Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 21 Ιουν 2021, 19:50

Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:38
GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:09
Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:07

Είμαι αλλεργική, έκανα αυτό που ενδείκνυται για την περίπτωσή μου και με ρίμαξε. Παρόλα αυτά όταν έρθει νη ώρα να ξανακάνω δεν θα πω δεν κάνω, θα πω κάνω κάποιο άλλο. .
Γιατι πουλακι μου;Δεν την αγαπας τη ζωουλα σου;
Έχω 2 πνευμονίες στην πλάτη μου. Λες να είμαι για τρίτη;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα είναι όταν αρρωσταίνω. Δεν έχω επιλογή.
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:11
Τι εννοείς ρήμαξε; Τι έπαθες (αν θέλεις να πεις);
Τετάρτη εμβόλιο στις 8 π.μ. Πόνος στο χέρι 12 ώρες μετά. Ντεπόν στις 22:30 γιατί με τρελαίνει ο πόνος στο χέρι. Σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να παιδεύομαι. Ρίγος στις 00:30, στη 01:30 εμετός. Στις 02:00 καρφώνεται 39,2. Ντεπόν στις 02:30. 02:45 εμετός, ξερνάω και το ντεπόν. Δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα, ξεραίνομαι. Στις 07:00 38,7. Παίρνω αντιπυρετικό. Πέφτει στο 37,8. Είμαι καλά!! Πέρασε!! Δεν έχω κνίδωση!! Στις 11:00 είμαι κατακόκκινη πατόκορφα από την κνίδωση. Εξάντληση. Στη 13:00 38,8 αντιπυρετικό. Περνάει έτσι το υπόλοιπο της ημέρας. Παρασκευή, η κνίδωση έχει χειροτερέψει αλλά ο πυρετός υποχωρεί, οκ λέω θα περάσει. Σάββατο, έχω αρρυθμίες :o:o όλη την ημέρα, και εξάντληση. Νοιώθω σαν να με πέρασε ένα κοπάδι από ελέφαντες. Κυριακή πλακώνομαι στο νερό. Δεν ξέρω πόσο βοήθησε, σήμερα όμως είμαι πολύ καλύτερα.

Αυτά.
Για ποιο εμβόλιο μιλάμε;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιουν 2021, 19:52

zoltan έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:50
Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:38
GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:09


Γιατι πουλακι μου;Δεν την αγαπας τη ζωουλα σου;
Έχω 2 πνευμονίες στην πλάτη μου. Λες να είμαι για τρίτη;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα είναι όταν αρρωσταίνω. Δεν έχω επιλογή.
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:11
Τι εννοείς ρήμαξε; Τι έπαθες (αν θέλεις να πεις);
Τετάρτη εμβόλιο στις 8 π.μ. Πόνος στο χέρι 12 ώρες μετά. Ντεπόν στις 22:30 γιατί με τρελαίνει ο πόνος στο χέρι. Σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να παιδεύομαι. Ρίγος στις 00:30, στη 01:30 εμετός. Στις 02:00 καρφώνεται 39,2. Ντεπόν στις 02:30. 02:45 εμετός, ξερνάω και το ντεπόν. Δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα, ξεραίνομαι. Στις 07:00 38,7. Παίρνω αντιπυρετικό. Πέφτει στο 37,8. Είμαι καλά!! Πέρασε!! Δεν έχω κνίδωση!! Στις 11:00 είμαι κατακόκκινη πατόκορφα από την κνίδωση. Εξάντληση. Στη 13:00 38,8 αντιπυρετικό. Περνάει έτσι το υπόλοιπο της ημέρας. Παρασκευή, η κνίδωση έχει χειροτερέψει αλλά ο πυρετός υποχωρεί, οκ λέω θα περάσει. Σάββατο, έχω αρρυθμίες :o:o όλη την ημέρα, και εξάντληση. Νοιώθω σαν να με πέρασε ένα κοπάδι από ελέφαντες. Κυριακή πλακώνομαι στο νερό. Δεν ξέρω πόσο βοήθησε, σήμερα όμως είμαι πολύ καλύτερα.

Αυτά.
Για ποιο εμβόλιο μιλάμε;
Δεύτερη δόση Moderna. Στην πρώτη δόση μου χειροτέρεψε την κνίδωση που είχα ήδη και είχα πολύ πόνο στο χέρι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11731
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 21 Ιουν 2021, 19:53

sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 17:51
Πρετεντέρης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 16:03
Τα ψεκοσχόλια που υπάρχουν στο λινκ όλα τα λεφτά:
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Υγεια
Δημοσιευση: 21/06/2021 - 07:53
0 ΣΧΟΛΙΑ
Τα σβήσανε; :011:
Βαρέθηκα να τα παραθέσω, αλλά υπάρχουν στο σύνδεσμο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21152
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 21 Ιουν 2021, 19:55

sys3x έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:21
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 17:55
argouen έγραψε:
21 Ιουν 2021, 17:53

εκει ειναι, σκρολ νταουν :lol::lol:
Γερό σχόλιο :lol:

Όλα οκ, μού τα έκοβε ο private budger. Δεν νοιώθει...
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Υγεια
Δημοσιευση: 21/06/2021 - 07:53
89 σχόλια
*Privacy badger
Ναι, σωστά. Για του λόγου το αληθές, ό,τι αντικαταστήσει στο γράφει μέσα στη σελίδα, έτσι το βρήκα, είναι πολύ προσεγμένο.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11731
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 21 Ιουν 2021, 19:56

Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:04


Αυτά έλεγε το Μάιο. Χαλαρώσαμε (με εντολή κυβέρνησης), και τί έγινε?

Ακόμα ένας κουβάς από τον Πρετεντέρη.
Επειδή βαριέμαι να το δω, τι λέει;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48613
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 21 Ιουν 2021, 19:58

Πρετεντέρης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:56
Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:04


Αυτά έλεγε το Μάιο. Χαλαρώσαμε (με εντολή κυβέρνησης), και τί έγινε?

Ακόμα ένας κουβάς από τον Πρετεντέρη.
Επειδή βαριέμαι να το δω, τι λέει;
Ο καθηγητής φαρμακολογίας Αχιλλέας Γραβάνης μίλησε για τους μαζικούς εμβολιασμούς που πραγματοποιούνται στην χώρα μας τονίζοντας ότι εάν ο κόσμος αρχίσει να χαλαρώνει πρόωρα τότε η διαδικασία εμβολιασμού ενδέχεται να αποτύχει. Από την άλλη υπογράμμισε ότι εάν όλα γίνουν σωστά τότε θα έχουμε ένα διαφορετικό φθινόπωρο.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιουν 2021, 19:59

Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:28
ST48410 έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:21
Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:16
Για το μπάχαλο με το ΑΖ, που το έκαναν άτομα πρώτη δόση και μετά το απέσυραν για την ηλικιακή τους ομάδα, φταίνε οι πολίτες?
Όχι. Αλλά αν το έχω καταλάβει σωστά τόσο εδώ όσο και στις άλλες χώρες συνεκτιμήθηκε η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος και το ρίσκο των παρενεργειών. Και η πιθανότητα αυτή ήταν εξαιρετικά αυξημένη 2 μήνες πριν. Γενικώς δεν βλέπω εντελώς διαφορετική στρατηγική εδώ σε σχέση με τις περισσότερες και μεγαλύτερες Ευρωπαϊκές χώρες. Κάποιες που το απέσυραν νωρίτερα δεν είχαν το οξύτατο πρόβλημα που αντιμετωπίζαμε εμείς την Άνοιξη.
Ο,τι και να ισχύει, το θέμα είναι οτι αν κάνουν τέτοια μπρός-πίσω, προφανώς και δεν βοηθάει στο να δημιουργείται εμπιστοσύνη στον κόσμο.
Εγώ τα εξέλαβα περισσότερο ως τροποποίηση στρατηγικής με βάση τα εκάστοτε επιδημιολογικά δεδομένα. Καταλαβαίνω τον κόσμο που είναι δύσπιστος, ωστόσο αρκετοί φαίνεται να διακατέχονται από μεγάλη προκατάληψη. Ό,τι και να γίνει θα γκρινιάξουν. Αν τα εμβόλια ήταν επί πληρωμή, έστω ένα συμβολικό ποσό συμμετοχής, οι ίδιοι που δεν το κάνουν θα παραπονιόντουσαν τώρα ότι το κράτος βάζει πρώτο το κέρδος και όχι τη ζωή τους. Υπό αυτή την έννοια έγινε και πάλι ό,τι γίνεται για κάθετί που προσφέρεται δωρεάν. Απαξιώθηκε.

Γενικώς κάπου πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι το θέμα είναι εξειδικευμένο και παρά τις όποιες αντιρρήσεις τους δεν μπορούν να έχουν την επάρκεια (στην συντριπτική τους πλειοψηφία) να κρίνουν όπως ένας ειδικός. Κάνουμε περίπου αυτό που γίνεται παντού στον πολιτισμένο κόσμο.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28194
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Ιουν 2021, 20:05

Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:38
GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:09
Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:07

Είμαι αλλεργική, έκανα αυτό που ενδείκνυται για την περίπτωσή μου και με ρίμαξε. Παρόλα αυτά όταν έρθει νη ώρα να ξανακάνω δεν θα πω δεν κάνω, θα πω κάνω κάποιο άλλο. .
Γιατι πουλακι μου;Δεν την αγαπας τη ζωουλα σου;
Έχω 2 πνευμονίες στην πλάτη μου. Λες να είμαι για τρίτη;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα είναι όταν αρρωσταίνω. Δεν έχω επιλογή.
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:11
Τι εννοείς ρήμαξε; Τι έπαθες (αν θέλεις να πεις);
Τετάρτη εμβόλιο στις 8 π.μ. Πόνος στο χέρι 12 ώρες μετά. Ντεπόν στις 22:30 γιατί με τρελαίνει ο πόνος στο χέρι. Σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να παιδεύομαι. Ρίγος στις 00:30, στη 01:30 εμετός. Στις 02:00 καρφώνεται 39,2. Ντεπόν στις 02:30. 02:45 εμετός, ξερνάω και το ντεπόν. Δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα, ξεραίνομαι. Στις 07:00 38,7. Παίρνω αντιπυρετικό. Πέφτει στο 37,8. Είμαι καλά!! Πέρασε!! Δεν έχω κνίδωση!! Στις 11:00 είμαι κατακόκκινη πατόκορφα από την κνίδωση. Εξάντληση. Στη 13:00 38,8 αντιπυρετικό. Περνάει έτσι το υπόλοιπο της ημέρας. Παρασκευή, η κνίδωση έχει χειροτερέψει αλλά ο πυρετός υποχωρεί, οκ λέω θα περάσει. Σάββατο, έχω αρρυθμίες :o:o όλη την ημέρα, και εξάντληση. Νοιώθω σαν να με πέρασε ένα κοπάδι από ελέφαντες. Κυριακή πλακώνομαι στο νερό. Δεν ξέρω πόσο βοήθησε, σήμερα όμως είμαι πολύ καλύτερα.

Αυτά.
Με αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται οτι ειναι καλα τα mrna για σενα.Για του χρονου προτεινω το κινεζικο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2021, 20:06

ST48410 έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:59
Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:28
ST48410 έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:21


Όχι. Αλλά αν το έχω καταλάβει σωστά τόσο εδώ όσο και στις άλλες χώρες συνεκτιμήθηκε η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος και το ρίσκο των παρενεργειών. Και η πιθανότητα αυτή ήταν εξαιρετικά αυξημένη 2 μήνες πριν. Γενικώς δεν βλέπω εντελώς διαφορετική στρατηγική εδώ σε σχέση με τις περισσότερες και μεγαλύτερες Ευρωπαϊκές χώρες. Κάποιες που το απέσυραν νωρίτερα δεν είχαν το οξύτατο πρόβλημα που αντιμετωπίζαμε εμείς την Άνοιξη.
Ο,τι και να ισχύει, το θέμα είναι οτι αν κάνουν τέτοια μπρός-πίσω, προφανώς και δεν βοηθάει στο να δημιουργείται εμπιστοσύνη στον κόσμο.
Εγώ τα εξέλαβα περισσότερο ως τροποποίηση στρατηγικής με βάση τα εκάστοτε επιδημιολογικά δεδομένα. Καταλαβαίνω τον κόσμο που είναι δύσπιστος, ωστόσο αρκετοί φαίνεται να διακατέχονται από μεγάλη προκατάληψη. Ό,τι και να γίνει θα γκρινιάξουν. Αν τα εμβόλια ήταν επί πληρωμή, έστω ένα συμβολικό ποσό συμμετοχής, οι ίδιοι που δεν το κάνουν θα παραπονιόντουσαν τώρα ότι το κράτος βάζει πρώτο το κέρδος και όχι τη ζωή τους. Υπό αυτή την έννοια έγινε και πάλι ό,τι γίνεται για κάθετί που προσφέρεται δωρεάν. Απαξιώθηκε.
Τα εμβόλια, πιθανόν από το Φθινόπωρο, δεν θα είναι δωρεάν. Είχαν όλοι την ευκαιρία να τα κάνουν δωρεάν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιουν 2021, 20:11

stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2021, 20:06
Τα εμβόλια, πιθανόν από το Φθινόπωρο, δεν θα είναι δωρεάν. Είχαν όλοι την ευκαιρία να τα κάνουν δωρεάν.
Αν εννοείς για τις φετινές δόσεις συμφωνώ. Να ανακοινωθεί ότι όποιος θέλει το κάνει δωρεάν μέχρι την τάδε ημερομηνία και μετά να αλλάξει γνώμη πληρώνει. Θα ξεκινήσουν νέες θεωρίες συνωμοσίας αλλά τουλάχιστον κάποιοι που περιμένουν να εμβολιαστούν οι άλλοι για να προστατευτούν αυτοί, πιθανότητα θα επισπεύσουν.

Αν εννοείς ότι γενικώς για το εμβόλιο από εδώ και πέρα θα πρέπει να πληρώνουμε, θα διαφωνήσω. Θα πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη ώστε να μην μείνει ανεμβολίαστος κάποιος λόγω οικονομικής αδυναμίας. Τουλάχιστον όχι μέχρι να έχουμε αξιόπιστα φάρμακα.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11731
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 21 Ιουν 2021, 20:12

Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:58
Πρετεντέρης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:56
Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 18:04


Αυτά έλεγε το Μάιο. Χαλαρώσαμε (με εντολή κυβέρνησης), και τί έγινε?

Ακόμα ένας κουβάς από τον Πρετεντέρη.
Επειδή βαριέμαι να το δω, τι λέει;
Ο καθηγητής φαρμακολογίας Αχιλλέας Γραβάνης μίλησε για τους μαζικούς εμβολιασμούς που πραγματοποιούνται στην χώρα μας τονίζοντας ότι εάν ο κόσμος αρχίσει να χαλαρώνει πρόωρα τότε η διαδικασία εμβολιασμού ενδέχεται να αποτύχει. Από την άλλη υπογράμμισε ότι εάν όλα γίνουν σωστά τότε θα έχουμε ένα διαφορετικό φθινόπωρο.
Η χαλάρωση ήταν δεδομένη. Ο κόσμος δεν κρατιόταν.

Η προσπάθεια ενδέχεται να αποτύχει λόγω της χαλάρωσης, λέει ο Γραβάνης. Σίγουρα θα αποτύχει, αν δεν εμβολιαστούν αρκετοί. Και σε αυτό δε θα φταίει καμία κυβέρνηση.

Ο ψεκασμός, πάντως, κρατά γερά. Μου είπαν ότι ο σύζυγος νόσησε σοβαρά, αλλά η σύζυγος είναι κατά του εμβολίου, γιατί έτσι. Εύχομαι να είναι όλοι καλά, αλλά με τις μεταλλάξεις δεν το βλέπω.

Η εκτίμηση μου είναι ότι θα έχουμε ένα ηπιότερο κύμα με περιορισμένο λοκνταουν.

Το δίλημμα είναι απλό: ή κανεις το εμβόλιο η παίρνεις το ρίσκο για μια νέα υγειονομική και οικονομική βόμβα. Αν γίνει το δεύτερο, οι αντιεμβολιαστές ας μην κλαίνε πάνω από τα καμμένα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21152
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 21 Ιουν 2021, 20:12

GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 20:05
Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:38
GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:09


Γιατι πουλακι μου;Δεν την αγαπας τη ζωουλα σου;
Έχω 2 πνευμονίες στην πλάτη μου. Λες να είμαι για τρίτη;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα είναι όταν αρρωσταίνω. Δεν έχω επιλογή.
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:11
Τι εννοείς ρήμαξε; Τι έπαθες (αν θέλεις να πεις);
Τετάρτη εμβόλιο στις 8 π.μ. Πόνος στο χέρι 12 ώρες μετά. Ντεπόν στις 22:30 γιατί με τρελαίνει ο πόνος στο χέρι. Σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να παιδεύομαι. Ρίγος στις 00:30, στη 01:30 εμετός. Στις 02:00 καρφώνεται 39,2. Ντεπόν στις 02:30. 02:45 εμετός, ξερνάω και το ντεπόν. Δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα, ξεραίνομαι. Στις 07:00 38,7. Παίρνω αντιπυρετικό. Πέφτει στο 37,8. Είμαι καλά!! Πέρασε!! Δεν έχω κνίδωση!! Στις 11:00 είμαι κατακόκκινη πατόκορφα από την κνίδωση. Εξάντληση. Στη 13:00 38,8 αντιπυρετικό. Περνάει έτσι το υπόλοιπο της ημέρας. Παρασκευή, η κνίδωση έχει χειροτερέψει αλλά ο πυρετός υποχωρεί, οκ λέω θα περάσει. Σάββατο, έχω αρρυθμίες :o:o όλη την ημέρα, και εξάντληση. Νοιώθω σαν να με πέρασε ένα κοπάδι από ελέφαντες. Κυριακή πλακώνομαι στο νερό. Δεν ξέρω πόσο βοήθησε, σήμερα όμως είμαι πολύ καλύτερα.

Αυτά.
Με αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται οτι ειναι καλα τα mrna για σενα.Για του χρονου προτεινω το κινεζικο.
Κάθε χρόνο αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; Μήπως το πολύ το εμβόλιο δεν κάνει καλό; Θα γίνω ψεκ.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28194
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Ιουν 2021, 20:14

Δεν θα το λεμε εμβολιο θα το λεμε μπουστερ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48613
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 21 Ιουν 2021, 20:14

Πρετεντέρης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 20:12
Kauldron έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:58
Πρετεντέρης έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:56


Επειδή βαριέμαι να το δω, τι λέει;
Ο καθηγητής φαρμακολογίας Αχιλλέας Γραβάνης μίλησε για τους μαζικούς εμβολιασμούς που πραγματοποιούνται στην χώρα μας τονίζοντας ότι εάν ο κόσμος αρχίσει να χαλαρώνει πρόωρα τότε η διαδικασία εμβολιασμού ενδέχεται να αποτύχει. Από την άλλη υπογράμμισε ότι εάν όλα γίνουν σωστά τότε θα έχουμε ένα διαφορετικό φθινόπωρο.
Η χαλάρωση ήταν δεδομένη. Ο κόσμος δεν κρατιόταν.

Η προσπάθεια ενδέχεται να αποτύχει λόγω της χαλάρωσης, λέει ο Γραβάνης. Σίγουρα θα αποτύχει, αν δεν εμβολιαστούν αρκετοί. Και σε αυτό δε θα φταίει καμία κυβέρνηση.

Ο ψεκασμός, πάντως, κρατά γερά. Μου είπαν ότι ο σύζυγος νόσησε σοβαρά, αλλά η σύζυγος είναι κατά του εμβολίου, γιατί έτσι. Εύχομαι να είναι όλοι καλά, αλλά με τις μεταλλάξεις δεν το βλέπω.

Η εκτίμηση μου είναι ότι θα έχουμε ένα ηπιότερο κύμα με περιορισμένο λοκνταουν.

Το δίλημμα είναι απλό: ή κανεις το εμβόλιο η παίρνεις το ρίσκο για μια νέα υγειονομική και οικονομική βόμβα. Αν γίνει το δεύτερο, οι αντιεμβολιαστές ας μην κλαίνε πάνω από τα καμμένα.
Να μην κλαίνε όπως ο Νέρωνας πάνω απ' τα ερείπια της ΤΡΟΙΑΣ, που είχε γράψει η Βούλτεψη?
Βλέπω πάντως οτι το έχεις ήδη έτοιμο το παραμυθάκι, απεχθέστατη διαδικτυακή περσόνα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γραβάνης: το 4ο κύμα θα αφορά τους ανεμβολίαστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιουν 2021, 20:16

GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 20:05
Gherschaagk έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:38
GoBack έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:09


Γιατι πουλακι μου;Δεν την αγαπας τη ζωουλα σου;
Έχω 2 πνευμονίες στην πλάτη μου. Λες να είμαι για τρίτη;

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα είναι όταν αρρωσταίνω. Δεν έχω επιλογή.
sharp έγραψε:
21 Ιουν 2021, 19:11
Τι εννοείς ρήμαξε; Τι έπαθες (αν θέλεις να πεις);
Τετάρτη εμβόλιο στις 8 π.μ. Πόνος στο χέρι 12 ώρες μετά. Ντεπόν στις 22:30 γιατί με τρελαίνει ο πόνος στο χέρι. Σκέφτηκα πως δεν υπάρχει λόγος να παιδεύομαι. Ρίγος στις 00:30, στη 01:30 εμετός. Στις 02:00 καρφώνεται 39,2. Ντεπόν στις 02:30. 02:45 εμετός, ξερνάω και το ντεπόν. Δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα, ξεραίνομαι. Στις 07:00 38,7. Παίρνω αντιπυρετικό. Πέφτει στο 37,8. Είμαι καλά!! Πέρασε!! Δεν έχω κνίδωση!! Στις 11:00 είμαι κατακόκκινη πατόκορφα από την κνίδωση. Εξάντληση. Στη 13:00 38,8 αντιπυρετικό. Περνάει έτσι το υπόλοιπο της ημέρας. Παρασκευή, η κνίδωση έχει χειροτερέψει αλλά ο πυρετός υποχωρεί, οκ λέω θα περάσει. Σάββατο, έχω αρρυθμίες :o:o όλη την ημέρα, και εξάντληση. Νοιώθω σαν να με πέρασε ένα κοπάδι από ελέφαντες. Κυριακή πλακώνομαι στο νερό. Δεν ξέρω πόσο βοήθησε, σήμερα όμως είμαι πολύ καλύτερα.

Αυτά.
Με αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται οτι ειναι καλα τα mrna για σενα.Για του χρονου προτεινω το κινεζικο.
Τι μας λες; Το κινέζικο να το κάνεις εσύ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών