Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Απρ 2021, 23:30





Israel's 73rd independence day also marks its exit from COVID-19, at least for now

Since mid-Jan. peak:
98% fewer cases
93% fewer critically ill
87% fewer deaths

85% of 16 y/o & above vaccinated/infected

Life is close to pre-covid

Remaining restrictions can probably be lifted

Εν ολίγοις τεράστια μείωση των κρουσμάτων, τρομερή μείωση των βαριών περιστατικών και ενώ μάλιστα έχουν ανοίξει αρκετές δραστηριότητες εδώ και καιρό, επιστροφή στην κανονικότητα με διαδοχική άρση των περιορισμών.


Δεν τίθεται αμφισβήτηση εξ'αντικειμένου πως ανεξάρτητα από απαγορευτικά, φυσική ανοσία, κυκλικότητα του ιού ή κλίμα, πως ο επονομαζόμενος πως τα εμβόλια στο Ισραήλ έπαιξαν σημαντικότατο ρόλο στην αποκλιμάκωση της κατάστασης.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 15 Απρ 2021, 23:41

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:38
Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:19
Mπορει και να ισχυει...περισσοτερο ειναι συναρτηση με το ποιος εχει βαρδια στο εμβολιαστικο. Οι νοσηλελευτες ειναι γενικα πιο αυστηροι σε κατι τετοια. Εγω προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, δε μενοχλει μια κορη που βοηθαει τον παππου με τα ρουχα η το καροτσακι,ή του κανει παρεα οσο περιμενει εξω. Ειναι και ιδιαιτερως βαρετη για ενα γιατρο η διαδικασια (εως φρικαλεα), μιλαμε για στερεοτυπικη επαναλυψη επι ωρων των ιδιων, χωρις νοημα, ερωτησεων...και την αντιστοιχη επαναληψη των ιδιων οδηγιων για 90-150 ατομα

Και οι οδηγιες μπορει να διαφερουν ακομα και απο τον ιδιο γιατρο, κατα τη διαρκεια της ιδιας ημερας, αναλογως και με τις ερωτησεις που θα γινουν. Στο Πφαιζερ που εχω δουλεψει, ειναι απλες και αφορουν 1) Προσεξτε ενα 12 ωρο μη βγει αλλεργια (σχεδον περιττη για τους ηλικιωμενους) 2) Μια-Δυο μερες πυρετος=δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, παρτε Ντεπον 3) Μη θεωρησετε οτι ειστε ασφαλεις εως 1 εβδομαδα μετα τη 2η δοση, και παλι εχει δωθει ενα 5-10% ποσοστο αποτυχιας
Καταλαβαίνω την κούραση των γιατρών και των νοσηλευτών που η κάθε τους ημέρα είναι σαν εφημερία.
Και δεν μπορώ να τους μεμφθώ αν σε εμένα δεν είπαν κάτι από την κούραση.
Αλλά τις οδηγίες που αναφέρεις, τις είπαν και σε εμένα και σε άλλα 15 άτομα που το συζητήσαμε.
Οδηγία όμως για παραμονή στο σπίτι επί 15νθήμερο, και μάλιστα λόγω μείωσης της ικανότητας του ανοσοποιητικού, δεν είπε κανείς ότι έλαβε.
Aυτο το κομματι δεν το ειδα. Η οδηγια ειναι ξεκαθαρα ''μη θεωρησετε τον εαυτο σας ασφαλη για τις επομενες 1-2 εβδομαδες, για καλο και για κακο, φορεστε μασκα και μετα''.

Το κομματι με το ανοσοποιητκο δεν τ ειχα δει. Δεν αποκλειεται να το ειπε κανενας φελλος που δεν εριξε μια ματια στις ιδιοτητες του εμβολιου. Χοντρικα, επειδη το εμβολιο (πφαιζερ, νομιζω και Μοντερνα αλλα δεν εχω δουλεψει) αποτελει ΤΜΗΜΑ ιου που δουλευει μεσω της γνωστης ιστοριας παραγωγης mRNA, δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος και προβληματισμος για ανοσοκατεσταλμενους ανθρωπους, ουτε φυσικα το εμβολιο προκαλει ανοσοκαταστολη απο μονο του. Να το πω απλα, τα εμβολια παλιας τεχνολογιας οπως πχ αυτο της γριππης ή το Ζενεκα, χρειαζονται μια σχετικη προσοχη στη διενεργεια και τον προγραμματισμο τους, μηπως βρουν τον οργανισμο μποσικο. Εγω πχ που εχω δουλεψει αρκετο καιρο σε ρευματολογικο τμημα, χρειαζεται προσοχη ο προγραμματισμος των κλασσικων εμβολιων (γριππη, ηπατιτιδα Β, πνευμονιοκοκκος) ωστε να μην συμπεσει με τις ημερες που οι ασθενεις λαμβανουν βιολογικο παραγοντα (τα περιφημα μονοκλωνικα των ΨΕΚ).

Με τα mRNA δεν απαιτειται αυτο, απλως οι ανοσοκατεσταλμενοι παραγουν λιγοτερα συγκριτικα αντισωματα σε σχεση με το γενικο πληθυσμο, αρα πιθανως στο μελλον θα χρειαστουν αναμνηστικη δοση σε μικροτερο μεσοδιαστημα σε σχεση με τους υπολοιπους.

Να το πω απλα, για το μελλον, οσοι ειστε ανοσοκατεσταλμενοι (σπληνεκτομη, ΧΜΘ, βιολογικοι παραγοντες, κορτιζονη, αυτοανοσα κτλ), με κλειστα ματια καντε Pfizer ή Moderna. Εδω που τα λεμε, γενικα αν μπορειτε καντε Pfizer ή Μοδερνα.

Αν παλι ειναι η σειρα σας για Ζενεκα, και χωρις να εχει διευκρινιστει η παθοφυσιολογια του συνδρομου με τις θρομβωσεις, ειναι ισως μια καλη ευκαιρια να κανετε προληπτικα εναν εκτεταμενο ελεγχο θρομβοφιλιας. Δεν εχετε κατι να χασετε, μπορει να σας βγει και σε καλο για το μελλον.

Εδω να πω κατι ασχετο, θεωρω οτι αυτος ο ελεγχος θα πρεπει να γινεται γενικα και στις γυναικες που θελουν να μεινουν εγκυες

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Απρ 2021, 23:55

Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:12
Χέλη, αλήθεια ήσουν μπροστά όταν έκαναν εμβόλιο οι παπούδες σου, ο πατέρας σου και σε όσους ξέρεις που εμβολιάστηκαν;
Μπέσα για μπέσα;
Και με ποιά ιδιότητα ρε συ Χέλη σου επέτρεψαν να παρευρίσκεσαι στους εμβολιασμούς; :lol:
Λοξία ήμουν εγώ ως συνοδός υπερήλικα με κάποια δυσκολία στην κίνηση (για να μην πέσει). Εννοώ ήμουν μέσα στο δωμάτιο και την ώρα που έγινε η ένεση. Φοβόντουσαν πολύ λόγω αστάθειας και ίσως δεν ήθελαν να πάρουν την ευθύνη. Ή ίσως λόγω χαλαρότητας. Με είδαν και με 2 διπλή μάσκα και μένα και τον υπερήλικα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 00:21

ST48410 έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:55
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:12
Χέλη, αλήθεια ήσουν μπροστά όταν έκαναν εμβόλιο οι παπούδες σου, ο πατέρας σου και σε όσους ξέρεις που εμβολιάστηκαν;
Μπέσα για μπέσα;
Και με ποιά ιδιότητα ρε συ Χέλη σου επέτρεψαν να παρευρίσκεσαι στους εμβολιασμούς; :lol:
Λοξία ήμουν εγώ ως συνοδός υπερήλικα με κάποια δυσκολία στην κίνηση (για να μην πέσει). Εννοώ ήμουν μέσα στο δωμάτιο και την ώρα που έγινε η ένεση. Φοβόντουσαν πολύ λόγω αστάθειας και ίσως δεν ήθελαν να πάρουν την ευθύνη. Ή ίσως λόγω χαλαρότητας. Με είδαν και με 2 διπλή μάσκα και μένα και τον υπερήλικα.
Μα το να υπάρξουν εξαιρέσεις στον γενικό απαγορευτικό κανόνα, είναι λογικό. Όπως η δική σου περίπτωση ή του Leporello.
Οι πρώτες δηλώσεις του Χέλη, έλεγαν πως ήταν "μπροστά" στον εμβολιασμό. Μετά την επιμονή μου, έγινε μπροστά αλλά όχι παρών στο δωμάτιο των εμβολιασμών. Μπροστά εννοούσε, λέει, όταν τους έδιναν τις οδηγίες.
Τις οποίες, οδηγίες, τις έδωσαν σε όλους όσους ξέρει που εμβολιάστηκαν. Ήταν "μπροστά" και σε αυτούς όταν τους έδιναν τις οδηγίες;
Λίγο δύσκολο ε; :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 00:22

Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:08
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:47
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:44
Ε, δεν μας φέρνεις και την επίσημη οδηγία που έχει δοθεί στο ιατρικό προσωπικό και που οφείλουν να λένε στους εμβολιαζομενους πως πρέπει να μένουν στο σπίτι για δύο εβδομάδες;
Σου έφερα του CDC.
Τίποτα δεν έφερες. Το κείμενο του CDC λέει ότι μέχρι να περάσουν δύο εβδομάδες από την δεύτερη δόση, δεν θεωρείται κανείς πλήρως εμβολιασμένος και πρέπει να τηρεί τα μέτρα. Δεν λέει πουθενά την απίστευτη παπαριά που έγραψες ότι και καλά οι εμβολιασμένοι κλείνονται στο σπίτι τους γιατί το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι εξασθενημένο. Και αυτό το έγραψες γιά να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η ανάλυση τής Μακάμπη δεν είναι αξιόπιστη και περιέχει bias, επειδή οι εμβολιασμένοι προσέχουν περισσότερο από τους μη εμβολιασμένους, με αποτέλεσμα να μη κολλούν.
Αυτά δεν είναι πράγματα που έγραψες το 2013. Σήμερα το μεσημέρι τα έγραψες.
Κάτι άλλο Χέλη; :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 00:27

Leporello έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:08
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:47
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:44
Ε, δεν μας φέρνεις και την επίσημη οδηγία που έχει δοθεί στο ιατρικό προσωπικό και που οφείλουν να λένε στους εμβολιαζομενους πως πρέπει να μένουν στο σπίτι για δύο εβδομάδες;
Σου έφερα του CDC.
Τίποτα δεν έφερες. Το κείμενο του CDC λέει ότι μέχρι να περάσουν δύο εβδομάδες από την δεύτερη δόση, δεν θεωρείται κανείς πλήρως εμβολιασμένος και πρέπει να τηρεί τα μέτρα. Δεν λέει πουθενά την απίστευτη παπαριά που έγραψες ότι και καλά οι εμβολιασμένοι κλείνονται στο σπίτι τους γιατί το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι εξασθενημένο. Και αυτό το έγραψες γιά να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η ανάλυση τής Μακάμπη δεν είναι αξιόπιστη και περιέχει bias, επειδή οι εμβολιασμένοι προσέχουν περισσότερο από τους μη εμβολιασμένους, με αποτέλεσμα να μη κολλούν.

Αυτά δεν είναι πράγματα που έγραψες το 2013. Σήμερα το μεσημέρι τα έγραψες.
Λοιπόν, επειδή βρίσκεσαι σε σύγχυση, ας ανακεφαλαιώσουμε. Οι οδηγίες παγκοσμίως είναι να μένεις σπίτι σου όταν έχεις κάνει το εμβόλιο και πριν περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση. Διαφωνείς για την αιτιολογία; Too bad. Σημασία έχει ότι αυτή είναι η οδηγία. Έχω τονίσει δε ότι όσοι έχουν κάνει εμβόλιο είναι πιο πιθανό να τηρούν τα μέτρα και να κάθονται σπίτι τους, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ. Γι' αυτό και η ανάλυση, την στιγμή που ΔΕΝ συμβαδίζει με την επιδημιολογική εικόνα, δεν αρκεί για να μας πει τι συμβαίνει.

Δεν υπήρξε ποτέ κάποια απότομη πτώση σε χώρα που γίνονται εμβολιασμοί. Ίσως θέλει καιρό για να φανεί το αποτέλεσμα, ίσως το κριτικό ποσοστό εμβολιασμένων να πρέπει να είναι υψηλό, ίσως τα εμβόλια δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο ευαγγελίζονται οι κατασκευαστές τους. Προς το παρόν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Μακάρι να είναι αρκούντως αποδοτικά. Προς το παρόν δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από τα live δεδομένα.

Η συζήτηση λήγει εδώ. Δεν έχει νόημα να την συνεχίσουμε. Θες να το καταλάβεις, ωραία. Δεν θες, πάλι ωραία. Δικαίωμά σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 00:30

Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:21
Οι πρώτες δηλώσεις του Χέλη, έλεγαν πως ήταν "μπροστά" στον εμβολιασμό. Μετά την επιμονή μου, έγινε μπροστά αλλά όχι παρών στο δωμάτιο των εμβολιασμών.
Επειδή το ψέμα είναι κάτι που με εκνευρίζει, πόσο μάλλον για να βγει από πάνω κάποιος σε μια συζήτηση, που είναι ποταπός λόγος για ψέμα, σού ζητάω να το πάρεις πίσω, να γυρίσεις στις προηγούμενες δημοσιεύσεις και να τις ξαναδιαβάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 00:35

Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:41
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:38
Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:19
Mπορει και να ισχυει...περισσοτερο ειναι συναρτηση με το ποιος εχει βαρδια στο εμβολιαστικο. Οι νοσηλελευτες ειναι γενικα πιο αυστηροι σε κατι τετοια. Εγω προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, δε μενοχλει μια κορη που βοηθαει τον παππου με τα ρουχα η το καροτσακι,ή του κανει παρεα οσο περιμενει εξω. Ειναι και ιδιαιτερως βαρετη για ενα γιατρο η διαδικασια (εως φρικαλεα), μιλαμε για στερεοτυπικη επαναλυψη επι ωρων των ιδιων, χωρις νοημα, ερωτησεων...και την αντιστοιχη επαναληψη των ιδιων οδηγιων για 90-150 ατομα

Και οι οδηγιες μπορει να διαφερουν ακομα και απο τον ιδιο γιατρο, κατα τη διαρκεια της ιδιας ημερας, αναλογως και με τις ερωτησεις που θα γινουν. Στο Πφαιζερ που εχω δουλεψει, ειναι απλες και αφορουν 1) Προσεξτε ενα 12 ωρο μη βγει αλλεργια (σχεδον περιττη για τους ηλικιωμενους) 2) Μια-Δυο μερες πυρετος=δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, παρτε Ντεπον 3) Μη θεωρησετε οτι ειστε ασφαλεις εως 1 εβδομαδα μετα τη 2η δοση, και παλι εχει δωθει ενα 5-10% ποσοστο αποτυχιας
Καταλαβαίνω την κούραση των γιατρών και των νοσηλευτών που η κάθε τους ημέρα είναι σαν εφημερία.
Και δεν μπορώ να τους μεμφθώ αν σε εμένα δεν είπαν κάτι από την κούραση.
Αλλά τις οδηγίες που αναφέρεις, τις είπαν και σε εμένα και σε άλλα 15 άτομα που το συζητήσαμε.
Οδηγία όμως για παραμονή στο σπίτι επί 15νθήμερο, και μάλιστα λόγω μείωσης της ικανότητας του ανοσοποιητικού, δεν είπε κανείς ότι έλαβε.
Aυτο το κομματι δεν το ειδα. Η οδηγια ειναι ξεκαθαρα ''μη θεωρησετε τον εαυτο σας ασφαλη για τις επομενες 1-2 εβδομαδες, για καλο και για κακο, φορεστε μασκα και μετα''.

Το κομματι με το ανοσοποιητκο δεν τ ειχα δει. Δεν αποκλειεται να το ειπε κανενας φελλος που δεν εριξε μια ματια στις ιδιοτητες του εμβολιου. Χοντρικα, επειδη το εμβολιο (πφαιζερ, νομιζω και Μοντερνα αλλα δεν εχω δουλεψει) αποτελει ΤΜΗΜΑ ιου που δουλευει μεσω της γνωστης ιστοριας παραγωγης mRNA, δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος και προβληματισμος για ανοσοκατεσταλμενους ανθρωπους, ουτε φυσικα το εμβολιο προκαλει ανοσοκαταστολη απο μονο του. Να το πω απλα, τα εμβολια παλιας τεχνολογιας οπως πχ αυτο της γριππης ή το Ζενεκα, χρειαζονται μια σχετικη προσοχη στη διενεργεια και τον προγραμματισμο τους, μηπως βρουν τον οργανισμο μποσικο. Εγω πχ που εχω δουλεψει αρκετο καιρο σε ρευματολογικο τμημα, χρειαζεται προσοχη ο προγραμματισμος των κλασσικων εμβολιων (γριππη, ηπατιτιδα Β, πνευμονιοκοκκος) ωστε να μην συμπεσει με τις ημερες που οι ασθενεις λαμβανουν βιολογικο παραγοντα (τα περιφημα μονοκλωνικα των ΨΕΚ).

Με τα mRNA δεν απαιτειται αυτο, απλως οι ανοσοκατεσταλμενοι παραγουν λιγοτερα συγκριτικα αντισωματα σε σχεση με το γενικο πληθυσμο, αρα πιθανως στο μελλον θα χρειαστουν αναμνηστικη δοση σε μικροτερο μεσοδιαστημα σε σχεση με τους υπολοιπους.

Να το πω απλα, για το μελλον, οσοι ειστε ανοσοκατεσταλμενοι (σπληνεκτομη, ΧΜΘ, βιολογικοι παραγοντες, κορτιζονη, αυτοανοσα κτλ), με κλειστα ματια καντε Pfizer ή Moderna. Εδω που τα λεμε, γενικα αν μπορειτε καντε Pfizer ή Μοδερνα.

Αν παλι ειναι η σειρα σας για Ζενεκα, και χωρις να εχει διευκρινιστει η παθοφυσιολογια του συνδρομου με τις θρομβωσεις, ειναι ισως μια καλη ευκαιρια να κανετε προληπτικα εναν εκτεταμενο ελεγχο θρομβοφιλιας. Δεν εχετε κατι να χασετε, μπορει να σας βγει και σε καλο για το μελλον.

Εδω να πω κατι ασχετο, θεωρω οτι αυτος ο ελεγχος θα πρεπει να γινεται γενικα και στις γυναικες που θελουν να μεινουν εγκυες
Την οδηγία που λες την ξέρω επειδή μας την είπαν αλλά και επειδή έχει ακουστεί αρκετές φορές στα ΜΜΕ.
Την οδηγία που ανέφερε ο Χέλης που, κατά δήλωσή του, εδόθη σε όλους όσους ξέρει που εμβολιάστηκαν, δεν την έχω βρει πουθενά.
Αυτήν να μας δώσει, αλλά δεν... :lol:
Και δεν αποκλείεται, όπως λες, ένας φελλός να είπε μια τέτοια κοτσάνα.
Αλλά δεν νομίζω να υπήρξαν τόσοι φελλοί που να την είπαν σε όλους όσους ξέρει ο Χέλης ότι εμβολιάστηκαν.
Τι στα κομμάτια; φελλοποιοί σπούδασαν ή γιατροί; :lol:

Καλοδεχούμενες οι πληροφορίες που αναφέρεις στο υπόλοιπο γραπτό σου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Απρ 2021, 00:37

Παρότι τα στοιχεία του Ισραήλ είναι πολύ ενθαρρυντικά, αυτοί βρίσκονται θερμοκρασιακά εκεί που θα βρισκόμαστε εμείς σε κάνα μήνα. Άρα καλού κακού ας δούμε έρευνες με ελεγχόμενο δείγμα για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα. Εκτός της Μακάμπη δεν υπάρχει πουθενά αλλού ανάλογη έρευνα; Από Ευρώπη τίποτα;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 16 Απρ 2021, 00:48

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Λοιπόν, επειδή βρίσκεσαι σε σύγχυση, ας ανακεφαλαιώσουμε. Οι οδηγίες παγκοσμίως είναι να μένεις σπίτι σου όταν έχεις κάνει το εμβόλιο και πριν περάσουν 2 εβδομάδες από την τελευταία δόση.
Που είναι τέλος πάντων αυτές οι οδηγίες;
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Έχω τονίσει δε ότι όσοι έχουν κάνει εμβόλιο είναι πιο πιθανό να τηρούν τα μέτρα και να κάθονται σπίτι τους, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ. Γι' αυτό και η ανάλυση, την στιγμή που ΔΕΝ συμβαδίζει με την επιδημιολογική εικόνα, δεν αρκεί για να μας πει τι συμβαίνει.
Θέλεις να πείς ότι το εμβόλιο το κάνουν οι κανονικοί άνθρωποι, ενώ δεν το κάνουν οι ψεκασμένοι, οπότε είναι πιθανότερο να είναι πολλοί οι ψεκασμένοι στο control group που χρησιμοποιεί η Μακάμπη, με αποτέλεσμα να κολλούν πιό εύκολα απ'όσο οι άλλοι στο άλλο group, ακόμη και αν δεν είχαν κάνει το εμβόλιο; Πιθανόν, αλλά ειδικά στο Ισραήλ ο ψεκασμός προέρχεται από τους ορθόδοξους Εβραίους, οπότε είναι αρκετά εύκολο να απομονωθούν από το δείγμα. Αλλωστε, είπαμε ότι τα γκρουπ έχουν διαλεχθεί έτσι ώστε να είναι κοντά ως προς την ηλικία, το επάγγελμα και τις συνήθειες. Δείχνεις να έχεις μιά μάλλον αφελή αντίληψη γιά το πώς γίνονται οι στατιστικές έρευνες.
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Δεν υπήρξε ποτέ κάποια απότομη πτώση σε χώρα που γίνονται εμβολιασμοί. Ίσως θέλει καιρό για να φανεί το αποτέλεσμα, ίσως το κριτικό ποσοστό εμβολιασμένων να πρέπει να είναι υψηλό, ίσως τα εμβόλια δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο ευαγγελίζονται οι κατασκευαστές τους. Προς το παρόν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Μακάρι να είναι αρκούντως αποδοτικά. Προς το παρόν δεν υποστηρίζεται κάτι τέτοιο από τα live δεδομένα.
Καλύτερα να έλεγες ομμμμμ, ή κάποια άλλη μάνδρα. Το να επαναλαμβάνεις εκείνο που θέλεις συνέχεια χωρίς να το στηρίζεις, δεν οφελεί.
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:27
Η συζήτηση λήγει εδώ. Δεν έχει νόημα να την συνεχίσουμε. Θες να το καταλάβεις, ωραία. Δεν θες, πάλι ωραία. Δικαίωμά σου.
Συνήθως αυτό το λέει όποιος νικάει σε ένα debate. Αρα την βρίσκω μάλλον αταίριαστη δήλωση.

Αύριο θα σου πώ και γιατί είναι βλακώδεις οι συγκρίσεις του Ισραήλ με την Εσθονία, την Τσεχία και την Σλοβενία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 00:53

Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα. Το μόνο που έχεις να κάνεις για να αποδείξεις ότι υπάρχουν επαρκή δεδομένα είναι να δείξεις συσχέτιση της πορείας των εμβολιασμών με την επιδημιολογική πορεία, τουλάχιστον για τις χώρες που έχουμε αξιόπιστα δεδομένα.

Πράγμα που δεν θα μπορέσεις να κάνεις, βέβαια, γιατί χώρες που έχουν ίδια ποσοστά εμβολιασμού έχουν τρελά διαφορετικές επιδημιολογικές πορείες. Άλλες κατεβαίνουν, άλλες ανεβαίνουν, άλλες έχουν μηδέν εμβολιασμούς και κατεβαίνουν, άλλες έχουν 30% εμβολιασμούς και ανεβαίνουν. Αν τα παραστήσεις όλα αυτά σε διάγραμμα θα είναι σημεία που θα πιάνουν όλο το εύρος του πίνακα.

Μέχρι λοιπόν να έχουμε επαρκή δεδομένα, δεν ξέρουμε πόσο αποτελεσματική είναι η συμβολή τους. Αν θέλεις, μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς μόνος σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Απρ 2021, 01:02

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:30
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:21
Οι πρώτες δηλώσεις του Χέλη, έλεγαν πως ήταν "μπροστά" στον εμβολιασμό. Μετά την επιμονή μου, έγινε μπροστά αλλά όχι παρών στο δωμάτιο των εμβολιασμών.
Επειδή το ψέμα είναι κάτι που με εκνευρίζει, πόσο μάλλον για να βγει από πάνω κάποιος σε μια συζήτηση, που είναι ποταπός λόγος για ψέμα, σού ζητάω να το πάρεις πίσω, να γυρίσεις στις προηγούμενες δημοσιεύσεις και να τις ξαναδιαβάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Θα σου έδινα ένα δίκιο για πιθανή παρανόηση εκ μέρους μου. Αλλά, δεν απάντησες καθόλου στο πιο κάτω, με το οποίο δήλωνα για το "μπροστά".
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 18:57
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 18:46
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 18:39
Μπροστά ήμουν, αλλά κάτι θα ξέρεις παραπάνω.
Και εγώ μπροστά, δεν ήμουν πίσω...και τέτοια οδηγία ΔΕΝ δόθηκε. ΤΕΛΟΣ.
Φέρε επίσημη πηγή που να έχει εκδόσει τέτοια οδηγία για το ιατρικό προσωπικό το οποίο θα την μεταβιβάζει στους εμβολιασμένους. ΤΕΛΟΣ!
Και για μην γίνομαι και εγώ Χέλης...
Σε άλλον εμβολιαζόμενο μπροστά ΔΕΝ ήσουν οπως ούτε εγώ ήμουν μπροστά σε άλλον εμβολιαζόμενο.
Απαγορεύεται κάτι τέτοιο.
Και δεν ξεκαθάρισες πως με το "μπροστά" δεν εννοούσες μπροστά στο εμβόλιο.
Αλλά και σε επόμενο ποστ μου...
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:12
Χέλη, αλήθεια ήσουν μπροστά όταν έκαναν εμβόλιο οι παπούδες σου, ο πατέρας σου και σε όσους ξέρεις που εμβολιάστηκαν;
Μπέσα για μπέσα;
Και με ποιά ιδιότητα ρε συ Χέλη σου επέτρεψαν να παρευρίσκεσαι στους εμβολιασμούς; :lol:
....περιορίστηκες να απαντήσεις...
hellegennes έγραψε:
15 Απρ 2021, 20:32
Μαζί πήγαμε. Αυτές τις οδηγίες μάς έδωσαν.
Δηλαδή και πάλι αφήνεις μετέωρο το τι σημαίνει "μπροστά ήμουν"...απλά μας λες ότι μαζί πήγατε.
Για πες μας όμως, πήγες μαζί και με όσους ξέρεις που εμβολιάστηκαν και άκουσες να τους δίνουν τις ίδιες οδηγίες;

Άσε μας ρε Χέλη που εκνευρίστηκες κι όλας.
Αμολάς μπαρούφες δηλώσεις για να κάνεις την λέζα σου και μετά θίγεσαι που σε κράζουν.
Δεν κοιτάς καλύτερα να μαζέψεις το ψέμα σου περί δήθεν καταστολής του ανοσοποιητικού και καραντίνας 2 εβδομάδων, που έγινε μετά "ει δυνατόν";

Άντε, ξεκόλλα...

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 16 Απρ 2021, 01:13

Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:35
Davidian έγραψε:
15 Απρ 2021, 23:41
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
15 Απρ 2021, 22:38
Καταλαβαίνω την κούραση των γιατρών και των νοσηλευτών που η κάθε τους ημέρα είναι σαν εφημερία.
Και δεν μπορώ να τους μεμφθώ αν σε εμένα δεν είπαν κάτι από την κούραση.
Αλλά τις οδηγίες που αναφέρεις, τις είπαν και σε εμένα και σε άλλα 15 άτομα που το συζητήσαμε.
Οδηγία όμως για παραμονή στο σπίτι επί 15νθήμερο, και μάλιστα λόγω μείωσης της ικανότητας του ανοσοποιητικού, δεν είπε κανείς ότι έλαβε.
Aυτο το κομματι δεν το ειδα. Η οδηγια ειναι ξεκαθαρα ''μη θεωρησετε τον εαυτο σας ασφαλη για τις επομενες 1-2 εβδομαδες, για καλο και για κακο, φορεστε μασκα και μετα''.

Το κομματι με το ανοσοποιητκο δεν τ ειχα δει. Δεν αποκλειεται να το ειπε κανενας φελλος που δεν εριξε μια ματια στις ιδιοτητες του εμβολιου. Χοντρικα, επειδη το εμβολιο (πφαιζερ, νομιζω και Μοντερνα αλλα δεν εχω δουλεψει) αποτελει ΤΜΗΜΑ ιου που δουλευει μεσω της γνωστης ιστοριας παραγωγης mRNA, δεν υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος και προβληματισμος για ανοσοκατεσταλμενους ανθρωπους, ουτε φυσικα το εμβολιο προκαλει ανοσοκαταστολη απο μονο του. Να το πω απλα, τα εμβολια παλιας τεχνολογιας οπως πχ αυτο της γριππης ή το Ζενεκα, χρειαζονται μια σχετικη προσοχη στη διενεργεια και τον προγραμματισμο τους, μηπως βρουν τον οργανισμο μποσικο. Εγω πχ που εχω δουλεψει αρκετο καιρο σε ρευματολογικο τμημα, χρειαζεται προσοχη ο προγραμματισμος των κλασσικων εμβολιων (γριππη, ηπατιτιδα Β, πνευμονιοκοκκος) ωστε να μην συμπεσει με τις ημερες που οι ασθενεις λαμβανουν βιολογικο παραγοντα (τα περιφημα μονοκλωνικα των ΨΕΚ).

Με τα mRNA δεν απαιτειται αυτο, απλως οι ανοσοκατεσταλμενοι παραγουν λιγοτερα συγκριτικα αντισωματα σε σχεση με το γενικο πληθυσμο, αρα πιθανως στο μελλον θα χρειαστουν αναμνηστικη δοση σε μικροτερο μεσοδιαστημα σε σχεση με τους υπολοιπους.

Να το πω απλα, για το μελλον, οσοι ειστε ανοσοκατεσταλμενοι (σπληνεκτομη, ΧΜΘ, βιολογικοι παραγοντες, κορτιζονη, αυτοανοσα κτλ), με κλειστα ματια καντε Pfizer ή Moderna. Εδω που τα λεμε, γενικα αν μπορειτε καντε Pfizer ή Μοδερνα.

Αν παλι ειναι η σειρα σας για Ζενεκα, και χωρις να εχει διευκρινιστει η παθοφυσιολογια του συνδρομου με τις θρομβωσεις, ειναι ισως μια καλη ευκαιρια να κανετε προληπτικα εναν εκτεταμενο ελεγχο θρομβοφιλιας. Δεν εχετε κατι να χασετε, μπορει να σας βγει και σε καλο για το μελλον.

Εδω να πω κατι ασχετο, θεωρω οτι αυτος ο ελεγχος θα πρεπει να γινεται γενικα και στις γυναικες που θελουν να μεινουν εγκυες
Την οδηγία που λες την ξέρω επειδή μας την είπαν αλλά και επειδή έχει ακουστεί αρκετές φορές στα ΜΜΕ.
Την οδηγία που ανέφερε ο Χέλης που, κατά δήλωσή του, εδόθη σε όλους όσους ξέρει που εμβολιάστηκαν, δεν την έχω βρει πουθενά.
Αυτήν να μας δώσει, αλλά δεν... :lol:
Και δεν αποκλείεται, όπως λες, ένας φελλός να είπε μια τέτοια κοτσάνα.
Αλλά δεν νομίζω να υπήρξαν τόσοι φελλοί που να την είπαν σε όλους όσους ξέρει ο Χέλης ότι εμβολιάστηκαν.
Τι στα κομμάτια; φελλοποιοί σπούδασαν ή γιατροί; :lol:

Καλοδεχούμενες οι πληροφορίες που αναφέρεις στο υπόλοιπο γραπτό σου.
Δεν υπαρχει τετοια οδηγια. Ισχυει ακριβως το αντιθετο, δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβαται κανεις τα συγκεκριμενα εμβολια με αιτιο την ανοσοκαταστολη (υπαρχουσα ή επαγομενη). Τωρα, ο ειδικευομενος 2 μηνων ή ο ειδικευομενος ορθοπεδικης που εχει βαρδια στο εμβολιαστικο, μπορει να πει και καμια μαλακια που δεν ισχυει.

Μη νομιζετε γενικα οτι μας εχει πιασει και κανας ακρατος επιστημονισμος στα νοσοκομεια, ολοι εχουμε κουραστει απαυτη την ρουτινα, ακομα και οσοι ''καθηγητιζαν'' και αναζητουσαν επιστημονικες δημοσιευσεις στην αρχη, τωρα το'χουν παρατησει. Ετσι κι αλλιως, η διαχνειριση της νοσου ειναι εντελως απλοικη, η πορεια του καθε ασθενη σχεδον προδιαγεγραμμενη ηδη με το που κανει την αξονικη εισαγωγης, τα φαρμακα τα δινουμε για να τα δινουμε, εχουμε καταντησει μποτ που παιρνουμε αερια αιματος και ρυθμιζουμε το οξυγονο. 1λτ--> 2λτ-->5λτ--> 15 λτ--> NINV και συστημα προσευχη

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2021, 01:26

Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 01:02
hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:30
Λοξίας έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:21
Οι πρώτες δηλώσεις του Χέλη, έλεγαν πως ήταν "μπροστά" στον εμβολιασμό. Μετά την επιμονή μου, έγινε μπροστά αλλά όχι παρών στο δωμάτιο των εμβολιασμών.
Επειδή το ψέμα είναι κάτι που με εκνευρίζει, πόσο μάλλον για να βγει από πάνω κάποιος σε μια συζήτηση, που είναι ποταπός λόγος για ψέμα, σού ζητάω να το πάρεις πίσω, να γυρίσεις στις προηγούμενες δημοσιεύσεις και να τις ξαναδιαβάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη.
Θα σου έδινα ένα δίκιο για πιθανή παρανόηση εκ μέρους μου. Αλλά, δεν απάντησες καθόλου στο πιο κάτω, με το οποίο δήλωνα για το "μπροστά".
Οκέι, Λοξία. Από το να ζητήσεις συγγνώμη για κάτι που παρανόησες, για κάτι που ποτέ δεν είπα, προτιμάς να μην ρίξεις τον εγωισμό σου.

Εντάξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34746
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Απρ 2021, 08:01

ST48410 έγραψε:
16 Απρ 2021, 00:37
Παρότι τα στοιχεία του Ισραήλ είναι πολύ ενθαρρυντικά, αυτοί βρίσκονται θερμοκρασιακά εκεί που θα βρισκόμαστε εμείς σε κάνα μήνα. Άρα καλού κακού ας δούμε έρευνες με ελεγχόμενο δείγμα για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα. Εκτός της Μακάμπη δεν υπάρχει πουθενά αλλού ανάλογη έρευνα; Από Ευρώπη τίποτα;

https://www.sciencealert.com/75-million ... 5bD9tEMNDQ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών