ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34319
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Ιουν 2021, 14:55

argouen έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:50
Υδράργυρος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:24

Γιατι ειναι μαλακες. Ο τροπος κλεισιματος του ραντεβου αποκλειει αυτην την ομαδα. Σου λεει σιγα μη σκασω για τους γυφτους, αστους να ψοφησουν απο κορονοιο
Τι εννοείς τους αποκλείει? Δλδ η συγκεκριμένη ομάδα, δεν πάει ποτε σε φαρμακείο? :roll:
Ξαναλέω ότι τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από αυτούς.Όποιος μπορεί να μπει σε νοσοκομείο,μπορεί να μπει και σε φαρμακείο.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 16 Ιουν 2021, 15:14

Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:48
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:16
Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:53


Σωστός.
Για πες τους ρε Ασέβαστε για την Κάτω Αχαϊα και τα Σαγέικα, που δεν περνάς εύκολα απ'τους μαχαλάδες, ούτε με το φως της ημέρας. Έτσι, γενική κουβέντα.
Τι σωστός μωρέ δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Η ενισχυτική διδασκαλία γίνεται μέσα στο σχολείο. Είναι ένας δάσκαλς που βοηθάει συγκεκριμένα παιδιά τα οποία έχουν περάσει απο επιτροπή. Στην αγγλία ενισχυτική διδασκαλία υπάρχει σε όλες τις τάξεις
Ρε Σατανά, αυτό λέμε. ΔΕΝ πάνε σχολείο, διότι δεν γουστάρουν την ενσωμάτωση στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Η μειοψηφία είναι τουλάχιστον ισχνή. Λες και γράφω αλαμπουρνέζικα. Τί δεν καταλαβαίνεις; :fp:
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:22
Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:41


Δεν κάνουν προσπάθεια να ενσωματωθούν ρε παιδάκι μου. Τα παιδιά τους δεν τα στέλνουν σχολείο και μια χαρά επιδόματα παίρνουν για να κάθονται. Δεν τίθεται θεμα ρατσιστικής αντιμετώπισης, όσο άρνησης απ'τους ίδιους να λειτουργήσουν σε ένα εύρυθμο κοινωνικό περιβάλλον. Τί δεν καταλαβαίνεις;
Τι επιδόματα παίρνουν; Για πες μας εσύ.
Εγώ σου λέω οτι με 2-3 παιδιά δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα, άντε κανένα απορίας 150 ευρώ. Με 6-7 παιδιά άντε να παίρνουν 6-7 εκατοστάρικα όλα μαζί
Α, μάλιστα. Γι'αυτό όταν βγαίνουν απ'το Ταχυδρομείο, είναι σε πάκα τα 50 ευρα.Και σέρνουν πίσω τους κι ένα τσούρμο, που κοπανάνε και στέλνουν για επαιτεία. Θα με βγάλεις ψεύτρα; Που πήγαινα για να πληρώσω τη δόση του ΕΝΦΙΑ, για το δικό μου τσαντήρι και μέτραγα τι μου μένει για να ψωνίσω στο σούπερ μάρκετ. Άσε μας ρε φίλε.
Δεν απαντησες ομως, τι επιδοματα παιρνουν οι ρομα; για πες μου νουμερα.
Ολοι εχουμε ακουσει στη λαικη τους μπουμερ να λενε για τα επιδοματα, αλλα κατι συγκεκριμενο δεν εχουμε ακουσει ποτε

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 16 Ιουν 2021, 15:35

Υδράργυρος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:34


Το ξερω, στα @@ σου. Αυτο λεει και η κυβερνηση. Οι ρομα μενουν δπλα σε ανθρωπους
:o ρατσισταρε!!!
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Ιουν 2021, 15:36

Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:02
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:33

Τεσπα επειδη λες για θεωρητικη αποψη, και επειδη επεσε το θεμα της δουλειας σε καποιο ποστ, εμενα καθε μερα με παρακαλανε να μπει στη δουλεια καποιο παιδι για χαμαλικια. Το αιτημα δεν περναει απο το δσ
Τι ηλικία και τι γνώσεις έχουν τα παιδιά;
Γιατί αν δεν πήγαν σχολείο ενώ μπορούσαν, πολύ καλά κάνει το δσ και δεν αποδέχεται το αίτημα.
Όταν λέμε παιδιά εννούμε νέους άντρες, έχουν οικογένεια. Ο εργάτης στη γαλέρα είανι "παιδί" ανεξαρτήτως ηλικίας
Ok, ημιανήλικοι που είχαν τη δωρεάν δυνατότητα μόρφωσης αλλά θεώρησαν ότι είναι πιο χαλαρό το να κάνουν παιδιά.

Κατά τα άλλα, ο κωπηλάτης στη γαλέρα, κάνει κάτι συγκεκριμένο ως σκλάβος. Κωπηλατεί.

Ο ημιανήλικος φορέβερ που είναι ελεύθερος, τι ακριβώς κάνει ως εργάτης;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 16 Ιουν 2021, 15:41

Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 08:15
Scouser έγραψε:
16 Ιουν 2021, 01:30
Υδράργυρος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:41
Οπως ειναι το σχολειο ειναι πραγματικα πεταμενος χρονος και χρημα για εναν ρομα να στειλει τα παιδα τους στο σχολειο
:e040::e040:
Ρε τύπε κατάλαβε μερικά πράματα. Οι γονείς είναι αγράμματοι. Ποιός θα διαβασει ένα παιδί δευτέρας δημοτικού; Πως θα του ετοιμάσεις την τσάντα με τα μαθήματα της άλλης μέρας; Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται ενισχυτική διδασκαλία. Χρειάζονται ειδικά προγράμματα για αυτές τις περιπτώσεις.
Αλλιώς θα πηγαίνει αδιάβαστο, δε θα έχει μαζί του τα σωστά βιβλία, οι δάσκαλοι θα είναι απρόθυμοι, θα βαριέται και θα κάνει χαβαλέ. Με λίγα λόγια τσάμπα θα πηγαίνει στο σχολείο
Δεν ξερω ρε φιλε για σενα αλλα,εγω εβγαλα ολο το σχολειο χωρις να με διαβασει ή να μου ετοιμασει το οτιδηποτε κανεις.
Ουτε μια μερα φροντιστηριο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 18 Ιουν 2018, 14:28

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Snow » 16 Ιουν 2021, 15:42

Υδράργυρος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:31
Υδράργυρος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:29


Οχι. Αλλα θα επρεπε να επινοησεις διαδικασιες ενημερωσης και εμβολιασμου και για αυτες τις ομαδες.
:smt005::smt005:
Το ξερω, στα @@ σου. Αυτο λεει και η κυβερνηση. Οι ρομα μενουν δπλα σε ανθρωπους


αυτο ειναι αληθεια

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 16 Ιουν 2021, 16:39

Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:33
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:27
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:00
Έχετε μεγαλώσει με το "θα σε πάρει ο γύφτος", για αυτό έχετε κατινίστικες απόψεις
Έχεις θεωρητική άποψη επί του θέματος κι αυτή λάθος.
Η γυφτικη κοινωνία είναι εκ φύσεως παρασιτική και ανθεκτική .
Αν δε διαλυθει δε θα σωθουν τα γυφτακια.
Τοσα κρατη εχουν διαχειριστει τετοια θεματα με επιτυχια, εσεις οι αποτυχημενοι και ειδικη περιπτωση σε ολα εχετε αλλη αποψη

Τεσπα επειδη λες για θεωρητικη αποψη, και επειδη επεσε το θεμα της δουλειας σε καποιο ποστ, εμενα καθε μερα με παρακαλανε να μπει στη δουλεια καποιο παιδι για χαμαλικια. Το αιτημα δεν περναει απο το δσ
Επειδή μένω κοντά σε νοσοκομείο και βλέπω πως είναι ΚΑΘΕ μέρα εδώ ένα σωρό οικογένειες όπως και σε όλα τα νοσοκομεία που έχει τύχει να πάω, θεωρώ οτι ο Τζίτζι σίγουρα έχει πιο σφαιρική άποψη γιατί συναναστρέφεται κάθε μέρα μαζί τους.

Για την επαιτεία, μπορώ να σου παραθέσω πολύ εύκολα κυνικά λόγια ηλικιωμένου τους (γύρω στα 50 τον έκοψα) που συζητούσε με νέο ζευγάρι και τι συμβουλές τους έδινε...
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Ιουν 2021, 23:08

Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 15:14
Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:48
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:16


Τι σωστός μωρέ δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Η ενισχυτική διδασκαλία γίνεται μέσα στο σχολείο. Είναι ένας δάσκαλς που βοηθάει συγκεκριμένα παιδιά τα οποία έχουν περάσει απο επιτροπή. Στην αγγλία ενισχυτική διδασκαλία υπάρχει σε όλες τις τάξεις
Ρε Σατανά, αυτό λέμε. ΔΕΝ πάνε σχολείο, διότι δεν γουστάρουν την ενσωμάτωση στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Η μειοψηφία είναι τουλάχιστον ισχνή. Λες και γράφω αλαμπουρνέζικα. Τί δεν καταλαβαίνεις; :fp:
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:22


Τι επιδόματα παίρνουν; Για πες μας εσύ.
Εγώ σου λέω οτι με 2-3 παιδιά δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα, άντε κανένα απορίας 150 ευρώ. Με 6-7 παιδιά άντε να παίρνουν 6-7 εκατοστάρικα όλα μαζί
Α, μάλιστα. Γι'αυτό όταν βγαίνουν απ'το Ταχυδρομείο, είναι σε πάκα τα 50 ευρα.Και σέρνουν πίσω τους κι ένα τσούρμο, που κοπανάνε και στέλνουν για επαιτεία. Θα με βγάλεις ψεύτρα; Που πήγαινα για να πληρώσω τη δόση του ΕΝΦΙΑ, για το δικό μου τσαντήρι και μέτραγα τι μου μένει για να ψωνίσω στο σούπερ μάρκετ. Άσε μας ρε φίλε.
Δεν απαντησες ομως, τι επιδοματα παιρνουν οι ρομα; για πες μου νουμερα.
Ολοι εχουμε ακουσει στη λαικη τους μπουμερ να λενε για τα επιδοματα, αλλα κατι συγκεκριμενο δεν εχουμε ακουσει ποτε
Αν σου φέρω νούμερα δηλαδή, εσύ θα νιώσεις καλλίτερα και θα επιβεβαιώσεις την αγωνία που σε κατατρώει, για το αν, τους εκμεταλλεύονται, οι κακοί μπαλαμοί. Ρε δε γαμιόμαστε. Τα πάκα που είδα, τα έπαιρναν απ'το ταμείο του ταχυδρομείου. Και μάλισταν χαζολογούσαν με το χρήμα στην κωλότσεπη, επιδεικτικά. Άσε μας λατρεία μου. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Ιουν 2021, 23:42

Πασιφάη έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:08


Αν σου φέρω νούμερα δηλαδή, εσύ θα νιώσεις καλλίτερα και θα επιβεβαιώσεις την αγωνία που σε κατατρώει, για το αν, τους εκμεταλλεύονται, οι κακοί μπαλαμοί. Ρε δε γαμιόμαστε. Τα πάκα που είδα, τα έπαιρναν απ'το ταμείο του ταχυδρομείου. Και μάλισταν χαζολογούσαν με το χρήμα στην κωλότσεπη, επιδεικτικά. Άσε μας λατρεία μου. :lol:
Η γραφικη σκηνη ελληνικης πολης με τους τσιγγανους ουρα στα ελτα.
Τα επιδοματα που μπορουν να παιρνουν ειναι τα πολυτεκνικα, αντε να φτασουν 5-6 κατοσταρικα, και κανα αποριας αναλογα με την περισταση 100-200 ευρω.
Αλλα τα επιδοματα εχουν και αναδρομικα οταν βγαινουν ή αλλες περιπτωσεις.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιουν 2021, 00:05

Thor έγραψε:
16 Ιουν 2021, 15:41
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 08:15
Scouser έγραψε:
16 Ιουν 2021, 01:30

:e040::e040:
Ρε τύπε κατάλαβε μερικά πράματα. Οι γονείς είναι αγράμματοι. Ποιός θα διαβασει ένα παιδί δευτέρας δημοτικού; Πως θα του ετοιμάσεις την τσάντα με τα μαθήματα της άλλης μέρας; Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται ενισχυτική διδασκαλία. Χρειάζονται ειδικά προγράμματα για αυτές τις περιπτώσεις.
Αλλιώς θα πηγαίνει αδιάβαστο, δε θα έχει μαζί του τα σωστά βιβλία, οι δάσκαλοι θα είναι απρόθυμοι, θα βαριέται και θα κάνει χαβαλέ. Με λίγα λόγια τσάμπα θα πηγαίνει στο σχολείο
Δεν ξερω ρε φιλε για σενα αλλα,εγω εβγαλα ολο το σχολειο χωρις να με διαβασει ή να μου ετοιμασει το οτιδηποτε κανεις.
Έτσι εξηγείται...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Ιουν 2021, 11:51

stavmanr έγραψε:
23 Ιουν 2021, 00:05
Thor έγραψε:
16 Ιουν 2021, 15:41
Υδράργυρος έγραψε:
16 Ιουν 2021, 08:15


Ρε τύπε κατάλαβε μερικά πράματα. Οι γονείς είναι αγράμματοι. Ποιός θα διαβασει ένα παιδί δευτέρας δημοτικού; Πως θα του ετοιμάσεις την τσάντα με τα μαθήματα της άλλης μέρας; Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται ενισχυτική διδασκαλία. Χρειάζονται ειδικά προγράμματα για αυτές τις περιπτώσεις.
Αλλιώς θα πηγαίνει αδιάβαστο, δε θα έχει μαζί του τα σωστά βιβλία, οι δάσκαλοι θα είναι απρόθυμοι, θα βαριέται και θα κάνει χαβαλέ. Με λίγα λόγια τσάμπα θα πηγαίνει στο σχολείο
Δεν ξερω ρε φιλε για σενα αλλα,εγω εβγαλα ολο το σχολειο χωρις να με διαβασει ή να μου ετοιμασει το οτιδηποτε κανεις.
Έτσι εξηγείται...
...ποιο,ποιο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20142
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 05 Ιούλ 2021, 21:00


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Bull Dawg
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 20 Απρ 2021, 17:08

Re: ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΡΟΜΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bull Dawg » 06 Ιούλ 2021, 17:38

Μαθαίνω στα χωριά Φλάμπουρο και Ποντισμένο Σερρών Σερρών έχουν υψηλά ποσοστά νανο εμβολιοποίησης
Σέρρας γύρω περιοχές έχει μεγάλο πληθυσμό ανθίγγανων δηλαδή τσιγγάνων ή γιούφτων. Πολλοί άλλαξαν τοπο κατοικίας μέσα στα χρόνια. Ελληνοποιήθηκαν, μιλάνε καλά Ελληνικά, όμως τους καταλαβαίνεις από το πολύ σκούρο χρώμα στο δέρμα, το γιούφτικο, τώρα όμως που θα αλλοιωθεί το dna μπορεί να αλλάξουν χρώμα να γίνουν πιο λευκοί ή να σκουρύνουν, δεν το ξέρουμε αυτό.

Μέσα σε λίγα χρόνια θα ξέρουμε.

Δεν μπορώ να πω για άλλες περιοχές με τσιγγάνους , να ψάξουμε.
Soul Asylum

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών