Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιούλ 2021, 00:37

hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:32
Leporello έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:27
hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:18
Μόνο στο δικό σου σύμπαν. Σε όλα τα υπόλοιπα σύμπαντα η σύγκριση θνησιμότητας γίνεται με την ίδια εποχή του προηγούμενου έτους.
Αλήθεια, ε; Τότε να συγκρίνουμε και με τον Ιούλιο του 2019 που δεν υπήρχαν ούτε εμβόλια ούτε μάσκες ούτε λοκντάουν και παρ'όλα αυτά δεν υπήρχε κανένας νεκρός από Covid-19.
Αυτό τώρα ήταν εξυπνάδα;
Κατάλαβα. Νομίζεις πως η παπαριά που είπες γιά το 2020 ήταν βαθυστόχαστη σοφία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιούλ 2021, 00:43

Leporello έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:37
hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:32
Leporello έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:27
Αλήθεια, ε; Τότε να συγκρίνουμε και με τον Ιούλιο του 2019 που δεν υπήρχαν ούτε εμβόλια ούτε μάσκες ούτε λοκντάουν και παρ'όλα αυτά δεν υπήρχε κανένας νεκρός από Covid-19.
Αυτό τώρα ήταν εξυπνάδα;
Κατάλαβα. Νομίζεις πως η παπαριά που είπες γιά το 2020 ήταν βαθυστόχαστη σοφία.
Όχι, είναι η κοινή πρακτική για κάθε αιτία θνησιμότητας. Στην επιστήμη δεν υπάρχουν σοφοί, μόνο μεθοδολογίες.

Βέβαια πού να τα ξέρεις εσύ αυτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Ιούλ 2021, 00:49

hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:31
stavmanr έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:27
hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:18


Μόνο στο δικό σου σύμπαν. Σε όλα τα υπόλοιπα σύμπαντα η σύγκριση θνησιμότητας γίνεται με την ίδια εποχή του προηγούμενου έτους.
Αυτό συμβαίνει μόνο σε επιδημίες με εποχικότητα (πχ γρίπη).
Ο κορωνοϊός αποδεδειγμένα επηρεάζεται άμεσα από την θερμοκρασία. Το είδαμε πέρυσι το καλοκαίρι σε όλην την Ευρώπη.
Και φέτος τί έγινε; Έχουμε χειμώνα τον Ιούλιο, ώστε να έχουμε έξαρση του Covid;
Βγάζεις μονίμως αυθαίρετα συμπεράσματα που δεν σχετίζονται με τα πραγματικά δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιούλ 2021, 00:56

stavmanr έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:49
hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:31
stavmanr έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:27


Αυτό συμβαίνει μόνο σε επιδημίες με εποχικότητα (πχ γρίπη).
Ο κορωνοϊός αποδεδειγμένα επηρεάζεται άμεσα από την θερμοκρασία. Το είδαμε πέρυσι το καλοκαίρι σε όλην την Ευρώπη.
Και φέτος τί έγινε;
Έχουμε εμβόλια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Ιούλ 2021, 01:03

hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:56
stavmanr έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:49
hellegennes έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 00:31


Ο κορωνοϊός αποδεδειγμένα επηρεάζεται άμεσα από την θερμοκρασία. Το είδαμε πέρυσι το καλοκαίρι σε όλην την Ευρώπη.
Και φέτος τί έγινε;
Έχουμε εμβόλια.
Δηλαδή; Πώς τα εμβόλια άλλαξαν τον ιό σε "καλοκαιρινό";
Του τοποθέτησαν εσωτερικό aircondition;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39344
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιούλ 2021, 16:14

Eιρωνικα στο ειπε.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39344
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιούλ 2021, 16:17

«Κρούσματα σε δομές με εμβολιασμένο το 100%»: Η ομολογία της Δ.Μιχαηλίδου βάζει «φωτιά» στα πιστοποιητικά εμβολιασμού

https://www.pronews.gr/elliniki-politik ... mihailidoy

Σε μια ομολογία σοκ προχώρησε η υφυπουργός Εργασίας, Δόμνα Μιχαηλίδου, η οποία αποκάλυψε πως υπάρχουν οίκοι ευγηρίας στους οποίους υπάρχουν κρούσματα, παρόλο που έχουν εμβολιαστεί όλοι!

Την ώρα που η κυβέρνηση καθιστά υποχρεωτικό τον εμβολιασμό για τους εργαζομένους στους οίκους ευγηρίας, ώστε να μην μεταδίδεται ο κορωνοϊός η Δ.Μιχαηλίδου ομολόγησε πως υπάρχουν δομές που έχουν εμβολιαστεί όλοι εργαζόμενοι, αλλά και όλοι οι ένοικοι, αλλά και πάλι... υπάρχουν κρούσματα.

Όπως είπε χαρακτηριστικά στο ΟΡΕΝ, αναφερόμενη στη μετάλλαξη Δέλτα: «Έχουμε δομές που έχουμε το 100% των ωφελούμενων και 100% των εργαζομένων εμβολιασμένο και παρόλα αυτά έχει μπει η μετάλλαξη και έχουμε βρει τους ηλικιωμένους στο νοσοκομείο».

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Ιούλ 2021, 22:47

Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 20:55
hellegennes έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 18:32
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 17:57
Το ίδιο ψεκασμένο είναι να χρησιμοποιείς το κάτω όριο και να λες ότι ο 40ρης έχει τον ίδιο κίνδυνο με τον 18ρη.
Ελάχιστη είναι η διαφορά. Το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο της ηλικίας, αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα.

Μπορείς να το δεις και στα πολύ αναλυτικότερα στοιχεία του CDC. Τα θες ξανά ή μπορείς να τα βρεις και μόνος σου;
Ξαναβάλτα. Οταν λες εσύ ότι υπάρχουν στοιχεία του CDC, συνήθως είναι αυτό που εσύ φαντάζεσαι ότι λένε.
Οταν λέω εγώ ότι τα στοιχεία του CDC δεν λένε αυτό που φαντάζεσαι κάτι ξέρω. Και ισχύει και γιά ό,τι στοιχεία και να φέρεις. Π.χ. λες εδώ ότι το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο τής ηλικίας (σωστό) και αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα. Το δεύτερο (μετά το "και") είναι τελείως λάθος. To λέει η πηγή που έφερες:
https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#demographics
Η εικόνα εκεί έχει ένα κουμπάκι πάνω δεξιά:
Εικόνα
Αν το πατήσεις, σου δίνει τα νούμερα που αντιστοιχούν στο διάγραμμα:
Εικόνα
Και τι βλέπουμε; Οτι ο αριθμός ατόμων που αντιστοιχεί σε κάθε ηλικιακή ομάδα ακολουθεί μία κάπως ανώμαλη κατανομή. Χρησιμοποιώντας λοιπόν τον πληθυσμό των ΗΠΑ που αναφέρει το Worldometer (333.008.450) υπολόγισα τι ποσοστό είναι οι νεκροί σε κάθε πληθυσμιακή ομάδα:
Εικόνα
Ομως αυτά τα ποσοστά ακολουθούν μία ωραιότατη εκθετική κατανομή (πρόσεξε R2=0,9993) χωρίς ανωμαλίες. Αν μπορεί να μιλήσει κανείς γιά ανωμαλία, αυτή δεν είναι στις υψηλές ηλικίες, αλλά μεταξύ των ομάδων 5-17 και 18-29:
Εικόνα
Πέραν αυτού, τα διαστήματα ηλικιών δεν είναι ίσα. Π.χ. 50-64 είναι 15 χρόνια, έναντι των υπόλοιπων που είναι 10 χρόνια. Γιά να το εξομαλύνω κι'αυτό, έχω στην δεξιά πλευρά τού πίνακα, τον ρυθμό αύξησης του ποσοστού νεκρών κατ' έτος (ΑΠΝ). Παρατηρούμε ότι ο ρυθμός αύξησης μετά τα 30 χρόνια είναι σχεδόν σταθερός. Μάλιστα, μία ανωμαλία είναι προς τα ΚΑΤΩ, ειδικά στην ομάδα που λες ότι αυξάνει απότομα (50-64)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Ιούλ 2021, 22:51

Θα πεί κανείς, "πόσο σπασίκλας είσαι να γράψεις ολόκληρο σεντόνι γιά ένα θέμα ήσσονος σημασίας;". Δεν είμαι σπασίκλας. Απλώς κατάλαβα πως αν ψάξω οποιαδήποτε μήνυμά σου σχετικό με αριθμούς, θα βρώ λάθος, παρανόηση ή διαστρέβλωση, ή και τα τρία. Και έχει ΠΛΑΚΑ να τα φανερώνεις!
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Ιούλ 2021, 22:53

Πόσο χρεώνεις την ώρα, Λέπο; :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιούλ 2021, 23:25

Leporello έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:47
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 20:55
hellegennes έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 18:32
Ελάχιστη είναι η διαφορά. Το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο της ηλικίας, αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα.

Μπορείς να το δεις και στα πολύ αναλυτικότερα στοιχεία του CDC. Τα θες ξανά ή μπορείς να τα βρεις και μόνος σου;
Ξαναβάλτα. Οταν λες εσύ ότι υπάρχουν στοιχεία του CDC, συνήθως είναι αυτό που εσύ φαντάζεσαι ότι λένε.
Οταν λέω εγώ ότι τα στοιχεία του CDC δεν λένε αυτό που φαντάζεσαι κάτι ξέρω. Και ισχύει και γιά ό,τι στοιχεία και να φέρεις. Π.χ. λες εδώ ότι το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο τής ηλικίας (σωστό) και αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα. Το δεύτερο (μετά το "και") είναι τελείως λάθος. To λέει η πηγή που έφερες:
SpoilerShow
https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#demographics
Η εικόνα εκεί έχει ένα κουμπάκι πάνω δεξιά:
Εικόνα
Αν το πατήσεις, σου δίνει τα νούμερα που αντιστοιχούν στο διάγραμμα:
Εικόνα
Και τι βλέπουμε; Οτι ο αριθμός ατόμων που αντιστοιχεί σε κάθε ηλικιακή ομάδα ακολουθεί μία κάπως ανώμαλη κατανομή. Χρησιμοποιώντας λοιπόν τον πληθυσμό των ΗΠΑ που αναφέρει το Worldometer (333.008.450) υπολόγισα τι ποσοστό είναι οι νεκροί σε κάθε πληθυσμιακή ομάδα:
Εικόνα
Ομως αυτά τα ποσοστά ακολουθούν μία ωραιότατη εκθετική κατανομή (πρόσεξε R2=0,9993) χωρίς ανωμαλίες. Αν μπορεί να μιλήσει κανείς γιά ανωμαλία, αυτή δεν είναι στις υψηλές ηλικίες, αλλά μεταξύ των ομάδων 5-17 και 18-29:
Εικόνα
Πέραν αυτού, τα διαστήματα ηλικιών δεν είναι ίσα. Π.χ. 50-64 είναι 15 χρόνια, έναντι των υπόλοιπων που είναι 10 χρόνια. Γιά να το εξομαλύνω κι'αυτό, έχω στην δεξιά πλευρά τού πίνακα, τον ρυθμό αύξησης του ποσοστού νεκρών κατ' έτος (ΑΠΝ). Παρατηρούμε ότι ο ρυθμός αύξησης μετά τα 30 χρόνια είναι σχεδόν σταθερός. Μάλιστα, μία ανωμαλία είναι προς τα ΚΑΤΩ, ειδικά στην ομάδα που λες ότι αυξάνει απότομα (50-64)
Έκανες τόση δουλειά τζάμπα, γιατί σού διέφυγε μια σημαντική λεπτομέρεια: τι ποσοστό κάθε ηλικιακής ομάδας ήταν θετικό στον ιό. Αν ξανακάνεις τους υπολογισμούς επί το σύνολο των κρουσμάτων, για να βρεις την θνητότητα και όχι την θνησιμότητα κάθε ηλικιακής ομάδας, θα δεις ότι έχω απόλυτο δίκιο και γράφεις μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Ιούλ 2021, 03:22

Ζούμε απ' τα κουλόφωνα και τα εμβολιασμένα συστηματικό και καθ' έξιν μπούλινγκ κατά της αντίθετης άποψης. Όπως πάτε με κατάρες ,βρισιές και απειλές θα μείνετε μόνοι σας να τα λέτε κι εδώ μέσα και να αυτοθαυμάζεστε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Ιούλ 2021, 03:48

Κλείνουν δυὸ χρόνια ποὺ μᾶς ἔχει ἐπιβληθεῖ ἕνα καθεστὼς ὁλωσδιόλου ἀντίθετο μὲ τὰ ἰδεώδη γιὰ τὰ ὁποῖα πολέμησε ὁ κόσμος μας καὶ τόσο περίλαμπρα ὁ λαός μας στὸν τελευταῖο παγκόσμιο πόλεμο. Εἶναι μία κατάσταση ὑποχρεωτικῆς νάρκης, ὅπου ὅσες πνευματικὲς ἀξίες κατορθώσαμε νὰ κρατήσουμε ζωντανές, μὲ πόνους καὶ μὲ κόπους, πᾶνε κι αὐτὲς νὰ καταποντιστοῦν μέσα στὰ ἑλώδη στεκούμενα νερά. Δὲ θὰ μοῦ ἦταν δύσκολο νὰ καταλάβω πῶς τέτοιες ζημιὲς δὲ λογαριάζουν πάρα πολὺ γιὰ ὁρισμένους ἀνθρώπους.

Δυστυχῶς δὲν πρόκειται μόνον γι᾿ αὐτὸ τὸν κίνδυνο. Ὅλοι πιὰ τὸ διδάχτηκαν καὶ τὸ ξέρουν πὼς στὶς δικτατορικὲς καταστάσεις ἡ ἀρχὴ μπορεῖ νὰ μοιάζει εὔκολη, ὅμως ἡ τραγωδία περιμένει ἀναπότρεπτη στὸ τέλος. Τὸ δράμα αὐτοῦ τοῦ τέλους μᾶς βασανίζει, συνειδητὰ ἢ ἀσυνείδητα, ὅπως στοὺς παμπάλαιους χοροὺς τοῦ Αἰσχύλου. Ὅσο μένει ἡ ἀνωμαλία, τόσο προχωρεῖ τὸ κακό.

Εἶμαι ἕνας ἄνθρωπος χωρὶς κανένα ἀπολύτως πολιτικὸ δεσμὸ καί, μπορῶ νὰ τὸ πῶ, μιλῶ χωρὶς φόβο καὶ χωρὶς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τὸν γκρεμὸ ὅπου μᾶς ὁδηγεῖ ἡ καταπίεση ποὺ κάλυψε τὸν τόπο. Αὐτὴ ἡ ἀνωμαλία πρέπει νὰ σταματήσει. Εἶναι ἐθνικὴ ἐπιταγή.

Τώρα ξαναγυρίζω στὴ σιωπή μου. Παρακαλῶ τὸ Θεὸ νὰ μὴ μὲ φέρει ἄλλη φορὰ σὲ παρόμοια ἀνάγκη νὰ ξαναμιλήσω.


Γιώργος Σεφέρης , Νόμπελ Λογοτεχνίας.....

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 21 Ιούλ 2021, 04:22

Leporello έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:47
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 20:55
hellegennes έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 18:32
Ελάχιστη είναι η διαφορά. Το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο της ηλικίας, αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα.

Μπορείς να το δεις και στα πολύ αναλυτικότερα στοιχεία του CDC. Τα θες ξανά ή μπορείς να τα βρεις και μόνος σου;
Ξαναβάλτα. Οταν λες εσύ ότι υπάρχουν στοιχεία του CDC, συνήθως είναι αυτό που εσύ φαντάζεσαι ότι λένε.
Οταν λέω εγώ ότι τα στοιχεία του CDC δεν λένε αυτό που φαντάζεσαι κάτι ξέρω. Και ισχύει και γιά ό,τι στοιχεία και να φέρεις. Π.χ. λες εδώ ότι το ρίσκο δεν είναι ευθέως ανάλογο τής ηλικίας (σωστό) και αυξάνει απότομα από κάποιο σημείο και ύστερα. Το δεύτερο (μετά το "και") είναι τελείως λάθος. To λέει η πηγή που έφερες:
https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#demographics
Η εικόνα εκεί έχει ένα κουμπάκι πάνω δεξιά:
Εικόνα
Αν το πατήσεις, σου δίνει τα νούμερα που αντιστοιχούν στο διάγραμμα:
Εικόνα
Και τι βλέπουμε; Οτι ο αριθμός ατόμων που αντιστοιχεί σε κάθε ηλικιακή ομάδα ακολουθεί μία κάπως ανώμαλη κατανομή. Χρησιμοποιώντας λοιπόν τον πληθυσμό των ΗΠΑ που αναφέρει το Worldometer (333.008.450) υπολόγισα τι ποσοστό είναι οι νεκροί σε κάθε πληθυσμιακή ομάδα:
Εικόνα
Ομως αυτά τα ποσοστά ακολουθούν μία ωραιότατη εκθετική κατανομή (πρόσεξε R2=0,9993) χωρίς ανωμαλίες. Αν μπορεί να μιλήσει κανείς γιά ανωμαλία, αυτή δεν είναι στις υψηλές ηλικίες, αλλά μεταξύ των ομάδων 5-17 και 18-29:
Εικόνα
Πέραν αυτού, τα διαστήματα ηλικιών δεν είναι ίσα. Π.χ. 50-64 είναι 15 χρόνια, έναντι των υπόλοιπων που είναι 10 χρόνια. Γιά να το εξομαλύνω κι'αυτό, έχω στην δεξιά πλευρά τού πίνακα, τον ρυθμό αύξησης του ποσοστού νεκρών κατ' έτος (ΑΠΝ). Παρατηρούμε ότι ο ρυθμός αύξησης μετά τα 30 χρόνια είναι σχεδόν σταθερός. Μάλιστα, μία ανωμαλία είναι προς τα ΚΑΤΩ, ειδικά στην ομάδα που λες ότι αυξάνει απότομα (50-64)
εχω δείξει σε παλαιότερη ανάρτηση ότι ή βασική ιδιότητα μιάς εκθετικής
συνάρτησης είναι:
"σε σταθερά χρονικα διαστήματα(άν μιλαμε για χρονικες μεταβολές) ή ποσοστιαία(%)
μεταβολή είναι σταθερή καί ισχύει καί το αντίστροφο"....
εδώ σελ 6 κ' 7



θελω να πώ ότι ή εκθετική συνάρτηση πού έδωσες είναι προσεγγιστική γιατι όπως
είπες τα διαστήματα δεν είναι σταθερά
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2021, 05:33

Και δεν είναι εκθετική συνάρτηση και είναι σε λανθασμένα δεδομένα, όπως προείπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών