Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2021, 23:12

Πόση κατινιά ακόμα θα βάλετε στην επιχειρηματολογία σας; "Λες να μην το κάνουν, αλλά εσύ το έκανες! ".
Φέρνει στο μυαλό την κουτοπονηριά του βλάχου που λέγαμε σαν λαός. Δεν σου φέρνει κάπως έτσι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Αύγ 2021, 23:50

foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2021, 22:19
sys3x έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:24


Μια χαρά το πας, φαίνεται ότι βρήκες τελικά τον σωστό δρόμο. :)

Προσωπικώς στηρίζω αυτές τις εσωτερικές διαδρομές, αν και το έχω ξαναδεί το έργο.
Κορίτσι μου, δε ξέρω πως να σου το πω, δεν είναι αντιεμβολιαστής ο τύπος,
Θες να πεις δεν είναι αντιεμβολιαστης με αρχίδια.
Όχι, είπα, αρχίδια αντιεμβολιαστής είναι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Αύγ 2021, 23:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2021, 22:27
sys3x έγραψε:
29 Αύγ 2021, 22:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:04
Το δικό μου ερώτημα είναι αν μίλησε ο Επιστήμων στο Σύνταγμα ή αν κράτησε τις δέουσες αποστάσεις από τον λαό του.

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:48

Και πάλι κάνεις λάθος. Δεν θεωρώ τον Κούβελα βασιλιά (δηλαδή εκφραστή) των αντιεμβολιαστών.
:smt023
Ok, εσύ συνδέεις τον λαό μόνον με βασιλιάδες. Κάποιοι χρησιμοποιούν τον όρο με αμιγώς δημοκρατική οπτική (η οργή του λαού κλπ) και κάποιοι για να χαρακτηρίσουν συγκεκριμένες ομάδες θαυμαστών/οπαδών (έλα στο λαό σου κλπ)

Χαίρομαι πάντως που άφησες ασχολίαστα τα περί Τράγκα, Υποθέτω σ' αυτό δεν είχες κάποια ένσταση, σημειολογική ή μη. :lol:
Ε τι να σου πω, υπόθετε.
:lol:
Λες και έχει καμμία σημασία.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Αύγ 2021, 00:02

nowhere έγραψε:
29 Αύγ 2021, 22:34
foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2021, 18:43
1) Ως προς την παραδοχή, η ακίδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΟΣ, ΔΕ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.
βασικά ούτε ο ιός σου κάνει τίποτα από μόνος του ξερόλα ΗΛΙΘΙΕ
Βασικά ο Κουβ δεν μίλησε καν για γενικά και αόριστα μείωση των εμβολιασμών αλλά ενίσχυση τους στην ηλικιακή ομάδα των 60+ (εκεί που έχει νόημα δηλαδή καθώς αυτές οι ηλικίες γεμίζουν τις ΜΕΘ, τα νοσοκομεία γενικότερα και πεθαίνουν) και μείωση έως και κατάργηση τους στα πιτσιρίκια, εκεί όπου δεν χρειάζεται δηλαδή να παίξεις με το ρίσκο των παρενενέργειων γιατί απλά δεν έχεις κανένα ουσιαστικό όφελος.
Ψιλά γράμματα βέβαια άμα τα ξέρεις όλα, δε λέω.
:smt047
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9963
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 30 Αύγ 2021, 00:08

Εδώ μίλησε για διάφορους. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69566
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2021, 00:21

vagabondo έγραψε:
30 Αύγ 2021, 00:08
Εδώ μίλησε για διάφορους. :lol:
Ναι βρε, είπε πρωτάκουστα πράγματα.

Αυτό που δεν είπε είναι τι παίζει με την απεχθή :) υποχρεωτικότητα στις ευπαθείς ομάδες που και ο ίδιος θεωρεί λογικό/σωστό να εμβολιαστούνε.

Γιατί πολλά ακούμε και διαβάζουμε για διαστροφές, φασιστικές τακτικές, κατάλυση της συνταγματικότητας και των πολιτισμικών αξιών που πρέπει να διαφυλαχθούν κλπ κλπ αλλά ποτέ δεν διαβάσαμε κάτι για τον ΘΕΜΙΤΟ τρόπο εμβολιασμού της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48450
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 30 Αύγ 2021, 01:04

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:19
Kauldron έγραψε:
29 Αύγ 2021, 18:07


Γιατί ευνοούνται οι μεταλλάξεις μ' αυτόν τον τρόπο. Και γιατί είναι απλά σπατάλη να εμβολιάζεις άτομα που δεν το χρειάζονται.
Η ινδική μετάλλαξη πώς προέκυψε; Από το 1% των εμβολιασμένων Ινδών; Η βρετανική; Που εμφανίστηκε μήνες πριν το εμβόλιο;

Ρε θα σταματήσετε να λέτε τέτοια πράγματα, ειδικά όταν έχουν απαντηθεί άπειρες φορές;
Ποιό 1%?
Εδώ λέει οτι περισσότεροι από τους μισούς ενηλίκους είχαν κάνει έστω μια δόση, πρίν από 3 ημέρες:
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-56345591
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 30 Αύγ 2021, 01:31

Kauldron έγραψε:
30 Αύγ 2021, 01:04
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:19
Kauldron έγραψε:
29 Αύγ 2021, 18:07


Γιατί ευνοούνται οι μεταλλάξεις μ' αυτόν τον τρόπο. Και γιατί είναι απλά σπατάλη να εμβολιάζεις άτομα που δεν το χρειάζονται.
Η ινδική μετάλλαξη πώς προέκυψε; Από το 1% των εμβολιασμένων Ινδών; Η βρετανική; Που εμφανίστηκε μήνες πριν το εμβόλιο;

Ρε θα σταματήσετε να λέτε τέτοια πράγματα, ειδικά όταν έχουν απαντηθεί άπειρες φορές;
Ποιό 1%?
Εδώ λέει οτι περισσότεροι από τους μισούς ενηλίκους είχαν κάνει έστω μια δόση, πρίν από 3 ημέρες:
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-56345591
Η ινδική μετάλλαξη τρέχει εδώ και μήνες ρε ψεκοναζι

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48450
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 30 Αύγ 2021, 01:41

Μαζέψτε τον ρε τον βλάκα το Δημοπράττη.
Και πόσοι Ινδοί ήταν εμβολιασμένοι ή είχαν νοσήσει τότε?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 30 Αύγ 2021, 02:23

Ο Κούβελας είναι πολύ καλός επιστήμονας. Επιπλέον είναι υπέρμαχος του εμβολίου και μάλιστα είχε τονίσει ότι καλό είναι να το κάνουν και υπέρβαροι.
Kάτι γνωστό ως αναφορά αλλά δεν επισημαίνεται όπως βλέπω συχνά από καθηγητάδες.
Από εκεί και πέρα προφανώς έχει μία ιδιαίτερη προσέγγιση για κάποια ζητήματα που σηκώνει συζήτηση.

Τώρα, τον Ιούνιο έλεγε τα εξής:

"
Αυτοί που εμβολιάστηκαν τον Γενάρη, είναι εξαιρετικά πιθανό να ξαναχρειαστούν εμβολιασμό τον Σεπτέμβρη. Αυτούς δεν τους έχουμε βάλει στην εξίσωση. Δεν πρόκειται να παραχθεί τείχος ανοσίας με τους ρυθμούς που δουλεύουμε.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ξεχάσουμε αυτούς που έχουν νοσήσει για τώρα να ξανακυνηγήσουμε τον εμβολιασμό των ηλικιωμένων για τους οποίους δεν έχουμε δεδομένα, αν μπορούν να κάνουν τρίτη δόση. Άρα θα έχουμε πιθανότητα, η ομάδα που κινδυνεύει περισσότερο να μείνει ανεμβολίαστη», δήλωσε ο καθηγητής αντικρούοντας το επιχείρημα της κας Παγώνη περί «τείχους ανοσίας με το εμβόλιο:

«Ο κάθε γιατρός που έχει δουλέψει σε νοσοκομείο και δεν καταλαβαίνει πως γίνονται αυτές οι δουλειές, είναι ευκαιρία να καθίσει και να μάθει: Τα φαρμακευτικά προϊόντα που τώρα έχουμε, αν κάτσει κάποιος να διαβάσει τις εγκριτικές τους μελέτες γιατί κανένας δεν τις έχει διαβάσει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΕΙΧΟΥΣ ΑΓΕΛΗΣ, είναι για προστασία ατομική»."

https://www.el.gr/ygeia/health-news/ana ... oyvelas-a/

α) Ο Κούβελας σε ανύποπτη χρονική στιγμή είναι ο μόνος ίσως καθηγητής που μιλάει για τρίτη δόση εμβολιασμού. Και δικαιώνεται πλήρως

β) Εστιάζει σε διεύρυνση του εμβολιασμού σε συγκεκριμένες περιπτώσεις

γ) Προτάσσει την ατομική προστασία αντί της ανοσίας της κοινότητας που πλέον δεν επιτυγχάνεται ούτε με 100% εμβολιασμένων!


Μία ένσταση υπάρχει για τον Κούβελα αν και δεν πρέπει να έχει ερωτηθεί ούτε να το έχει θέσει κάποιος στο νήμα, εντούτοις δεν θα την αναφέρω τώρα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14576
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2021, 06:34

sys3x έγραψε:
30 Αύγ 2021, 00:02
Βασικά ο Κουβ δεν μίλησε καν για γενικά και αόριστα μείωση των εμβολιασμών αλλά ενίσχυση τους στην ηλικιακή ομάδα των 60+ (εκεί που έχει νόημα δηλαδή καθώς αυτές οι ηλικίες γεμίζουν τις ΜΕΘ, τα νοσοκομεία γενικότερα και πεθαίνουν) και μείωση έως και κατάργηση τους στα πιτσιρίκια, εκεί όπου δεν χρειάζεται δηλαδή να παίξεις με το ρίσκο των παρενενέργειων γιατί απλά δεν έχεις κανένα ουσιαστικό όφελος.
Ψιλά γράμματα βέβαια άμα τα ξέρεις όλα, δε λέω.
:smt047
τον άκουσα,δεν προτείνει τίποτα παράλογο για να τον κοπανάνε όλοι έτσι.κάτι που αξίζει αντίθετα στον μικρό αυστηρό θεούλη που πλασάρει διαρκώς το γκουγκλάρισμα στα πεταχτά ανακατεμένο με φαντασία και νούμερα από τον κώλο του σαν προσφορά γνώσης προς τους ηλίθιους

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11334
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Αύγ 2021, 08:10

Όποιος βλέπει Τέρρυ είναι για λοβοτομή.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69566
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2021, 09:25

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Αύγ 2021, 09:48

Kauldron έγραψε:
30 Αύγ 2021, 01:04
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2021, 21:19
Kauldron έγραψε:
29 Αύγ 2021, 18:07


Γιατί ευνοούνται οι μεταλλάξεις μ' αυτόν τον τρόπο. Και γιατί είναι απλά σπατάλη να εμβολιάζεις άτομα που δεν το χρειάζονται.
Η ινδική μετάλλαξη πώς προέκυψε; Από το 1% των εμβολιασμένων Ινδών; Η βρετανική; Που εμφανίστηκε μήνες πριν το εμβόλιο;

Ρε θα σταματήσετε να λέτε τέτοια πράγματα, ειδικά όταν έχουν απαντηθεί άπειρες φορές;
Ποιό 1%?
Εδώ λέει οτι περισσότεροι από τους μισούς ενηλίκους είχαν κάνει έστω μια δόση, πρίν από 3 ημέρες:
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-56345591
Ποτέ εμφανίστηκε η ινδική μετάλλαξη; Πριν 3 μέρες;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


nowhere
Δημοσιεύσεις: 14576
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2021, 09:50

εντάξει παιδιά είναι ψέκας.ας εμβολιάζουμε τα 12χρονα κάθε 5 μήνες.τι μπορεί να πάει στραβά?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών