Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40324
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 12:59

Πριν 2 εβδομάδες, ήρθε φίλη της υπαλλήλου μου από την Κύπρο για διακοπές. Δεν ξέρω αν ήταν εμβολιασμένη ή όχι, αλλά το μόνο που χρειάζεται για να έρθεις στην Ελλάδα είναι τεστ.

Σε κάποια φάση, λοιπόν, έκανε ένα τετ μόνη της, τις πρώτες μέρες, και της βγήκε άκυρο. Πήγε λοιπόν στο νοσοκομείο να κάνει ράπιντ. Αφού το έκανε, τής είπαν ότι αν δεν την ειδοποιήσουν σε μισή ώρα είναι αρνητικό. Καλά; Καλά. Περνάει μισή ώρα, τίποτα. Ε, συνεχίζει κι αυτή να βγαίνει έξω (κυρίως με την υπάλληλό μου), αγκαλιές, φιλιά, χαχαχα, χουχουχου.

Την παίρνουν 2 μέρες μετά -ναι, 2 μέρες μετά- από το νοσοκομείο και της λένε «το τεστ βγήκε θετικό». 2 μέρες μετά. Ράπιντ. Και στο μεταξύ είχε επαφές με το άπαν σύμπαν. Την οικογένειά της, ξένο κόσμο, την φίλη της. Μου στέλνει μήνυμα η υπάλληλός μου (η οποία είναι σε άδεια) και λέει τι να κάνω; Οπότε την βάλαμε να κάνει τεστ πρωί και βράδυ. Σήμερα είναι η 7η μέρα, όλα τα τεστ αρνητικά, ευτυχώς.

Στο μεταξύ η άλλη είναι στο κρεβάτι, ευτυχώς ελαφριά. Παραδόξως δεν κόλλησε κανέναν συγγενή της, όλων τα τεστ ήταν αρνητικά.

Αλλά, βρε γαμημένοι, έχει βγει το τεστ θετικό και ειδοποιείς 2 μέρες μετά; Είστε τελείως μαλάκες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2021, 13:01

Μη στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει Covid.
Μία γρίπη είναι.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7316
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 13:02

stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:01
Μη στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει Covid.
Μία γρίπη είναι.
Καλοκαίρι ειδικά ο ιός είναι εξασθενημένος, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έπρεπε να της πει να έρθει στο μαγαζί να δουλέψει κανονικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40324
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 13:17

Σε άδεια είναι, γιατί να δουλέψει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40324
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 13:18

stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:01
Μη στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει Covid.
Μία γρίπη είναι.
Δεν έχω πει τίποτα από τα δύο, αλλά τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα άφηνα υπάλληλό μου έστω και με κρύωμα να δουλέψει; Πόσο μάλλον με γρίπη, που προκαλεί χιλιάδες θανάτους ετησίως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2021, 13:25

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:18
stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:01
Μη στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει Covid.
Μία γρίπη είναι.
Δεν έχω πει τίποτα από τα δύο, αλλά τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα άφηνα υπάλληλό μου έστω και με κρύωμα να δουλέψει; Πόσο μάλλον με γρίπη, που προκαλεί χιλιάδες θανάτους ετησίως.
Αυτό λέμε.
Αλήτες του κράτους που δεν βγάζουν γρήγορα τα rapid tests καί για τη γρίπη.
Έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι. Γρίπη είναι αυτή, όχι αστείο. Με χιλιάδες νεκρούς ετησίως σε ολόκληρο τον κόσμο.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 01 Αύγ 2021, 13:26

hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 12:59
Είστε τελείως μαλάκες;
:lol:
Τον Ιούνιο είχα πεταχτεί Ελλάδα ένα δεκαήμερο για προσωπικές υποθέσεις και πήρα και την οικογένεια μαζί.
Για να μπεις ήθελε τη φόρμα εισόδου + PCR ή εμβόλιο
Στον έλεγχο ρίχνει μια ματιά στη φόρμα εισόδου και ρωτάει για τα αποδεικτικά. Του λέω εδώ τα 'χω στο κινητό. Και για τους 4; Ναι. Καλά να περάσετε :) Ούτε μπήκε στον κόπο να δει πως όντως υπήρχαν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2021, 13:28

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:02
stavmanr έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:01
Μη στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει Covid.
Μία γρίπη είναι.
Καλοκαίρι ειδικά ο ιός είναι εξασθενημένος, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έπρεπε να της πει να έρθει στο μαγαζί να δουλέψει κανονικά.
Και χωρίς μάσκα. Δεν υπάρχει μελέτη που να δείχνει ότι η μάσκα προστατεύει από τον Covid.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40324
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Αύγ 2021, 13:36

The Age of Aquarius έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:26
hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 12:59
Είστε τελείως μαλάκες;
:lol:
Τον Ιούνιο είχα πεταχτεί Ελλάδα ένα δεκαήμερο για προσωπικές υποθέσεις και πήρα και την οικογένεια μαζί.
Για να μπεις ήθελε τη φόρμα εισόδου + PCR ή εμβόλιο
Στον έλεγχο ρίχνει μια ματιά στη φόρμα εισόδου και ρωτάει για τα αποδεικτικά. Του λέω εδώ τα 'χω στο κινητό. Και για τους 4; Ναι. Καλά να περάσετε :) Ούτε μπήκε στον κόπο να δει πως όντως υπήρχαν
Ε, πού να τα κοιτάς τώρα, μωρέ. Δεν θα τόλμησαν να μπούνε έτσι, σού λέει. Ξέρουν ότι δεν μπορούν να μας κοροϊδέψουν. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 14:45

The Age of Aquarius έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:26
hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 12:59
Είστε τελείως μαλάκες;
:lol:
Τον Ιούνιο είχα πεταχτεί Ελλάδα ένα δεκαήμερο για προσωπικές υποθέσεις και πήρα και την οικογένεια μαζί.
Για να μπεις ήθελε τη φόρμα εισόδου + PCR ή εμβόλιο
Στον έλεγχο ρίχνει μια ματιά στη φόρμα εισόδου και ρωτάει για τα αποδεικτικά. Του λέω εδώ τα 'χω στο κινητό. Και για τους 4; Ναι. Καλά να περάσετε :) Ούτε μπήκε στον κόπο να δει πως όντως υπήρχαν
Μπορεί να είχανε δουλειά τα παιδιά.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Αύγ 2021, 15:40

Κοίταξε εσύ που είσαι νέος δεν κινδυνεύεις. Αρκεί οι ηλικιωμένοι πελάτες σου να προσέχουν.

περαστική

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 11 Αύγ 2021, 21:20

The Age of Aquarius έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:26
hellegennes έγραψε:
01 Αύγ 2021, 12:59
Είστε τελείως μαλάκες;
:lol:
Τον Ιούνιο είχα πεταχτεί Ελλάδα ένα δεκαήμερο για προσωπικές υποθέσεις και πήρα και την οικογένεια μαζί.
Για να μπεις ήθελε τη φόρμα εισόδου + PCR ή εμβόλιο
Στον έλεγχο ρίχνει μια ματιά στη φόρμα εισόδου και ρωτάει για τα αποδεικτικά. Του λέω εδώ τα 'χω στο κινητό. Και για τους 4; Ναι. Καλά να περάσετε :) Ούτε μπήκε στον κόπο να δει πως όντως υπήρχαν
Στον έλεγχο εννοείς immigration έτσι; Δυστυχώς δουλεύω στα check in και πρέπει να ελέγχουμε αν έχουν safe pass όλοι οι επιβάτες. Αν δεν έχουν, δεν ταξιδεύουν. Πολλοί έχουν χάσει το ταξίδι τους γι' αυτό τον λόγο και πραγματικά ΛΥΠΑΜΑΙ που αναγκάζομαι να τους το λέω. Αν τους αφήσεις, υπάρχει ο κίνδυνος να τους στείλουν πίσω (έχει γίνει) και μετά θα φάει ογκώδες πρόστιμο η εταιρία handling που τους άφησε να περάσουν και φυσικά μπορούν να δουν ποιός υπάλληλος τους άφησε να περάσουν και έτσι να κινδυνεύσεις να χάσεις την δουλειά σου. Ίσως γι' αυτό σας εμπιστεύονται οι αστυνομικοί. Γνωρίζουν ότι υπάρχει ήδη έλεγχος πριν πάτε. Όμως κάποιοι είναι πραγματικά άστα να πάνε. Πολλές φορές το σύστημα μας λέει τι πρέπει να ζητάμε για κάθε χώρα αλλά αν έχουμε φωνές από επιβάτες ξαναπαίρνουν οι supervisors τα immigration των χωρών και κάθε φορά διαφορετικοί αστυνομικοί μας λένε διαφορετικά πράγματα. Δηλαδή αν είναι να πας Γαλλία και δεν έχεις ασπούμε ράπιντ 24 ωρών (παράδειγμα), αναλόγως σε ποιόν θα τύχει να περάσεις, θα εξαρτηθεί αν σε αφήσει να μπεις στην χώρα ή αν θα σε στείλει πίσω. Γενικώς η κατάσταση με τον κόβιντ και τα ταξίδια είναι ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ παντού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40324
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντιμετώπιση της πανδημίας από το κράτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Αύγ 2021, 23:19

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:40
Κοίταξε εσύ που είσαι νέος δεν κινδυνεύεις. Αρκεί οι ηλικιωμένοι πελάτες σου να προσέχουν.
Αν το λες σε μένα, μέχρι τώρα κανείς πελάτης μου που ξέρω να έχει κολλήσει κορωνοϊό δεν έχει κολλήσει στο μαγαζί. Όλοι από επιβεβαιωμένα κρούσματα εκτός κόλλησαν. Εγώ προσέχω όσο είναι δυνατόν και φροντίζω να κρατάνε μεταξύ τους αποστάσεις. Τι κάνουν αυτοί στην προσωπική τους ζωή δεν με αφορά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών