Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11827
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Ιουν 2021, 12:15

John Brown Gun Club έγραψε:
22 Ιουν 2021, 01:47
Nostalgia έγραψε:
22 Ιουν 2021, 01:45
Tοτε ισως φαινεται η διαγνωση μεσα στο ΑΜΚΑ σου
ενδιαφερον, θα το κοιταξω, ευχαριστω.
Στον ατομικό φακελος υγειας κοιτα που ειναι ηλεκτρονικά.
Αν και δεν πιστεύω να έχουν βάλει τίποτα εκει οι χασαπηδες.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 22 Ιουν 2021, 12:44

Κλασική περίπτωση, μου έχει τύχει ανάλογο περιστατικό σε ένα δερματολογικό κέντρο στην Αθήνα.

Πολύ περιληπτικά, πήγα για χαρτογράφηση ελιών στο σώμα. Μια κοπελίτσα, αρκετά ευπαρουσίαστη αλλά όχι γιατρός, με χαρτογράφησε σε όλο μου το κορμί. Μετά ήρθε μια άλλη γιατρός, εξίσου νέα, και είδε μέσα σε 30 δευτερόλεπτα τις ελιές. Σημείωσε κάποιες και έφυγε.

Αφού μάζεψαν όλες αυτές τις σκόρπιες πληροφορίες/διάγνωση της πλάκας, πέρασα μέσα στον μεγαλογιατρό να δει τις σημειώσεις. Χωρίς καν να κάνει καμία διάγνωση, έβγαλε πόρισμα πως πρέπει να αφαιρέσω 4 ελιές (ούτε καν σπιλοι). Μου λέει 100 ευρώ κάθε ελιά.

Προφανώς και τους έγραψα στα αρχιδια μου, εγώ είχα τη δική μου γιατρό απλά αυτή μου είπε να πάω εκεί γιατί έχει πιο σύγχρονα μηχανήματα. Η διαδικασία ήταν της πλάκας, η διάγνωση της χαρτογράφησης δεν γίνεται έτσι, θέλει να σε παρακολουθεί γιατρός χρόνια για να ελέγχει βάσει ιστορικού την εξέλιξη μιας ελιάς.

Κομπογιαννίτες, γιατροί τσόλια της πλάκας που βγάζουν διάγνωση σε 1 λεπτό χωρίς ιστορικό και ζητάνε ένα σκασμό λεφτά. Ψόφος :hebit:

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 22 Ιουν 2021, 13:06

εν τω μεταξυ, είναι και πονηρουλης ο γιατρός. έστειλε την ομορφουλα γραμματέα να πει την διάγνωση και όλα τα σχετικά της επέμβασης, αντί να το κάνει ο ίδιος. ώστε δηλ, να μην μπορεί κανείς να τον τραβήξει βίντεο και να τον κατηγορήσει για κακή πρακτική της ιατρικής.

από όσους γιατρούς έχετε και έχω πάει, πρώτη φορά ακούω να ανακοινώνει γραμματέας την ιατρική γνωμάτευση.

μιλάμε για μεγάλο λαμόγιο, ο οποίος σίγουρα έχει ξαναφάει μηνυση για αυτό ειναι προσεκτικός.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Ιουν 2021, 13:19

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:34
ST48410 έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:18
Στη θέση σου θα έκανα ό,τι είναι απαραίτητο να πάρω τη γνωμάτευση από τους πρώτους. Κάτι θα πρέπει να αναφέρει ως πρόβλημα αφού συστήνουν επέμβαση. Με αυτή στα χέρια και μια δεύτερη ίδια εξέταση από άλλο διαγνωστικό κέντρο θα πήγαινα να συμβουλευτώ δικηγόρο.
έχουμε ξεφύγει εντελώς.

Να συμβουλευτεί δικηγόρο για τη διάγνωση την οποία δεν δέχθηκε ;
Για να προχωρήσει σε καταγγελία. Αν έχει απεικονιστική εξέταση και προκύπτει ως συμπέρασμα σύσταση για χειρουργική επέμβαση ενώ τα στοιχεία της ίδιας αυτής εξέτασης δεν δείχνουν κάτι τέτοιο, δεν στοιχειοθετείται απάτη; Απλά λάθος; Έστω, να το δεχθώ. Μήπως όμως πρέπει να γίνει πάλι μια καταγγελία να ελεγχθεί η συγκεκριμένη κλινική αν τυχόν σε άλλες εξετάσεις οι διαγνώσεις είναι σκοπίμως αρνητικές;

Τι προτείνεις για να προστατευτούν οι ασθενείς που πηγαίνουν εκεί; Ποια είναι η σωστή διαδικασία; Γενικά το όλο σκηνικό είναι εξαιρετικά περίεργο. Που ακούστηκε να μη σου στέλνουν την εξέταση που έκανες; Σε ποια κλινική σου δίνει η γραμματέας το κινητό της;

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 22 Ιουν 2021, 13:28

Ετσι ειναι παιδια , Ιδιωτικος τομέας , ελευθερη αγορα , όταν δουλευεις ως εμπορος στις υπηρεσίες υγείας πουλώντας προιον , θα εχεις και τέτοια , ειτε υπερκοστολογηση υπηρεσιών, ειτε άλλους τροπους να προσελκύεις( ωραιο περιβαλλον , ή γραμματεας τουμπανο κλπ) είτε να προσπαθεις να πουλήσεις στον " πελάτη " αχρειαστες υπηρεσίες για να βγαλεις μεγαλύτερο κερδος . Μην πάτε μακριά μόνο τις υπηρεσίες εξωσωματικής γονιμοποίησης να δείτε που μπορει ο αλλος να πουλήσει το σπίτι του στο τέλος προκειμένου να αποκτήσει ενα παιδι , ενω στο δημόσιο ειναι δωρεαν

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 22 Ιουν 2021, 13:45

Δε νομίζω να μπορεις κανεις κάτι νομικά. Οκ, λάθος διάγνωση, προφορικη κιόλας, δεν χειρουργήθηκε, case closed.

Είναι παρα πολυ πιθανο να σε δουλεψε. Οι αγγείοχειρουργοί btw μπορεί να ξέρουν doppler κ triplex αλλά δεν ειναι κ ακτινολογοι

Αν θες να εχεις μια αντικειμενική άποψη για το τι εχεις, πηγαινε στον παθολογο σου κ ζητά να σου συνταγογράφησει ένα triplex αρτηριών κάτω ακρων (κάνει γυρω στα 70 ευρώ με 100% συμμετοχη). Κλείσε ένα ραντεβου σένα ιδιωτικό για να μην καθυστερείς με ραντεβου δημοσίου. Ο ακτινολογικό που θα κάνει την εξέταση προσεχει σε τι βάζει τη σφραγίδα του κ κατά τεκμήριο δεν έχει συμφέρον/διασύνδεση με τον (ανωνυμο)αγγειοχειρουργο σου για να πασαρει περιστατικο.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27132
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 22 Ιουν 2021, 13:48

Βάλε τους αρνητικό ρεβιού σε γκούγκλ, σόσιαλ και παρόμοια σάιτ. Το write-up το έχεις από εδώ. Έχει μεγαλύτερη επίπτωση από όσο νομίζουν οι περισσότεροι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 22 Ιουν 2021, 13:49

Α, ναι, η τηλεϊατρική είναι κακό πραγμα, αλλά ουτε το ιστορικό σου αλλά ουτε κ η εξέταση μοιάζουν να παραπεμπουν σε αρτηριακή στένωση (αν είχες θρομβωση τώρα θα ήσουν με ένα ποδι)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Ιουν 2021, 13:51

Μου θυμίζει περίπτωση 2 γνωστών μου. Έκαναν και οι δύο τις επεμβάσεις. Ο ένας όντως είχε πρόβλημα. Ο αλλος πήγε απλά για έλεγχο και του έβγαλαν πρόβλημα. Αλλά βέβαια μπορεί όντως να είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 22 Ιουν 2021, 16:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14576
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 22 Ιουν 2021, 13:58

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:51
Αλλά μπορεί όντως είναι βέβαια.
σου γειά νάιδα ρε

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2021, 14:04

καλα, βαλτου κακη κριτικη στο γκουγκλ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Ιουν 2021, 14:12

nowhere έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:58
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:51
Αλλά μπορεί όντως είναι βέβαια.
σου γειά νάιδα ρε
:smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14976
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 22 Ιουν 2021, 14:27

Αίγαγρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:44
Κλασική περίπτωση, μου έχει τύχει ανάλογο περιστατικό σε ένα δερματολογικό κέντρο στην Αθήνα.

Πολύ περιληπτικά, πήγα για χαρτογράφηση ελιών στο σώμα. Μια κοπελίτσα, αρκετά ευπαρουσίαστη αλλά όχι γιατρός, με χαρτογράφησε σε όλο μου το κορμί. Μετά ήρθε μια άλλη γιατρός, εξίσου νέα, και είδε μέσα σε 30 δευτερόλεπτα τις ελιές. Σημείωσε κάποιες και έφυγε.

Αφού μάζεψαν όλες αυτές τις σκόρπιες πληροφορίες/διάγνωση της πλάκας, πέρασα μέσα στον μεγαλογιατρό να δει τις σημειώσεις. Χωρίς καν να κάνει καμία διάγνωση, έβγαλε πόρισμα πως πρέπει να αφαιρέσω 4 ελιές (ούτε καν σπιλοι). Μου λέει 100 ευρώ κάθε ελιά.

Προφανώς και τους έγραψα στα αρχιδια μου, εγώ είχα τη δική μου γιατρό απλά αυτή μου είπε να πάω εκεί γιατί έχει πιο σύγχρονα μηχανήματα. Η διαδικασία ήταν της πλάκας, η διάγνωση της χαρτογράφησης δεν γίνεται έτσι, θέλει να σε παρακολουθεί γιατρός χρόνια για να ελέγχει βάσει ιστορικού την εξέλιξη μιας ελιάς.

Κομπογιαννίτες, γιατροί τσόλια της πλάκας που βγάζουν διάγνωση σε 1 λεπτό χωρίς ιστορικό και ζητάνε ένα σκασμό λεφτά. Ψόφος :hebit:
Όταν ήμουν 14 με πήγε η μάνα μου σε δερματολόγο για 2 ελιές καπως μεγάλες στην πλάτη σχεδόν βέβαιη ότι πρέπει να τις βγάλω (έτυχαν στον κοινωνικό περίγυρο κα΄τι άσχημα περιστατικά με ελιές και θορυβήθηκε). Ο δερματολόγος μου είπε ότι αν δεν τις πειράξω/τραυματίσω κλπ δεν έχουν κανένα πρόβλημα και απλά που και που να κοιτάω μην αλλάξουν χρώμα και σχήμα. Η μάνα μου επέμενε και ο δερματολόγος της είπε ότι οκ μπορούν να βγουν αλλά όχι για ιατρικούς αλλά για αισθητικούς λόγους. Τελικά τις έχω ακόμα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11511
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 22 Ιουν 2021, 15:50

Αίγαγρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:44
Κλασική περίπτωση, μου έχει τύχει ανάλογο περιστατικό σε ένα δερματολογικό κέντρο στην Αθήνα.

Πολύ περιληπτικά, πήγα για χαρτογράφηση ελιών στο σώμα. Μια κοπελίτσα, αρκετά ευπαρουσίαστη αλλά όχι γιατρός, με χαρτογράφησε σε όλο μου το κορμί. Μετά ήρθε μια άλλη γιατρός, εξίσου νέα, και είδε μέσα σε 30 δευτερόλεπτα τις ελιές. Σημείωσε κάποιες και έφυγε.

Αφού μάζεψαν όλες αυτές τις σκόρπιες πληροφορίες/διάγνωση της πλάκας, πέρασα μέσα στον μεγαλογιατρό να δει τις σημειώσεις. Χωρίς καν να κάνει καμία διάγνωση, έβγαλε πόρισμα πως πρέπει να αφαιρέσω 4 ελιές (ούτε καν σπιλοι). Μου λέει 100 ευρώ κάθε ελιά.

Προφανώς και τους έγραψα στα αρχιδια μου, εγώ είχα τη δική μου γιατρό απλά αυτή μου είπε να πάω εκεί γιατί έχει πιο σύγχρονα μηχανήματα. Η διαδικασία ήταν της πλάκας, η διάγνωση της χαρτογράφησης δεν γίνεται έτσι, θέλει να σε παρακολουθεί γιατρός χρόνια για να ελέγχει βάσει ιστορικού την εξέλιξη μιας ελιάς.

Κομπογιαννίτες, γιατροί τσόλια της πλάκας που βγάζουν διάγνωση σε 1 λεπτό χωρίς ιστορικό και ζητάνε ένα σκασμό λεφτά. Ψόφος :hebit:
Η αλήθεια είναι πως ένας καλος κλινικος γιατρός στο 90% των περιπτωσεων βγάζει τη διάγνωση σε 20 -60 δευτερόλεπτα.
Τα υπόλοιπα είναι μάρκετινγκ.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 22 Ιουν 2021, 16:14

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:51
Αλλά μπορεί όντως είναι βέβαια.
Say whaaat ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών