Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Σεπ 2021, 15:24

Αυτός ο άνθρωπος γιατί δεν παραχώρησε συνέντευξη στη κρατική τηλεόραση, πρέπει να προβάλλονται όλες οι πλευρές του ζητήματος.
Έχει 400.000 προβολές η συνέντευξη οπότε δεν είναι ήσσονος σημασίας.

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 23 Σεπ 2021, 15:34

Αρίστος έγραψε:
17 Σεπ 2021, 05:29
Exει χαθει η μπαλα.


15 ημέρες αντιμέτωπη με παρενέργειες του εμβολίου 19χρονη! Συγκλονίζει η μητέρα της – Ηχητικό Focus FM

Τις δύσκολες ώρες που βίωσε και βιώνει η κόρη της μετά τον εμβολιασμό της κατά της covid-19 περιέγραψε μιλώντας στον Focus FM και στον δημοσιογράφο Στέφανο Δαμιανίδη η κ. Ρένα Γρίβα.

Σύμφωνα με την ίδια, η 19χρονη κόρη της που διανύει το δεύτερο έτος των σπουδών της μετέβη σε εμβολιαστικό κέντρο του Αμαρουσίου για να κάνει το εμβόλιο της Pfizer «υπό την απειλή του όπλου» όπως χαρακτηριστικά είπε, με δεδομένο ότι εάν δεν το έκανε θα έπρεπε να πληρώνει rapid tests για την προσέλευσή της στο πανεπιστήμιο.

«Την 1η Σεπτεμβρίου έκανε την πρώτη δόση. Είχε οξύ πόνο στο χέρι και τις επόμενες πέντε μέρες το παιδί ήταν σχεδόν σε καταστολή, είχε υπνηλία και δεν μπορούσε να σηκωθεί», ανέφερε η κ. Γρίβα. «Την 8η μέρα παρουσίασε στους λεμφαδένες της μια διόγκωση, είχε πόνο και φαγούρα», σημείωσε λέγοντας ότι η κόρη της υπεβλήθη σε εξετάσεις και υπέρηχο.

Πρόκειται για «αντιδραστική λεμφαδενίτιδα από το σκεύασμα της Pfizer», ανέφερε προσθέτοντας ότι στην 19χρονη κόρη της χορηγείται πλέον αντιβίωση και θα χρειαστεί να κάνει επανεξέταση.

Μίλησε για «τεράστιο ψυχικό κόστος» καθώς και για οικονομική επιβάρυνση εξαιτίας των όσων προέκυψαν μετά τον εμβολιασμό της κοπέλας.

https://focusfm.gr/15-imeres-antimetopi ... -focus-fm/

.
Αυτό είναι ένα τπτ βασικα. Αντιδραστικη λεμφαδενιτιδα απτο μπολι βλεπουμε 2-2 σε κάθε εφημερια. Μην κοτσάρεις ασοοβαρές περιπτωσεις δίπλα στους Βαγιαννιδηδες

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Σεπ 2021, 15:46

Το ότι μπήκε μέσα οικονομικά, από άποψη σπουδών αλλά καί με το κόστος της υγείας της, είναι ένα τίποτα δηλαδή; :o

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 23 Σεπ 2021, 16:31

1451 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:46
Το ότι μπήκε μέσα οικονομικά, από άποψη σπουδών αλλά καί με το κόστος της υγείας της, είναι ένα τίποτα δηλαδή; :o
Δεν υπάρχει πραγματικο κόστος υγείας, έλεος με τις Αγγελικουλες κ μπήκε μέσα οικονομικά γιατί έπεσε σε ηλίθιους γιατρους. Βάζω μέσα κ την πιθανότητα υστερικης μανας η ασθενους. Συχνό φαινόμενο με την όλη παραφιλολογια γυρω απτο μπολι.Αλλά μεγαλυτερη ευθυνη έχουν οι Θεράποντες γιατροί, κ εχω πετυχει live αντίστοιχη προσεγγιση.


Δεν υπάρχει δεδομένα κανένας απολυτως λόγος να παρει κανεις αντιβίωση, ουτε βέβαια να πλακωθεις στις εξετάσεις, επειδή έχεις αντιδραστική λεμφσδενιτιδα προφανους αιτιολογίας. Το προφανους ειναι τοκλειδι

Για να το κάνω πιο τεχνικό, οι περισσοτεροι εμβολιαζονται στο αρ χέρι, ως δεξιοχειρες. Αντίστοιχα, για λόγους χωροταξίας, καποιοι απαυτους εμφανίζουν διογκωμενους λεμφαδενες στην ΑΡ μασχάλη κ στον αρ υπερλειδιο βόθρο. Η ΑΡ μασχάλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από μόνη της ( κάποιος μπορεί να σε στείλει για μαστογραφιες κ υπερήχους βέβαια, αν δεν υπάρχει προφανης αιτία), αλλά με τον ΑΡ υπερκλειδιο συσχετίζεται συγκεκριμένη κλινική οντότητα, ονοματι λεμφαδενοπαθεια Virchow.

Χονδρικά, μεμοωμενα διογκωμενους ΑΡ υπερκλειδιος λεμφαδενας= πιθανος μεταστατικος καρκίνος, συνήθως πνευμονα η στομάχου. Αν δεν υπάρχει άλλη προφανης αιτία (οπως τοπική φλεγμονή), χρειάζεται άμεση διερεύνηση. Εδώ που υπάρχει προφανης αιτία, ο γιατρός που υπέβαλλε την ασθενή σε κυκλο εξετασεων είναι καθυστερημενος ή μνπν που εκμεταλλεύεται την υστερία της ασθενους για να βγάλει εξτρα φραγκα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Σεπ 2021, 16:36

Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:26
Lord Brum έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:25
Αφήστε τις φακές και γρήγορα εμβολιο
Για ποιο λογο; Προκειμενου να χασουμε τους Νακους για να ζησουν ενα δυο χρονια παραπανω 80ρηδες με υποκειμενα νοσηματα;
.
Με αυτήν τη λογική, δεν πρέπει να δεσμεύονται οι μεθ, να γίνονται χειρουργεία κλπ (ανεξαρτήτως παθήσεων) για να ζήσουν 1-2 χρόνια παραπάνω οι 80ρηδες με υποκείμενα νοσήματα.

Είναι παράλογο η συγκεκριμένη οπτική να ισχύει μόνον για τη συγκεκριμένη πανδημία.

Μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Σεπ 2021, 16:37

Μα ακόμα κι αν έπεφτε σε ευσυνείδητους κι ικανούς γιατρούς, αυτήν την λεμφαδενίτιδα γιατί να την περάσει μια νεαρή γυναίκα;
Είναι υποχρεωμένη σε κανέναν να θυσιάσει δυο εβδομάδες από τη ζωή της;
Σε τέτοιες θλιβερές καταστάσεις οδηγεί ο υποχρεωτικός εμβολιασμός, γιατί μόνο στα λόγια είναι προαιρετικός για πληθυσμιακές ομάδες που διαφορετικά θα ταλαιπωρούνταν με τεστς και χάσιμο χρόνου κάθε εβδομάδα.
Δημιούργησαν ένα ψεύτικο πρόβλημα κι έφεραν οι ίδιοι τη λύση που όμως δημιουργεί πραγματικά προβλήματα. Οι άνθρωποι αποτελούν την επιτομή της ανικανότητας γιατί δεν θέλω να φανταστώ ότι είναι κακοπροαίρετοι.

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 23 Σεπ 2021, 16:51

Τπτ δεν θυσιάζει, είναι μια προβλεπομενη κ αναμενόμενη παρενεργεια της πλακας, που διογκώνεται από μια προφανως νουφουδιαρα 19χρονη.

Που βέβαια δεν υπήρχε κανένας λόγος να εμβολιάστει εξ αρχης. Η μάλλον, δεν υπήρχε κανένας λόγος να εκβιαστει να εμβολιάστει, χωρίς να έχει είστε η ίδια για την αναγκαιότητα να το κάνει. Συμφωνώ με το νόημα του πιστ σου, όλη αυτή η παραφιλολογια γυρω απτα μπολια κ η ηλίθια πολιτικη της υποχρεωτικοτητας έχει προκαλεσει νευρωση σε σημαντικό τμήμα του πληθυσμου. Δεν έχω κάνει κ στατιστική, αλλά τα "ψ" περιστατικα μετά από εμβολιασμό είναι πλεον σημαντικό κομματι της καθημερινότητας των ΤΕΠ. Κ φυσικά τπτ απ'όλα αυτά δεν βοηθάει στο βασικό διακύβευμα που είναι να εμβολιαστουν οι 50+ (απ'τους οποίους πλεον δεν πατσει πλεον κυριολεκτικά κανένας, σε μια τυπική βαρδια του εμβολιαστικου).

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 20:13

:+1: και στις δύο προηγούμενες δημοσιεύσεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39439
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Σεπ 2021, 04:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2021, 16:36
Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:26
Lord Brum έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:25
Αφήστε τις φακές και γρήγορα εμβολιο
Για ποιο λογο; Προκειμενου να χασουμε τους Νακους για να ζησουν ενα δυο χρονια παραπανω 80ρηδες με υποκειμενα νοσηματα;
.
Με αυτήν τη λογική, δεν πρέπει να δεσμεύονται οι μεθ, να γίνονται χειρουργεία κλπ (ανεξαρτήτως παθήσεων) για να ζήσουν 1-2 χρόνια παραπάνω οι 80ρηδες με υποκείμενα νοσήματα.

Είναι παράλογο η συγκεκριμένη οπτική να ισχύει μόνον για τη συγκεκριμένη πανδημία.

Μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο;


Εγω υποστηριζω οτι πολυ συγκεκριμενες ενεργειες οπως η ενεργοποιηση της Πρωτοβαθμιας Φροντιδας θα σταματουσαν την πιεση στις ΜΕΘ και θα ανακουφιζαν το προσωπικο των νοσοκομειων που ειναι με σπασμενα νευρα και σε σημειο υπερκοπωσης. Το εζησα οταν χρειαστηκε να παω τη μητερα μου σε γνωστο νοσοκομειο της Αθηνας με κολπικη μαρμαρυγη στα τελη Αυγουστου, οποτε την κρατησαν για καποιες μερες. Λιγες μερες μετα που την εβγαλα ξεκινησαν οι αναστολες, δεν μπορεις να φανταστεις τι πισωπλατη μαχαιρια ηταν αυτη σε οσους νοσοκομειακους εμειναν να πολεμανε μονοι τους, ουσιαστικα χωρις καμια αυξηση στους μισθους τους ζητανε να δουλευουν παραπανω και απο οσο δουλευαν λογω Covid αλλα και συνθηκων Covid. Παραδειγμα για να αντιληφθεις το χαος, λογω Covid τα επισκεπτηρια στα νοσοκομεια περιοριζονται πλεον 1.00-2.00. Αυτο σημαινει οτι οι νοσηλευτες σαν να μην τους εφταναν ολα τα αλλα θα πρεπει να αναλαβουν την καθημεριονη φροντιδα των ασθενων σε καθε μικρη βασικη τους αναγκη, κατι που εξυπηρετουσαν οι συγγενεις τους που τους κρατουσαν συντροφια μεχρι τωρα. Φυσικα οι νοσηλευτες δεν προλαβαινουν τιποτα και τρεχουν σαν τους Βεγγους με σπασμενα νευρα, ειναι απεριγραπτο και ποσο οδηγει ολο αυτο το σκηνικο στη χειροτερευση της υγειας των ασθενων, πιχι πλεον το κορδονι ειδοποιησης σε καθε θαλαμο εχουν δικαιωμα να το πατανε οι ασθενεις μονο σε ζητηματα ζωης και θανατου.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Σεπ 2021, 08:57

Αρίστος έγραψε:
24 Σεπ 2021, 04:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2021, 16:36
Αρίστος έγραψε:
16 Σεπ 2021, 21:26


Για ποιο λογο; Προκειμενου να χασουμε τους Νακους για να ζησουν ενα δυο χρονια παραπανω 80ρηδες με υποκειμενα νοσηματα;
.
Με αυτήν τη λογική, δεν πρέπει να δεσμεύονται οι μεθ, να γίνονται χειρουργεία κλπ (ανεξαρτήτως παθήσεων) για να ζήσουν 1-2 χρόνια παραπάνω οι 80ρηδες με υποκείμενα νοσήματα.

Είναι παράλογο η συγκεκριμένη οπτική να ισχύει μόνον για τη συγκεκριμένη πανδημία.

Μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο;
Εγω υποστηριζω οτι πολυ συγκεκριμενες ενεργειες οπως η ενεργοποιηση της Πρωτοβαθμιας Φροντιδας θα σταματουσαν την πιεση στις ΜΕΘ και θα ανακουφιζαν το προσωπικο των νοσοκομειων που ειναι με σπασμενα νευρα και σε σημειο υπερκοπωσης. Το εζησα οταν χρειαστηκε να παω τη μητερα μου σε γνωστο νοσοκομειο της Αθηνας με κολπικη μαρμαρυγη στα τελη Αυγουστου, οποτε την κρατησαν για καποιες μερες. Λιγες μερες μετα που την εβγαλα ξεκινησαν οι αναστολες, δεν μπορεις να φανταστεις τι πισωπλατη μαχαιρια ηταν αυτη σε οσους νοσοκομειακους εμειναν να πολεμανε μονοι τους, ουσιαστικα χωρις καμια αυξηση στους μισθους τους ζητανε να δουλευουν παραπανω και απο οσο δουλευαν λογω Covid αλλα και συνθηκων Covid. Παραδειγμα για να αντιληφθεις το χαος, λογω Covid τα επισκεπτηρια στα νοσοκομεια περιοριζονται πλεον 1.00-2.00. Αυτο σημαινει οτι οι νοσηλευτες σαν να μην τους εφταναν ολα τα αλλα θα πρεπει να αναλαβουν την καθημεριονη φροντιδα των ασθενων σε καθε μικρη βασικη τους αναγκη, κατι που εξυπηρετουσαν οι συγγενεις τους που τους κρατουσαν συντροφια μεχρι τωρα. Φυσικα οι νοσηλευτες δεν προλαβαινουν τιποτα και τρεχουν σαν τους Βεγγους με σπασμενα νευρα, ειναι απεριγραπτο και ποσο οδηγει ολο αυτο το σκηνικο στη χειροτερευση της υγειας των ασθενων, πιχι πλεον το κορδονι ειδοποιησης σε καθε θαλαμο εχουν δικαιωμα να το πατανε οι ασθενεις μονο σε ζητηματα ζωης και θανατου.
.
Όχι, μ' αυτό που ανέφερες δεν υποστηρίζεις το επιχείρημα σου, Αρίστο.
Υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο.

Γιατί αυτό που έχεις αναφέρει πολλές φορές είναι ότι θυσιάζουμε τους "Νάκους" για να μη χειροτερεύσει η υγεία των γέρων με υποκείμενα, που θα πέθαιναν σε 1 ή δύο χρόνια.

Και σου διαφεύγει η λεπτομέρεια ότι ΚΑΙ για τους άλλους ανθρώπους ισχύει αυτό ακριβώς που νοιώθεις εσύ για τα επιπλέον χρόνια ή μήνες ζωής της δικής σου μητέρας, χωρίς να σκέφτεσαι καν ότι η ενέργεια και χρόνος των νοσηλευτών θα μπορούσαν να διατεθούν στους νεώτερους γιατί οι γέροι θα πεθάνουν συντόμως ούτως ή άλλως.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 24 Σεπ 2021, 09:01

1451 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:24
Αυτός ο άνθρωπος γιατί δεν παραχώρησε συνέντευξη στη κρατική τηλεόραση, πρέπει να προβάλλονται όλες οι πλευρές του ζητήματος.
Έχει 400.000 προβολές η συνέντευξη οπότε δεν είναι ήσσονος σημασίας.
Οχι, εκανε το εμβολιο,job done nothing to see here.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 24 Σεπ 2021, 09:44

Αν πάθει κανονικό κόβιντ κάποιος με θρομβοφιλικό οργανισμό ξέρουμε τι γίνεται; Δεν έχω κάποια έρευνα υπόψη μου, ειλικρινής ερώτηση, αλλά δεν φαντάζομαι να είναι πολύ καλό το outcome.

Από κει και πέρα αν δεν κάνουν εμβόλιο οι αθλητές grappling που κυριολεκτικά μπορεί να πίνουν ο ένας τον ιδρώτα του άλλου στον αγώνα, ποιος θα κάνει; Και για κόβιντ και για τα πάντα.

Διαπιστώσεις ότι καταστράφηκε η ζωή του ενδεχομένως να είναι λίγο πρόωρες αφού σύμφωνα με το άρθρο
Μετά από δύο μήνες σχεδόν, ο αθλητής εξακολουθεί να υποφέρει από τρέμουλο στο αριστερό του πόδι κάτω από την γάμπα, όπως περιγράφει στον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο, γεγονός που τον εμποδίζει να συνεχίσει την άθληση και τις προπονήσεις του.
Δεν είδα το βίντεο, δεν είμαι για μισή ώρα ζούγκλα πρωινιάτικα (ή έβερ), και που άνοιξα νήμα χελώνου πολύ μου είναι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Σεπ 2021, 09:54

Stalker έγραψε:
24 Σεπ 2021, 09:44
Από κει και πέρα αν δεν κάνουν εμβόλιο οι αθλητές grappling που κυριολεκτικά μπορεί να πίνουν ο ένας τον ιδρώτα του άλλου στον αγώνα, ποιος θα κάνει; Και για κόβιντ και για τα πάντα.
Ακριβώς!

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39439
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Σεπ 2021, 14:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Σεπ 2021, 08:57
Αρίστος έγραψε:
24 Σεπ 2021, 04:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Σεπ 2021, 16:36


Με αυτήν τη λογική, δεν πρέπει να δεσμεύονται οι μεθ, να γίνονται χειρουργεία κλπ (ανεξαρτήτως παθήσεων) για να ζήσουν 1-2 χρόνια παραπάνω οι 80ρηδες με υποκείμενα νοσήματα.

Είναι παράλογο η συγκεκριμένη οπτική να ισχύει μόνον για τη συγκεκριμένη πανδημία.

Μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο;
Εγω υποστηριζω οτι πολυ συγκεκριμενες ενεργειες οπως η ενεργοποιηση της Πρωτοβαθμιας Φροντιδας θα σταματουσαν την πιεση στις ΜΕΘ και θα ανακουφιζαν το προσωπικο των νοσοκομειων που ειναι με σπασμενα νευρα και σε σημειο υπερκοπωσης. Το εζησα οταν χρειαστηκε να παω τη μητερα μου σε γνωστο νοσοκομειο της Αθηνας με κολπικη μαρμαρυγη στα τελη Αυγουστου, οποτε την κρατησαν για καποιες μερες. Λιγες μερες μετα που την εβγαλα ξεκινησαν οι αναστολες, δεν μπορεις να φανταστεις τι πισωπλατη μαχαιρια ηταν αυτη σε οσους νοσοκομειακους εμειναν να πολεμανε μονοι τους, ουσιαστικα χωρις καμια αυξηση στους μισθους τους ζητανε να δουλευουν παραπανω και απο οσο δουλευαν λογω Covid αλλα και συνθηκων Covid. Παραδειγμα για να αντιληφθεις το χαος, λογω Covid τα επισκεπτηρια στα νοσοκομεια περιοριζονται πλεον 1.00-2.00. Αυτο σημαινει οτι οι νοσηλευτες σαν να μην τους εφταναν ολα τα αλλα θα πρεπει να αναλαβουν την καθημεριονη φροντιδα των ασθενων σε καθε μικρη βασικη τους αναγκη, κατι που εξυπηρετουσαν οι συγγενεις τους που τους κρατουσαν συντροφια μεχρι τωρα. Φυσικα οι νοσηλευτες δεν προλαβαινουν τιποτα και τρεχουν σαν τους Βεγγους με σπασμενα νευρα, ειναι απεριγραπτο και ποσο οδηγει ολο αυτο το σκηνικο στη χειροτερευση της υγειας των ασθενων, πιχι πλεον το κορδονι ειδοποιησης σε καθε θαλαμο εχουν δικαιωμα να το πατανε οι ασθενεις μονο σε ζητηματα ζωης και θανατου.
.
Όχι, μ' αυτό που ανέφερες δεν υποστηρίζεις το επιχείρημα σου, Αρίστο.
Υποστηρίζεις ακριβώς το αντίθετο.

Γιατί αυτό που έχεις αναφέρει πολλές φορές είναι ότι θυσιάζουμε τους "Νάκους" για να μη χειροτερεύσει η υγεία των γέρων με υποκείμενα, που θα πέθαιναν σε 1 ή δύο χρόνια.

Και σου διαφεύγει η λεπτομέρεια ότι ΚΑΙ για τους άλλους ανθρώπους ισχύει αυτό ακριβώς που νοιώθεις εσύ για τα επιπλέον χρόνια ή μήνες ζωής της δικής σου μητέρας, χωρίς να σκέφτεσαι καν ότι η ενέργεια και χρόνος των νοσηλευτών θα μπορούσαν να διατεθούν στους νεώτερους γιατί οι γέροι θα πεθάνουν συντόμως ούτως ή άλλως.


Μαλλον δεν μπολνταρες τη σωστη φραση. Εγω ειπα οτι η λυση του προβληματος θα ηταν η εξ αρχης ενεργοποιηση της Πρωτοβαθμιας Φροντιδας Υγειας, η ενισχυση του ΕΣΥ και φυσικα το να μην εχουμε ποτε αναστολες γιατρων και νοσηλευτων.

Αν γινοντουσαν αυτα δεν θα χρειαζοταν να θυσιασουμε κανενα.

Το διλημμα για το ποιους θα θυσιασουμε μπαινει μονο επειδη η ΝΔ αντι να ενισχυσει την Υγεια, την απαξιωνει, προκειμενου να την πουλησει σε διαπλεκομενα ιδιωτικα συμφεροντα εναντι πινακιου φακης.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 24 Σεπ 2021, 14:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39439
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιάννης Νάκος: «Καταστράφηκε η ζωή μου μετά το εμβόλιο» λέει ο πρωταθλητής Ελλάδος Brazilian Jiu Jitsu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Σεπ 2021, 14:36

Κατι ηξερε ο Τσιτσιπας οταν ελεγε οτι καποιοι φιλοι μου που το εκαναν ειχαν σοβαρες παρενεργειες.



Το εμβόλιο διέλυσε την καριέρα του τενίστα Ζ.Σαρντί: Τέλος η σεζόν λόγω παρενεργειών!

Όπως είπε ο ίδιος ο τενίστας στο AFP, «από τότε που εμβολιάστηκα, την περίοδο μεταξύ των Ολυμπιακών Αγώνων και του US Open, έχω πρόβλημα, παλεύω κάθε μέρα. Δεν μπορώ να προπονηθώ, να παίξω. Νιώθω έντονους πόνους σε όλο το σώμα μόλις προσπαθώ να κάνω κάτι στην προπόνηση. Έτσι αποφάσισα να αποσυρθώ για λίγο καιρό και να δω τι συμβαίνει ώστε στο μέλλον να μην έχω κανένα πρόβλημα». Επίσης πρόσθεσε ο Γάλλος: «Πήγα σε δύο γιατρούς, έκανα τεστ για να δω τι συμβαίνει. Αλλά δεν ξέρω, πονάω, κάποιες στιγμές δεν μπορώ να πάρω ανάσα».

https://www.pronews.gr/athlitismos/alla ... sezon-logo

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών