«Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Δεκ 2021, 00:15

vagabondo έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:37
vagabondo έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 17:40


Μπα...
Ειλικρινά τώρα, σε πείθει αυτός ο τύπος;
Εσένα ποιος σε πείθει;
Κανείς από τους "ειδήμονες" των πάνελς -συστημικών ή μη- γιατί εκ των πραγμάτων παίζουν κάποιο ρόλο. Σε τέτοια θέματα έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε γιατρούς που ξέρω και δεν την έχουν δει σελέμπριτις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 05 Δεκ 2021, 00:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Δεκ 2021, 00:15
vagabondo έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:37


Ειλικρινά τώρα, σε πείθει αυτός ο τύπος;
Εσένα ποιος σε πείθει;
Κανείς από τους "ειδήμονες" των πάνελς -συστημικών ή μη- γιατί εκ των πραγμάτων παίζουν κάποιο ρόλο. Σε τέτοια θέματα έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε γιατρούς που ξέρω και δεν την έχουν δει σελέμπριτις.
Κι εγώ έχω τέτοιους ιατρούς, παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ούτε ένας ιατρός σε αυτόν τον πλανήτη, που να γνωρίζει τις πιθανές παρενέργειες των εμβολίων. Ούτε οι ίδιες εταιρίες τις γνωρίζουν καλά καλά. Οπότε, από την στιγμή που δεν έχουν την ευθύνη της συνταγογράφησης, κάνουν ότι τους λέει το κράτος.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Δεκ 2021, 00:42

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος που δεν είναι γιατρός μπορεί να έχει τόσο κάθετη άποψη για το αν ένας γιατρός σε τέτοια θέση λέει τόσο παράδοξα πράγματα που πρέπει να πάει και φυλακή. Δεν το λέω για να στηρίξω τον Κούβελα. Είναι ειλικρινής απορία.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Δεκ 2021, 00:48

SUV έγραψε:
05 Δεκ 2021, 00:42
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος που δεν είναι γιατρός μπορεί να έχει τόσο κάθετη άποψη για το αν ένας γιατρός σε τέτοια θέση λέει τόσο παράδοξα πράγματα που πρέπει να πάει και φυλακή. Δεν το λέω για να στηρίξω τον Κούβελα. Είναι ειλικρινής απορία.
Ki εγώ δεν καταλαβαινω πως κάποιος που δεν είναι γιατρός μπορεί να λέει ότι έχει δίκιο ο Κούβελας και ο κάθε Κούβελας και όχι το υπόλοιπο 99,9% της υπόλοιπης παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Δεκ 2021, 00:52

Και σε άλλες περιπτώσεις δεν έχει τύχει να ακούσεις οτι ο τάδε φήμης γιατρός ενώ όλοι έλεγαν το χ αυτός είπε το ψ και λειτούργησε θετικά? Θέλω να πω, εγώ ας πούμε που δεν έχω γνώσεις ιατρικές δεν με επαναπαύει το γεγονός οτι η πλειοψηφία λέει κάτι αλλά υπάρχουν και επίστήμονες που θα πουν κάτι άλλο, ειδικά όταν στην συγκεκριμένη κατάσταση τα πάντα είναι τόσο ρευστά, όπως λέει και ο Vag παραπάνω

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6993
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 05 Δεκ 2021, 00:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:37
vagabondo έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 17:40


Μπα...
Ειλικρινά τώρα, σε πείθει αυτός ο τύπος;
ΕΠΑΜ-Καζάκης... Σα να μην πέρασε μια μέρα.. :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Δεκ 2021, 10:13

vagabondo έγραψε:
05 Δεκ 2021, 00:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Δεκ 2021, 00:15
vagabondo έγραψε:
04 Δεκ 2021, 23:39


Εσένα ποιος σε πείθει;
Κανείς από τους "ειδήμονες" των πάνελς -συστημικών ή μη- γιατί εκ των πραγμάτων παίζουν κάποιο ρόλο. Σε τέτοια θέματα έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε γιατρούς που ξέρω και δεν την έχουν δει σελέμπριτις.
Κι εγώ έχω τέτοιους ιατρούς, παρόλα αυτά καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ούτε ένας ιατρός σε αυτόν τον πλανήτη, που να γνωρίζει τις πιθανές παρενέργειες των εμβολίων. Ούτε οι ίδιες εταιρίες τις γνωρίζουν καλά καλά. Οπότε, από την στιγμή που δεν έχουν την ευθύνη της συνταγογράφησης, κάνουν ότι τους λέει το κράτος.
Από τη στιγμή που πρόκειται για νέο ιό και τις μεταλλάξεις του, είναι απολύτως λογικό να μην γνωρίζουν όλες τις πιθανές παρενέργειες που μπορούν να προκαλέσουν τα εμβόλια σε τελείως διαφορετικούς οργανισμούς. Γιατροί είναι και όχι μάντεις.

Και δεν νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν έχουν την ευθύνη της συνταγογράφησης (που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν όντως περίεργο το να την έχουν) κάνουν αυτό που λέει το κράτος, ειδικώς αν δεν είναι κρατικοί φορείς σε κάποιον τομέα ενημέρωσης.

Αν ο καθένας μας δεν αντιληφθεί ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αναλάβει προσωπικό ρίσκο μεταξύ των κινδύνων από το εμβόλιο ή τον ιό και θεωρεί πιο έγκυρη μια άποψη από κάποιους που επίσης δεν μπορούν να εγγυηθούν ανοσία ή ασυμπτωματική νόσηση από τον ιό, τι να πω;

Ας ζητήσει συμβολαιογραφική πράξη από αυτούς, για να είναι πιο σίγουρος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Δεκ 2021, 10:16

Στην τελική παίδες, τι έπρεπε να κάνει το κράτος αναφορικά με την ενημέρωση;

Να πει "οκ, μην κάνετε εμβόλια γιατί δεν είμαστε σίγουροι για όλες τις παρενέργειες και ο Θεός βοηθός;"
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 05 Δεκ 2021, 11:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Δεκ 2021, 10:13

Αν ο καθένας μας δεν αντιληφθεί ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αναλάβει προσωπικό ρίσκο μεταξύ των κινδύνων από το εμβόλιο ή τον ιό και θεωρεί πιο έγκυρη μια άποψη από κάποιους που επίσης δεν μπορούν να εγγυηθούν ανοσία ή ασυμπτωματική νόσηση από τον ιό, τι να πω;
Αυτό.
Ο Κουβελας όμως δεν απευθύνεται στον λαό λέγοντας του να μην εμβολιάζεται όπως κάνει η κυβέρνηση, αλλά κρίνει την κυβέρνηση, τα λοκ ντάουν και τον υποχρεωτικό εμβολιασμό ως και στα νήπια.
Επειδή έβαλε ο πατησιώτης την ανάρτηση με τις έγκυες, ορίστε, η μία από αυτές (και φαντάζομαι πως το ίδιο έγινε και με τις άλλες) άκουσε τον γυναικολόγο της και όχι κάποιον τηλεμαϊντανό, σαν κι εσένα. Ο πατησιωτης όμως κατηγορεί τον Κούβελα. :102:

Εδώ στο κανάλι του Καρατζαφέρη - ΛΑ.Ο.Σ.

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.



Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Δεκ 2021, 22:07

vagabondo έγραψε:
20 Δεκ 2021, 21:34
:goodpost:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Δεκ 2021, 22:12

Οι καταπέλτες συνήθως πετούν τούβλα και πέτρες.

Να θυμίσουμε το πρώτο και καλύτερο, ότι "δεν αναμένονται εμβόλια πριν το καλοκαίρι του 2021";
Ή το επόμενο, ότι "με ή χωρίς lockdown ο μέγιστος αριθμός νεκρών θα είναι 15000";

https://www.tanea.gr/2020/11/19/greece/ ... kalokairi/

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Δεκ 2021, 22:18

stavmanr έγραψε:
20 Δεκ 2021, 22:12
Οι καταπέλτες συνήθως πετούν τούβλα και πέτρες.

Να θυμίσουμε το πρώτο και καλύτερο, ότι "δεν αναμένονται εμβόλια πριν το καλοκαίρι του 2021";
Ή το επόμενο, ότι "με ή χωρίς lockdown ο μέγιστος αριθμός νεκρών θα είναι 15000";

https://www.tanea.gr/2020/11/19/greece/ ... kalokairi/
Δεν έχει πετύχει ούτε τον λήγοντα, αλλά συνεχίζει να παριστάνει τον ειδικό
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: «Καταπέλτης» ο Δ.Κούβελας: «Ζούμε σε ένα τελείως διεστραμμένο περιβάλλον - Δεν έγινε καμία μελέτη για την 3η δόση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Δεκ 2021, 22:20

SUV έγραψε:
05 Δεκ 2021, 00:42
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς κάποιος που δεν είναι γιατρός μπορεί να έχει τόσο κάθετη άποψη για το αν ένας γιατρός σε τέτοια θέση λέει τόσο παράδοξα πράγματα που πρέπει να πάει και φυλακή. Δεν το λέω για να στηρίξω τον Κούβελα. Είναι ειλικρινής απορία.
Ο Κούβελας δεν είναι γιατρός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών