Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιούλ 2021, 21:28

Μην κάνεις σαν 5χρονο. Δεν σου πάει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιούλ 2021, 22:16

Bill Hicks έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 15:02
Thor έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 19:44
Prepon έγραψε:
17 Ιούλ 2021, 19:14


Δεν είδες το παρακάτω ποστ ή απλα είσαι ανόητος;


Εσυ,ειδες τα προηγουμενα ποστ ή εισαι βλακας;
FYI

το συμπέρασμα αυτών που έκαναν την έρευνα στην οποία αναφέρεται ο χέλλης είναι:
We concluded that the use of face coverings can provide necessary protection if they are properly used.
https://www.mdpi.com/1660-4601/18/7/3666/htm
Που είναι και το απόλυτα λογικό που σχεδόν δεν χρειάζεται έρευνα για να το αντιληφθείς.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Ιούλ 2021, 15:29

Επισης,να προσθεσω εδω οτι,πλεον οι μασκες του τυπου FFFP2,FFFP3,N95 οι οποιες προσφερουν πολυ μεγαλη προστασια κατα των ιων και των μικροβιων(ναι,δυστυχως για καποιους) ειναι πάμφθηνες.
Ειδικα οσοι λογω επαγγελματος συναναστρεφονται με πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους,ειδικα τωρα το καλοκαιρι που λειτουργουν τα κλιματιστικα στο φουλ,ειναι εκ του ουκ ανευ.
Και ειδικοτερα σε μικρους χωρους οπως ειναι τα μινι μαρκετ,αυτες οι μασκες ειναι σωτηριες.
Αν καποιος μεσα στο οκταωρο χρησιμοποιει 2,ειναι η μεγιστη προστασια.
Παλια ειχαμε τις απλες χειρουργικες ή τις υφασματινες οι οποιες προστατευαν μονο προς τη μια κατευθυνση,τωρα αυτες ειναι αμφιδρομες.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιούλ 2021, 15:42

stavmanr έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 22:16
Που είναι και το απόλυτα λογικό που σχεδόν δεν χρειάζεται έρευνα για να το αντιληφθείς.
Ευτυχώς η επιστήμη δεν βασίζεται στην λογική αλλά στην έρευνα και έτσι έχεις σήμερα υπολογιστή για να γράφεις, διαφορετικά θα λέγαμε «αποκλείεται το ηλεκτρόνιο να βρίσκεται σε δυο μέρη ταυτόχρονα, αυτό είναι παράλογο» και αυτό θα ήταν το τέλος της θεωρητικής φυσικής. Δεν θα είχαμε ποτέ ολοκληρωμένα κυκλώματα, τρανζίστορ, λέιζερ και ό,τι άλλο προέκυψε αργότερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιούλ 2021, 15:56

Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:29
Ειδικα οσοι λογω επαγγελματος συναναστρεφονται με πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους,ειδικα τωρα το καλοκαιρι που λειτουργουν τα κλιματιστικα στο φουλ,ειναι εκ του ουκ ανευ.
Very true. Η αδερφή υπαλλήλου μου δουλεύει στον Μασούτη. Παρότι ο Μασούτης δεν επέτρεπε κόσμο χωρίς μάσκες, η αδερφή της κόλλησε, κατά πάσα πιθανότητα από την προϊστάμενό της, μάλλον γιατί δεν τηρούσαν τις κατάλληλες αποστάσεις. Η δική μου υπάλληλος, στον πολύ μικρότερο χώρο του καταστήματός μου, δεν κόλλησε τίποτα. Που εννοείται ότι δεν έκανα αστυνόμευση στο ποιος φορούσε μάσκα και ποιος όχι.

Έχω βέβαια ταμπέλα που λέει ότι πρέπει να φοράνε μάσκες όσοι εισέρχονται στον χώρο, αλλά δεν φοράνε όλοι και αυτοί που φοράνε την φοράνε όπως να 'ναι, κατά 80% με την μύτη εντελώς απέξω.

Τους λέμε να φορέσουν γιατί αυτό λέει η νομοθεσία, αλλά κάποιοι απλά δεν θέλουν ενώ οι περισσότεροι λένε «αχ, την ξέχασα». Κάποιοι αγοράζουν επιτόπου, άλλοι απλώς σηκώνουν το ρούχο τους πάνω για να καλύψει το στόμα τους.

Εννοείται ότι δεν κάθομαι να λέω στον καθένα να ανεβάσει την μάσκα του ή να του διδάξω πώς να την φοράει σωστά. Αφενός γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά μου και δεν θα κάθομαι να πιάνω μισή ώρα διάλογο με τον καθένα γι' αυτό, αφετέρου γιατί ξέρω ότι κάνει μικρή ή μηδέν διαφορά.

Επίσης έχει και μερικούς που φοράνε την ίδια μάσκα ξανά και ξανά, ακόμη και μιας χρήσεως. Αυτούς ειδικά τους μιλάω από 5 μέτρα απόσταση. Ποιος ξέρει τι μικροβιακό φορτίο φέρει το βρομόπανο.

Όπως και να 'χει, αυτή η μελέτη στις ΗΠΑ δείχνει με τον καλύτερο τρόπο πόσο δουλεύει το μέτρο της μάσκας στον περιορισμό του ιού: καθόλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Ιούλ 2021, 16:23

hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:56
Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:29
Ειδικα οσοι λογω επαγγελματος συναναστρεφονται με πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους,ειδικα τωρα το καλοκαιρι που λειτουργουν τα κλιματιστικα στο φουλ,ειναι εκ του ουκ ανευ.
Very true. Η αδερφή υπαλλήλου μου δουλεύει στον Μασούτη. Παρότι ο Μασούτης δεν επέτρεπε κόσμο χωρίς μάσκες, η αδερφή της κόλλησε, κατά πάσα πιθανότητα από την προϊστάμενό της, μάλλον γιατί δεν τηρούσαν τις κατάλληλες αποστάσεις. Η δική μου υπάλληλος, στον πολύ μικρότερο χώρο του καταστήματός μου, δεν κόλλησε τίποτα. Που εννοείται ότι δεν έκανα αστυνόμευση στο ποιος φορούσε μάσκα και ποιος όχι.

Έχω βέβαια ταμπέλα που λέει ότι πρέπει να φοράνε μάσκες όσοι εισέρχονται στον χώρο, αλλά δεν φοράνε όλοι και αυτοί που φοράνε την φοράνε όπως να 'ναι, κατά 80% με την μύτη εντελώς απέξω.

Τους λέμε να φορέσουν γιατί αυτό λέει η νομοθεσία, αλλά κάποιοι απλά δεν θέλουν ενώ οι περισσότεροι λένε «αχ, την ξέχασα». Κάποιοι αγοράζουν επιτόπου, άλλοι απλώς σηκώνουν το ρούχο τους πάνω για να καλύψει το στόμα τους.

Εννοείται ότι δεν κάθομαι να λέω στον καθένα να ανεβάσει την μάσκα του ή να του διδάξω πώς να την φοράει σωστά. Αφενός γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά μου και δεν θα κάθομαι να πιάνω μισή ώρα διάλογο με τον καθένα γι' αυτό, αφετέρου γιατί ξέρω ότι κάνει μικρή ή μηδέν διαφορά.

Επίσης έχει και μερικούς που φοράνε την ίδια μάσκα ξανά και ξανά, ακόμη και μιας χρήσεως. Αυτούς ειδικά τους μιλάω από 5 μέτρα απόσταση. Ποιος ξέρει τι μικροβιακό φορτίο φέρει το βρομόπανο.

Όπως και να 'χει, αυτή η μελέτη στις ΗΠΑ δείχνει με τον καλύτερο τρόπο πόσο δουλεύει το μέτρο της μάσκας στον περιορισμό του ιού: καθόλου.
Μπορει η αδελφη της να ξεσκιζοταν στα γλωσσοφιλα με τον προισταμενος της,αυτο δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η μασκα.
Οσο για τον επιλογο,εχεις δικιο,οπως παντα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4805
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 19 Ιούλ 2021, 17:27

hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:56
Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:29
Ειδικα οσοι λογω επαγγελματος συναναστρεφονται με πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους,ειδικα τωρα το καλοκαιρι που λειτουργουν τα κλιματιστικα στο φουλ,ειναι εκ του ουκ ανευ.
Very true. Η αδερφή υπαλλήλου μου δουλεύει στον Μασούτη. Παρότι ο Μασούτης δεν επέτρεπε κόσμο χωρίς μάσκες, η αδερφή της κόλλησε, κατά πάσα πιθανότητα από την προϊστάμενό της, μάλλον γιατί δεν τηρούσαν τις κατάλληλες αποστάσεις. Η δική μου υπάλληλος, στον πολύ μικρότερο χώρο του καταστήματός μου, δεν κόλλησε τίποτα. Που εννοείται ότι δεν έκανα αστυνόμευση στο ποιος φορούσε μάσκα και ποιος όχι.

Έχω βέβαια ταμπέλα που λέει ότι πρέπει να φοράνε μάσκες όσοι εισέρχονται στον χώρο, αλλά δεν φοράνε όλοι και αυτοί που φοράνε την φοράνε όπως να 'ναι, κατά 80% με την μύτη εντελώς απέξω.

Τους λέμε να φορέσουν γιατί αυτό λέει η νομοθεσία, αλλά κάποιοι απλά δεν θέλουν ενώ οι περισσότεροι λένε «αχ, την ξέχασα». Κάποιοι αγοράζουν επιτόπου, άλλοι απλώς σηκώνουν το ρούχο τους πάνω για να καλύψει το στόμα τους.

Εννοείται ότι δεν κάθομαι να λέω στον καθένα να ανεβάσει την μάσκα του ή να του διδάξω πώς να την φοράει σωστά. Αφενός γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά μου και δεν θα κάθομαι να πιάνω μισή ώρα διάλογο με τον καθένα γι' αυτό, αφετέρου γιατί ξέρω ότι κάνει μικρή ή μηδέν διαφορά.

Επίσης έχει και μερικούς που φοράνε την ίδια μάσκα ξανά και ξανά, ακόμη και μιας χρήσεως. Αυτούς ειδικά τους μιλάω από 5 μέτρα απόσταση. Ποιος ξέρει τι μικροβιακό φορτίο φέρει το βρομόπανο.

Όπως και να 'χει, αυτή η μελέτη στις ΗΠΑ δείχνει με τον καλύτερο τρόπο πόσο δουλεύει το μέτρο της μάσκας στον περιορισμό του ιού: καθόλου.
Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιούλ 2021, 18:03

hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:42
stavmanr έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 22:16
Που είναι και το απόλυτα λογικό που σχεδόν δεν χρειάζεται έρευνα για να το αντιληφθείς.
Ευτυχώς η επιστήμη δεν βασίζεται στην λογική (...)
Ο Χριστός και η Παναγία!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιούλ 2021, 18:44

Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 16:23
Μπορει η αδελφη της να ξεσκιζοταν στα γλωσσοφιλα με τον προισταμενος της,αυτο δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η μασκα.
Ακριβώς αυτό συνέβαινε. Η άρνηση δυστυχώς δεν αφήνει τον άνθρωπο να σκεφτεί καθαρά. :e040:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιούλ 2021, 18:46

stavmanr έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 18:03
hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 15:42
stavmanr έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 22:16
Που είναι και το απόλυτα λογικό που σχεδόν δεν χρειάζεται έρευνα για να το αντιληφθείς.
Ευτυχώς η επιστήμη δεν βασίζεται στην λογική (...)
Ο Χριστός και η Παναγία!
Ούτε ο Χριστός και η Παναγία βασίζονται στην λογική, διότι δεν είναι λογική η ιστορία τους. Σε αντίθεση βέβαια με την κβαντομηχανική, που αντιτίθεται στην κοινή λογική, η ιστορία του Χριστού και της Παναγίας δεν βασίζεται καν σε αληθινά δεδομένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 20 Ιούλ 2021, 12:50

hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 18:44
Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 16:23
Μπορει η αδελφη της να ξεσκιζοταν στα γλωσσοφιλα με τον προισταμενος της,αυτο δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η μασκα.
Ακριβώς αυτό συνέβαινε. Η άρνηση δυστυχώς δεν αφήνει τον άνθρωπο να σκεφτεί καθαρά. :e040:
Σε τι ηταν αρνητης;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Ιούλ 2021, 14:24

hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 18:46

Ούτε ο Χριστός και η Παναγία βασίζονται στην λογική, διότι δεν είναι λογική η ιστορία τους. Σε αντίθεση βέβαια με την κβαντομηχανική, που αντιτίθεται στην κοινή λογική, η ιστορία του Χριστού και της Παναγίας δεν βασίζεται καν σε αληθινά δεδομένα.
Γιατι πιστεύεις ότι η κβαντομηχανικη αντιτίθεται στη λογική; Επειδη κάποιος αδαής με τη στατιστική θα τη θεωρούσε παράλογη; θα έλεγες το ίδιο για πχ το gambler's fallacy? Γενικά πιστεύεις ότι τα στοχαστικα φαινόμενα είναι παράλογα, pure magic, ή το πιστεύεις μόνο για την κβαντομηχανικη για κάποιον λογο; ειλικρινείς απορίες :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιούλ 2021, 15:06

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 18:46

Ούτε ο Χριστός και η Παναγία βασίζονται στην λογική, διότι δεν είναι λογική η ιστορία τους. Σε αντίθεση βέβαια με την κβαντομηχανική, που αντιτίθεται στην κοινή λογική, η ιστορία του Χριστού και της Παναγίας δεν βασίζεται καν σε αληθινά δεδομένα.
Γιατι πιστεύεις ότι η κβαντομηχανικη αντιτίθεται στη λογική; Επειδη κάποιος αδαής με τη στατιστική θα τη θεωρούσε παράλογη; θα έλεγες το ίδιο για πχ το gambler's fallacy? Γενικά πιστεύεις ότι τα στοχαστικα φαινόμενα είναι παράλογα, pure magic, ή το πιστεύεις μόνο για την κβαντομηχανικη για κάποιον λογο; ειλικρινείς απορίες :102:
Σοβαρά πιστεύεις ότι μπορεί ο Χελετζές να αποτελεί με οποιαδήποτε έννοια εκπρόσωπο της επιστήμης σε οποιονδήποτε διάλογο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιούλ 2021, 17:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 18:46

Ούτε ο Χριστός και η Παναγία βασίζονται στην λογική, διότι δεν είναι λογική η ιστορία τους. Σε αντίθεση βέβαια με την κβαντομηχανική, που αντιτίθεται στην κοινή λογική, η ιστορία του Χριστού και της Παναγίας δεν βασίζεται καν σε αληθινά δεδομένα.
Γιατι πιστεύεις ότι η κβαντομηχανικη αντιτίθεται στη λογική; Επειδη κάποιος αδαής με τη στατιστική θα τη θεωρούσε παράλογη; θα έλεγες το ίδιο για πχ το gambler's fallacy? Γενικά πιστεύεις ότι τα στοχαστικα φαινόμενα είναι παράλογα, pure magic, ή το πιστεύεις μόνο για την κβαντομηχανικη για κάποιον λογο; ειλικρινείς απορίες :102:
Η κβαντομηχανική περιγράφει σωρεία φαινομένων που αντιτίθενται στην λογική, η οποία βασίζεται στην αντίληψή μας για την φυσική πραγματικότητα του μακρόκοσμου. Πώς γίνεται π.χ. να έχουν στροφορμή αντικείμενα που δεν περιστρέφονται (spin). Ή πώς γίνεται να μεταδίδεται πληροφορία σε συζευγμένα σωματίδια στιγμιαία ή πώς γίνεται ένα σωματίδιο να περνάει ταυτόχρονα από δυο παράλληλες τρύπες, κτλ.

Αυτά που λες εσύ δεν αντιτίθενται στην λογική, έχουν να κάνουν με λανθασμένη εκτίμηση της λειτουργίας των πιθανοτήτων. Αν διαβάσεις πιθανότητες είναι ξεκάθαρα αντιληπτή η πραγματικότητα. Αντιθέτως, η κβαντομηχανική περιγράφει φαινόμενα, μερικά εκ των οποίων κανείς δεν μπορεί να αντιληφθεί. Απλώς τρέχουμε τις εξισώσεις και παίρνουμε αποτελέσματα.

Και για να δείξω ακόμα καλύτερα τι εννοώ, παρότι δεν υπάρχει απολύτως κανένας λογικός λόγος να πέφτει η αντιύλη προς τα πάνω, δηλαδή να λειτουργεί αντίθετα στην βαρύτητα, έχουν γίνει πολλές προσπάθειες να μετρηθεί αν ισχύει κάτι τέτοιο (εδώ και κάποια χρόνια τρέχει στο CERN το AEgIS, που είναι το πιο πρόσφατο πείραμα). Δεν είπαν οι επιστήμονες «γάμα το. Αφού δεν υπάρχει λόγος να συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί να το μετρήσουμε;».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιούλ 2021, 17:03

stavmanr έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:06
Σοβαρά πιστεύεις ότι μπορεί ο Χελετζές να αποτελεί με οποιαδήποτε έννοια εκπρόσωπο της επιστήμης σε οποιονδήποτε διάλογο;
Ναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών