Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14026
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Απρ 2021, 09:59

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Λοιπόν, επειδή βρίσκεσαι σε σύγχυση, ας ανακεφαλαιώσουμε. Οι οδηγίες παγκοσμίως είναι να μένεις σπίτι σου όταν έχεις κάνει το εμβόλιο και πριν περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση. Διαφωνείς για την αιτιολογία; Too bad. Σημασία έχει ότι αυτή είναι η οδηγία. Έχω τονίσει δε ότι όσοι έχουν κάνει εμβόλιο είναι πιο πιθανό να τηρούν τα μέτρα και να κάθονται σπίτι τους, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ. Γι' αυτό και η ανάλυση, την στιγμή που ΔΕΝ συμβαδίζει με την επιδημιολογική εικόνα, δεν αρκεί για να μας πει τι συμβαίνει.
Το έψαξα και δεν είπες αυτό που λες. Είπες το άλλο:
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:56
Έχεις λοιπόν ένα ερώτημα, πόσο αποτελεσματικά είναι τα εμβόλια. Κάνεις μια μελέτη για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα και με bias, που είναι το αντίθετο απ' αυτό που λες, γιατί όσοι εμβολιάζονται καλούνται να μην μετακινούνται καθόλου για το επόμενο διάστημα και να προσέχουν ακόμα περισσότερο, γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι πιο ευάλωτο.
Πράγμα το οποίο είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας και αποτέλεσμα φαντασίας, συν τοις άλλοις και επειδή η έρευνα τής Μακάμπη στο γκρούπ των εμβολιασμένων περιλαμβάνει μόνο όσους έχουν κάνει δύο δόσεις και έχει περάσει και μία εβδομάδα. Μου άρεσε επίσης η έκφραση μεγαλοπρέπειας "έχω τονίσει" :smt005::smt005::smt005:
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 10:06

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 01:26
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 01:02
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:30
Επειδή το ψέμα είναι κάτι που με εκνευρίζει, πόσο μάλλον για να βγει από πάνω κάποιος σε μια συζήτηση, που είναι ποταπός λόγος για ψέμα, σού ζητάω να το πάρεις πίσω, να γυρίσεις στις προηγούμενες δημοσιεύσεις και να τις ξαναδιαβάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Θα σου έδινα ένα δίκιο για πιθανή παρανόηση εκ μέρους μου. Αλλά, δεν απάντησες καθόλου στο πιο κάτω, με το οποίο δήλωνα για το "μπροστά".

Οκέι, Λοξία. Από το να ζητήσεις συγγνώμη για κάτι που παρανόησες, για κάτι που ποτέ δεν είπα, προτιμάς να μην ρίξεις τον εγωισμό σου.
Εντάξει.
Όχι Χέλη μου...όχι προφάσεις εν αμαρτίαις σε εμένα. Αλλού αυτά.
Η εξήγηση του γιατί δεν παίρνεις το ένα δίκιο, βρίσκεται στα ποστ που επέλεξες να αγνοήσεις και να απαντήσεις αποσπασματικά.
Εντελώς σαχλή και επιφανειακή η προσπάθεια αλλοίωσης, ελπίζοντας πως κάποιος θα διαβάσει μόνον αυτήν την απάντησή σου και όχι τα διαμειφθέντα προηγουμένως. Αλλού λοιπόν αυτά...έχουμε χορτάσει από τέτοια.

Να ΜΗΝ αμολάς μπαρούφες, να μην βρίσκεσαι μετά σε δύσκολη θέση, προσπαθώντας με παπαριές πρώτου βαθμού να δικαιολογήσεις τις παπαριές δeεύτερου βαθμού που ξεστομίζεις.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 10:11

Και για να επανέλθουμε στην παπαριά που ισχυρίστηκες...
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:56
Έχεις λοιπόν ένα ερώτημα, πόσο αποτελεσματικά είναι τα εμβόλια. Κάνεις μια μελέτη για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα και με bias, που είναι το αντίθετο απ' αυτό που λες, γιατί όσοι εμβολιάζονται καλούνται να μην μετακινούνται καθόλου για το επόμενο διάστημα και να προσέχουν ακόμα περισσότερο, γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι πιο ευάλωτο.
Τεκμηρίωσε τον ισχυρισμό σου με αποδείξεις. Φέρε τις επίσημες οδηγίες/εγκυκλίους που πρεσβεύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Αν δεν..καταλαβαίνεις ότι ο ισχυρισμός σου είναι μια γελοία ξερολιστική παρόλα, έτσι;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Απρ 2021, 11:51

Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 10:11
Και για να επανέλθουμε στην παπαριά που ισχυρίστηκες...
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:56
Έχεις λοιπόν ένα ερώτημα, πόσο αποτελεσματικά είναι τα εμβόλια. Κάνεις μια μελέτη για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα και με bias, που είναι το αντίθετο απ' αυτό που λες, γιατί όσοι εμβολιάζονται καλούνται να μην μετακινούνται καθόλου για το επόμενο διάστημα και να προσέχουν ακόμα περισσότερο, γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι πιο ευάλωτο.
Τεκμηρίωσε τον ισχυρισμό σου με αποδείξεις. Φέρε τις επίσημες οδηγίες/εγκυκλίους που πρεσβεύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Αν δεν..καταλαβαίνεις ότι ο ισχυρισμός σου είναι μια γελοία ξερολιστική παρόλα, έτσι;
εδω εχει δικιο ο λοξ.

στην καλυτερη το μονο στοιχειο που εφερες λεει οτι για το επομενο διαστημα πρεπει να προσεχουν ακριβως οπως προσεχαν και πριν (προφανως χρειαζεται καποιος χρονος για να κανει τη δουλεια του το εμβολιο, δεν εχεις ανοσια με το που βγαινεις απο την πορτα), οχι περισσοτερο, και πουθενα δεν αναφερθηκε ευαλωτο ανοσοποιητικο.

μην ξεροκεφαλαιαζεις, ειπες μια μαλακια, νταξ, παμε γι αλλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 14:42

Ασέβαστος έγραψε:
16 Απρ 2021, 11:51
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 10:11
Και για να επανέλθουμε στην παπαριά που ισχυρίστηκες...
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:56
Έχεις λοιπόν ένα ερώτημα, πόσο αποτελεσματικά είναι τα εμβόλια. Κάνεις μια μελέτη για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα και με bias, που είναι το αντίθετο απ' αυτό που λες, γιατί όσοι εμβολιάζονται καλούνται να μην μετακινούνται καθόλου για το επόμενο διάστημα και να προσέχουν ακόμα περισσότερο, γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι πιο ευάλωτο.
Τεκμηρίωσε τον ισχυρισμό σου με αποδείξεις. Φέρε τις επίσημες οδηγίες/εγκυκλίους που πρεσβεύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Αν δεν..καταλαβαίνεις ότι ο ισχυρισμός σου είναι μια γελοία ξερολιστική παρόλα, έτσι;
εδω εχει δικιο ο λοξ.

στην καλυτερη το μονο στοιχειο που εφερες λεει οτι για το επομενο διαστημα πρεπει να προσεχουν ακριβως οπως προσεχαν και πριν (προφανως χρειαζεται καποιος χρονος για να κανει τη δουλεια του το εμβολιο, δεν εχεις ανοσια με το που βγαινεις απο την πορτα), οχι περισσοτερο, και πουθενα δεν αναφερθηκε ευαλωτο ανοσοποιητικο.

μην ξεροκεφαλαιαζεις, ειπες μια μαλακια, νταξ, παμε γι αλλα.
Είπα τι μας είπαν εμάς και έφερα τι λέει ο CDC. Και άσχετα αν είναι διαφορετικά πράγματα, το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Αυτό δεν θέλουν να το παραδεχτούν ο Leporello, γιατί χαλάει την μαγιά της ιστορίας του, και ο Λοξίας γιατί έφαγε ένα από τα σπάνια, αλλά ενοχλητικά κολλήματά του.

Ο Λοξίας, επειδή δεν θυμόταν ή δεν κατάλαβε τι είπα και δεν θέλει να το παραδεχτεί, άρχισε τις μαλακίες. Δεν πρόκειται να εμπλακώ ξανά σε συνομιλία μαζί του, γιατί το θεωρώ ανέντιμο αυτό. Είναι απλό. Εκτός αν αποφασίσει να ζητήσει συγγνώμη, που δεν το βλέπω, γιατί το να μείνει στην αρχική του τοποθέτηση γι' αυτόν είναι πιο σημαντικό από το τι συνέβη. Τον αγαπάω, τον εκτιμάω για άλλα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να διατηρήσω την εκτίμησή μου για ανέντιμες πρακτικές στην συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 17:02

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 14:42
SpoilerShow
Ασέβαστος έγραψε:
16 Απρ 2021, 11:51
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 10:11
Και για να επανέλθουμε στην παπαριά που ισχυρίστηκες...

Τεκμηρίωσε τον ισχυρισμό σου με αποδείξεις. Φέρε τις επίσημες οδηγίες/εγκυκλίους που πρεσβεύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Αν δεν..καταλαβαίνεις ότι ο ισχυρισμός σου είναι μια γελοία ξερολιστική παρόλα, έτσι;
εδω εχει δικιο ο λοξ.

στην καλυτερη το μονο στοιχειο που εφερες λεει οτι για το επομενο διαστημα πρεπει να προσεχουν ακριβως οπως προσεχαν και πριν (προφανως χρειαζεται καποιος χρονος για να κανει τη δουλεια του το εμβολιο, δεν εχεις ανοσια με το που βγαινεις απο την πορτα), οχι περισσοτερο, και πουθενα δεν αναφερθηκε ευαλωτο ανοσοποιητικο.

μην ξεροκεφαλαιαζεις, ειπες μια μαλακια, νταξ, παμε γι αλλα.
Είπα τι μας είπαν εμάς και έφερα τι λέει ο CDC. Και άσχετα αν είναι διαφορετικά πράγματα, το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Αυτό δεν θέλουν να το παραδεχτούν ο Leporello, γιατί χαλάει την μαγιά της ιστορίας του, και ο Λοξίας γιατί έφαγε ένα από τα σπάνια, αλλά ενοχλητικά κολλήματά του.
Ο Λοξίας, επειδή δεν θυμόταν ή δεν κατάλαβε τι είπα και δεν θέλει να το παραδεχτεί, άρχισε τις μαλακίες. Δεν πρόκειται να εμπλακώ ξανά σε συνομιλία μαζί του, γιατί το θεωρώ ανέντιμο αυτό. Είναι απλό. Εκτός αν αποφασίσει να ζητήσει συγγνώμη, που δεν το βλέπω, γιατί το να μείνει στην αρχική του τοποθέτηση γι' αυτόν είναι πιο σημαντικό από το τι συνέβη. Τον αγαπάω, τον εκτιμάω για άλλα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να διατηρήσω την εκτίμησή μου για ανέντιμες πρακτικές στην συζήτηση.
Χέλη, χαίρεις της εκτίμησής μου επίσης. Για το βάθος των γνώσεών σου και όχι για την προσήλωσή σου στο "δίκιο".
Σε αυτό, στο δίκιο δηλαδή, δυστυχώς, αναγνωρίζεις μόνον ένα, το δικό σου. Ακόμα και αν έχεις άδικο, εσύ έχεις δίκιο...
Το έχεις αποδείξει σε κάποιες περιπτώσεις, όπου εμφανώς είχες λάθος, αλλά έβγαζες όλους τους άλλους "τρελούς", προκειμένου να μην παραδεχθείς ότι είπες κάτι που δεν ισχύει. Ό,τι κάνεις και τώρα δηλαδή.
Συνόψισα τα διαμειφθέντα μεταξύ ημών λίγο πιο πάνω. Και παρ' όλο που εκ παραδρομής έγραψα κάτι λάθος ("ήμουν μέσα" αντί του ορθού "ήμουν μπροστά"), το διόρθωσα σε επόμενο μου ποστ.
Κατά την άποψή μου, έχω δίκιο που δεν σου δίνω πόντους για μια πιθανή δική μου παρερμηνεία, διότι είσαι εσύ αυτός που δεν έδωσες διευκρινίσεις για να λυθεί η τυχούσα λανθασμένη ερμηνεία μου. Αντιθέτως επέμενες στείρα και (σχεδόν) μονολεκτικά..."ήμουν μπροστά".
Όταν αναγκάστηκες να παραδεχθείς ότι με το μπροστά δεν εννοούσες μπροστά στον εμβολιασμό, ήταν αργά...

Επί πλέον, δεν έφερες ποτέ μια επίσημη εγκύκλιο που να τεκμηριώνει τον αλλόγιστο ιχυρισμό σου.
Αντιθέτως, επιμένεις, και πάλι, στείρα..."έδωσα τον CDC". Παρ' όλο που σου λένε και άλλοι ότι ο CDC ΔΕΝ λέει αυτό που ισχυρίστηκες εσύ ως οδηγία.
Αυτή η επιμονή σου σε μια εγωπαθή άρνηση παραδοχής ενός καταφανέστατου λάθους που υπέπεσες, τι δείχνει;
Για εμένα δείχνει μια ομοιότητα; Αν βρεις με ποιον, κερδίζεις λουκουμάκι; :wink

sharp
Δημοσιεύσεις: 20930
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Απρ 2021, 18:55

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 01:26
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 01:02
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:30
Επειδή το ψέμα είναι κάτι που με εκνευρίζει, πόσο μάλλον για να βγει από πάνω κάποιος σε μια συζήτηση, που είναι ποταπός λόγος για ψέμα, σού ζητάω να το πάρεις πίσω, να γυρίσεις στις προηγούμενες δημοσιεύσεις και να τις ξαναδιαβάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Θα σου έδινα ένα δίκιο για πιθανή παρανόηση εκ μέρους μου. Αλλά, δεν απάντησες καθόλου στο πιο κάτω, με το οποίο δήλωνα για το "μπροστά".
Οκέι, Λοξία. Από το να ζητήσεις συγγνώμη για κάτι που παρανόησες, για κάτι που ποτέ δεν είπα, προτιμάς να μην ρίξεις τον εγωισμό σου.

Εντάξει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 21:08

:smt005::smt005:
Ο Οβελίξ είναι ο Χέλης, αυτός είναι χοντρός...εύσωμος... :smt005:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40134
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 21:50

Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 17:02
Συνόψισα τα διαμειφθέντα μεταξύ ημών λίγο πιο πάνω. Και παρ' όλο που εκ παραδρομής έγραψα κάτι λάθος ("ήμουν μέσα" αντί του ορθού "ήμουν μπροστά"), το διόρθωσα σε επόμενο μου ποστ.
Κατά την άποψή μου, έχω δίκιο που δεν σου δίνω πόντους για μια πιθανή δική μου παρερμηνεία, διότι είσαι εσύ αυτός που δεν έδωσες διευκρινίσεις για να λυθεί η τυχούσα λανθασμένη ερμηνεία μου. Αντιθέτως επέμενες στείρα και (σχεδόν) μονολεκτικά..."ήμουν μπροστά".
Μία φορά το είπα μόνο, σε ένα ποστ, κάτω από το δικό σου «ΔΕΝ δόθηκε τέτοια οδηγία». Είπα «μπροστά ήμουν», δηλαδή όταν μας το είπαν. Σε απλά ελληνικά το είπα. Αλλά διαλέγεις να κρατηθείς απ' αυτήν την δική σου παρερμηνεία και να παραμερίσεις την ουσία. Η ουσία είναι ότι αυτήν την οδηγία μάς έδωσαν. Η γενική οδηγία είναι να τηρούνται τα μέτρα μέχρι να περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση, όσες δόσεις έχει το κάθε εμβόλιο. Αυτό άλλωστε ισχύει και για άλλα εμβόλια. Το αν είναι θέμα ανοσοποιητικού ή όχι δεν είναι δικό μου πράγμα να το αποφασίσω, αυτό μάς είπε το προσωπικό. Για το αν είναι λάθος μπορεί να εκφέρει γνώμη μόνο γιατρός.

Σημασία έχει ότι, για τον όποιον λόγο, η οδηγία είναι να παραμείνεις σπίτι σου για το συγκεκριμένο διάστημα. Και αυτό ειπώθηκε γιατί δημιουργεί bias σε μελέτες, ειδικότερα γιατί τα πρώτα στοιχεία που έχουμε είναι από εμβολιασμούς σε μεγάλες ηλικίες, που είναι πιο πιθανό να τηρήσουν τα μέτρα και να μείνουν κλεισμένοι και γιατί πολλοί είναι συνταξιούχοι και δεν έχουν ιδιαίτερο λόγο να βγουν έξω και λόγω φόβου.

Σταμάτα να εστιάζεις σε ηλίθιες λεπτομέρειες για το αν διευκρίνισα αν ήμουν μέσα την ώρα του εμβολιασμού, αν ήμουν μέσα την ώρα που άνοιγαν το μπουκαλάκι και αν ήμουν δίπλα σ' αυτόν που έγραφε τις οδηγίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20930
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Απρ 2021, 22:35

Leporello έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:48
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Λοιπόν, επειδή βρίσκεσαι σε σύγχυση, ας ανακεφαλαιώσουμε. Οι οδηγίες παγκοσμίως είναι να μένεις σπίτι σου όταν έχεις κάνει το εμβόλιο και πριν περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση.
Που είναι τέλος πάντων αυτές οι οδηγίες;
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Έχω τονίσει δε ότι όσοι έχουν κάνει εμβόλιο είναι πιο πιθανό να τηρούν τα μέτρα και να κάθονται σπίτι τους, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ. Γι' αυτό και η ανάλυση, την στιγμή που ΔΕΝ συμβαδίζει με την επιδημιολογική εικόνα, δεν αρκεί για να μας πει τι συμβαίνει.
Θέλεις να πείς ότι το εμβόλιο το κάνουν οι κανονικοί άνθρωποι, ενώ δεν το κάνουν οι ψεκασμένοι, οπότε είναι πιθανότερο να είναι πολλοί οι ψεκασμένοι στο control group που χρησιμοποιεί η Μακάμπη, με αποτέλεσμα να κολλούν πιό εύκολα απ'όσο οι άλλοι στο άλλο group, ακόμη και αν δεν είχαν κάνει το εμβόλιο; Πιθανόν, αλλά ειδικά στο Ισραήλ ο ψεκασμός προέρχεται από τους ορθόδοξους Εβραίους, οπότε είναι αρκετά εύκολο να απομονωθούν από το δείγμα. Αλλωστε, είπαμε ότι τα γκρουπ έχουν διαλεχθεί έτσι ώστε να είναι κοντά ως προς την ηλικία, το επάγγελμα και τις συνήθειες. Δείχνεις να έχεις μιά μάλλον αφελή αντίληψη γιά το πώς γίνονται οι στατιστικές έρευνες.
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Δεν υπήρξε ποτέ κάποια απότομη πτώση σε χώρα που γίνονται εμβολιασμοί. Ίσως θέλει καιρό για να φανεί το αποτέλεσμα, ίσως το κριτικό ποσοστό εμβολιασμένων να πρέπει να είναι υψηλό, ίσως τα εμβόλια δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο ευαγγελίζονται οι κατασκευαστές τους. Προς το παρόν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Μακάρι να είναι αρκούντως αποδοτικά. Προς το παρόν δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από τα live δεδομένα.
Καλύτερα να έλεγες ομμμμμ, ή κάποια άλλη μάνδρα. Το να επαναλαμβάνεις εκείνο που θέλεις συνέχεια χωρίς να το στηρίζεις, δεν οφελεί.
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Η συζήτηση λήγει εδώ. Δεν έχει νόημα να την συνεχίσουμε. Θες να το καταλάβεις, ωραία. Δεν θες, πάλι ωραία. Δικαίωμά σου.
Συνήθως αυτό το λέει όποιος νικάει σε ένα debate. Αρα την βρίσκω μάλλον αταίριαστη δήλωση.

Αύριο θα σου πώ και γιατί είναι βλακώδεις οι συγκρίσεις του Ισραήλ με την Εσθονία, την Τσεχία και την Σλοβενία.
Άντε ντε, περιμένουμε το γιατί.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Απρ 2021, 02:41

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 21:50
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 17:02
Συνόψισα τα διαμειφθέντα μεταξύ ημών λίγο πιο πάνω. Και παρ' όλο που εκ παραδρομής έγραψα κάτι λάθος ("ήμουν μέσα" αντί του ορθού "ήμουν μπροστά"), το διόρθωσα σε επόμενο μου ποστ.
Κατά την άποψή μου, έχω δίκιο που δεν σου δίνω πόντους για μια πιθανή δική μου παρερμηνεία, διότι είσαι εσύ αυτός που δεν έδωσες διευκρινίσεις για να λυθεί η τυχούσα λανθασμένη ερμηνεία μου. Αντιθέτως επέμενες στείρα και (σχεδόν) μονολεκτικά..."ήμουν μπροστά".
Μία φορά το είπα μόνο, σε ένα ποστ, κάτω από το δικό σου «ΔΕΝ δόθηκε τέτοια οδηγία». Είπα «μπροστά ήμουν», δηλαδή όταν μας το είπαν. Σε απλά ελληνικά το είπα. Αλλά διαλέγεις να κρατηθείς απ' αυτήν την δική σου παρερμηνεία και να παραμερίσεις την ουσία. Η ουσία είναι ότι αυτήν την οδηγία μάς έδωσαν. Η γενική οδηγία είναι να τηρούνται τα μέτρα μέχρι να περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση, όσες δόσεις έχει το κάθε εμβόλιο. Αυτό άλλωστε ισχύει και για άλλα εμβόλια. Το αν είναι θέμα ανοσοποιητικού ή όχι δεν είναι δικό μου πράγμα να το αποφασίσω, αυτό μάς είπε το προσωπικό. Για το αν είναι λάθος μπορεί να εκφέρει γνώμη μόνο γιατρός.

Σημασία έχει ότι, για τον όποιον λόγο, η οδηγία είναι να παραμείνεις σπίτι σου για το συγκεκριμένο διάστημα. Και αυτό ειπώθηκε γιατί δημιουργεί bias σε μελέτες, ειδικότερα γιατί τα πρώτα στοιχεία που έχουμε είναι από εμβολιασμούς σε μεγάλες ηλικίες, που είναι πιο πιθανό να τηρήσουν τα μέτρα και να μείνουν κλεισμένοι και γιατί πολλοί είναι συνταξιούχοι και δεν έχουν ιδιαίτερο λόγο να βγουν έξω και λόγω φόβου.

Σταμάτα να εστιάζεις σε ηλίθιες λεπτομέρειες για το αν διευκρίνισα αν ήμουν μέσα την ώρα του εμβολιασμού, αν ήμουν μέσα την ώρα που άνοιγαν το μπουκαλάκι και αν ήμουν δίπλα σ' αυτόν που έγραφε τις οδηγίες.

Για να μη τσακώνεστε μεταξύ σας ,εστιάστε στον Στύγιο. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΕΙΜΙ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗΣ.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38400
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Απρ 2021, 02:45

Το πεσιμο που εγινε στο Χελι επι σελιδες για ενα τοσο απλο ζητημα ειναι ενδεικτικο της τρομοκρατιας που ασκειται σε τμημα του ελληνικου πληθυσμου απο ενα αλλο τμημα που θα μπορουσαμε να ονομασουμε οι σταυροφοροι του ΣΚΑΙ.

Οι φανατικοι καθε ιδεολογιας επι χρονια οι ιδιοι ειναι.

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2021, 08:22

Στύγιος έγραψε:
17 Απρ 2021, 02:41

Για να μη τσακώνεστε μεταξύ σας ,εστιάστε στον Στύγιο. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΕΙΜΙ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗΣ.
ψεκ much?
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2021, 08:41

Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2021, 02:45
Το πεσιμο που εγινε στο Χελι επι σελιδες για ενα τοσο απλο ζητημα ειναι ενδεικτικο της τρομοκρατιας που ασκειται σε τμημα του ελληνικου πληθυσμου απο ενα αλλο τμημα που θα μπορουσαμε να ονομασουμε οι σταυροφοροι του ΣΚΑΙ.

Οι φανατικοι καθε ιδεολογιας επι χρονια οι ιδιοι ειναι.

.
Kατά τα φαινόμενα, αυτοί που παρακολουθούν μανιωδώς ΣΚΑΙ είναι οι σταυροφόροι του Τράγκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Απρ 2021, 09:15

Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2021, 02:45
Το πεσιμο που εγινε στο Χελι επι σελιδες για ενα τοσο απλο ζητημα ειναι ενδεικτικο της τρομοκρατιας που ασκειται σε τμημα του ελληνικου πληθυσμου απο ενα αλλο τμημα που θα μπορουσαμε να ονομασουμε οι σταυροφοροι του ΣΚΑΙ ΣΚΑΕΙ ΓΑΙΔΑΡΟ.
fixed

Αυτό που πιθανότατα συνέβη είναι ότι εκείνος που εμβολίασε τους γνωστούς του Χελετζέ τους τόνιζε εμφατικά ότι για 2 εβδομάδες δεν θα έχουν καθόλου αντισώματα (τα αντισώματα αρχίζουν να παράγονται 1-2 εβδομάδες μετά τον εμβολιασμό και στην ουσία η διαδικασία ολοκληρώνεται 2 εβδομάδες περίπου μετά τη δεύτερη δόση). Επειδή, δε, οι εμβολιασθέντες ήταν γέροι και συνήθως οι ηλικιωμένοι δεν καταλαβαίνουν, τους το είπε λίγο πιο γραφικά προκειμένου να μην ξεχνιούνται.

Δεν υπάρχει καμία επίσημη οδηγία για καραντίνα 2 εβδομάδων. Αλλά είναι αυτονόητο ότι εφόσον ανήκεις σε ευάλωτη ομάδα και δεν έχεις αντισώματα, πρέπει να βρίσκεσαι ούτως ή άλλως σε απόλυτη καραντίνα. Άρα, ο γιατρός που είπε τέτοιο πράγμα δεν είπε κάτι το περίεργο. Ειδικά σε ηλικιωμένους προκειμένου να μην επαναπαυθούν από το εμβόλιο.
SpoilerShow
"Για να αναπτύξει κάποιος αντισώματα μετά τη χορήγηση ενός εμβολίου απαιτείται ένα διάστημα περίπου δύο εβδομάδων."
https://www.capital.gr/epikairotita/350 ... emboliasmo
(Παράγραφος 11)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών