Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 15 Ιούλ 2021, 16:05

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:03
Να προσθέσω εδώ ότι οι ίδιοι οργανισμοί υγείας που συλλέγουν αυτά τα δεδομένα, συλλέγουν και δεδομένα για αντιδράσεις από τα εμβόλια. Όσο έχουν πεθάνει 5.000 Αμερικάνοι από εμβόλια που έχουν αναφερθεί στον CDC, άλλο τόσο πάσχουν 2 εκατομμύρια Άγγλοι από μακρά covid.
Ναι.
Ωραια, υπομονη και θα δουμε τι παιζει.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Ιούλ 2021, 16:10

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 00:32
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 23:57
hellegennes έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 23:30
8-12 επιβεβαιωμένοι. Στο σύνολο των νεκρών είναι ασφαλώς αρκετά περισσότεροι.
Αλήθεια; "Ασφαλώς", "λογικά" αλλά δεν μπόρεσες να τους βρείς στα στοιχεία θανάτων σαν υπερβάλλοντες. Σε έχω προκαλέσει τόσες φορές, που φαίνεται ότι έχεις κάποια δυσκολία να τους εντυπώσεις.
Λοιπόν, είχα όρεξη σήμερα και κοίταξα στα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ. Αυτή είναι η ετήσια διαφορά νεκρών στους κάτω των 40, από το 2001 ως το 2019. Έχω σημειώσει τις χρονιές όπου το κυρίαρχο στέλεχος σε κυκλοφορία ήταν η γρίπη H1N1, που έχει υψηλότερη θνητότητα για τους νεαρότερους σε ηλικία.

Για την ιστορία, κυρίαρχο στέλεχος ήταν η Η1Ν1 και το 2010 και το 2011, αλλά η δραστηριότητα ήταν εξαιρετικά χαμηλή, κυρίως μάλλον γιατί έπιασε peak μέσα στο 2009. Εντούτοις το 2010 η θνησιμότητα ήταν υψηλότερη από το επίπεδο 2000-2008 κατά 23 άτομα και κατά 83 άτομα από τον μέσο όρο πενταετίας.

Έχω αφαιρέσει, από το σύνολο των θανάτων, όσους θανάτους προέκυψαν από ανθρωποκτονία/βίαιη ενέργεια, αυτοκτονία και ατυχήματα, δηλαδή τροχαία, εργατικά, πνιγμό, φωτιά, πτώση, τυχαία δηλητηρίαση (αλκοόλ, ναρκωτικές ουσίες, κτλ).

Εικόνα


Δεν μπορώ να ξέρω τι συνέβη σε εκείνα τα σκαμπανεβάσματα προ 2009 και δεν υπάρχουν δεδομένα γρίπης για να κάνω ανάλογη συσχέτιση, αλλά είναι φανερό ότι υπάρχει μια βασική καθοδική τάση στους νεκρούς (η μέση ετήσια τάση είναι -2,3%), η οποία έχει τάση φρεναρίσματος, που υποψιάζομαι ότι οφείλεται σε αύξηση καρδιαγγειακών νοσημάτων.

Κατόπιν μαρσάρει απότομα το 2009 με την πανδημία. Η απόλυτη διαφορά μεταξύ 2008 και 2009 είναι +194 άτομα. Η αναμενομένη, βάσει τάση πενταετίας, είναι -23 ή υπερβάλλουσα θνησιμότητα 217 ατόμων. Αντίστοιχα για το 2014 η υπερβάλλουσα θνησιμότητα είναι 77 άτομα και για το 2019 είναι 61, αν και αυτό μπορείς να το αγνοήσεις.

Για το 2019, η ΕΛΣΤΑΤ δεν έχει αναλυτικά δεδομένα αιτιών θανάτων και ο τρόπος που αφαίρεσα τους βίαιους θανάτους είναι η τάση τους την τελευταία τριετία. Η τάση τους είναι αυξητική εδώ και 5 χρόνια αλλά επέλεξα την τριετία ως πιο συντηρητική εκτίμηση (διαφορετικά οι θάνατοι της γρίπης βγαίνουν περισσότεροι).
Φιλότιμη προσπάθεια γιά τα δεδομένα σου, αλλά:
- Γιατί δεν παρουσιάζεις τα στοιχεία πριν από την επεξεργασία όπως έκανα εγώ σε ανάλογη περίπτωση ώστε να δούμε τι ακριβώς κάνεις;
- Υποπτεύομαι ότι δεν έχεις αφαιρέσει τα στοιχεία γιά την βρεφική θνησιμότητα. Η λαθροθηρία δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στην ανάλυση που κάνεις γιά τον Covid, γιατί σε αντίθεση με τον τελευταίο, δεν ξέρουμε αν υπήρξαν ή δεν υπήρξαν νεκρά βρέφη λόγω γρίπης. Πιθανότατα υπήρξαν, αλλά και πάλι, δεν είναι σωστή πληροφόρηση να λες ότι πεθαίνουν από γρίπη άνθρωποι κάτω των 40 και στην πραγματικότητα οι νεκροί να είναι βρέφη. Και τούτο, γιατί μπορεί να πιστέψει κάποιος 30ρης ότι κινδυνεύει από γρίπη.
- Την πανδημία του 2009 μη την βάζεις στον λογαριασμό. Οταν λέμε "γρίπη" εννοούμε την συνήθη εποχιακή γρίπη, ακόμη και στις άσχημες χρονιές της. Δεν σημαίνει αυτό ότι η γρίπη δεν μπορεί να εμφανίσει ένα στέλεχος που να είναι εξαιρετικά θανατηφόρο, όπως έγινε το 1918. Και αλωπεκίαση αν λέγεται μιά ασθένεια, αν μπορεί να σκοτώσει όπως ο Covid, θα αντιμετωπισθεί όπως ο Covid.
- Η έξαρση τής εποχικής γρίπης δεν συνέβη το 2014, αλλά το 2015 και το 2017:
Εικόνα
Οταν λέει "σαιζόν 2014-2015" οι συντριπτικά περισσότεροι θάνατοι συμβαίνουν μετά τον Δεκέμβριο. Ε, τότε και ειδικά το 2017 οι νεκροί οι κάτω των 40 ετών ήταν λιγότεροι σε σχέση με τα κοντινά τους χρόνια. Και δεν ήταν το επικρατούν στέλεχος το Η1Ν1 αλλά το Η3Ν2

Εν πάσει περιπτώσει, αυτά είναι τα νούμερα γιά τους νεκρούς κάτω των 40 ετών από το 2000 μέχρι το 2018 χωρίς καμμία επεξεργασία.
Εικόνα
Προφανώς το 2009 είχαμε πολλούς υπερβάλλοντες νεκρούς. Δεν φαίνεται το ίδιο γιά το 2015 και το 2017 οπότε είχαμε τις μεγάλες εξάρσεις τής εποχιακής γρίπης, αντιθέτως εκεί φαίνεται να έχουμε κάμψη στην θνησιμότητα σε σχέση με τα κοντινά έτη. Φυσικά, γιά να έχουμε δεδομένα που να δίνουν εικόνα τής πραγματικότητας, πρέπει να αφαιρεθούν οι θάνατοι που δεν σχετίζονται με την γρίπη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Ιούλ 2021, 16:14

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:19
Έχω πει ότι δεν υπάρχουν αποδεδειγμένα νεκροί κάτω των 40 από κορωνοϊό, γιατί ο ΕΟΔΥ δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια στοιχεία.
Και ποιός σου είπε ότι ο ΕΟΔΥ πρόκειται να βγάλει πρόσθετα στοιχεία; Ο ΕΟΔΥ βγάζει τις ανακοινώσεις του σύμφωνα με τις οποίες έχουμε ήδη 93 νεκρούς κάτω των 40 ετών. Αλλωστε, δεν έχει βγάλει διαφορετικά στοιχεία ούτε και γιά όσους είναι άνω των 40 ετών. Αρα με την λογική σου, δεν υπάρχει απόδειξη ότι πέθανε ούτε κάν ένας ανεξαρτήτως ηλικίας από Covid-19 στην Ελλάδα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12189
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 15 Ιούλ 2021, 16:29

Καdy έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 10:02
δεν υπαρχει ''long covid'' ρε κοροιδα
μια ψευδοεπιστημονικη ανοησια ειναι,επιπεδου φλατ ερθ
Ωρα ειναι να μας πεις οτι δεν υπαρχει και η επιπεδη Γη!
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12189
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 15 Ιούλ 2021, 16:32

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:19
Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 10:47
hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 02:09
Δηλαδή πονοκεφάλους, ταχυπαλμίες, τσιμπήματα και κούραση. Όλα τρομερά επώδυνα συμπτώματα που αν ρωτήσεις το 99.99999% του πληθυσμού δεν θα σου πει ότι τα νιώθει.

Είναι δε σίγουρα αποτέλεσμα του κορωνοϊού, αφού εμφανίζεται εξίσου και σε άτομα που δεν πέρασαν covid. Ίσως αυτά τα συμπτώματα να μεταδίδονται με την μνήμη του αέρα, όπως ισχυρίζονται οι ομοιοπαθητικοί για τα «φάρμακά» τους που αποκτούν ιδιότητες από την «μνήμη του νερού».
Αναρωτιέμαι πως θα το χειριστεί το πχόρουμ όταν κάποια στιγμή θα περάσεις από την casual αυταπάτη στην φουλ ψύχωση.
  • δεν δουλεύουν οι μάσκες
  • ιν φακτ κάνουν την μεταδοτικότητα χειρότερη
  • ο κόβιντ είναι γριπούλα
  • ιν φακτ η γρίπη είναι πολύ χειρότερη
  • τα εμβόλια δεν χρειάζονται
  • νεκροί έλληνες κάτω των 40 δεν υπάρχουν
  • ο λονγκ κοβιντ είναι πλεκτάνη των δρακονιανών <-- You are here
  • ???
  • :str8jack:
Μπράβο, καλές οι μαλακίες σου. Ας δούμε τώρα την πραγματικότητα.

Ότι το μέτρο της μάσκας δεν δουλεύει είναι κάτι που είδαμε στην πράξη, προκύπτει από μελέτες και το έλεγαν όλοι οι οργανισμοί υγείας. Κόντρα σε τρία πράγματα, θέλετε να πιστεύετε ότι κάνει θετική διαφορά.

Ότι κάνουν την μεταδοτικότητα χειρότερη είναι κάτι που επίσης λένε οι οργανισμοί υγείας και επίσης λένε μελέτες με δεδομένα μηνών.

Δεν είπα ποτέ «ο κόβιντ είναι γριπούλα». Πρώτον γιατί θεωρώ προσβλητική την λέξη «γριπούλα» για κάτι που σκοτώνει χιλιάδες κόσμου και ένα μάτσο ψεκασμένοι στο φόρουμ αρνείστε τα στοιχεία και την πραγματικότητα, δεύτερον γιατί δεν είπα ποτέ ότι είναι το ίδιο. Έχω επανειλημμένα δώσει την διαφορά θνητότητάς τους, με βάση τα στοιχεία των οργανισμών υγείας.

Το ότι η γρίπη είναι πολύ χειρότερη επίσης δεν το έχω πει, δεδομένου ότι έχω δώσει την διαφορά θνητότητας. Ότι η γρίπη είναι πολύ χειρότερη για τους κάτω των 40 έχω πει και το δείχνουν τα στοιχεία αυτού του νήματος. Αυτό δείχνει το πρώτο ποστ.

Έχω πει ότι δεν υπάρχουν αποδεδειγμένα νεκροί κάτω των 40 από κορωνοϊό, γιατί ο ΕΟΔΥ δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια στοιχεία. Στην χειρότερη είναι άτομα με σοβαρά νοσήματα. Μπορείς να δεις τα στοιχεία του CDC για επιβεβαίωση που δείχνουν πρακτικά μηδενική θνητότητα.

Η long covid είναι ένα σετ υποκειμενικών, εντελώς ακίνδυνων συμπτωμάτων, όπως κούραση, που αισθάνεται το σύνολο του πληθυσμού και αυτό ακριβώς δείχνουν τα στοιχεία των μελετών. Οι υπόλοιπες μαλακίες για πλεκτάνες και πίπες είναι οι σάλτσες που βάζεις για να το κάνεις να ακούγεται όσο ηλίθια είναι η λογική σου.

Με λίγα λόγια ένα μάτσο διαστρεβλώσεις και κανένα επιχείρημα απέναντι σε στοιχεία.
Για πες πως προστατευεσαι στο κλειστο χωρο που δουλευεις χωρις να φοραει κανεις μασκα;
Εννοω και συ και οι πελατες σου.
Οταν για παραδειγμα μπει ενα κρουσμα χωρις μασκα στο μαγαζι σου πως,θα προστατευτεις;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Ιούλ 2021, 16:37

γεμισαμε ψεκες :102:

the whole glass :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2021, 17:07

Leporello έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:10
Φιλότιμη προσπάθεια γιά τα δεδομένα σου, αλλά:
Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Επειδή θέλω να είμαι τίμιος, μόλις βρήκα χρόνο κάθισα και συνέλλεξα όλα αυτά τα στοιχεία, πράγμα που μου πήρε χρόνο. Θα περίμενα από ένα σοβαρό άτομο μια καλύτερη απόκριση και μόνο από σεβασμό στην τιμιότητα. Για να μην συζητήσω για την αμφισβήτηση των στοιχείων. Μπορώ να παραθέσω τους πίνακες, αλλά αντικατοπτρίζονται στο γράφημα έτσι κι αλλιώς.

Εξήγησα δε ακριβώς τι κάνω. Πήρα τους θανάτους κάτω των 40, αφαίρεσα όλους τους βίαιους και ατυχηματικούς θανάτους και παρουσίασα σε γράφημα την έτος προς έτος ποσοστιαία διαφορά στην υπόλοιπη θνησιμότητα.

Leporello έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:10
Υποπτεύομαι ότι δεν έχεις αφαιρέσει τα στοιχεία γιά την βρεφική θνησιμότητα. Η λαθροθηρία δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στην ανάλυση που κάνεις γιά τον Covid, γιατί σε αντίθεση με τον τελευταίο, δεν ξέρουμε αν υπήρξαν ή δεν υπήρξαν νεκρά βρέφη λόγω γρίπης. Πιθανότατα υπήρξαν, αλλά και πάλι, δεν είναι σωστή πληροφόρηση να λες ότι πεθαίνουν από γρίπη άνθρωποι κάτω των 40 και στην πραγματικότητα οι νεκροί να είναι βρέφη.
Η γρίπη έχει σχετικά υψηλή θνητότητα στα βρέφη, παρά το υψηλό ποσοστό εμβολιασμού (στα βρέφη).

Αν θες να την αφαιρέσω, όμως, κανένα πρόβλημα. Ορίστε:

Εικόνα

Δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο στο γράφημα. Απέφυγα να το κάνω αυτό, πρώτον γιατί ξέρουμε ότι η γρίπη σκοτώνει βρέφη και δεύτερον γιατί δυστυχώς η περίοδος από την οποία ξεκινάνε τα δεδομένα γρίπης του ΕΟΔΥ είναι και η περίοδος που ξεκινάνε τα μνημόνια και δεν είναι εύκολο να διαχωρίσεις σε τι ποσοστό η αύξηση (γιατί περί αύξησης πρόκειται) της βρεφικής θνησιμότητας μετά το 2008 οφείλεται στην οικονομική κατάσταση ή σε χρονιές γρίπης. Συγκεκριμένα, ενώ μεταξύ 2000 και 2008 η θνησιμότητα στους κάτω των 5 έπεσε κατά 38%, στα επόμενα δύο χρόνια (που ήταν χρονιές γρίπης Η1Ν1) ανέβηκε 30%. Κατόπιν έπεσε τα επόμενα δυο χρόνια και άρχισε να αυξάνεται από το 2013 ως το 2016 (που όλες ήταν χρονιές που είχαν σε κάποιον βαθμό συμμετοχή του Η1Ν1, με αποκορύφωμα το 2014). Το '17 και '18 ξαναπέφτει και ανεβαίνει πάλι το 2019, επίσης χρονιά Η1Ν1.
Leporello έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:10
- Την πανδημία του 2009 μη την βάζεις στον λογαριασμό. Οταν λέμε "γρίπη" εννοούμε την συνήθη εποχιακή γρίπη, ακόμη και στις άσχημες χρονιές της. Δεν σημαίνει αυτό ότι η γρίπη δεν μπορεί να εμφανίσει ένα στέλεχος που να είναι εξαιρετικά θανατηφόρο, όπως έγινε το 1918. Και αλωπεκίαση αν λέγεται μιά ασθένεια, αν μπορεί να σκοτώσει όπως ο Covid, θα αντιμετωπισθεί όπως ο Covid.
Η πανδημία του 2009 είχε μικρότερη θνητότητα από την εποχική γρίπη, γιατί είχε σχεδόν μηδενική επίδραση στους υπερήλικες. Δεν ήταν λοιπόν ένα εξαιρετικά θανατηφόρο στέλεχος, απλά ένα στέλεχος στο οποίο δεν είχαν εκτεθεί οι νεότεροι.
Leporello έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:10
- Η έξαρση τής εποχικής γρίπης δεν συνέβη το 2014, αλλά το 2015 και το 2017:
Δεν μας απασχολεί πότε ακριβώς είχε έξαρση η γρίπη, αλλά είτε ο μέσος αριθμός θανάτων είτε ο αριθμός θανάτων τις κακές χρονιές, ανάλογα τι συγκρίνουμε. Εδώ μιλάμε για τους κάτω των 40, άρα δεν μας ενδιαφέρει γενικά πότε είχε έξαρση η γρίπη αλλά πότε κυκλοφορούσαν τα στελέχη που έχουν υψηλότερη θνητότητα στους κάτω των 40. Το στέλεχος με την υψηλότερη θνητότητα σ' αυτές τις ηλικίες είναι η Η1Ν1.

Μην μπλέκεις την συζήτηση για την γενική θνητότητα της γρίπης με την συζήτηση για την θνητότητα στους κάτω των 40.

Τέλος, θέλω να προσθέσω ότι οι αριθμοί υπερβάλλουσας θνησιμότητας που έδωσα δεν είναι οι θάνατοι της γρίπης στους κάτω των 40. Αυτοί μπορεί να είναι ή περισσότεροι ή λιγότεροι. Για τέτοιου είδους ανάλυση χρειάζονται αναλυτικότερα δεδομένα, όπως θερμοκρασιών, θάνατοι ανά μήνα, κτλ.

Αυτό που παρουσιάζεται είναι οι έξτρα θάνατοι πάνω στο baseline των θανάτων από όλες τις αιτίες και το baseline των θανάτων της γρίπης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2021, 17:45

By the way, αυτή είναι η διαφορά θνησιμότητας κορωνοϊού-γρίπης για τις ηλικίες κάτω των 50, από στοιχεία του CDC (για την γρίπη είναι ο μέσος όρος 2010-2020). Δυστυχώς για την γρίπη δεν υπάρχει κατηγοριοποίηση σε μικρότερα γκρουπ, αλλά στον κορωνοϊό η διαφορά είναι μεγάλη. Μεταξύ 18-29, 30-39 και 40-49 η διαφορά στους νεκρούς είναι 2,2 και 2,5 φορές μεγαλύτερη θνησιμότητα αντίστοιχα.


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2021, 17:56

Leporello έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:14
hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:19
Έχω πει ότι δεν υπάρχουν αποδεδειγμένα νεκροί κάτω των 40 από κορωνοϊό, γιατί ο ΕΟΔΥ δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοια στοιχεία.
Και ποιός σου είπε ότι ο ΕΟΔΥ πρόκειται να βγάλει πρόσθετα στοιχεία; Ο ΕΟΔΥ βγάζει τις ανακοινώσεις του σύμφωνα με τις οποίες έχουμε ήδη 93 νεκρούς κάτω των 40 ετών. Αλλωστε, δεν έχει βγάλει διαφορετικά στοιχεία ούτε και γιά όσους είναι άνω των 40 ετών. Αρα με την λογική σου, δεν υπάρχει απόδειξη ότι πέθανε ούτε κάν ένας ανεξαρτήτως ηλικίας από Covid-19 στην Ελλάδα.
Δεν ξέρω αν θα εκδώσει αναλυτικά στοιχεία, αλλά το πιο πιθανό είναι να συμβεί κάποια στιγμή αν δεν έχουν χάσει την μπάλα, όπως κάνει με ετήσιες εκθέσεις του για άλλες νόσους.

Προς το παρόν στις ημερήσιες εκθέσεις αναγράφεται «με covid». Μετράνε τους θετικούς άσχετα αν πέθαναν από επιπλοκές του κορωνοϊού. Καλά κάνουν, γιατί έχει σημασία για την επίβλεψη της επιδημιολογικής πορείας, αλλά αυτό δεν δίνει την ακριβή εικόνα των ατόμων που πέθαναν από covid.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι αν το σύνολο των θανάτων από covid είναι το σύνολο των θετικών που πέθαναν, είναι πολύ μικρός αριθμός. Μπορείς να δεις στο από πάνω γράφημα με τα νούμερα του CDC ότι η γρίπη είναι πιο επικίνδυνη σε μικρότερες ηλικίες και δεν έχουμε πανικοβληθεί τόσα χρόνια ούτε έχουμε αναγάγει σε πρώτης σημασίας ζήτημα να εμβολιαστούν οι μικρές ηλικίες (πλην των προσχολικών ηλικιών, που συνίσταται).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2021, 18:05

Thor έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:32
Για πες πως προστατευεσαι στο κλειστο χωρο που δουλευεις χωρις να φοραει κανεις μασκα;
Εννοω και συ και οι πελατες σου.
Οταν για παραδειγμα μπει ενα κρουσμα χωρις μασκα στο μαγαζι σου πως,θα προστατευτεις;
Αποστάσεις. Επίσης έχω πει ότι δεν είμαι αντίθετος στην ολιγόλεπτη χρήση από πελάτες*. Μπαίνεις, ψωνίζεις, βγαίνεις, την πετάς.

Ξέρεις πόσα κρούσματα έχουν μπει στο μαγαζί μου τον τελευταίο χρόνο; Επιβεβαιωμένα, απ' αυτούς που ξέρω, πάνω από 100. Ξέρεις πόσες φορές κόλλησα εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος στο μαγαζί; 0 φορές. Πρώτον γιατί αποστάσεις και απολύμανση, δεύτερον γιατί δεν είναι το οπτικό φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας να πέφτει πάνω μου μόλις μπαίνει στο οπτικό μου πεδίο. Έχει ένα όριο μεταδοτικότητας που εξαρτάται από το ιικό φορτίο, την απόσταση και πόσα σωματίδια εκτοξεύει σαν άτομο (γιατί ο αριθμός διαφέρει τρελά από άτομο σε άτομο). Πάντως δεν είναι 100% η πιθανότητα, ακόμη κι αν πρόκειται για μέλη της ίδιας οικογένειας.




* και στα ΜΜΜ, υποχρεωτικά με μικρή πληρότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 15 Ιούλ 2021, 20:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:25
Ο Δημήτρης δεν είχε κανένα υποκείμενο νόσημα.
google dhmhtrhs
paxysarkos
imagine my surprise dot jpg

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιούλ 2021, 22:02

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:34
stavmanr έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:24
Πρόσεξε Stalker τη μουφοαπάντηση:
τον ρωτάς για το αν δουλεύουν (προστατεύουν) οι μάσκες και σου απαντά για το ...μέτρο των μασκών, όχι για τις μάσκες.
Πάντα η συζήτηση περί αυτού ήταν, όχι για το αν η μάσκα σαν εργαλείο έχει χρησιμότητα. Ποτέ κανείς δεν αρνήθηκε την χρησιμότητα του εργαλείου αυτού στον χώρο που χρησιμοποιείται, δηλαδή στα νοσοκομεία.
Μα, ποιος σου είπε ότι η χρησιμότητά της περιορίζονταν στα νοσοκομεία;

Αντιγράφω από ΕΟΔΥ:
«1. Ο σωστός τρόπος εφαρμογής της απλής χειρουργικής μάσκας είναι ΕΝΑΣ
2. Η απλή χειρουργική μάσκα αποτελεί ένα φυσικό φραγμό σε υγρά και μεγάλα σταγονίδια του αναπνευστικού. Εφόσον χρησιμοποιείται σωστά προστατεύει από τη μετάδοση αναπνευστικών νοσημάτων που μεταδίδονται με σταγονίδια
3. Η απλή χειρουργική μάσκα πρέπει να εφαρμόζεται:
- σε κάθε περίπτωση λοίμωξης του αναπνευστικού συστήματος
- σε κάθε περίπτωση φροντίδας ασθενούς με λοίμωξη αναπνευστικού συστήματος
- σε κάθε περίπτωση επίσκεψης σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας στη διάρκεια πανδημίας ή στην κορύφωση της εποχικής γρίπης»


Βγάζεις κάθε φορά δικούς σου κανόνες, παραβλέπεις μελέτες, στοιχεία, δεδομένα και γλιστράς στο παράλληλο σύμπαν του εγωισμού σου.
Η χειρουργική μάσκα φιλτράρει τα εξερχόμενα σταγονίδια τα οποία είναι οι βασικοί φορείς των ιών. Αυτό σημαίνει ότι περιορίζει τον αριθμό των εξερχόμενων μολυσματικών σταγονιδίων σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα, σε κάθε περίπτωση.
Δηλαδή, για το ίδιο χ διάστημα (πχ. 10 λεπτά) που δεν υπερβαίνει τις δυνατότητες της μάσκας, σε κάθε περίπτωση θα μεταφερθούν λιγότερα μολυσματικά σταγονίδια στο περιβάλλον από ό,τι χωρίς τη μάσκα.

Επομένως, όσο κακή χρήση και να κάνεις στη μάσκα, δεν πρόκειται να μολύνεις περισσότερο από όσο θα μόλυνες χωρίς τη μάσκα, στο ίδιο περιβάλλον, υπό τις ίδιες συνθήκες για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Δεν είναι προς συζήτηση. Είναι το μόνο δεδομένο.

Σου τα έχουμε γράψει στην εκεί συζήτηση και σου τα επαναλαμβάνουμε κι εδώ, θεωρώντας ότι καθ' όλο αυτό το χρονικό διάστημα θα έπεφτε λίγο ο εγωισμός σου και θα προσπαθούσες τουλάχιστον να συμπεριφερθείς λογικά στο διάλογο αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 15 Ιούλ 2021, 22:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Ιούλ 2021, 22:07

Κόψτε επί τέλους τα ψέματα και τις μαλακίες και κανείς δεν πεθαίνει.

SpoilerShow
Μεταβαίνει σε άλλο επίπεδο υλοενέργειας
SpoilerShow
Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιούλ 2021, 22:38

SuperRogue έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 20:30
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:25
Ο Δημήτρης δεν είχε κανένα υποκείμενο νόσημα.
google dhmhtrhs
paxysarkos
imagine my surprise dot jpg
Εντάξει είχε λίγα κιλάκια παραπάνω δεν ήταν κ τέρας πάχους ρε μλκ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θνησιμότητα γρίπης στους κάτω των 40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2021, 23:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 22:38
SuperRogue έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 20:30
EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:25
Ο Δημήτρης δεν είχε κανένα υποκείμενο νόσημα.
google dhmhtrhs
paxysarkos
imagine my surprise dot jpg
Εντάξει είχε λίγα κιλάκια παραπάνω δεν ήταν κ τέρας πάχους ρε μλκ
Καλά, όχι λίγα κιλάκια και δεν ξέρουμε τι άλλο είχε. Το ότι δεν είχε υποκείμενα νοσήματα δεν έχει προκύψει από πουθενά. Απλά κάποιος έγραψε «σύμφωνα με πηγές» και όλοι αντέγραψαν την είδηση αυτούσια.

Κι εγώ είχα πρώην πελάτη -είχε μετακομίσει πέρυσι- που πέθανε φέτος μετά από covid. Ήταν 30-κάτι (δεν ξέρω ακριβώς, αλλά ήταν μικρότερος από 40) και πέθανε πριν δει το πρώτο του παιδί, γιατί γεννήθηκε όσο αυτός ήταν στην κλινική. Δεν πέθανε από covid, βέβαια, πέθανε από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, κάνα μήνα αφού ξεπέρασε την covid. Αν έβλεπες μόνο φωτογραφίες του θα έλεγες το ίδιο: φαίνεται υγιής. Ίσως γιατί τα προβλήματα υγείας δεν εμφανίζονται στο μέτωπό σου με μεγάλα γράμματα. Ήταν όμως παχύσαρκος, είχε πρόβλημα με την καρδιά και διάφορα άλλα προβλήματα. Τελευταία φορά που τον είδα ήταν στο αυτοκίνητο και δυσκολευόταν να περπατήσει.

Βασικά αν νοσηλευόταν σπίτι του μάλλον θα ζούσε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών