Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 21:45

foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:01
Με τη βαθιά γνώση της φύσης του Ελ που με διακρίνει προεβλεψα ότι εκατονταδες χιλιάδες μαλάκες θα έχουν ακυρώσει ή αλλάξει και όντως μπήκα εμβόλιο.γρ και πήγα τη δεύτερη δόση δύο βδομάδες νωρίτερα.
Είχα μπει κ γω κ πράγματι βρίσκω αβέρτα 2 βδομάδες πριν, σε άλλο εμβολιαστικο κέντρο όμως (δοκίμασα διαφορετικους τκ, της ξιφασκίας δε μου το βγάζει πια). Έχω τις αμφιβολίες μου όμως για το αν είναι καλή ιδέα. Το σκέφτομαι.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9244
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 14 Ιουν 2021, 21:48

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:39
Arisvilla έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:18
Σε καταλαβαίνω σήμερα πάντως. Εφαγες μεγάλο αδειασμα σήμερα από την αγαπημένη σου κυβέρνηση. Και εσύ προσπαθούσες ένα μήνα να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Η αιτιολογία που έδωσαν πάντως είναι η ίδια που δόθηκε και στην Αγγλία.Εκεί είχαν το όριο στα 30 έτη - από εκεί το αντιγράψαμε και εμείς - και σε κάποια στιγμή το ανέβασαν στα 40.
Σε ερώτηση γιατί αλλάζει το όριο είπαν ότι συγκρίνουν τις πιθανότητες θανάτου από παρενέργεια και από μόλυνση από κορωνοιό.
Οι πιθανότητες είναι πιθανότητα θανάτου από θρόμβωση εμβολίου έναντι πιθανότητα θανάτου από κορωνοιό Χ πιθανότητα μόλυνσης από κορωνοιό.
Οι δυο πρώτες πιθανότητες αλλάζουν ανάλογα με την ηλικία.Στις νεότερες μεγαλώνει η πιθανότητα θρόμβωσης ενώ στις μεγαλύτερες μεγαλώνει η πιθανότητα θανάτου από κορωνοιό.Για την ίδια ηλικία δεν μεταβάλλονται με τον χρόνο.
Αλλά η τρίτη πιθανότητα,η πιθανότητα μόλυνσης από κορωνοιό μεταβάλλεται άμεσα από τον αριθμό των κρουσμάτων.Είναι μεγάλη όταν υπάρχουν πολλά κρούσματα και μικρή όταν υπάρχουν λίγα.
Επομένως είπαν οι Άγγλοι όταν το γινόμενο των δύο πιθανότήτων έπεσε κάτω από την πρώτη πιθανότητα
επειδή μειώθηκαν τα κρούσματα ανέβασαν την ηλικία του εμβολίου.
Αυτό είπαν και οι δικοί μας συν ότι τώρα έχουν πολλά Φάιζερ και μπορούν να τα δώσουν.
Δεν υπάρχει κανείς λόγος να πιστεύει κανείς ότι στην κορυφή του κύματος η πιθανότητα θανάτου για νέους λόγω κορωνοιού ήταν μικρότερη από την πιθανότητα θανάτου λόγω θρόμβωσης και φυσικά αυτά ήσαν τα μόνα περισσευούμενα εμβόλια τότε.
Απάντησα πιο πάνω στην επιχειρηματολογία αυτή που είναι ακριβώς οτι είπαν και οι βρετανοί και γιατί τη θεωρώ αστεία και γιατί παραπέμπει σε ψεκασμενιές Κούβελα του στυλ να σταματήσουμε τους εμβολιασμούς το καλοκαίρι γιατί υπάρχει χαμηλή μεταδοτικότητα. Ενας προχθες στο γραφείο στην ίδια λογική σκεφτόταν να πάει πίσω τον εμβολιασμό του για μετά το καλοκαίρι γιατί το καλοκαίρι θα πέσουν τα κρούσματα και δεν έχει πιθανότητες να κολλήσει μου είπε. Και του απάντησα οτι αυτό είναι λάθος γιατί μπορεί το φθινόπωρο πχ να μην υπάρχουν διαθέσιμα εμβόλια και γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κολλήσεις ειδικά οταν θα έρθουν και τουρίστες και θα πας διακοπές. Και τώρα η Επιτροπή μας λεει οτι το σταματάει στους κάτω των 60 γιατί έπεσαν τα κρούσματα. Δηλαδή αν σε 2 μήνες ανέβουν θα το ξαναδίνουν στους νέους? Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά και περισσότερη σύγχυση προκαλούν. Εχω γράψει εδώ και 2 μήνες οτι έπρεπε από την αρχή που είχαν περιστατικά θρομβώσεων να διακόψουν τη χρήση του στους κάτω των 60. Οπως έκαναν σε όλες τις χώρες της ΕΕ είτε είχαν είτε δεν ειχαν μεγάλη διασπορά.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιουν 2021, 21:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:45
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:01
Με τη βαθιά γνώση της φύσης του Ελ που με διακρίνει προεβλεψα ότι εκατονταδες χιλιάδες μαλάκες θα έχουν ακυρώσει ή αλλάξει και όντως μπήκα εμβόλιο.γρ και πήγα τη δεύτερη δόση δύο βδομάδες νωρίτερα.
Είχα μπει κ γω κ πράγματι βρίσκω αβέρτα 2 βδομάδες πριν, σε άλλο εμβολιαστικο κέντρο όμως (δοκίμασα διαφορετικους τκ, της ξιφασκίας δε μου το βγάζει πια). Έχω τις αμφιβολίες μου όμως για το αν είναι καλή ιδέα. Το σκέφτομαι.
1) είσαι νέος 2) τα κρούσματα έχουν μειωθει 3) έχεις ήδη κάνει μία δόση.
Με όλα αυτά η πιθανότητα να πάθεις κάτι για 2 εβδομάδες είναι πολύ μικρή και λέγεται ότι η μέγιστη ανοσία είναι στις 12 εβδομάδες.Από την άλλη ποτέ δεν ξέρει κανείς,εξαρτάται και τι πρόγραμμα θα έχεις στο μεταξύ.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιουν 2021, 21:52

Arisvilla έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:48
Εχω γράψει εδώ και 2 μήνες οτι έπρεπε από την αρχή που είχαν περιστατικά θρομβώσεων να διακόψουν τη χρήση του στους κάτω των 60. Οπως έκαναν σε όλες τις χώρες της ΕΕ είτε είχαν είτε δεν ειχαν μεγάλη διασπορά.
Αυτό με βεβαιότητα θα είχε περισσότερους θανάτους από κορωνοιό από όσους είχε από θρομβώσεις τώρα.
Για το φθινόπωρο κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν περισσότερα εμβόλια από πρόθυμους να εμβολιασθούν.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9244
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 14 Ιουν 2021, 21:58

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:52
Arisvilla έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:48
Εχω γράψει εδώ και 2 μήνες οτι έπρεπε από την αρχή που είχαν περιστατικά θρομβώσεων να διακόψουν τη χρήση του στους κάτω των 60. Οπως έκαναν σε όλες τις χώρες της ΕΕ είτε είχαν είτε δεν ειχαν μεγάλη διασπορά.
Αυτό με βεβαιότητα θα είχε περισσότερους θανάτους από κορωνοιό από όσους είχε από θρομβώσεις τώρα.
Για το φθινόπωρο κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν περισσότερα εμβόλια από πρόθυμους να εμβολιασθούν.
Από που συνάγεται αυτό που λες? Γιατί το Αστρα Ζενεκα το έκαναν άτομα κάτω των 40 στους οποίους δεν υπάρχει μεγάλη θνητότητα. Ασε που μετά την πρώτη δόση έπρεπε να περάσουν 25 μέρες για να έχεις κάποια προστασία. Η πτώση των κρουσμάτων ήταν άσχετη με τον εμβολιασμό με Αστρα Ζενεκα τον Μαιο κάποιων νέων ηλικιών. Και δεν ξέρω πραγματικά πόσο μεγάλο ρόλο έχει παίξει στην πτώση των κρουσμάτων ο εμβολιασμός γενικά. Γιατί στη Βουλγαρία πχ που έχουν εμβολιαστεί ελάχιστοι έχουμε μεγάλη πτώση κρουσμάτων και θανάτων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Ιουν 2021, 22:00

Κάντε χαζομάρες να χάσουμε τη β δόση άστραζένεκα, με αποτέλεσμα να μας πλασάρουν τίποτα mrna που αλλάζουν το DNA και γίνουμε κροκοδειλάνθρωποι...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 22:06

stavmanr έγραψε:
14 Ιουν 2021, 22:00
Κάντε χαζομάρες να χάσουμε τη β δόση άστραζένεκα, με αποτέλεσμα να μας πλασάρουν τίποτα mrna που αλλάζουν το DNA και γίνουμε κροκοδειλάνθρωποι...
Φίλε, εμένα το πρόβλημά μου δεν ήταν αυτό. Ξαναλέω στήριξα 100% τη γυναίκα μου να περιμένει το φαιζερ, και εννοείται στήριξα κ τους γονείς μου να το κάνουν.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Ιουν 2021, 22:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:16
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:56


Μιλάνε όλοι μιλάνε και οι αναλυτές ψεκολόγοι.



Εκεί, εκεί, στην ψεκ διεθνική. :P
Σωστά. Τι δουλειά έχω εγώ στην ομάδα αυτοβοήθειας;
Ε ναι, εσύ ανήκεις στην ομάδα των αυτόχειρων.

Με διττή έννοια.
Καλύτερα να τραβάς μαλακία μόνος σου, παρα να σου τραβάει κάποιος άλλος μαλακία στον κώλο. Το παραπάνω ισχύει και με την διττή έννοια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

- Casper -

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Ιουν 2021, 22:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:08
Όλα καλά από μένα από τη στιγμή που μου δίνουν την επιλογή να κάνω δεύτερη πάλι άστρα. Τώρα γι αυτούς που θα προτιμούσαν mix n match δε θα με πειραζε να δινόταν η επιλογή.
Εσένα δεν θα σε πείραζε αλλά άλλους τους πειράζει. Εκτός απ' αυτό όμως, σίγουρα δεν θα ρωτήσουν κανέναν και δεν θα νοιαστούν αν σας πειράζει ή όχι. Έχουν γίνει μελέτες όμως για τα mix? Βγήκαν συμπεράσματα αν είναι safe? Δεν ξέρω βέβαια αν έχει ήδη δοθεί έγκριση ή όχι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιουν 2021, 23:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:08
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:01
Με τη βαθιά γνώση της φύσης του Ελ που με διακρίνει προεβλεψα ότι εκατονταδες χιλιάδες μαλάκες θα έχουν ακυρώσει ή αλλάξει και όντως μπήκα εμβόλιο.γρ και πήγα τη δεύτερη δόση δύο βδομάδες νωρίτερα.
Ναι αλλά χωρίς τη βαθιά γνώση των μελετών, δεν εμπέδωσες ότι νωρίτερα δε σημαίνει καλύτερα.
Δεν την χρειάζεται, έχει βαθιά γνώση Ελ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

combatant
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 02:24

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από combatant » 14 Ιουν 2021, 23:15

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 22:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:16
Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:11


Σωστά. Τι δουλειά έχω εγώ στην ομάδα αυτοβοήθειας;
Ε ναι, εσύ ανήκεις στην ομάδα των αυτόχειρων.

Με διττή έννοια.
Καλύτερα να τραβάς μαλακία μόνος σου, παρα να σου τραβάει κάποιος άλλος μαλακία στον κώλο. Το παραπάνω ισχύει και με την διττή έννοια.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2021, 23:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:08
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:01
Με τη βαθιά γνώση της φύσης του Ελ που με διακρίνει προεβλεψα ότι εκατονταδες χιλιάδες μαλάκες θα έχουν ακυρώσει ή αλλάξει και όντως μπήκα εμβόλιο.γρ και πήγα τη δεύτερη δόση δύο βδομάδες νωρίτερα.
Ναι αλλά χωρίς τη βαθιά γνώση των μελετών, δεν εμπέδωσες ότι νωρίτερα δε σημαίνει καλύτερα.
Στις δοκιμές είχαν μόνο 4 βδομάδες απόσταση και 12 βδομάδες απόσταση, και είπαν 12 καλύτερα. Οι 10 βδομάδες είναι χειρότερα το πιο πιθανό αν και δεν το ξέρουμε σίγουρα.
Εγώ δε βλέπω τίποτα από όλα αυτά. Ξέρω ότι η Οξφόρδη στις δοκιμές χρησιμοποίησε 4 ΕΩΣ 12 εβδομάδες και είπε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να βγει αποτέλεσμα (αλλά διαισθητικά προφανώς δε μπορεί παρά να είναι λίγο καλύτερα να μην είναι τρομερά κοντά οι δύο δόσεις). Βλέπω όμως μελέτη με <=6, 6-8, 9-11 και 12+, κάτι άθλια n, κάτι διαστήματα εμπιστοσύνης ξεχειλωμένα σαν γεροντίστικος αρχιδόσακκος, κι όλα αυτά κατά το ήμισυ όχι με τον αληθινό ιό. Σημειωτέον αν δεις τη μελέτη δίνουν 79% προστασία από 1 δόση σε 9-12 εβδομάδες και 65.6% με δεύτερη δόση στο ίδιο διάστημα. Πώς γίνεται αυτό ρε φίλε; Απάντηση γίνεται αν έχεις τόσο άθλια μικρό δείγμα που να σου βγάζει μέχρι και αρνητικά κάτω άκρα στο διάστημα εμπιστοσύνης και τα συμπεράσματά σου είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά αλλά εγγυημένα να φέρουν citations σε ένα τόσο φλέγον θέμα.

Εικόνα

Εγώ αυτό που κρατάω είναι ότι η πιθανότητα σοβαρής νόσησης πρακτικά μηδενίζεται 3 εβδομάδες μετά την πρώτη δόση κι από εκεί και πέρα με ενδιαφέρει να ξεμπερδέψω με τα γραφειοκρατικά όσο το δυνατόν συντομότερο. Δε θα περιμένω να πάει 5 Αυγούστου για να πάω διακοπές επειδή ο Κούλης είναι μαλάκας και ξεστοκάρισε πάνω μου το πιο αργό εμβόλιο. Και όταν λέω να ξεμπερδέψω εννοώ να μη με νοιάζει αν είμαι ασυμπτωματικός που κολλάει αρχιδομαλάκες όπως ο προπαραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Ιουν 2021, 23:31

stavmanr έγραψε:
14 Ιουν 2021, 22:00
Κάντε χαζομάρες να χάσουμε τη β δόση άστραζένεκα, με αποτέλεσμα να μας πλασάρουν τίποτα mrna που αλλάζουν το DNA και γίνουμε κροκοδειλάνθρωποι...
:lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιουν 2021, 23:33

Arisvilla έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:58
πατησιωτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:52
Arisvilla έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:48
Εχω γράψει εδώ και 2 μήνες οτι έπρεπε από την αρχή που είχαν περιστατικά θρομβώσεων να διακόψουν τη χρήση του στους κάτω των 60. Οπως έκαναν σε όλες τις χώρες της ΕΕ είτε είχαν είτε δεν ειχαν μεγάλη διασπορά.
Αυτό με βεβαιότητα θα είχε περισσότερους θανάτους από κορωνοιό από όσους είχε από θρομβώσεις τώρα.
Για το φθινόπωρο κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν περισσότερα εμβόλια από πρόθυμους να εμβολιασθούν.
Από που συνάγεται αυτό που λες? Γιατί το Αστρα Ζενεκα το έκαναν άτομα κάτω των 40 στους οποίους δεν υπάρχει μεγάλη θνητότητα. Ασε που μετά την πρώτη δόση έπρεπε να περάσουν 25 μέρες για να έχεις κάποια προστασία. Η πτώση των κρουσμάτων ήταν άσχετη με τον εμβολιασμό με Αστρα Ζενεκα τον Μαιο κάποιων νέων ηλικιών. Και δεν ξέρω πραγματικά πόσο μεγάλο ρόλο έχει παίξει στην πτώση των κρουσμάτων ο εμβολιασμός γενικά. Γιατί στη Βουλγαρία πχ που έχουν εμβολιαστεί ελάχιστοι έχουμε μεγάλη πτώση κρουσμάτων και θανάτων.

Συνάγεται από το γεγονός ότι κάποιοι κάτω των 60 ετών πέθαναν σε αυτό το διάστημα,έστω και λιγότεροι από άνω των 60 και προφανώς θα πέθαιναν και κάποιοι παραπάνω που τώρα γλύτωσαν λόγω εμβολιασμού ενώ από θρόμβωση πέθανε η 44 χρονη από την Κρήτη μόνο.
Η ιατρικοστατιστική είναι ψυχρό πράγμα φυσικά.Ξέρουμε με βεβαιότητα ότι πέθανε αυτή αλλά δεν ξέρουμε πόσοι γλύτωσαν που θα πέθαιναν αλλιώς από τα 300.000 εμβόλια που διετέθησαν εκτός προγράμματος.
Στατιστικά όμως κάποιοι θα υπήρχαν.Εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχαν άλλα εμβόλια για διάθεση εκτός προγράμματος εκτός από αυτά της Άστρα Ζενεκα.Η επιλογή ήταν ή να τα δώσει ή να τα πετάξει.
Το κατά πόσον συντελεί ο εμβολιασμός στην πτώση των κρουσμάτων είναι άλλο θέμα αλλά και αυτό με κάποιο τρόπο θα υπολογίζεται εάν βάλεις το ποσοστό αποτελεσματικότητος επί τον πληθυσμό που εμβολιάσθηκε επί την πιθανότητα θανάτου επί την πιθανότητα μόλυνσης.
Εγώ προσωπικά γνωρίζω γνωστό μου που πέθανε από κορωνοιό ηλικίας 66 ετών.Εγώ είμαι 62.Η πρώτη φορά που διετέθη Άστρα Ζένεκα ήταν στους 60-65.Έκανα την πρώτη δόση στις 25 Φεβρουαρίου.Ο γνωστός μου κόλλησε μετά από ένα μήνα.Εάν η ηλικία της εκτός προγράμματος διάθεσης ήταν 60-66 θα είχε κάνει και αυτός και πιθανώς θα ζούσε.Το ίδιο συνέβη και σε μικρότερο βαθμό και στους 30-45 τρεις μήνες αργότερα.Σε κάθε περίπτωση εκείνη τη στιγμή άλλα εμβόλια δεν υπήρχαν.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιουν 2021, 23:38

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:44
πατησιωτης έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:39
και φυσικά αυτά ήσαν τα μόνα περισσευούμενα εμβόλια τότε.
δικαιώνετε τον τσιπρα τωρα

Δεν έχω πρόβλημα με αυτό και φυσικά όχι με εκφράσεις αλλά με την ουσία.Ο Τσίπρα επικρίθηκε για επικοινωνιακούς λόγους και τη χρήση του όρου ξεστοκάρισμα.Επί της ουσίας όμως δεν είχε άδικο ότι ήταν ξεστοκάρισμα αλλά είχε άδικο στο ότι το ξεστοκάρισμα δεν ωφέλησε.
Η ουσία είναι ότι σου έχουν περισσέψει 300.000 Άστρα και η επιδημία καλά κρατεί.Τα δίνεις εκτός προγράμματος ή τα πετάς;άλλα εκείνη τη στιγμή δεν έχεις.Είτε το πεις ξεστοκάρισμα είτε αλλιώς αυτή είναι η επιλογή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών