Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 29 Δεκ 2021, 18:23

Στύγιος έγραψε:
12 Δεκ 2021, 16:02
Παροσμία

Σαν να είσαι μόνιμα δίπλα σε κάδο σκουπιδιών που έχει να αδειάσει καιρό: Άνθρωποι στην Ελλάδα μας περιγράφουν τη ζωή με παροσμία

https://jenny.gr/well-being/ygeia-diatr ... a-adeiasei
αυτο το είχε πάθει η μαμά μου, αλλά και η μητέρα μιας φίλης μου γύρω στο 2002-3 από μια ίωση. κράτησε γύρω στα 2 χρονια και μας έβαλε σε μεγάλες ταλαιπωρίες, γιατί φοβόμασταν για όγκο.

δεν είναι δηλαδή τωρινό φαινόμενο...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 01 Ιαν 2022, 10:55

στητικά και γυναικολογικά ζητήματα δημιουργεί ο ιός ακόμα και στους φορείς του. o long covid σχετίζεται με μεγαλο μέρος προβλημάτων σε α΄νδρες και γυναίκες.


Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 02 Ιαν 2022, 16:19

φλαφι καμια πηγη για τους γελοιους ισχυρισμους σου εχεις να δειξεις?


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Ιαν 2022, 10:01

https://www.newsit.gr/ygeia/o-koronoios ... =Inarticle

Ο ιός προσβάλλει διάφορα όργανα του σώματος και δεν αποβάλλεται άμεσα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Ιαν 2022, 07:36

οποιος παρακολουθεί αθλητικά θα άκουσε τον προπονητη του αστερα τριπολης για τους αθλητες, 1 με καρδιακο προβλημα και έναν με αίμα απο τη μυτη. Αφου επανήλθαν απο τον ιο.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Ιαν 2022, 13:57

Λουκίδης:

Συστήνει ιδιαίτερη προσοχή, υπομονή και καλή αξιολόγηση για να αποτυπωθεί και αποσαφηνιστεί το «σύνδρομο LongCOVID» και σημειώνει ότι η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρία ανέβασε το χρόνο παρακολούθησης στους 3 μήνες, «που είναι ένας καλός χρόνος για να γίνει η πρώτη αξιολόγηση».

Πάντως το θετικό είναι ότι «μετά από δομημένη παρακολούθηση, οι εμμένουσες επιπλοκές της covid-19, φαίνεται ότι είναι σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό και όχι στο ποσοστό που περιμέναμε στην αρχή», αναφέρει ο κ. Λουκίδης.

Ο ίδιος κάνει ιδιαίτερη αναφορά στην ολιστική αντιμετώπιση της πνευμονικής αποκατάστασης των ασθενών covid-19 που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ. Οι εξελίξεις είναι δυναμικές και οι οδηγίες αναπροσαρμόζονται, τονίζει.

Λίγοι οι ασθενείς που μετά από 9 με 12 μήνες έχουν κάποιο χρόνιο νόσημα


«Στην αρχή βιαστήκαμε και μιλήσαμε για πολύ συχνές επιπλοκές του longCOVID. Είναι λίγοι οι ασθενείς που μετά από 9 με 12 μήνες έχουν κάποιο χρόνιο νόσημα. Ακούστηκε πάρα πολύ στην αρχή για διάμεση πνευμονοπάθεια, ίνωση - ωστόσο μετά από παρακολούθηση για κάποιο χρονικό διάστημα που συνήθως είναι 9 με 12 μήνες, φαίνεται ότι τα εμμένοντα προβλήματα είναι σε ελάχιστο ποσοστό ανθρώπων. Οπότε στην πλειοψηφία των αρρώστων, αυτά αποδράμουν».

Χρειάζεται χρόνος δεν πρέπει να είμαστε βιαστικοί
«Χρειάζεται χρόνος για να μπορεί κανείς να αποδράμει όταν περάσει μία σοβαρή νόσο και δεν πρέπει να είμαστε βιαστικοί και να εφαρμόζουμε θεραπείες οι οποίες αυτή τη στιγμή δεν έχουν την ανάλογη επιβεβαίωση και την ανάλογη τεκμηρίωση από μελέτες», τονίζει ο κ. Λουκίδης.

«Αυτό το πράγμα που βλέπουμε, να έρχεται κάποιος στους 2 ή 3 μήνες και επειδή έχει λίγο δύσπνοια στην κόπωση και επειδή έχει περάσει σοβαρή νόσο covid, να παίρνει κορτιζόνη κατευθείαν, δεν έχει καμία λογική. Η άμυνά του πάει στα τάρταρα. Η λογική λέει υπομονή, καλή αξιολόγηση. Η longCOVID χρειάζεται χρόνο για να μπορεί κανείς να την αποτυπώσει και αποσαφηνίσει. Δεν θέλει βιασύνη».

https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... covid.html
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιαν 2022, 19:52

Μετά μου λέτε ότι δεν υπάρχει. Η μάνα μου πέρασε κόβιντ τέλη Σεπτεμβρίου ( απ 'αυτήν κόλλησα κι εγώ κι η αδερφή μου ,όταν πήγαμε στο πατρικό), πήγε νοσοκομείο αρχές Οκτωβρίου με χαμηλή οξυγόνωση ( 88) νοσηλεύτηκε για 3 μέρες και δεν επανήλθε κινητικά ακόμα.
3 μέρες τώρα έχουμε συμπτώματα ραγδαίας άνοιας: "εδώ είναι το σπίτι μου;" "μη μου λέτε ψέμματα" "έχετε κάνει σχέδιο" κλπ

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Φεβ 2022, 09:09

Thanks to vaccines, boosters, and increasingly available treatments, most people who get infected today won’t end up in the hospital or die. A big question, however, looms over the survivors: What about long Covid?

https://www.vox.com/22906853/omicron-lo ... toms-cause


Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 28 Μαρ 2022, 21:59

Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.


Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 15 Απρ 2022, 07:57

δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα με έχει πάει τραίνο από την β δόση και μετά.
μαρμαρυγή (που δεν είχα), αρρυθμίες (που δεν είχα), έχω πάει σε πεντακόσιους γιατρούς και γιατριά δεν βρίσκω.
είχα και έναν βήχα από πέρισυ, όπου η γιατρός όταν έκανα αξονική τέλη Φλεβάρη, είπε ότι έχω κοβιντ και με πλάκωσε στα φάρμακα.
αι γκιβ απ. θα κάτσω σε μια γωνία να ψοφήσω. έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 18 Απρ 2022, 07:22

Naranjita έγραψε:
15 Απρ 2022, 07:57
δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα με έχει πάει τραίνο από την β δόση και μετά.
μαρμαρυγή (που δεν είχα), αρρυθμίες (που δεν είχα), έχω πάει σε πεντακόσιους γιατρούς και γιατριά δεν βρίσκω.
είχα και έναν βήχα από πέρισυ, όπου η γιατρός όταν έκανα αξονική τέλη Φλεβάρη, είπε ότι έχω κοβιντ και με πλάκωσε στα φάρμακα.
αι γκιβ απ. θα κάτσω σε μια γωνία να ψοφήσω. έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις.
Τι συμπτωματα εχεις ακριβως;Αυξημενη πιεση και παλμους;Μονιμα;Πανε και ερχονται;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών