Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 21:50

Bill Hicks έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:29
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 16:28


Όχι, γιατί συγκρίνεις διαφορετικές επιδημιολογικές πορείες. Αυτό το γράφημα λέει καλύτερα την αλήθεια, που δεν θες να δεις, η οποία είναι ότι τα κρούσματα στην Εσθονία άρχισαν να ανεβαίνουν έναν μήνα μετά την κορύφωση του κύματος στο Ισραήλ, έπιασαν κορυφή 2 μήνες μετά την κορύφωση στο Ισραήλ και έκτοτε πέφτουν πολύ πιο απότομα από ό,τι στο Ισραήλ:

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST

Θα μπορούσα να επικαλεστώ και το γεγονός ότι αυτό ήταν το πρώτο κύμα για την Εσθονία και ο πληθυσμός της παρθένος, αλλά δεν χρειάζεται.
μήπως να κοιτούσαμε την λογαριθμική κλίμακα για το ποιος έπεσε πιο απότομα; :D

Εικόνα

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST
Σε αντίθεση με ό,τι πιστεύουν κάποιοι εδώ μέσα, η αλλαγή σε λογαριθμική κλίμακα δεν αλλάζει τα δεδομένα. Αλλάζει απλά την οπτική. Το ίδιο αποτέλεσμα δείχνει. Η πτώση στην Εσθονία είναι πιο απότομη. Αν δεν το βλέπεις, να σε βοηθήσω:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Απρ 2021, 21:55

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:48
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:31
Λοξία ,ήμουν παρών ως συνοδός του πατέρα στο 1ο εμβόλιo Pfizer στο Πανεπιστημιακό Λάρισας. Ισχύουν όσα γράφει ο Χέλης και αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας και εντός σπιτιού για μία εβδομάδα..
Χάρε, συνοδός ξεσυνοδός, "μέσα" δεν σε αφήνουν κατά την διάρκεια του εμβολιασμού.
Πριν από εμένα ήταν ένας ηλικωμένος που ήρθε περπατώντας με το Π και συνοδευόμενος-υποβοηθούμενος από την κόρη του.

Στο δωμάτιο των εμβολιασμών, τον συνδόδευσε-υποβοήθησε ένας νοσηλευτής. ΔΕΝ επέτρεψαν στην κόρη του να μπει "μέσα".
ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, παραμέναμε εκτός του κτιρίου. Όχι μέσα και στους διαδρόμους αναμονής.
Και μόλις έκανες το εμβόλιο, πάλι έξω σε πέταγαν.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κάθε εμβολιαστικό κέντρο δεν ακολουθούν τις οδηγίες και κάνουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.
Ούτε μπορώ να φανταστώ πως το κάθε εμβολιαστικό κέντρο δίνει για οδηγίες ό,τι κατέβει στην κούτρα του κάθε γιατρού.

Σε τουλάχιστον 15 άτομα του άμεσου περιβάλλοντός μου, κανείς δεν δέχθηκε τέτοια οδηγία.
Και ούτε έχω ακούσει/διαβάσει για τέτοια σύσταση από επίσημη πηγή.
Αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, τότε απλώς εγώ δεν την ξέρω καθώς δεν έλαβα τέτοια σύσταση.
Οπότε λέω κουταμάρες.
Γι' αυτό και μια τέτοια οδηγία θα ήθελα να την δω. Επίσημα. Όχι μου είπαν ή άκουσα.
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 21:59

Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:55
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.
Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Απρ 2021, 22:04

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:48
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:31
Λοξία ,ήμουν παρών ως συνοδός του πατέρα στο 1ο εμβόλιo Pfizer στο Πανεπιστημιακό Λάρισας. Ισχύουν όσα γράφει ο Χέλης και αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας και εντός σπιτιού για μία εβδομάδα..
Χάρε, συνοδός ξεσυνοδός, "μέσα" δεν σε αφήνουν κατά την διάρκεια του εμβολιασμού.
Πριν από εμένα ήταν ένας ηλικωμένος που ήρθε περπατώντας με το Π και συνοδευόμενος-υποβοηθούμενος από την κόρη του.
Στο δωμάτιο των εμβολιασμών, τον συνδόδευσε-υποβοήθησε ένας νοσηλευτής. ΔΕΝ επέτρεψαν στην κόρη του να μπει "μέσα".
ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, παραμέναμε εκτός του κτιρίου. Όχι μέσα και στους διαδρόμους αναμονής.
Και μόλις έκανες το εμβόλιο, πάλι έξω σε πέταγαν.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κάθε εμβολιαστικό κέντρο δεν ακολουθούν τις οδηγίες και κάνουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.
Ούτε μπορώ να φανταστώ πως το κάθε εμβολιαστικό κέντρο δίνει για οδηγίες ό,τι κατέβει στην κούτρα του κάθε γιατρού.

Σε τουλάχιστον 15 άτομα του άμεσου περιβάλλοντός μου, κανείς δεν δέχθηκε τέτοια οδηγία.
Και ούτε έχω ακούσει/διαβάσει για τέτοια σύσταση από επίσημη πηγή.
Αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, τότε απλώς εγώ δεν την ξέρω καθώς δεν έλαβα τέτοια σύσταση.
Οπότε λέω κουταμάρες.
Γι' αυτό και μια τέτοια οδηγία θα ήθελα να την δω. Επίσημα. Όχι μου είπαν ή άκουσα.
Ούτε εγώ ξερω για τέτοιες συστάσεις...
Παρατηρητής...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34737
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Απρ 2021, 22:04

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:59
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:55
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.
Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;
Έκανα την πρώτη δόση του Άστρα Ζένεκα πριν δύο μήνες.Δεν μου δόθηκε καμμιά οδηγία για μετά,μόνο υποχρεωτική παραμονή στο παγκάκι έξω από την αίθουσα για ένα τέταρτο πριν φύγω.Πριν τον εμβολιασμό συμπλήρωσα ένα χαρτί όπου έπρεπε να δηλώσω εάν έχω ποτέ υποστεί αλλεργικό σοκ.Τίποτε άλλο.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Απρ 2021, 22:04

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:59
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:55
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.
Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;
Εννοείται ΟΧΙ, δεν επιτρεπόταν. Ανέβασε απ' το άγχος και μια καλή πίεση στο 18 και περιμέναμε να πέσει.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4773
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Απρ 2021, 22:12

hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:50
:smt005: unπαιχτable
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 15 Απρ 2021, 22:19

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:48
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:31
Λοξία ,ήμουν παρών ως συνοδός του πατέρα στο 1ο εμβόλιo Pfizer στο Πανεπιστημιακό Λάρισας. Ισχύουν όσα γράφει ο Χέλης και αυστηρή σύσταση για χρήση μάσκας και εντός σπιτιού για μία εβδομάδα..
Χάρε, συνοδός ξεσυνοδός, "μέσα" δεν σε αφήνουν κατά την διάρκεια του εμβολιασμού.
Πριν από εμένα ήταν ένας ηλικωμένος που ήρθε περπατώντας με το Π και συνοδευόμενος-υποβοηθούμενος από την κόρη του.
Στο δωμάτιο των εμβολιασμών, τον συνδόδευσε-υποβοήθησε ένας νοσηλευτής. ΔΕΝ επέτρεψαν στην κόρη του να μπει "μέσα".
ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, παραμέναμε εκτός του κτιρίου. Όχι μέσα και στους διαδρόμους αναμονής.
Και μόλις έκανες το εμβόλιο, πάλι έξω σε πέταγαν.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε κάθε εμβολιαστικό κέντρο δεν ακολουθούν τις οδηγίες και κάνουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι.
Ούτε μπορώ να φανταστώ πως το κάθε εμβολιαστικό κέντρο δίνει για οδηγίες ό,τι κατέβει στην κούτρα του κάθε γιατρού.

Σε τουλάχιστον 15 άτομα του άμεσου περιβάλλοντός μου, κανείς δεν δέχθηκε τέτοια οδηγία.
Και ούτε έχω ακούσει/διαβάσει για τέτοια σύσταση από επίσημη πηγή.
Αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, τότε απλώς εγώ δεν την ξέρω καθώς δεν έλαβα τέτοια σύσταση.
Οπότε λέω κουταμάρες.
Γι' αυτό και μια τέτοια οδηγία θα ήθελα να την δω. Επίσημα. Όχι μου είπαν ή άκουσα.
Mπορει και να ισχυει...περισσοτερο ειναι συναρτηση με το ποιος εχει βαρδια στο εμβολιαστικο. Οι νοσηλελευτες ειναι γενικα πιο αυστηροι σε κατι τετοια. Εγω προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, δε μενοχλει μια κορη που βοηθαει τον παππου με τα ρουχα η το καροτσακι,ή του κανει παρεα οσο περιμενει εξω. Ειναι και ιδιαιτερως βαρετη για ενα γιατρο η διαδικασια (εως φρικαλεα), μιλαμε για στερεοτυπικη επαναλυψη επι ωρων των ιδιων, χωρις νοημα, ερωτησεων...και την αντιστοιχη επαναληψη των ιδιων οδηγιων για 90-150 ατομα

Και οι οδηγιες μπορει να διαφερουν ακομα και απο τον ιδιο γιατρο, κατα τη διαρκεια της ιδιας ημερας, αναλογως και με τις ερωτησεις που θα γινουν. Στο Πφαιζερ που εχω δουλεψει, ειναι απλες και αφορουν 1) Προσεξτε ενα 12 ωρο μη βγει αλλεργια (σχεδον περιττη για τους ηλικιωμενους) 2) Μια-Δυο μερες πυρετος=δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, παρτε Ντεπον 3) Μη θεωρησετε οτι ειστε ασφαλεις εως 1 εβδομαδα μετα τη 2η δοση, και παλι εχει δωθει ενα 5-10% ποσοστο αποτυχιας

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 22:29

πατησιωτης έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:04
Έκανα την πρώτη δόση του Άστρα Ζένεκα πριν δύο μήνες.Δεν μου δόθηκε καμμιά οδηγία για μετά,μόνο υποχρεωτική παραμονή στο παγκάκι έξω από την αίθουσα για ένα τέταρτο πριν φύγω.Πριν τον εμβολιασμό συμπλήρωσα ένα χαρτί όπου έπρεπε να δηλώσω εάν έχω ποτέ υποστεί αλλεργικό σοκ.Τίποτε άλλο.
Το υπογραμμισμένο, το λένε σε όλους.
Και η τυπική φόρμα που συμπληρώνεις αναφέρεται και σε νοσήματα όπως, καρδιακά, διαβήτης. αλλεργίες κ.λπ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 22:32

Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:04
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:59
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:55
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.
Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;
Εννοείται ΟΧΙ, δεν επιτρεπόταν. Ανέβασε απ' το άγχος και μια καλή πίεση στο 18 και περιμέναμε να πέσει.
Αυτό λέμε ρε παιδί. Μέσα δεν επιτρέπεται. Ο Χέλης όμως δήλωσε "ήμουν μέσα".
Οπότε και για τις άλλες δηλώσεις του, κρατάω μικρό καλάθι.

Και ακόμα περιμένω την επίσημη οδηγία...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 22:33

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:59
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:55
Ρε Λοξία με το καροτσάκι τον πήγα , τι μου λες τώρα και παρέμεινα στο διάδρομο και στην αναμονή μπάστακας.Και μετά από μισή ώρα τον πήρα με το καροτσάκι μέχρι την έξοδο.
Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;
Κόλλησες, Λοξία. Όταν το παθαίνεις γίνεσαι σαν σκρατσαρισμένο βινύλιο. Κανείς δεν μίλησε για μέσα στο δωμάτιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 15 Απρ 2021, 22:34

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:29
πατησιωτης έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:04
Έκανα την πρώτη δόση του Άστρα Ζένεκα πριν δύο μήνες.Δεν μου δόθηκε καμμιά οδηγία για μετά,μόνο υποχρεωτική παραμονή στο παγκάκι έξω από την αίθουσα για ένα τέταρτο πριν φύγω.Πριν τον εμβολιασμό συμπλήρωσα ένα χαρτί όπου έπρεπε να δηλώσω εάν έχω ποτέ υποστεί αλλεργικό σοκ.Τίποτε άλλο.
Το υπογραμμισμένο, το λένε σε όλους.
Και η τυπική φόρμα που συμπληρώνεις αναφέρεται και σε νοσήματα όπως, καρδιακά, διαβήτης. αλλεργίες κ.λπ
30 ωρα σε οσους εχουν ιστορικο αλλεργιων που χρειαστηκαν ενδοφλεβια ή ενδομυικη αντιμετωπιση. Εως μια ωρα σε ανθρωπους που εχουν ιστορικο αλλεργικου σοκ...στην αρχη δεν τους δεχομασταν, τωρα απλως τους παραπεμπουμε σε επομενη ημερα προκειμενου να φερουν μια ''γνωματευση απτον αλλεργιολογο τους''

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2021, 22:36

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:32
Στύγιος έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:04
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:59

Ήσουν "μέσα" στο δωμάτιο όταν έκανε το εμβόλιο;
Εννοείται ΟΧΙ, δεν επιτρεπόταν. Ανέβασε απ' το άγχος και μια καλή πίεση στο 18 και περιμέναμε να πέσει.
Ο Χέλης όμως δήλωσε "ήμουν μέσα".
False memory, επειδή κόλλησε το κεφάλι σου. Είπα «μπροστά ήμουν» (όταν μας είπαν ότι πρέπει να προσέχουν ακόμα περισσότερο και να μην βγαίνουν καθόλου ει δυνατόν, τουλάχιστον 2 εβδομάδες μέχρι το πέρας της δεύτερης δόσης). Στην δεύτερη δόση που έκαναν δεν πήγα εγώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Απρ 2021, 22:37

Bill Hicks έγραψε:
15 Απρ 2021, 21:29
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 16:28
Όχι, γιατί συγκρίνεις διαφορετικές επιδημιολογικές πορείες. Αυτό το γράφημα λέει καλύτερα την αλήθεια, που δεν θες να δεις, η οποία είναι ότι τα κρούσματα στην Εσθονία άρχισαν να ανεβαίνουν έναν μήνα μετά την κορύφωση του κύματος στο Ισραήλ, έπιασαν κορυφή 2 μήνες μετά την κορύφωση στο Ισραήλ και έκτοτε πέφτουν πολύ πιο απότομα από ό,τι στο Ισραήλ:

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST

Θα μπορούσα να επικαλεστώ και το γεγονός ότι αυτό ήταν το πρώτο κύμα για την Εσθονία και ο πληθυσμός της παρθένος, αλλά δεν χρειάζεται.
μήπως να κοιτούσαμε την λογαριθμική κλίμακα για το ποιος έπεσε πιο απότομα; :D

Εικόνα

https://ourworldindata.org/explorers/co ... ry=ISR~EST
Δεν έχει σημασία η Εσθονία αυτή καθ'εαυτή. Αλλωστε, εγώ ξεκίνησα το παράδειγμα με τους νεκρούς, ο hellegennes προτιμά τα κρούσματα γιατί πιστεύει ότι σε αυτά θα μπορέσει να ξεγλυστρήσει. Αποφεύγει να πεί το προφανές: να μου πεί ότι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας είναι μαλακία (που όντως είναι).

Να κι'εγώ, διαλέγω να συγκρίνω Τσεχία και Σλοβενία με το Ισραήλ, ως προς τα νέα κρούσματα ανά εκατομμύριο:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SR~CZE~SVN
Και οι δύο χώρες ανεβαίνουν σχεδόν παράλληλα με το Ισραήλ, κορυφώνουν λίγο νωρίτερα και μετά πέφτουν και πιό απότομα από εκείνο (που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει εμβολιάσει μεγάλο μέρος του πληθυσμού). Ομως δεν μπορούν να μηδενίσουν σχεδόν όπως το Ισραήλ και μάλιστα η Τσεχία περνάει άλλο ένα κύμα χειρότερο από το προηγούμενο και τώρα βρίσκονται σε πολύ υψηλότερα επίπεδα απ'όσο το Ισραήλ. Η Τσεχία έχει πλήρως εμβολιάσει 7,2% του πληθυσμού της (όσο περίπου και η Ελλάδα) και η Σλοβενία 6,1%. Αρα, θα έλεγα ότι το γεγονός ότι τα εμβόλια δουλεύουν έχει αποδειχθεί. Αν δεν του αρέσουν τού hellegennes Τσεχία και Σλοβενία, θα βρώ και άλλα κράτη.

Φυσικά, όσο βλακώδης είναι η σύγκριση Ισραήλ - Εσθονίας, άλλο τόσο είναι και η σύγκριση με αυτές τις χώρες. Θέλω όμως να δώ τον αντίλογο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Απρ 2021, 22:38

Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:19
Mπορει και να ισχυει...περισσοτερο ειναι συναρτηση με το ποιος εχει βαρδια στο εμβολιαστικο. Οι νοσηλελευτες ειναι γενικα πιο αυστηροι σε κατι τετοια. Εγω προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, δε μενοχλει μια κορη που βοηθαει τον παππου με τα ρουχα η το καροτσακι,ή του κανει παρεα οσο περιμενει εξω. Ειναι και ιδιαιτερως βαρετη για ενα γιατρο η διαδικασια (εως φρικαλεα), μιλαμε για στερεοτυπικη επαναλυψη επι ωρων των ιδιων, χωρις νοημα, ερωτησεων...και την αντιστοιχη επαναληψη των ιδιων οδηγιων για 90-150 ατομα

Και οι οδηγιες μπορει να διαφερουν ακομα και απο τον ιδιο γιατρο, κατα τη διαρκεια της ιδιας ημερας, αναλογως και με τις ερωτησεις που θα γινουν. Στο Πφαιζερ που εχω δουλεψει, ειναι απλες και αφορουν 1) Προσεξτε ενα 12 ωρο μη βγει αλλεργια (σχεδον περιττη για τους ηλικιωμενους) 2) Μια-Δυο μερες πυρετος=δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, παρτε Ντεπον 3) Μη θεωρησετε οτι ειστε ασφαλεις εως 1 εβδομαδα μετα τη 2η δοση, και παλι εχει δωθει ενα 5-10% ποσοστο αποτυχιας
Καταλαβαίνω την κούραση των γιατρών και των νοσηλευτών που η κάθε τους ημέρα είναι σαν εφημερία.
Και δεν μπορώ να τους μεμφθώ αν σε εμένα δεν είπαν κάτι από την κούραση.
Αλλά τις οδηγίες που αναφέρεις, τις είπαν και σε εμένα και σε άλλα 15 άτομα που το συζητήσαμε.
Οδηγία όμως για παραμονή στο σπίτι επί 15νθήμερο, και μάλιστα λόγω μείωσης της ικανότητας του ανοσοποιητικού, δεν είπε κανείς ότι έλαβε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών