Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Αύγ 2021, 20:29

hellegennes έγραψε:
21 Αύγ 2021, 14:08
Thor έγραψε:
21 Αύγ 2021, 13:01
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2021, 23:25
Και τι έχουν;
Ο ενας δεν εχει γευση και οσφρηση εδω και μηνες και ο αλλος νεος,αθλητικος,μη καπνιστης,εμεινε στο νοσοκομειο ενα μηνα και τωρα μετα απο πολυ καιρο,δεν εχει επανελθει ακομα,ζοριζεται στις δραστηριοτητες του,κουραζεται πολυ ευκολα.
Τρομερές και ανήκουστες συνέπειες. Κατευθείαν για αναπηρικό επίδομα.

Εγώ, 10 χρόνια μετά από νόσηση με γρίπη, ακόμη βήχω όταν η υγρασία είναι πάνω από κάποιο όριο.

Από κόπωση πάσχει το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, ιδιαίτερα μετά από τις πολύμηνες καραντίνες.
Αυτο που λες δεν αναιρει την ουσια,την οποια βεβαια προσπαθεις να την κανεις αβαβα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Αύγ 2021, 20:43

hellegennes έγραψε:
21 Αύγ 2021, 14:08

Εγώ, 10 χρόνια μετά από νόσηση με γρίπη, ακόμη βήχω όταν η υγρασία είναι πάνω από κάποιο όριο.
Καλύτερα να εμβολιαστείς για κοβιντ τότε, άμα σου άφησε κουσούρι μια γριπουλα :smt017

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Αύγ 2021, 21:57

Οντως.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Αύγ 2021, 22:53

Είναι πολύ πιο επικίνδυνη η γρίπη σ' αυτήν την ηλικία από τον κορωνοϊό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Αύγ 2021, 13:17

Δεν ξέρω, δεν το λέω για να σε θιξω αλλά εμένα δε θα με γέμιζε αυτοπεποίθηση για το ανοσοποιητικο μου κάτι τέτοιο, μάλλον ασθενικό θα με θεωρούσα. Κ μένα η γυναίκα μου μπήκε νοσοκομείο με γριπη αν κ σε καλή φυσική κατάσταση κ αθλητική αλλα σε μια βδομάδα ήταν εντελώς back to normal

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Αύγ 2021, 14:07

hellegennes έγραψε:
21 Αύγ 2021, 22:53
Είναι πολύ πιο επικίνδυνη η γρίπη σ' αυτήν την ηλικία από τον κορωνοϊό.
:roll:
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 22 Αύγ 2021, 14:24

Εγώ είχα κολήσει τον ιό, είχα πυρετό, πονόλαιμο, ξηρότητα στην αναπνοή και κάποια στιγμή μου κόπηκε και η όρεξη. Πήρα κάποια αντιπυρετικά και σιρόπι (από μόνος μου στο φαρμακείο) και μου πέρασε σε πέντε μέρες. Πιστευω θέλει ξεκουραση όταν νοσήσεις, δεν πρέπει να υποτιμήσεις τον ιό. Δεν μου άφησε η νόσος κάποιο κατάλοιπο μπορώ και κάνω κανονικά γυμναστική, αν και το πρώτο ενάμισι μήνα είχα λίγο βήχα, μετά απο αυτό ήμουν όπως πριν. Ωστόσο είμαι κατά του εμβολιασμού κυρίως για τις νεαρές ηλικίες. Επίσης βλέπω στις ειδήσεις ότι δεν είναι και τόσο αποτελεσματικός ο εμβολιασμός, δεν σε θωρακίζει απόλυτα. Και αυτοί που έχουν εμβολιαστεί μπορεί να νοσήσουν.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Αύγ 2021, 17:51

Ο συγγενής μου με την αγευσια λέει πως όλα έχουν γεύση άχυρο, πανσέτα-σαλάτα το ιδιο.
Επίσης στην όσφρηση όλες οι κολόνιες μυρίζουν μόνο οινόπνευμα.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Αύγ 2021, 18:02

Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:51
Ο συγγενής μου με την αγευσια λέει πως όλα έχουν γεύση άχυρο, πανσέτα-σαλάτα το ιδιο.
Επίσης στην όσφρηση όλες οι κολόνιες μυρίζουν μόνο οινόπνευμα.
Το εχω παθει εγω με γριπη πριν 10 χρονια. Εκανε κοντα ενα χρονο να μου περασει. Το ελεγα και δεν με πιστευε κανεις.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 18:05

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Αύγ 2021, 13:17
Δεν ξέρω, δεν το λέω για να σε θιξω αλλά εμένα δε θα με γέμιζε αυτοπεποίθηση για το ανοσοποιητικο μου κάτι τέτοιο, μάλλον ασθενικό θα με θεωρούσα. Κ μένα η γυναίκα μου μπήκε νοσοκομείο με γριπη αν κ σε καλή φυσική κατάσταση κ αθλητική αλλα σε μια βδομάδα ήταν εντελώς back to normal
Εγώ μπορώ να μην το κάνω παιδιά; έχω βρεθεί σ τρισάθλιες συνθήκες, τρέφομαι χάλια, καπνίζω ότι καπνίζεται μανιωδώς και της υγείας μου όλα αυτά της έχουν κλάσει τα παπάρια.
Επιπροσθέτως, είμαι ψυχανάγκας χρόνια, πλένω τα χέρια μου κάνα πεντάλεπτο και τα κάνω και δάχτυλο δάχτυλο και όλα τα νύχια για 8 δευτερόλεπτα το καθένα. Τρεις φορές τη μέρα μπάνιο, πάντα μάσκα και το βασικότερο. Έχω τη συνείδηση των σταγονιδίων και δεν είμαι νεάτερντα σαν πολλούς από σας ή ανθρώπους τους περιβάλλοντός σας, να πρέπει να πω φωναχτά τη μαλακία μου κι ας περνάει κάποιος από κοντά μου. Αποφεύγω τις άχρηστες κουβέντες και αυτήν την ανάγκη σας να πλαισιώνεστε από άτομα και να λέτε του κόσμου τις ανακυκλωμένες ανούσιες παπαριές.

όχι ρε μαλάκες, δεν μπορείτε να με κολλήσετε και δεν κολλήσω ποτέ. Δεν έχω τη γκαβωμάρα στην οποία αναφέρομαι παραπάνω. Είμαι προσεκτικός με το 100% της έννοιας. αλλά ακόμα και βίαια αν θέλουν να με κολλήσουν και με ακινητοποιήσουν και βήχουν πάνω μου μια ώρα, πάλι ανώδυνα θα το περάσω γιατί πολύ απλά ξέρω τι είμαι. Αφού βέβαια κολλήσω και το μάθω σύντομα, απλά θα απομονωθώ και δεν θα πλησιάσω κανέναν οπότε δεν θα κολλήσω και κανέναν.
άιντε χαϊβάνια που θα μιλήσετε και για κοινωνική ευθύνη που μάθατε τον το το 2021 στη ζωή σας και την είδατε και κάπως.

(Όχι εσύ Εκπληκτικέ, δεν σε βρίζω. Γενικά το λέω. Απλά σε παρέθεσα.)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Αύγ 2021, 23:21

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Αύγ 2021, 13:17
Δεν ξέρω, δεν το λέω για να σε θιξω αλλά εμένα δε θα με γέμιζε αυτοπεποίθηση για το ανοσοποιητικο μου κάτι τέτοιο, μάλλον ασθενικό θα με θεωρούσα. Κ μένα η γυναίκα μου μπήκε νοσοκομείο με γριπη αν κ σε καλή φυσική κατάσταση κ αθλητική αλλα σε μια βδομάδα ήταν εντελώς back to normal
Δεν έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό, αλλά με το ότι οποιαδήποτε λοίμωξη ενδέχεται να σου αφήσει μόνιμα προβλήματα, ανάλογα με την πορεία της. Μερικές φορές σε πετυχαίνει μεγάλο φορτίο, άλλες φορές κάποιος φορέας λοίμωξης που είναι ισχυρότερος ή για τον οποίον δεν έτυχε ποτέ να αναπτύξεις ανοσία ή χίλια δυο πράγματα.

Η γρίπη, γενικά, αφήνει επιβεβαιωμένα σε σημαντικό ποσοστό ημιμόνιμες ή μόνιμες βλάβες. Πολλές φορές σε προϋπάρχοντα νοσήματα. Π.χ. εγώ είχα ιστορικό βρογχίτιδας από βρέφος. Πιθανόν να προήλθε από παθητικό κάπνισμα. Έξαρση είχε 2 φορές και ήταν και τις δυο από γρίπη. Κατά τα άλλα ή δεν έχω κολλήσει πολλές φορές γρίπη στην ζωή μου* ή την έχω περάσει ασυμπτωματικός. 3 ή 4 φορές είχα συμπτώματα γρίπης στην ζωή μου. Για την μία δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν γρίπη, γιατί τα συμπτώματα υποχώρησαν σε 2 ή 3 μέρες.


* και με δεδομένο ότι το 10-20% του πληθυσμού κολλάει κάθε χρόνο αυτό λέει πολλά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Αύγ 2021, 14:51

Κανε το εμβολιο,εισαι σε επικιδυνη φαση.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Αύγ 2021, 21:36

nick έγραψε:
22 Αύγ 2021, 18:02
Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:51
Ο συγγενής μου με την αγευσια λέει πως όλα έχουν γεύση άχυρο, πανσέτα-σαλάτα το ιδιο.
Επίσης στην όσφρηση όλες οι κολόνιες μυρίζουν μόνο οινόπνευμα.
Το εχω παθει εγω με γριπη πριν 10 χρονια. Εκανε κοντα ενα χρονο να μου περασει. Το ελεγα και δεν με πιστευε κανεις.
Εδω μιλάμε για μοτίβο

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 24 Αύγ 2021, 00:02

τι γινεται ρε φλαφι,ολοι οι γνωστοι σου εχουν σαρωθει απο τον κοβιντ?εισαι παγκοσμια περιπτωση στα χρονικα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2021, 00:10

Fluffy έγραψε:
23 Αύγ 2021, 21:36
nick έγραψε:
22 Αύγ 2021, 18:02
Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:51
Ο συγγενής μου με την αγευσια λέει πως όλα έχουν γεύση άχυρο, πανσέτα-σαλάτα το ιδιο.
Επίσης στην όσφρηση όλες οι κολόνιες μυρίζουν μόνο οινόπνευμα.
Το εχω παθει εγω με γριπη πριν 10 χρονια. Εκανε κοντα ενα χρονο να μου περασει. Το ελεγα και δεν με πιστευε κανεις.
Εδω μιλάμε για μοτίβο
Πόσους γνωστούς έχεις που νόσησαν και πόσους που υποτίθεται ότι έχουν χρόνια συμπτώματα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών