Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Απρ 2021, 22:42

Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:37

Φυσικά, όσο βλακώδης είναι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας, άλλο τόσο είναι και η σύγκριση με αυτές τις χώρες. Θέλω όμως να δώ τον αντίλογο.
μα στο δικό σου πνεύμα το'βαλα και είδες την αντίδραση. :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 22:44

hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:32
Μαζί πήγαμε. Αυτές τις οδηγίες μάς έδωσαν.
Χέλη...
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:32
Εμένα το είπαν και στους παππούδες μου και στον πατέρα μου και σε όσους ξέρω που εμβολιάστηκαν.
Πήγατε μαζί και με αυτούς που ξερεις ότι εμβολιάστηκαν; :c020:
Όχι έτσι; Άρα στο είπαν, σωστά;
Ε, δεν μας φέρνεις και την επίσημη οδηγία που έχει δοθεί στο ιατρικό προσωπικό και που οφείλουν να λένε στους εμβολιαζομενους πως πρέπει να μένουν στο σπίτι για δύο εβδομάδες;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 22:46

Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:37
Bill Hicks έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:29
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 16:28
Όχι, γιατί συγκρίνεις διαφορετικές επιδημιολογικές πορείες. Αυτό το γράφημα λέει καλύτερα την αλήθεια, που δεν θες να δεις, η οποία είναι ότι τα κρούσματα στην Εσθονία άρχισαν να ανεβαίνουν έναν μήνα μετά την κορύφωση του κύματος στο Ισραήλ, έπιασαν κορυφή 2 μήνες μετά την κορύφωση στο Ισραήλ και έκτοτε πέφτουν πολύ πιο απότομα από ό,τι στο Ισραήλ:

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST

Θα μπορούσα να επικαλεστώ και το γεγονός ότι αυτό ήταν το πρώτο κύμα για την Εσθονία και ο πληθυσμός της παρθένος, αλλά δεν χρειάζεται.
μήπως να κοιτούσαμε την λογαριθμική κλίμακα για το ποιος έπεσε πιο απότομα; :D

Εικόνα

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST
Δεν έχει σημασία η Εσθονία αυτή καθ'εαυτή. Αλλωστε, εγώ ξεκίνησα το παράδειγμα με τους νεκρούς, ο hellegennes προτιμά τα κρούσματα γιατί πιστεύει ότι σε αυτά θα μπορέσει να ξεγλυστρήσει. Αποφεύγει να πεί το προφανές: να μου πεί ότι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας είναι μαλακία (που όντως είναι).

Να κι'εγώ, διαλέγω να συγκρίνω Τσεχία και Σλοβενία με το Ισραήλ, ως προς τα νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SR~CZE~SVN
Και οι δύο χώρες ανεβαίνουν σχεδόν παράλληλα με το Ισραήλ, κορυφώνουν λίγο νωρίτερα και μετά πέφτουν και πιό απότομα από εκείνο (που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει εμβολιάσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού). Ομως δεν μπορούν να μηδενίσουν σχεδόν όπως το Ισραήλ και μάλιστα η Τσεχία περνάει άλλο ένα κύμα χειρότερο από το προηγούμενο και τώρα βρίσκονται σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απ'όσο το Ισραήλ. Η Τσεχία έχει πλήρως εμβολιάσει 7,2% του πληθυσμού της (όσο περίπου και η Ελλάδα) και η Σλοβενία 6,1%. Αρα, θα έλεγα ότι το γεγονός ότι τα εμβόλια δουλεύουν έχει αποδειχθεί. Αν δεν του αρέσουν τού hellegennes Τσεχία και Σλοβενία, θα βρώ και άλλα κράτη.

Φυσικά, όσο βλακώδης είναι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας, άλλο τόσο είναι και η σύγκριση με αυτές τις χώρες. Θέλω όμως να δώ τον αντίλογο.
Κανείς δεν είχε πει ποτέ, ότι τα εμβόλια είναι κούφια και δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Μην προσπαθείς να διαστρεβλώσεις την συζήτηση για να σου βγει. Μέχρι στιγμής όμως δεν έχουν αποδειχτεί ούτε κατά διάνοια όσο αποτελεσματικά υποτίθεται ότι είναι. Τουλάχιστον δεν φαίνεται αυτό στην γενική εικόνα. Τα δεδομένα είναι τελείως circumstantial.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 22:47

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:44
Ε, δεν μας φέρνεις και την επίσημη οδηγία που έχει δοθεί στο ιατρικό προσωπικό και που οφείλουν να λένε στους εμβολιαζομενους πως πρέπει να μένουν στο σπίτι για δύο εβδομάδες;
Σου έφερα του CDC.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 15 Απρ 2021, 22:48

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:48
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:31
Λοξία ,ήμουν παρών ως συνοδός του πατέρα στο 1ο εμβόλιo Pfizer στο Πανεπιστημιακό Λάρισας. Ισχύουν όσα γράφει ο Χέλης και αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας και εντός σπιτιού για μία εβδομάδα..
Χάρε, συνοδός ξεσυνοδός, "μέσα" δεν σε αφήνουν κατά την διάρκεια του εμβολιασμού.
Πριν από εμένα ήταν ένας ηλικωμένος που ήρθε περπατώντας με το Π και συνοδευόμενος-υποβοηθούμενος από την κόρη του.
Στο δωμάτιο των εμβολιασμών, τον συνδόδευσε-υποβοήθησε ένας νοσηλευτής. ΔΕΝ επέτρεψαν στην κόρη του να μπει "μέσα".
ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, παραμέναμε εκτός του κτιρίου. Όχι μέσα και στους διαδρόμους αναμονής.
Και μόλις έκανες το εμβόλιο, πάλι έξω σε πέταγαν.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κάθε εμβολιαστικό κέντρο δεν ακολουθούν τις οδηγίες και κάνουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.
Ούτε μπορώ να φανταστώ πως το κάθε εμβολιαστικό κέντρο δίνει για οδηγίες ό,τι κατέβει στην κούτρα του κάθε γιατρού.

Σε τουλάχιστον 15 άτομα του άμεσου περιβάλλοντός μου, κανείς δεν δέχθηκε τέτοια οδηγία.
Και ούτε έχω ακούσει/διαβάσει για τέτοια σύσταση από επίσημη πηγή.
Αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, τότε απλώς εγώ δεν την ξέρω καθώς δεν έλαβα τέτοια σύσταση.
Οπότε λέω κουταμάρες.
Γι' αυτό και μια τέτοια οδηγία θα ήθελα να την δω. Επίσημα. Όχι μου είπαν ή άκουσα.
Ούτε εγώ την άκουσα. Ούτε από τον πατέρα μου που τον πήγα εγώ ( δεν με άφησαν να μπω μεσα), ούτε από όλους τους γύρω μου που έχουν εμβολιαστεί (και είναι πολύ)
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Απρ 2021, 22:48

Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:19
Mπορει και να ισχυει...περισσοτερο ειναι συναρτηση με το ποιος εχει βαρδια στο εμβολιαστικο. Οι νοσηλευτες ειναι γενικα πιο αυστηροι σε κατι τετοια. Εγω προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, δε μενοχλει μια κορη που βοηθαει τον παππου με τα ρουχα η το καροτσακι,ή του κανει παρεα οσο περιμενει εξω. Ειναι και ιδιαιτερως βαρετη για ενα γιατρο η διαδικασια (εως φρικαλεα), μιλαμε για στερεοτυπικη επαναλυψη επι ωρων των ιδιων, χωρις νοημα, ερωτησεων...και την αντιστοιχη επαναληψη των ιδιων οδηγιων για 90-150 ατομα

Και οι οδηγιες μπορει να διαφερουν ακομα και απο τον ιδιο γιατρο, κατα τη διαρκεια της ιδιας ημερας, αναλογως και με τις ερωτησεις που θα γινουν. Στο Πφαιζερ που εχω δουλεψει, ειναι απλες και αφορουν 1) Προσεξτε ενα 12 ωρο μη βγει αλλεργια (σχεδον περιττη για τους ηλικιωμενους) 2) Μια-Δυο μερες πυρετος=δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, παρτε Ντεπον 3) Μη θεωρησετε οτι ειστε ασφαλεις εως 1 εβδομαδα μετα τη 2η δοση, και παλι εχει δωθει ενα 5-10% ποσοστο αποτυχιας
Μπήκα εγώ στο δωμάτιο μαζί με την μητέρα μου που είναι 96 ετών και στις δύο δόσεις, γιατί την πήγα με αναπηρική πολυθρόνα (περπατάει, αλλά θεωρήσαμε καλύτερο γιά μεγάλη απόσταση να πάει με την αναπηρική) στον "Προμηθέα". Οδηγίες μας έδωσαν μόνο γιά την δεύτερη δόση και ήταν αυτές που λες, το (2) και το (3). Το (2) ήταν γραμμένο και παντού σε ταμπλώ στους τοίχους (μαζί με άλλα συμπτώματα, όπως πονοκέφαλος, κούραση κ.λ.π.)

Εκανα κι'εγώ την πρώτη δόση στις αρχές Μαρτίου και μου είπαν απλώς "καλή ανοσία".

Το ότι λένε να μείνει κανείς στο σπίτι γιά δύο εβδομάδες και ότι το ανοσολογικό σύστημα εξασθενεί και οι εμβολιασμένοι κινδυνεύουν περισσότερο από τους μη εμβολιασμένους τις πρώτες μέρες, είναι παραμύθι. Δεν υπάρχει άλλωστε πουθενά γραμμένο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Απρ 2021, 22:50

Bill Hicks έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:42
Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:37
Φυσικά, όσο βλακώδης είναι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας, άλλο τόσο είναι και η σύγκριση με αυτές τις χώρες. Θέλω όμως να δώ τον αντίλογο.
μα στο δικό σου πνεύμα το'βαλα και είδες την αντίδραση. :D
Ναι, είδες, αντί να πεί ξεκάθαρα ότι δεν έχει νόημα αυτή η σύγκριση, θέλει να πεί ότι τον ευνοεί.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 22:51

hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:36
False memory, επειδή κόλλησε το κεφάλι σου. Είπα «μπροστά ήμουν» (όταν μας είπαν ότι πρέπει να προσέχουν ακόμα περισσότερο και να μην βγαίνουν καθόλου ει δυνατόν, τουλάχιστον 2 εβδομάδες μέχρι το πέρας της δεύτερης δόσης). Στην δεύτερη δόση που έκαναν δεν πήγα εγώ.
Ωραία, μετά την πιρουέτα "μπροστά ήμουν" (αλλά όχι μπροστά την ώρα του εμβολίου -κάπου παραδίπλα), και τώρα την παρείσφρυση της πιρουετούλας "ει δυνατόν" μετά το καθόλου (πρώτα ήταν σκέτο καθόλου), δεν έχεις παρά να φέρεις και την επίσημη οδηγια, έστω και αυτού του "καθόλου, ει δυνατόν, τουλάχιστον για 2 εβδομάδες"...
Για την τιμή των όπλων ρε γαμώτο... :003:

Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 14:51

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο » 15 Απρ 2021, 22:57

Λεπορελλο
Να κι'εγώ, διαλέγω να συγκρίνω Τσεχία και Σλοβενία με το Ισραήλ, ως προς τα νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SR~CZE~SVN
Και οι δύο χώρες ανεβαίνουν σχεδόν παράλληλα με το Ισραήλ, κορυφώνουν λίγο νωρίτερα και μετά πέφτουν και πιό απότομα από εκείνο (που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει εμβολιάσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού). Ομως δεν μπορούν να μηδενίσουν σχεδόν όπως το Ισραήλ και μάλιστα η Τσεχία περνάει άλλο ένα κύμα χειρότερο από το προηγούμενο και τώρα βρίσκονται σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απ'όσο το Ισραήλ. Η Τσεχία έχει πλήρως εμβολιάσει 7,2% του πληθυσμού της (όσο περίπου και η Ελλάδα) και η Σλοβενία 6,1%. Αρα, θα έλεγα ότι το γεγονός ότι τα εμβόλια δουλεύουν έχει αποδειχθεί. Αν δεν του αρέσουν τού hellegennes Τσεχία και Σλοβενία, θα βρώ και άλλα κράτη.


Και η Πορτογαλία μηδενισε
Σήμερα Ισραήλ και Πορτογαλία ειχαν δυο νεκρούς

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Απρ 2021, 23:00

hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:46
Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:37
Bill Hicks έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:29
μήπως να κοιτούσαμε την λογαριθμική κλίμακα για το ποιος έπεσε πιο απότομα; :D

Εικόνα

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST
Δεν έχει σημασία η Εσθονία αυτή καθ'εαυτή. Αλλωστε, εγώ ξεκίνησα το παράδειγμα με τους νεκρούς, ο hellegennes προτιμά τα κρούσματα γιατί πιστεύει ότι σε αυτά θα μπορέσει να ξεγλυστρήσει. Αποφεύγει να πεί το προφανές: να μου πεί ότι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας είναι μαλακία (που όντως είναι).

Να κι'εγώ, διαλέγω να συγκρίνω Τσεχία και Σλοβενία με το Ισραήλ, ως προς τα νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SR~CZE~SVN
Και οι δύο χώρες ανεβαίνουν σχεδόν παράλληλα με το Ισραήλ, κορυφώνουν λίγο νωρίτερα και μετά πέφτουν και πιό απότομα από εκείνο (που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει εμβολιάσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού). Ομως δεν μπορούν να μηδενίσουν σχεδόν όπως το Ισραήλ και μάλιστα η Τσεχία περνάει άλλο ένα κύμα χειρότερο από το προηγούμενο και τώρα βρίσκονται σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απ'όσο το Ισραήλ. Η Τσεχία έχει πλήρως εμβολιάσει 7,2% του πληθυσμού της (όσο περίπου και η Ελλάδα) και η Σλοβενία 6,1%. Αρα, θα έλεγα ότι το γεγονός ότι τα εμβόλια δουλεύουν έχει αποδειχθεί. Αν δεν του αρέσουν τού hellegennes Τσεχία και Σλοβενία, θα βρώ και άλλα κράτη.

Φυσικά, όσο βλακώδης είναι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας, άλλο τόσο είναι και η σύγκριση με αυτές τις χώρες. Θέλω όμως να δώ τον αντίλογο.
Κανείς δεν είχε πει ποτέ, ότι τα εμβόλια είναι κούφια και δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Μην προσπαθείς να διαστρεβλώσεις την συζήτηση για να σου βγει. Μέχρι στιγμής όμως δεν έχουν αποδειχτεί ούτε κατά διάνοια όσο αποτελεσματικά υποτίθεται ότι είναι. Τουλάχιστον δεν φαίνεται αυτό στην γενική εικόνα. Τα δεδομένα είναι τελείως circumstantial.
Οπα! Γιατί είναι circumstantial; Δεν είναι αλήθεια ότι Τσεχία και Σλοβενία βρίσκονται περί τα 400 νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο πληθυσμού, ενώ το Ισραήλ έχει σχεδόν μηδενίσει; Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα; Υπάρχει κάτι άλλο;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 15 Απρ 2021, 23:00

sys3x έγραψε:
15 Απρ 2021, 08:55
Δημοκρατικός έγραψε:
10 Απρ 2021, 21:10
Φυσικά και βοηθούν τα εμβόλια. Αν σημαίνουν το τέλος των μη-φαρμακευτικών παρεμβάσεων, είναι άλλο θέμα, που αναμένεται να αποδειχθεί μεσοπρόθεσμα.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος δεν θέλει lockdowns και τον τσούζει ο κώλος του με αυτά, να τρέξει ΑΜΕΣΩΣ να εμβολιαστεί και να πείσει να εμβολιαστούν όσους ψεκ ξέρει.
Μερικοί δεν πείθονται με τίποτα, ένας δε με έλεγε κάτι για αλατόνερα αντί για μπόλιο.
:102:
Σούτι ή γαργάρα;
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5044
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 15 Απρ 2021, 23:00

Με λοκ νταουν εστω ευρωπαικο πολλοι "μηδενισαν".Να μηδενισεις με ανοιχτα μπαρ,καφενεδες,κλαμπ μονο οι Ισραηλινοι το εχουν καταφερει.

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 15 Απρ 2021, 23:01

Γκουερινο έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:57
Λεπορελλο
Να κι'εγώ, διαλέγω να συγκρίνω Τσεχία και Σλοβενία με το Ισραήλ, ως προς τα νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SR~CZE~SVN
Και οι δύο χώρες ανεβαίνουν σχεδόν παράλληλα με το Ισραήλ, κορυφώνουν λίγο νωρίτερα και μετά πέφτουν και πιό απότομα από εκείνο (που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει εμβολιάσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού). Ομως δεν μπορούν να μηδενίσουν σχεδόν όπως το Ισραήλ και μάλιστα η Τσεχία περνάει άλλο ένα κύμα χειρότερο από το προηγούμενο και τώρα βρίσκονται σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απ'όσο το Ισραήλ. Η Τσεχία έχει πλήρως εμβολιάσει 7,2% του πληθυσμού της (όσο περίπου και η Ελλάδα) και η Σλοβενία 6,1%. Αρα, θα έλεγα ότι το γεγονός ότι τα εμβόλια δουλεύουν έχει αποδειχθεί. Αν δεν του αρέσουν τού hellegennes Τσεχία και Σλοβενία, θα βρώ και άλλα κράτη.


Και η Πορτογαλία μηδενισε
Σήμερα Ισραήλ και Πορτογαλία ειχαν δυο νεκρούς
Υποθέτω ότι παρακολουθείτε και το δελτίο ειδήσεων του Μέγκα; :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Απρ 2021, 23:04

Δημοκρατικός έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:00
sys3x έγραψε:
15 Απρ 2021, 08:55
Δημοκρατικός έγραψε:
10 Απρ 2021, 21:10
Φυσικά και βοηθούν τα εμβόλια. Αν σημαίνουν το τέλος των μη-φαρμακευτικών παρεμβάσεων, είναι άλλο θέμα, που αναμένεται να αποδειχθεί μεσοπρόθεσμα.

Σε κάθε περίπτωση, όποιος δεν θέλει lockdowns και τον τσούζει ο κώλος του με αυτά, να τρέξει ΑΜΕΣΩΣ να εμβολιαστεί και να πείσει να εμβολιαστούν όσους ψεκ ξέρει.
Μερικοί δεν πείθονται με τίποτα, ένας δε με έλεγε κάτι για αλατόνερα αντί για μπόλιο.
:102:
Σούτι ή γαργάρα;
γαργάρες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Απρ 2021, 23:08

hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:47
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:44
Ε, δεν μας φέρνεις και την επίσημη οδηγία που έχει δοθεί στο ιατρικό προσωπικό και που οφείλουν να λένε στους εμβολιαζομενους πως πρέπει να μένουν στο σπίτι για δύο εβδομάδες;
Σου έφερα του CDC.
Τίποτα δεν έφερες. Το κείμενο του CDC λέει ότι μέχρι να περάσουν δύο εβδομάδες από την δεύτερη δόση, δεν θεωρείται κανείς πλήρως εμβολιασμένος και πρέπει να τηρεί τα μέτρα. Δεν λέει πουθενά την απίστευτη παπαριά που έγραψες ότι και καλά οι εμβολιασμένοι κλείνονται στο σπίτι τους γιατί το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι εξασθενημένο. Και αυτό το έγραψες γιά να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η ανάλυση τής Μακάμπη δεν είναι αξιόπιστη και περιέχει bias, επειδή οι εμβολιασμένοι προσέχουν περισσότερο από τους μη εμβολιασμένους, με αποτέλεσμα να μη κολλούν.

Αυτά δεν είναι πράγματα που έγραψες το 2013. Σήμερα το μεσημέρι τα έγραψες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών