινό που εξυπηρετεί. Άρα και πιο επικίνδυνος στατιστικά ως πιθανός φορέας, εκτός του εργασιακού του χώρου. Και το ζητούμενο είναι ακριβώς αυτό που έγραψα για 100η φορά. Να μη νοσήσει βαριά ο ίδιος και φυσικά να μην τον μεταδώσει στο δικό του κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον. Για το κατά πόσον είναι πιο εξασθενημένος ο ιός που μεταδίδεται από τους εμβολιασμένους, δεν έχω σαφή στοιχεία.


Ο μουσακάς είναι πιο σύνθετη ιστορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 22 Ιούλ 2021, 21:07

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:25
hellegennes έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:07
Την προσεγγίζουν σε υψηλό ποσοστό γιατί η μισή σου καμπύλη έχει σταθερή κατανομή. Αυτά τα ευθύγραμμα τμήματα αρχίζουν και τελειώνουν αρκετά ψηλότερα από εκεί που θα έπρεπε να είναι για να ισχυριστείς αυτήν την μπούρδα. Είναι φανερό ότι αλλάζει απότομα η κλίση.
Οτι δεν έχεις ιδέα από Στατιστική το ξέραμε. Αρα δεν προκαλεί έκπληξη το ότι βγάζεις τα συμπεράσματά σου με το μάτι και όχι βάσει του μαθηματικού τρόπου (R2=0.9789)
Lepo νομίζω πως το r square, ως goodness of fit,
Χρησιμοποιείται σε γραμμικα μοντέλα που προσεγγίζουν οι μεταβλητές την κανονική κατανομή.

Το ψάχνω λίγο.
Προτείνουν αλλους υπολογισμους ως goodness of fit για εκθετική συνάρτηση.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Τα παραπανω δεν αμφισβητούν τα συμπεράσματα σου, που γραφικά και με πινακα, δείχνουν σωστά. Κ συμφωνω.

Από minitab
Minitab doesn't calculate R-squared for nonlinear models because the research literature shows that it is an invalid goodness-of-fit statistic for this type of model. There are bad consequences if you use it in this context
https://blog.minitab.com/en/adventures- ... regression
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2021, 21:35

Γαληνός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:07
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:25
hellegennes έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:07
Την προσεγγίζουν σε υψηλό ποσοστό γιατί η μισή σου καμπύλη έχει σταθερή κατανομή. Αυτά τα ευθύγραμμα τμήματα αρχίζουν και τελειώνουν αρκετά ψηλότερα από εκεί που θα έπρεπε να είναι για να ισχυριστείς αυτήν την μπούρδα. Είναι φανερό ότι αλλάζει απότομα η κλίση.
Οτι δεν έχεις ιδέα από Στατιστική το ξέραμε. Αρα δεν προκαλεί έκπληξη το ότι βγάζεις τα συμπεράσματά σου με το μάτι και όχι βάσει του μαθηματικού τρόπου (R2=0.9789)
Lepo νομίζω πως το r square, ως goodness of fit,
Χρησιμοποιείται σε γραμμικα μοντέλα που προσεγγίζουν οι μεταβλητές την κανονική κατανομή.

Το ψάχνω λίγο.
Προτείνουν αλλους υπολογισμους ως goodness of fit για εκθετική συνάρτηση.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Τα παραπανω δεν αμφισβητούν τα συμπεράσματα σου, που γραφικά και με πινακα, δείχνουν σωστά. Κ συμφωνω.

Από minitab
Minitab doesn't calculate R-squared for nonlinear models because the research literature shows that it is an invalid goodness-of-fit statistic for this type of model. There are bad consequences if you use it in this context
https://blog.minitab.com/en/adventures- ... regression
Το R2 είναι ο βασικός δείκτης ελέγχου τής κατανομής, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται γιά γραμμική ή εκθετική κατανομή. Το ότι δεν συμφωνεί το minitab, δεν αποτελεί την Βίβλο. Τα υπόλοιπα πακέτα το δέχονται. Να, το Excel στο οποίο τα υπολόγισα μιά χαρά το υπολογίζει. Στο συγκεκριμένο όμως, μπορείς να δεις και το εξής: Αν η κατανομή ήταν τέλεια εκθετική, ο ρυθμός αύξησής της (ΑΠΝ/έτος), θα ήταν σταθερός. Δεν είναι όμως, είναι περίπου σταθερός. Γιά να είχε βάση αυτό που λέει ο hellegennes θα έπρεπε ο ρυθμός αυτός είτε να αυξάνει συνεχώς, είτε να αυξηθεί απότομα εκεί που λέει ότι υπάρχει απότομη αύξηση, δηλαδή μετά τα 40. Ομως δεν συμβαίνει αυτό. Ο ρυθμός αντιθέτως πέφτει με μόνη εξαίρεση στα 65-74 που όμως δεν έχει στατιστική σημασία γιατί μετά (75-84) ξαναπέφτει και μάλιστα σε αυτή την ηλικιακή ομάδα έχει την χαμηλότερη τιμή γιά τις ηλικίες τις μεγαλύτερες από 17 ετών.

Πέραν αυτού, ο hellegennes λέει και ξαναλέει ότι από ένα σημείο και μετά υπάρχει απότομη άνοδος, δεν έχει φέρει όμως κανένα στοιχείο που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό του.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9227
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 22 Ιούλ 2021, 21:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:00

Tα έχουμε πει 100 φορές. Ο σερβιτόρος, η καμαριέρα, ο μάγειρας, ο εκπαιδευτικός, ο γιατρός, ο οποιοσδήποτε που έρχεται σε καθημερινή επαφή με πολλούς ανθρώπους μικρής ή μεγάλης ηλικίας, ευπαθών ομάδων ή όχι, δεν είναι μόνον δυνητικός φορέας αλλά και δυνητικός δέκτης του ιού, σε μεγαλύτερο βαθμό από το κοινό που εξυπηρετεί. Άρα και πιο επικίνδυνος στατιστικά ως πιθανός φορέας, εκτός του εργασιακού του χώρου. Και το ζητούμενο είναι ακριβώς αυτό που έγραψα για 100η φορά. Να μη νοσήσει βαριά ο ίδιος και φυσικά να μην τον μεταδώσει στο δικό του κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον. Για το κατά πόσον είναι πιο εξασθενημένος ο ιός που μεταδίδεται από τους εμβολιασμένους, δεν έχω σαφή στοιχεία.


Ο μουσακάς είναι πιο σύνθετη ιστορία.
Χμμ...είναι ενδιαφέρον ότι παρότι δεν έχεις
σαφή στοιχεία
μπόρεσες να επαναλάβεις 100 φορές κάτι αβάσιμο. Εάν το ζητούμενο είναι
να μην νοσήσει σοβαρά ο ίδιος
, θα πρέπει να κάνουμε μια σύγκριση κοστους- οφέλους για το πόσο μεγάλη θα είναι η διαφοροποίηση που προσφέρει το εμβόλιο σε κάποιον υγιή και το πόσο(βάσει στατιστικών νοσηλείας σε ΜΕΘ σε μη ευάλωτους πληθυσμούς) επιβαρύνεται το σύστημα υγείας σε σχέση με άλλες αιτίες νοσηλείας που δεν χαίρουν τόσο αυστηρής αντιμετώπισης. Για το δεύτερο ζητούμενο, αυτό της μετάδοσης, εάν κρίνουμε από τα δεδομένα που έχουμε από χώρες που έχουν προχωρήσει τα προγράμματα εμβολιασμού, δεν παρατηρείται κάποια διαφοροποίηση.Στην Αγγλία καταγράφονται 50000 κρούσματα καθημερινα (μεικτά). Άρα δεν τίθεται ζήτημα μη μετάδοσης στον κοινωνικό περίγυρο.

Τα παρόντα μέτρα παίρνονται κατά μερική παραβίαση του Συντάγματος. Βασίζουν την μερικοτητα στην προστασία της δημόσιας υγείας. Κάτι που προϋποθέτει α) ότι ο εμβολιασμενος δεν πρέπει να μεταδίδει β) ότι ο ανεμβολιαστος πρέπει να επιβαρύνει σημαντικά το σύστημα υγείας. Το α) βλέπουμε ότι δεν ισχύει. Το β) ισχύει για κατηγορίες ανεμβολιαστων που δεν εμπίπτουν στις συνθήκες υποχρεωτικοτητας.

Πατάτες να μην βάζεις. Οι υδατάνθρακες ρίχνουν το ανοσοποιητικό..μην μπλέξουμε τώρα στα πίσω πίσω :g030:
[/quote]
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2021, 21:37

Γαληνός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:07
Lepo νομίζω πως το r square, ως goodness of fit,
Χρησιμοποιείται σε γραμμικα μοντέλα που προσεγγίζουν οι μεταβλητές την κανονική κατανομή.
Αυτό που λες, ισχύει γιά το t-test που δίνει τα διαστήματα εμπιστοσύνης.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιούλ 2021, 22:01

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:35
Το R2 είναι ο βασικός δείκτης ελέγχου τής κατανομής, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται γιά γραμμική ή εκθετική κατανομή. Το ότι δεν συμφωνεί το minitab, δεν αποτελεί την Βίβλο.
Και όπως ξέρουμε πλέον για σένα η Βίβλος είναι σημαντικότερη της επιστήμης. Καλά το πας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 22:27

Bazoomba έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:00

Tα έχουμε πει 100 φορές. Ο σερβιτόρος, η καμαριέρα, ο μάγειρας, ο εκπαιδευτικός, ο γιατρός, ο οποιοσδήποτε που έρχεται σε καθημερινή επαφή με πολλούς ανθρώπους μικρής ή μεγάλης ηλικίας, ευπαθών ομάδων ή όχι, δεν είναι μόνον δυνητικός φορέας αλλά και δυνητικός δέκτης του ιού, σε μεγαλύτερο βαθμό από το κοινό που εξυπηρετεί. Άρα και πιο επικίνδυνος στατιστικά ως πιθανός φορέας, εκτός του εργασιακού του χώρου. Και το ζητούμενο είναι ακριβώς αυτό που έγραψα για 100η φορά. Να μη νοσήσει βαριά ο ίδιος και φυσικά να μην τον μεταδώσει στο δικό του κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον. Για το κατά πόσον είναι πιο εξασθενημένος ο ιός που μεταδίδεται από τους εμβολιασμένους, δεν έχω σαφή στοιχεία.


Ο μουσακάς είναι πιο σύνθετη ιστορία.
Χμμ...είναι ενδιαφέρον ότι παρότι δεν έχεις
σαφή στοιχεία
μπόρεσες να επαναλάβεις 100 φορές κάτι αβάσιμο. Εάν το ζητούμενο είναι
να μην νοσήσει σοβαρά ο ίδιος
, θα πρέπει να κάνουμε μια σύγκριση κοστους- οφέλους για το πόσο μεγάλη θα είναι η διαφοροποίηση που προσφέρει το εμβόλιο σε κάποιον υγιή και το πόσο(βάσει στατιστικών νοσηλείας σε ΜΕΘ σε μη ευάλωτους πληθυσμούς) επιβαρύνεται το σύστημα υγείας σε σχέση με άλλες αιτίες νοσηλείας που δεν χαίρουν τόσο αυστηρής αντιμετώπισης. Για το δεύτερο ζητούμενο, αυτό της μετάδοσης, εάν κρίνουμε από τα δεδομένα που έχουμε από χώρες που έχουν προχωρήσει τα προγράμματα εμβολιασμού, δεν παρατηρείται κάποια διαφοροποίηση.Στην Αγγλία καταγράφονται 50000 κρούσματα καθημερινα (μεικτά). Άρα δεν τίθεται ζήτημα μη μετάδοσης στον κοινωνικό περίγυρο. Τα παρόντα μέτρα παίρνονται κατά μερική παραβίαση του Συντάγματος. Βασίζουν την μερικοτητα στην προστασία της δημόσιας υγείας. Κάτι που προϋποθέτει α) ότι ο εμβολιασμενος δεν πρέπει να μεταδίδει β) ότι ο ανεμβολιαστος πρέπει να επιβαρύνει σημαντικά το σύστημα υγείας. Το α) βλέπουμε ότι δεν ισχύει. Το β) ισχύει για κατηγορίες ανεμβολιαστων που δεν εμπίπτουν στις συνθήκες υποχρεωτικοτητας.

Πατάτες να μην βάζεις. Οι υδατάνθρακες ρίχνουν το ανοσοποιητικό..μην μπλέξουμε τώρα στα πίσω πίσω :g030:
Ε ναι, για τη δυναμική του ιού που μεταδίδουν οι εμβολιασμένοι δεν έχω σαφή στοιχεία για και δεν διανοούμαι καν να εκφέρω ιατρική άποψη. :lol:

Στα υπόλοιπα επιχειρείς συνδυασμούς ετερόκλητων στοιχείων από διαφορετικές χώρες για να τα συγκρίνεις με τα ελληνικά δεδομένα. Οι συγκρίσεις και τα συμπεράσματα δεν προκύπτουν έτσι αλλά από τις στατιστικές κρουσμάτων, εισαγωγών, διασωληνώσεων και θανάτων (ανά ηλικιακή ομάδα) στην Ελλάδα. Το να πολλαπλασιάζονται τα κρούσματα όταν σταματούν τα μέτρα, είναι αυτονόητο. Το βασικό ερώτημα είναι πόσοι από όσους είναι σε μεθ σήμερα είναι ανεμβολίαστοι και πόσοι εμβολιασμένοι. Πόσοι θα είναι τον Αύγουστο, πόσοι τον Σεπτέμβριο κλπ

Με λίγα λόγια στο μέσον με τέλος του φθινόπωρου θα είναι απολύτως σαφές αν τα εμβόλια όντως προστατεύουν ή απειλούν τη δημόσια υγεία, όταν ανοίγει το φάσμα των δραστηριοτήτων που είχαν σταματήσει.




ΥΓ. Στο μουσακά ποτέ δεν βάζω πατάτα αλλά τους υδατάνθρακες γενικώς, τους τσακίζω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2021, 22:33

hellegennes έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 22:01
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:35
Το R2 είναι ο βασικός δείκτης ελέγχου τής κατανομής, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται γιά γραμμική ή εκθετική κατανομή. Το ότι δεν συμφωνεί το minitab, δεν αποτελεί την Βίβλο.
Και όπως ξέρουμε πλέον για σένα η Βίβλος είναι σημαντικότερη της επιστήμης. Καλά το πας.
Αυτό ήταν σχόλιο 3ης Δημοτικού.
Σοβαρέψου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών