Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Απρ 2021, 18:02

sharp έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:56
Γιατί είστε τόσο κακοί ρε παιδιά; :D

Πραγματικά, εδώ μπαίνουν τόσοι με άλλα νικ, σε αυτόν γιατί κολλάτε;

Δεν είμαι πάντως σίγουρος ότι πρόκειται περί ΓΓ.
Εμπιστεύσου με για μιαν ακόμα φορά, όπως και στην περίπτωση του Διαδόχου. Εδώ μάλιστα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη διεισδυτικότητα, ο αυτιστικός κάνει μπαμ από χιλιόμετρα :lol:

Δεν είμαστε εμείς κακοί, αυτός είναι μαλάκας. Δεν ξέρω αν έχεις μάθει τι ζητούσε από τους συντονιστές για να επιστρέψει, μιλάμε για εντελώς διαταραγμένο άτομο. Κάποιος φυσιολογικός θα έλεγε 'με διαγράψατε από το phorum, σας διαγράφω και εγώ από την σκέψη μου και η ζωή συνεχίζεται'. Αλλά όχι αυτός, ούτε γι' αστείο ν' αντιδράσει για μια φορά υγιώς :D

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2021, 18:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:56


Η συγκεκριμένη απομόνωση δεν θα είναι περιορισμός της ανθρώπινης δραστηριότητας και των δικαιωμάτων γενικότερα; :lol:

Γιατί εκ των πραγμάτων, δεν θα απομονωθούν μόνον αυτοί αλλά και οι οικείοι τους.


Ρωτα τον Καπραβελλο.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2021, 18:03

jimdenin έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:00
Η αποτυχία των Σουηδών είναι στο κομμάτι των διαμενόντων των οίκων ευγηρίας και λοιπών ιδρυμάτων. Αυτούς απέτυχαν να προστατέψουν, στο κομμάτι το καθεαυτού κοινωνικό καθόλου δεν απέτυχαν, πιθανότατα είναι μέσα σε αυτό που ήθελαν. Χωρίς την αποτυχία στην παράμετρο των οίκων ευγηρίας κλπ ίσως οι Σουηδοί να μπορούσαν όντως να καυχιόνται για την στρατηγική τους.


Ολες οι ανεπτυγμενες δυτικες χωρες στο πρωτο κυμα ειχαν ανω των 40% των συνολικων θανατων σε γηροκομεια.

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Απρ 2021, 18:06

Green Dragon έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:58
Kauldron έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:55
Green Dragon έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:53
Είναι απίστευτη η ταχύτητα με την οποία γίνεται πλέον αντιληπτός. Δεν πρόλαβα καν να τον αναφέρω, το έκαναν άλλοι.

:003:
Τον ανέφερα κι εγώ.
Έβαλα "Γιαννόπουλος" σε "η αναφερόμενη δημοσίευση δεν ταιριάζει πουθενά αλλού".
Μια κατηγορία μόνος του.
Ε μα τον πούστη!

Έχει κολλήσει εμμονικά, δεν μπορεί ν' αποδεχτεί ότι μπαναρίστηκε οριστικά και αμετάκλητα ταυτίζοντας αυτήν την εξέλιξη με το τέλος του κόσμου (αν κρίνουμε από την εντελώς μπεμπεδίστικη αντίδρασή του τύπου 'μου φάγαν το μπιφτέκι μου οι συντονιστές').
:lol:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 12 Απρ 2021, 18:06

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:03
jimdenin έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:00
Η αποτυχία των Σουηδών είναι στο κομμάτι των διαμενόντων των οίκων ευγηρίας και λοιπών ιδρυμάτων. Αυτούς απέτυχαν να προστατέψουν, στο κομμάτι το καθεαυτού κοινωνικό καθόλου δεν απέτυχαν, πιθανότατα είναι μέσα σε αυτό που ήθελαν. Χωρίς την αποτυχία στην παράμετρο των οίκων ευγηρίας κλπ ίσως οι Σουηδοί να μπορούσαν όντως να καυχιόνται για την στρατηγική τους.


Ολες οι ανεπτυγμενες δυτικες χωρες στο πρωτο κυμα ειχαν ανω των 40% των συνολικων θανατων σε γηροκομεια.

.
Οι Σουηδοί είχαν βγεί επισήμως, νομίζω ο ίδιος ο Τεγκνελ, και το είχαν παραδεχτεί, ότι σε περιπτώσεις ειδικών τμημάτων του πληθυσμού (όπως οι αναφερθείσες) την πατήσανε. Αυτό ίσως "αμβλύνει" την όποια επιτυχία της στρατηγικής τους.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 12 Απρ 2021, 18:09

Εμπεδοκλής έγραψε:
12 Απρ 2021, 16:39
Το φάντασμα του Γιαννόπουλα επέστρεψε :smt005:
Ενας Γιαννοπουλος πλανιεται πανω απο το πχορουμ.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Απρ 2021, 18:10

jimdenin έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:00
Η αποτυχία των Σουηδών είναι στο κομμάτι των διαμενόντων των οίκων ευγηρίας και λοιπών ιδρυμάτων. Αυτούς απέτυχαν να προστατέψουν, στο κομμάτι το καθεαυτού κοινωνικό καθόλου δεν απέτυχαν, πιθανότατα είναι μέσα σε αυτό που ήθελαν. Χωρίς την αποτυχία στην παράμετρο των οίκων ευγηρίας κλπ ίσως οι Σουηδοί να μπορούσαν όντως να καυχιόνται για την στρατηγική τους.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούσε να ελεγχθεί αυτό σε περίπτωση ευρείας διασποράς του κορωνοϊού. Η θεία μου δουλεύει σε γηροκομείο και κάθε εβδομάδα έκαναν ΔΥΟ φορές τεστ σε όλους ανεξαιρέτως (εννοείται επισκέπτες απαγορευμένοι). Ε λοιπόν ο ιός κατάφερε και μπήκε μέσα και τους κόλλησε σχεδόν όλους! Ευτυχώς πέθανε μόνο ένας, πολλοί μάλιστα ήταν εντελώς ασυμπτωματικοί παρά την ηλικία τους.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 12 Απρ 2021, 18:12

Green Dragon έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:02

Δεν είμαστε εμείς κακοί, αυτός είναι μαλάκας.
Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ευαισθησία του συντονισμού είναι επιλεκτική όταν κυκλοφορούν κλώνοι που στο παρελθόν έχουν βρίσει διαρρήδην με τον πλέον χυδαίο τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2021, 18:12

Scrambler έγραψε:
12 Απρ 2021, 16:12
(η πως εμαθα να μην ανυσηχω και να αγαπω την ανοσια της αγελης)



Πολυ καλη η εργασια σου.

Το ενδιαφερον στο μοντελο της Σουηδιας ειναι οτι φαινεται πραγματι να πετυχαινει καποιο ποσοστο ανοσιας καθως απο τη θεση 6 παγκοσμιως (στη θνησιμοτητα ανα εκατομμυριο) στο πρωτο κυμα, σημερα ειναι στη θεση 27. Kαι εχει συνολικα χαμηλοτερη θνησιμοτητα απο Γαλλια, Ισπανια, Ιταλια, Αγγλια, Βελγιο (αναφερω μονο τις αναπτυγμενες ευρωπαϊκες χωρες, οχι βαλκανικες και ανατολικες). Κατι που θα επρεπε να προβληματισει οσους θεωρουν ιερη αγελαδα το συλλογικο lockdown.

Προσωπικα ειμαι υπερ του ηλικιακου lockdown και δεν στηριζω το μοντελο της Σουηδιας αλλα εχει πολυ ενδιαφερον οτι πετυχε καλυτερα αποτελεσματα απο αναπτυγμενες δυτικες χωρες που εκαναν παρατεταμενη συλλογικη καραντινα.

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2021, 18:13

sharp έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:56
Green Dragon έγραψε:
12 Απρ 2021, 17:53
Εμπεδοκλής έγραψε:
12 Απρ 2021, 16:39
Το φάντασμα του Γιαννόπουλα επέστρεψε :smt005:
Είναι απίστευτη η ταχύτητα με την οποία γίνεται πλέον αντιληπτός. Δεν πρόλαβα καν να τον αναφέρω, το έκαναν άλλοι.

:003:
Γιατί είστε τόσο κακοί ρε παιδιά; :D

Πραγματικά, εδώ μπαίνουν τόσοι με άλλα νικ, σε αυτόν γιατί κολλάτε;

Δεν είμαι πάντως σίγουρος ότι πρόκειται περί ΓΓ.
Με το πρώτο σκέλος συμφωνώ.
Με το δεύτερο, μα νίγκα :D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Απρ 2021, 18:17

kameron έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:12
Green Dragon έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:02

Δεν είμαστε εμείς κακοί, αυτός είναι μαλάκας.
Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ευαισθησία του συντονισμού είναι επιλεκτική όταν κυκλοφορούν κλώνοι που στο παρελθόν έχουν βρίσει διαρρήδην με τον πλέον χυδαίο τρόπο.
Γιατί δεν κάνεις ένα δικό σου φόρουμ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Απρ 2021, 18:20

kameron έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:12
Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ευαισθησία του συντονισμού είναι επιλεκτική όταν κυκλοφορούν κλώνοι που στο παρελθόν έχουν βρίσει διαρρήδην με τον πλέον χυδαίο τρόπο.
Τι να σου πω, δεν ξέρω. Εγώ πάντως δεν θεωρώ κανέναν άλλον αρνητικό παράγοντα, ακόμα και κάποιους με τους οποίους δεν συμφωνώ σχεδόν σε τίποτα. Έχω ακούσει και εγώ μπινελίκια ευθέως αλλά τα θεωρώ και αυτά μέρος του διαλόγου, δεν παρεξηγώ έτσι εύκολα (εκτός αν κάποιος το τραβήξει μέχρι την Θεσσαλονίκη πράγμα που δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα). Το πρόβλημα με τον Γιαννόπουλο δεν είναι ότι βρίζει αλλά ότι είναι άρρωστος, πολύ άρρωστος. Σκέψου ότι είχε την απαίτηση να σκύψουν οι συντονιστές να του γλείψουν τα πόδια (μεταφορικά μιλώντας αλλά καταλαβαίνεις) και να φύγουν αυτοί για να γυρίσει εκείνος καβάλα στο άλογο - ούτε πεντάχρονο τέτοια εμμονή! Ναπολεόντειο σύνδρομο έχει, δεν ξέρω...

Η περίπτωσή του είναι πολύ διαφορετική και ιδιαίτερη, δεν έχω ξανασυναντήσει κάποιον τόσο προβληματικό σε κανένα φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Απρ 2021, 18:20

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:03
jimdenin έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:00
Η αποτυχία των Σουηδών είναι στο κομμάτι των διαμενόντων των οίκων ευγηρίας και λοιπών ιδρυμάτων. Αυτούς απέτυχαν να προστατέψουν, στο κομμάτι το καθεαυτού κοινωνικό καθόλου δεν απέτυχαν, πιθανότατα είναι μέσα σε αυτό που ήθελαν. Χωρίς την αποτυχία στην παράμετρο των οίκων ευγηρίας κλπ ίσως οι Σουηδοί να μπορούσαν όντως να καυχιόνται για την στρατηγική τους.


Ολες οι ανεπτυγμενες δυτικες χωρες στο πρωτο κυμα ειχαν ανω των 40% των συνολικων θανατων σε γηροκομεια.

.
Επειδή σε όλες τις ανεπτυγμένες δυτικές χώρες, ελάχιστοι γέροι συγκατοικούν με τα παιδιά τους.
Και ο ιός μεταφέρθηκε στα γηροκομεία από νέους εργαζόμενους σ' αυτά.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, αρκεί ένας φορέας.

Το ίδιο δηλαδή που ισχύει και για τα ελληνικά ενδοοικογενειακά κρούσματα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των φορέων είναι νεώτεροι ασυμπτωματικοί.


Επ' ευκαιρία, σήμερα έμαθα για τρεις διαφορετικές περιπτώσεις κρουσμάτων σε θετικούς και ασυμπτωματικούς νέους φορείς (ηλικίας 18-25), πράγμα που σήμαινε στη μία περίπτωση κλείσιμο μιας βδομάδας όλου του τμήματος της εργαζόμενης μητέρας, στην άλλη τεστ και καραντίνα για μάνα και κόρη που ζούσαν μαζί (φορέας ήταν ο φίλος της κόρης) και στην τρίτη καραντίνα για νέο ζευγάρι φοιτητών που συγκατοικούσε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scrambler
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 15:40

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scrambler » 12 Απρ 2021, 18:37

Προτου καταπιασω τα δυστυχως δηθεν επιχειρηματα που εχουν γραφτειι (αυριο) υπαρχει καποιος διαχειριστης να του αποδειξω οτι δεν ειμαι ο γιανοπουλος?
Μασατε την καραμελα 5 σελιδες τωρα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18924
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σουηδια και Ελλαδα: Ενας χρονος μετα (Με δεδομενα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Απρ 2021, 18:41

Scrambler έγραψε:
12 Απρ 2021, 18:37
Προτου καταπιασω τα δυστυχως δηθεν επιχειρηματα που εχουν γραφτειι (αυριο) υπαρχει καποιος διαχειριστης να του αποδειξω οτι δεν ειμαι ο γιανοπουλος?
Μασατε την καραμελα 5 σελιδες τωρα.
Δεν το λένε για εσένα ντε, για τον χρήστη 'Σουηδέλι' :giggle: το λένε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών