Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 18 Απρ 2022, 19:14

Feindflug έγραψε:
18 Απρ 2022, 16:38
Δημοκράτης έγραψε:
18 Απρ 2022, 14:15
vantono έγραψε:
18 Απρ 2022, 14:05
Πάει μια εβδομάδα από τότε που βγήκα αρνητικός, και ακόμα με πιάνουν μικρο-σοκ βήχα τουλαχιστον μια φορά τη μερα, για ενα τέταρτο μαξ, αλλά με τρελή ένταση και συχνότητα. Καποιες φορες κοντεύει να μου μεινει η αμυγδαλή στο χέρι. Ενα τέταρτο τη μερα ή μερα παρα μέρα.
Παρατηρησα ότι πυροδοτείται με το που μυρίσω τσιγάρο ή έρθω σε επαφή με σκονισμένες επιφάνειες, πράγμα που και στα δυο αυτά, προ ιού, ήμουν φουλ ανθεκτικός.
Ρώτησα το γιατρό μου που ειχε κολλήσει κι αυτός κοβιντ πιο παλια, και μου ειπε οτι ειναι οκ, θα περασει αλλα υπομονη. Εκεινον τον ειχε κρατήσει ενας τέτοιος βήχας κοντά στο 2μηνο :-?
Καλό είναι να πας σε έναν γιατρό αλλά το πιθανότερο είναι ότι απλώς έκανε μια μικρή φλεγμονή στον λαιμό. Πάρε καμία ασπιρίνη για 2 3 μέρες ή φάε πολύ σκόρδο και σέλινο και θα φύγει
Εικόνα
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2022, 23:26

Naranjita έγραψε:
18 Απρ 2022, 08:30
GoBack έγραψε:
18 Απρ 2022, 07:22
Naranjita έγραψε:
15 Απρ 2022, 07:57
δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα με έχει πάει τραίνο από την β δόση και μετά.
μαρμαρυγή (που δεν είχα), αρρυθμίες (που δεν είχα), έχω πάει σε πεντακόσιους γιατρούς και γιατριά δεν βρίσκω.
είχα και έναν βήχα από πέρισυ, όπου η γιατρός όταν έκανα αξονική τέλη Φλεβάρη, είπε ότι έχω κοβιντ και με πλάκωσε στα φάρμακα.
αι γκιβ απ. θα κάτσω σε μια γωνία να ψοφήσω. έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις.
Τι συμπτωματα εχεις ακριβως;Αυξημενη πιεση και παλμους;Μονιμα;Πανε και ερχονται;
πάνε και έρχονται. επίσης εμφανίστηκε και οιδημα στα ποδια το οποιο προχωρησε στον πνευμονα και ετρεχα και δεν έφτανα.

λιγες είναι οι μασαμπουκες μου....

:-?
Έλα μωρέ μαλάκα, μη με στεναχωρείς. Όλα θα περάσουν, θα δεις. Σου στέλνω όλη μου την αγάπη. :hebit:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2022, 07:36

Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2022, 23:26

Έλα μωρέ μαλάκα, μη με στεναχωρείς. Όλα θα περάσουν, θα δεις. Σου στέλνω όλη μου την αγάπη. :hebit:
να σαι καλα βρε Πάσι μου... :hebit::g094:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Απρ 2022, 08:21

Eίχα κόβιντ πριν 2 βδομάδες, λίγο πονοκέφαλο την πρώτη μέρα, αυτά. Το ίδιο και η κόρες μου, η γυναίκα μου ήταν θετική κι αυτή αλλά ούτε το είχε προσέξει, ασυμπτωματική εντελώς.

Ανάλογα τον άνθρωπο φαντάζομαι...
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo


Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2022, 13:06

τωρα που τελειωσε η τηλεργασία και επιστρέψαμε οι περισσότεροι γραφείο, μιλώντας με συναδέρφους έμαθα ότι αρκετοί δικοί τους εμφάνισαν μαρμαρυγή, μια συνάδερφος ζάχαρο και μια άλλη πρήζεται μετά την τρίτη δόση, στα μάτια και ξυπνάει κάθε πρωί σαν τον βάτραχο.

περίεργα πράγματα....

:o
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 19 Απρ 2022, 19:10

Μου ελεγε μια γιατρος η οποια δουλευει σε γνωστο νοσοκομειο της χωρας με "εξειδικευση" στον covid οτι ειναι ρουλετα η φαση.
Υπαρχουν ασθενεις που εχουν διασωληνωθει και επιστρεφουν να ειναι περδικι οπως παλια, διχως συμπτωματα long covid!
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν νοσηλευονται και οι οποιοi απλα το περασαν καπως δυσκολα στο σπιτι και εμφανιζουν συμπτωματα long covid...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Ιουν 2022, 15:47

Οι ιδιωτες που λουφαζαν την περίοδο που υπήρχε έξαρση τώρα ανοίγουν τα κέντρα αποκατάστασης για να υφαρπάξουν τα λεφτά των ανθρ'ωπων.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Ιουν 2022, 16:02

Συγγνώμη ,αλλά ως ανεμβολίαστος πρώην τριτοκοβιντιασμένος, πλέον δεν έχω κάποια μακροπρόθεσμη συνέπεια για να διαμαρτυρηθώ ή να κλαψομουνιάσω.
Πίεση κανονική , αιματολογικές κανονικές ( γ-gt ανεβασμένη= τέλος τα τσίπουρα), χαίρω άκρας υγείας μέχρι να πεθάνω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Ιουν 2022, 10:15

Στύγιος έγραψε:
05 Ιουν 2022, 16:02
Συγγνώμη ,αλλά ως ανεμβολίαστος πρώην τριτοκοβιντιασμένος, πλέον δεν έχω κάποια μακροπρόθεσμη συνέπεια για να διαμαρτυρηθώ ή να κλαψομουνιάσω.
Πίεση κανονική , αιματολογικές κανονικές ( γ-gt ανεβασμένη= τέλος τα τσίπουρα), χαίρω άκρας υγείας μέχρι να πεθάνω.
Τεστ κοπώσεως και σπιρογράφημα θες, όχι τριγλυκερίδια και πίεση. Άλλο covid άλλο προβατίνα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Ιουν 2022, 18:14

Στον χώρο εργασίας 2 ήταν ανεμβολίαστοι που νόσησαν. Ένας νεος που κουράζεται πλεον πιο ευκολα και ένας κοντά στη σύνταξη που πλέον μειάζει λες και πέρασε βαρύ εγκεφαλικό. Προβλήματα στη μνήμη, συγκέντρωση, άρθρωση λόγου. Μπορεί να είχε αυτήν την τάση όμως ο κόβιντ τα εφερε μια ώρα αρχύτερα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 12 Ιουν 2022, 21:58

foscilis έγραψε:
10 Ιουν 2022, 10:15
Στύγιος έγραψε:
05 Ιουν 2022, 16:02
Συγγνώμη ,αλλά ως ανεμβολίαστος πρώην τριτοκοβιντιασμένος, πλέον δεν έχω κάποια μακροπρόθεσμη συνέπεια για να διαμαρτυρηθώ ή να κλαψομουνιάσω.
Πίεση κανονική , αιματολογικές κανονικές ( γ-gt ανεβασμένη= τέλος τα τσίπουρα), χαίρω άκρας υγείας μέχρι να πεθάνω.
Τεστ κοπώσεως και σπιρογράφημα θες, όχι τριγλυκερίδια και πίεση. Άλλο covid άλλο προβατίνα.
Κόπωση νιώθω ώρες ώρες , θέλω να κοιμάμαι αρκετές ώρες. Υποχώρησαν και τα ούλα μου στα δόντια ( δεν έχω περιοδοντίτιδα ή ουλίτιδα) κι ο οδοντίατρος μου λέει να το παρακολουθήσω :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιουν 2022, 11:38

Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2022, 23:26
Naranjita έγραψε:
18 Απρ 2022, 08:30
GoBack έγραψε:
18 Απρ 2022, 07:22


Τι συμπτωματα εχεις ακριβως;Αυξημενη πιεση και παλμους;Μονιμα;Πανε και ερχονται;
πάνε και έρχονται. επίσης εμφανίστηκε και οιδημα στα ποδια το οποιο προχωρησε στον πνευμονα και ετρεχα και δεν έφτανα.

λιγες είναι οι μασαμπουκες μου....

:-?
Έλα μωρέ μαλάκα, μη με στεναχωρείς. Όλα θα περάσουν, θα δεις. Σου στέλνω όλη μου την αγάπη. :hebit:
Έχεις καταντήσει ένα από τα πιο αξιαγάπητα προφίλ του φόρουμ.
Να το προσέξεις... :g030:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 13 Ιουν 2022, 14:37

stavmanr έγραψε:
13 Ιουν 2022, 11:38
Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2022, 23:26
Naranjita έγραψε:
18 Απρ 2022, 08:30


πάνε και έρχονται. επίσης εμφανίστηκε και οιδημα στα ποδια το οποιο προχωρησε στον πνευμονα και ετρεχα και δεν έφτανα.

λιγες είναι οι μασαμπουκες μου....

:-?
Έλα μωρέ μαλάκα, μη με στεναχωρείς. Όλα θα περάσουν, θα δεις. Σου στέλνω όλη μου την αγάπη. :hebit:
Έχεις καταντήσει ένα από τα πιο αξιαγάπητα προφίλ του φόρουμ.
Να το προσέξεις... :g030:
:102::g094:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών