Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη μιλ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 21 Οκτ 2021, 10:58

Arisvilla έγραψε:
18 Οκτ 2021, 17:58
Πάντως φαίνεται οτι έκανε το Johnson. Αυτό το εμβόλιο ούτε αποτελεσματικό είναι και πολλές παρενέργειες έχει. Απορώ με την πληθώρα των άλλων εμβολίων πως το έχουν ακόμα σε χρήση. Ξέρω σαραντάρη που πήγε νοσοκομείο με αναπνευστικό ένα μήνα μετά το εμβόλιο της JJ. Οι άλλοι της οικογένειας του που ήταν εμβολιασμένοι με Pfizer ελάχιστα συμπτώματα.
Το Johnson προσφέρει υψηλότερα ποσοστά προστασίας από όλα τα εμβόλια.Εχει όμως και τις περισσότερες περενεργειες για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μονοδοσικο και το κάνουν άτομα ηλικιών που δεν θα έπρεπε να το έχουν.Καθε εμβόλιο απευθύνεται περισσότερο σε μια συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα του πληθυσμού (ηλικιωμένοι,μεσήλικες, νέοι κτλ).Πριν κάνουμε το εμβόλιο καλό είναι να συμβουλευόμαστε τον γιατρό μας για να μας εξηγήσει αναλυτικά ποιο εμβόλιο απευθύνεται σε εμάς καλύτερα.Ετσι έκαναν πολλοί άνθρωποι πριν εμβολιαστούν.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Οκτ 2021, 17:52

hellegennes έγραψε:
20 Οκτ 2021, 20:16
Τι 876 στο εκατομμύριο και μαλακίες; Το σύνολο των περιστατικών ήταν 6. 6 στα 14 εκατομμύρια πληθυσμού. Αυτό είναι η συχνότητα που βρήκαν.

6/14.000.000.

6.846 ήταν το σύνολο που αναζήτησαν νοσηλεία από τα 14.000.000 του πληθυσμού αυτής της ομάδας και πληρούσαν τα κριτήρια συμπερίληψης. Το μέγιστο σύνολο των ατόμων που αναζήτησαν νοσηλεία ήταν 40.000. Η διαίρεση 6/6846 είναι άτοπη. Ή μάλλον μας λέει πόσοι διαγνώστηκαν με μυοκαρδίτιδα στο σύνολο των νοσηλειών. Αυτοί ήταν όλοι κι όλοι όσοι είχαν μυοκαρδίτιδα.
Αλήθεια; Ας δούμε τι λέει το άρθρο:
1. A de-identified, limited data set was extracted on June 24, 2021 from the TriNetX Research Network, a federated health research network that aggregates electronic health records from 53 mostly large U.S. Healthcare Organizations (HCOs), including over 60 million people. Αρα, όχι, οι ερευνητές δεν είχαν στοιχεία γιά τα 14.000.000 αλλά γιά λιγότερα. Μόνο γιά όσους είχαν σχέσεις με τα 53 αυτά HCOs. Πόσα είναι όλα τα HCO στις ΗΠΑ; Δεν ξέρω. Δίνει μιά ιδέα όμως το γεγονός ότι με αυτά έχουν σχέση 60 εκατομμύρια κατοίκων και όχι 340 εκατομμύρια. Τα 60 αυτά εκατομμύρια δεν είναι αυτά που υπέβαλαν στοιχεία σχετικά με τον κόβιντ, αλλά όλα όσα είχαν κάποια επαφή τα τελευταία χρόνια, γιά οποιαδήποτε αιτία. Εντάξει, μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν θα έχει έλθει ποτέ σε επαφή με κάποιο μέρος του συστήματος υγείας, αλλά και πάλι 60 στα 340 είναι 18%. Πολύ χαμηλό ποσοστό.

2. For this study, the necessary data was available from 48 of the participating HCOs. Αρα από τους 53 οργανισμούς πήραν δεδομένα όχι απ'όλους αλλά μόνο από το 90%. Μικρή η διαφορά θα πεί κανείς. Ο επόμενος περιορισμός δεν προκαλεί μικρή μόνο διαφορά.

3. To ensure a reasonable diagnosis history and relationship with the HCO, patients were required to have two unrelated outpatient visits: 1 month to 2 years before the index date, and another 6 months to 2 years before that. Από τα παιδιά που ήταν στο δείγμα, διάλεξαν μόνο εκείνα που είχαν δύο άσχετες μεταξύ τους επισκέψεις στα εξωτερικά ιατρεία. Αυτό το έκαναν γιά να εξασφαλίσουν ότι τα παιδιά θα είναι γνωστά στο νοσηλευτικό σύστημα, έχοντας επαφή με αυτό δύο φορές, όχι όμως γιά τον ίδιο λόγο. Γι'αυτό πρέπει να απέχουν οι επισκέψεις μεταξύ τους τουλάχιστον 6 μήνες, ώστε να μην πήγαν γιά την ίδια υπόθεση. Και η πιό πρόσφατη επίσκεψη δεν πρέπει να είναι πιό πρόσφατη από ένα μήνα, έτσι ώστε να μην έχει το παιδί άλλη ενεργή λοίμωξη. Τι ποσοστό των παιδιών πληρούσε αυτά τα κριτήρια; Ακόμη περισσότερο, είχαν τους ίδιους περιορισμούς οι αναφερθείσες μυοκαρδίτιδες που προκλήθηκαν από τα εμβόλια; Οχι βέβαια. Δεν διευκρινίζεται σε περίπτωση που ένα παιδί είχε τρείς επισκέψεις τα τελευταία χρόνια αντί γιά δύο αν αυτό αποκλειόταν (με άλλα λόγια αν το κριτήριο ήταν τουλάχιστον δύο επισκέψεις ή όχι. Επίσης, αν αποκλειόταν τα παιδιά που είχαν νοσηλευτεί γιά οποιαδήποτε αιτία αντί γιά να κάνουν επίσκεψη στα εξωτερικά ιατρεία.

4. Patients with a lone COVID-19 diagnosis and a proximal (±3 days) negative COVID test but no positive test within 14 days following COVID-19 diagnosis were also excluded. Αρα, παιδιά που πέρασαν τον κόβιντ σχεδόν ασυμπτωματικά, επίσης εξαιρέθηκαν. Το σκεπτικό προφανώς είναι ότι αν πέρασαν τον κόβιντ ελαφρά, μάλλον δεν θα τους προκάλεσε μυοκαρδίτιδα. Ωστόσο, πιθανότατα υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις.

Συμπέρασμα: σίγουρα οι 6.846 δεν αποτελούν το σύνολο όσων ζήτησαν ιατρική βοήθεια γιά κόβιντ και άρα δεν είναι μόνο 6 οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας. Από εκεί και πέρα, δεν παρακολούθησα πώς ανάγουν το δείγμα τους στο σύνολο τους πληθυσμού. Σίγουρα όμως η μέθοδός τους είναι καλύτερη από την δική σου που όπως φαίνεται, δεν κατάλαβες τίποτα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Οκτ 2021, 18:04

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 00:12
Εντελώς ηλίθιος είσαι; Ο πίνακας που φέρνεις λέει σύνολο ασθενών 65.000 στους κάτω των 16 και στα δυο φύλα. Τι 680.000 μού τσαμπουνάς; Στο σύνολο λέει 86 μυοκαρδίτιδες στους κάτω των 16, δηλαδή από 0-15 ετών και για τα δυο φύλα.

Ο πληθυσμός 0-15 αγοριών και κοριτσιών είναι 4,5 φορές μεγαλύτερος από των αγοριών 12-17, δηλαδή ο αντίστοιχος μέγιστος αριθμός μυοκαρδίτιδων για αυτήν την ομάδα θα είναι το πολύ 86/4,5 = 19. Κι αυτός ο αριθμός περιλαμβάνει άτομα με καρδιακά προβλήματα.

Κοινώς, για ακόμη μια φορά, και με βάση τα δεδομένα ΚΑΙ αυτού του πίνακα, 6 είναι ο μέγιστος αριθμός μυοκαρδίτιδων που μπορεί να προκάλεσε ο κορωνοϊός σε πληθυσμό 14 εκατομμυρίων. Το αντίστοιχο νούμερο για τους εμβολιασμένους είναι 155 φορές μεγαλύτερο.

Σε ευχαριστώ όμως που φέρνεις έναν ακόμη πίνακα που δείχνει αυτό που λέω.
Και αυτό περιορισμένο δείγμα είναι. Το λέει καθαρά ότι αναφέρεται σε 1.452.773 ασθενείς από κόβιντ, από την αρχή τής πανδημίας μέχρι το τέλος Ιανουαρίου 2021. Πόσο ήταν το σύνολο των ασθενών μέχρι τότε; Δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι πως την 31/01/2021 στις ΗΠΑ είχαν σημειωθεί 452.279 θάνατοι από κόβιντ. Ε, δεν μπορεί το 31% των ασθενών να πέθανε.

Αυτή είναι η βάση δεδομένων απ'όπου έχουν εξαχθεί τα στοιχεία του πίνακα: https://products.premierinc.com/applied ... s/covid-19
Και φυσικά δεν ήταν μόνο 86 οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας στα παιδιά κάτω των 16 ετών.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 18:17

Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:52
Συμπέρασμα: σίγουρα οι 6.846 δεν αποτελούν το σύνολο όσων ζήτησαν ιατρική βοήθεια γιά κόβιντ και άρα δεν είναι μόνο 6 οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας. Από εκεί και πέρα, δεν παρακολούθησα πώς ανάγουν το δείγμα τους στο σύνολο τους πληθυσμού. Σίγουρα όμως η μέθοδός τους είναι καλύτερη από την δική σου που όπως φαίνεται, δεν κατάλαβες τίποτα.
Δεν παρακολούθησες γιατί η αναγωγή είναι ξεκούδουνη. Ξαναδιάβασε τα νούμερα του CDC. Σ' αυτήν την ηλικιακή ομάδα νοσηλεύτηκαν γύρω στις 40.000.

Αλλά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι μετά τα κριτήρια αποκλεισμού, οι 6.846 είναι δείγμα και όχι το σύνολο των ασθενών που βρήκαν στο σύστημα και πληρούν τα κριτήρια της έρευνας (προηγούμενο ιστορικό επισκέψεων ώστε να είναι γνωστό αν είχαν προηγούμενα καρδιακά προβλήματα).

Μπορείς όμως, αν θέλεις, να κάνεις αναγωγή των 6.846 στις 40.000. Είμαι αρκετά γενναιόδωρος για να σου το δώσω, παρότι οι αλμπάνηδες που έκαναν την έρευνα δεν λένε πουθενά ούτε ποιος ήταν ο αρχικός αριθμός ασθενών πριν τους αποκλεισμούς που υποτίθεται ότι έκαναν ούτε το σύνολο των ασθενών με μυοκαρδίτιδα που βρήκαν στο σύστημα.

Για ποιον υπεργαμημένο λόγο να υποθέσεις ότι η αναλογία μυοκαρδίτιδας-ασθένειας που βρήκες στο σύνολο των ασθενών μπορεί να επεκταθεί στο σύνολο του πληθυσμού (ούτε καν του πληθυσμού που ασθένησε, στο σύνολο του πληθυσμού της ηλικιακής ομάδας).

Έτσι βγαίνει εκείνο το απίθανο 800+ ανά εκατομμύριο. Στην πραγματικότητα είναι 6 στα 14.000.000 ή, με την γενναιόδωρη παραδοχή μου, 6 Χ 6* = 36 στα 14.000.000.

Μπορεί να υπάρχουν και μυοκαρδίτιδες σε άτομα που δεν νοσηλεύτηκαν και δεν διαγνώστηκαν; Ναι. Όπως και στα εμβόλια, βέβαια, αλλά για τα εμβόλια -προς θεού!- δεν μπορούμε να το υποθέσουμε αυτό. Στα εμβόλια υποθέτουμε πάντα ότι διαγνώστηκαν όλες οι μυοκαρδίτιδες. Έτσι δουλεύει η επιστήμη.



* 40.000/6.846
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Οκτ 2021, 18:27

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:17
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:52
Συμπέρασμα: σίγουρα οι 6.846 δεν αποτελούν το σύνολο όσων ζήτησαν ιατρική βοήθεια γιά κόβιντ και άρα δεν είναι μόνο 6 οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας. Από εκεί και πέρα, δεν παρακολούθησα πώς ανάγουν το δείγμα τους στο σύνολο τους πληθυσμού. Σίγουρα όμως η μέθοδός τους είναι καλύτερη από την δική σου που όπως φαίνεται, δεν κατάλαβες τίποτα.
Δεν παρακολούθησες γιατί η αναγωγή είναι ξεκούδουνη. Ξαναδιάβασε τα νούμερα του CDC. Σ' αυτήν την ηλικιακή ομάδα νοσηλεύτηκαν γύρω στις 40.000.

Αλλά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι μετά τα κριτήρια αποκλεισμού, οι 6.846 είναι δείγμα και όχι το σύνολο των ασθενών που βρήκαν στο σύστημα και πληρούν τα κριτήρια της έρευνας (προηγούμενο ιστορικό επισκέψεων ώστε να είναι γνωστό αν είχαν προηγούμενα καρδιακά προβλήματα).

Μπορείς όμως, αν θέλεις, να κάνεις αναγωγή των 6.846 στις 40.000. Είμαι αρκετά γενναιόδωρος για να σου το δώσω, παρότι οι αλμπάνηδες που έκαναν την έρευνα δεν λένε πουθενά ούτε ποιος ήταν ο αρχικός αριθμός ασθενών πριν τους αποκλεισμούς που υποτίθεται ότι έκαναν ούτε το σύνολο των ασθενών με μυοκαρδίτιδα που βρήκαν στο σύστημα.

Για ποιον υπεργαμημένο λόγο να υποθέσεις ότι η αναλογία μυοκαρδίτιδας-ασθένειας που βρήκες στο σύνολο των ασθενών μπορεί να επεκταθεί στο σύνολο του πληθυσμού (ούτε καν του πληθυσμού που ασθένησε, στο σύνολο του πληθυσμού της ηλικιακής ομάδας).

Έτσι βγαίνει εκείνο το απίθανο 800+ ανά εκατομμύριο. Στην πραγματικότητα είναι 6 στα 14.000.000 ή, με την γενναιόδωρη παραδοχή μου, 6 Χ 6* = 36 στα 14.000.000.

Μπορεί να υπάρχουν και μυοκαρδίτιδες σε άτομα που δεν νοσηλεύτηκαν και δεν διαγνώστηκαν; Ναι. Όπως και στα εμβόλια, βέβαια, αλλά για τα εμβόλια -προς θεού!- δεν μπορούμε να το υποθέσουμε αυτό. Στα εμβόλια υποθέτουμε πάντα ότι διαγνώστηκαν όλες οι μυοκαρδίτιδες. Έτσι δουλεύει η επιστήμη.

* 40.000/6.846
Aν παραδεχθείς ότι παπαρολογούσες γιά μέρες ότι δήθεν 6.846 ήταν όλες οι νοσηλείες, θα διαβάσω παρακάτω γιά να δώ αν έκαναν την αναγωγή σωστά. Και βέβαια, κι'εδώ παραπληροφορείς. Αλλο οι 40.000 νοσηλείες (παίρνω σαν σωστό το νούμερο που λες, δεν το τσέκαρα ο ίδιος) και άλλο οι επισκέψεις σε γιατρό του συστήματος. Τις περισσότερες από αυτές, τις έδιωξε ο γιατρός στο σπίτι τους, αφού έδωσε κάποια αγωγή. Αρα, οι συνολικές επισκέψεις είναι πολύ περισσότερες από 40.000
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 18:36

Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:04
Και αυτό περιορισμένο δείγμα είναι. Το λέει καθαρά ότι αναφέρεται σε 1.452.773 ασθενείς από κόβιντ, από την αρχή τής πανδημίας μέχρι το τέλος Ιανουαρίου 2021. Πόσο ήταν το σύνολο των ασθενών μέχρι τότε; Δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι πως την 31/01/2021 στις ΗΠΑ είχαν σημειωθεί 452.279 θάνατοι από κόβιντ. Ε, δεν μπορεί το 31% των ασθενών να πέθανε.
Δεν είναι δείγμα, απλά δεν μπορεί να γίνει τέτοιος έλεγχος στο σύνολο όσων νοσηλεύτηκαν έστω και 1 ώρα. Είναι ασθενείς που νοσηλεύτηκαν για κάποιο διάστημα. Το σύνολο των νοσηλειών μέχρι τον Μάιο του 2021, σύμφωνα με τον CDC ήταν 6.000.000. Ο αριθμός 1.45 εκ για μέχρι τον Ιανουάριο φαίνεται να είναι το σύνολο όσων ασθενών νοσηλεύτηκαν αρκετά ώστε να συμπεριλαμβάνονται σε έναν πίνακα με παρενέργειες καρδιακών νοσημάτων.

Πάλι σύμφωνα με τον CDC, το 12,5% των ασθενών έχει πεθάνει.

Αλλά ας πούμε ότι είναι διπλάσιες οι μυοκαρδίτιδες με βάση αυτόν τον πίνακα. Να τις πολλαπλασιάσουμε και πάλι, να τις κάνουμε 170. Να πούμε ότι όλες αφορούν άτομα 12-17. Να πούμε ότι αφορούν μόνο αγόρια. Να περιορίσουμε τα ηλικιακά όρια για να πέσουμε τελείως μέσα.

170 μυοκαρδίτιδες στα 12 εκατομμύρια = 14 στο 1.000.000

Μυοκαρδίτιδες από εμβόλια: 70 στο 1.000.000

Αυτοί οι αριθμοί είναι αφού έχω διπλασιάσει τις μυοκαρδίτιδες του πίνακα, έχω υποθέσει ότι είναι όλες σε αγόρια κι έχω στενέψει την ηλικιακή ομάδα. Τι άλλο θες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 18:38

Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:27
Aν παραδεχθείς ότι παπαρολογούσες γιά μέρες ότι δήθεν 6.846 ήταν όλες οι νοσηλείες, θα διαβάσω παρακάτω γιά να δώ αν έκαναν την αναγωγή σωστά.
Είναι το σύνολο των νοσηλειών με βάση τα κριτήρια που έθεσαν. Αποδέξου το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Οκτ 2021, 19:25

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:36
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:04
Και αυτό περιορισμένο δείγμα είναι. Το λέει καθαρά ότι αναφέρεται σε 1.452.773 ασθενείς από κόβιντ, από την αρχή τής πανδημίας μέχρι το τέλος Ιανουαρίου 2021. Πόσο ήταν το σύνολο των ασθενών μέχρι τότε; Δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι πως την 31/01/2021 στις ΗΠΑ είχαν σημειωθεί 452.279 θάνατοι από κόβιντ. Ε, δεν μπορεί το 31% των ασθενών να πέθανε.
Δεν είναι δείγμα, απλά δεν μπορεί να γίνει τέτοιος έλεγχος στο σύνολο όσων νοσηλεύτηκαν έστω και 1 ώρα. Είναι ασθενείς που νοσηλεύτηκαν για κάποιο διάστημα. Το σύνολο των νοσηλειών μέχρι τον Μάιο του 2021, σύμφωνα με τον CDC ήταν 6.000.000. Ο αριθμός 1.45 εκ για μέχρι τον Ιανουάριο φαίνεται να είναι το σύνολο όσων ασθενών νοσηλεύτηκαν αρκετά ώστε να συμπεριλαμβάνονται σε έναν πίνακα με παρενέργειες καρδιακών νοσημάτων.

Πάλι σύμφωνα με τον CDC, το 12,5% των ασθενών έχει πεθάνει.

Αλλά ας πούμε ότι είναι διπλάσιες οι μυοκαρδίτιδες με βάση αυτόν τον πίνακα. Να τις πολλαπλασιάσουμε και πάλι, να τις κάνουμε 170. Να πούμε ότι όλες αφορούν άτομα 12-17. Να πούμε ότι αφορούν μόνο αγόρια. Να περιορίσουμε τα ηλικιακά όρια για να πέσουμε τελείως μέσα.

170 μυοκαρδίτιδες στα 12 εκατομμύρια = 14 στο 1.000.000

Μυοκαρδίτιδες από εμβόλια: 70 στο 1.000.000

Αυτοί οι αριθμοί είναι αφού έχω διπλασιάσει τις μυοκαρδίτιδες του πίνακα, έχω υποθέσει ότι είναι όλες σε αγόρια κι έχω στενέψει την ηλικιακή ομάδα. Τι άλλο θες;
Αστεία πράγματα. Και γιατί να τις διπλασιάσουμε και να μη τις δεκαπλασιάσουμε; Και τελικά, πόσες ήταν οι μυοκαρδίτιδες; 6, 86 ή 170; Ο,τι νά'ναι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Οκτ 2021, 19:28

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:38
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:27
Aν παραδεχθείς ότι παπαρολογούσες γιά μέρες ότι δήθεν 6.846 ήταν όλες οι νοσηλείες, θα διαβάσω παρακάτω γιά να δώ αν έκαναν την αναγωγή σωστά.
Είναι το σύνολο των νοσηλειών με βάση τα κριτήρια που έθεσαν. Αποδέξου το.
Αν εξαιρέσεις ότι δεν είχαν πρόσβαση στο σύνολο των στοιχείων και ότι απέρριψαν όλους όσους δεν είχαν προηγούμενο ιστορικό με το σύστημα υγείας, ναι, αυτά που βρήκαν, αυτά ήταν.

Τι σχέση έχει αυτό με τα 14.000.000 και γιατί να το συγκρίνουμε με το σύνολο των μυοκαρδίτιδων λόγω του εμβολίου, γιά τις οποίες δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί, μόνο εσύ ξέρεις. :smt005::smt005::smt005:
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 22:36

Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 19:25
hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:36
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:04
Και αυτό περιορισμένο δείγμα είναι. Το λέει καθαρά ότι αναφέρεται σε 1.452.773 ασθενείς από κόβιντ, από την αρχή τής πανδημίας μέχρι το τέλος Ιανουαρίου 2021. Πόσο ήταν το σύνολο των ασθενών μέχρι τότε; Δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι πως την 31/01/2021 στις ΗΠΑ είχαν σημειωθεί 452.279 θάνατοι από κόβιντ. Ε, δεν μπορεί το 31% των ασθενών να πέθανε.
Δεν είναι δείγμα, απλά δεν μπορεί να γίνει τέτοιος έλεγχος στο σύνολο όσων νοσηλεύτηκαν έστω και 1 ώρα. Είναι ασθενείς που νοσηλεύτηκαν για κάποιο διάστημα. Το σύνολο των νοσηλειών μέχρι τον Μάιο του 2021, σύμφωνα με τον CDC ήταν 6.000.000. Ο αριθμός 1.45 εκ για μέχρι τον Ιανουάριο φαίνεται να είναι το σύνολο όσων ασθενών νοσηλεύτηκαν αρκετά ώστε να συμπεριλαμβάνονται σε έναν πίνακα με παρενέργειες καρδιακών νοσημάτων.

Πάλι σύμφωνα με τον CDC, το 12,5% των ασθενών έχει πεθάνει.

Αλλά ας πούμε ότι είναι διπλάσιες οι μυοκαρδίτιδες με βάση αυτόν τον πίνακα. Να τις πολλαπλασιάσουμε και πάλι, να τις κάνουμε 170. Να πούμε ότι όλες αφορούν άτομα 12-17. Να πούμε ότι αφορούν μόνο αγόρια. Να περιορίσουμε τα ηλικιακά όρια για να πέσουμε τελείως μέσα.

170 μυοκαρδίτιδες στα 12 εκατομμύρια = 14 στο 1.000.000

Μυοκαρδίτιδες από εμβόλια: 70 στο 1.000.000

Αυτοί οι αριθμοί είναι αφού έχω διπλασιάσει τις μυοκαρδίτιδες του πίνακα, έχω υποθέσει ότι είναι όλες σε αγόρια κι έχω στενέψει την ηλικιακή ομάδα. Τι άλλο θες;
Αστεία πράγματα. Και γιατί να τις διπλασιάσουμε και να μη τις δεκαπλασιάσουμε; Και τελικά, πόσες ήταν οι μυοκαρδίτιδες; 6, 86 ή 170; Ο,τι νά'ναι.
Ε, ναι. Να τις δεκαπλασιάσεις χρειάζεται για να περάσουν τις μυοκαρδίτιδες του εμβολίου, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι αυτές οι 86 αφορούν μόνο τους 12-17 και μόνο τα αγόρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2021, 22:42

Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 19:28
Αν εξαιρέσεις ότι δεν είχαν πρόσβαση στο σύνολο των στοιχείων και ότι απέρριψαν όλους όσους δεν είχαν προηγούμενο ιστορικό με το σύστημα υγείας, ναι, αυτά που βρήκαν, αυτά ήταν.

Τι σχέση έχει αυτό με τα 14.000.000 και γιατί να το συγκρίνουμε με το σύνολο των μυοκαρδίτιδων λόγω του εμβολίου, γιά τις οποίες δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί, μόνο εσύ ξέρεις. :smt005::smt005::smt005:
Σου είπα, παλικαράκο μου. Θέλεις να εφαρμόσουμε την αναλογία αυτών που βρήκαν στο σύνολο όσων νόσησαν; 40.000 είναι αυτοί. Κάτι λιγότερο από 6 φορές περισσότεροι. Πες 6 φορές, χοντρικά. 6 x 6 = 36.

Το σύνολο όσων νόσησαν σε πληθυσμό 14.000.000 ήταν 40.000. Αυτοί βρήκαν μια αναλογία 6 μυοκαρδίτιδων στους 6800 ασθενείς. Επέκτεινέ το στους 40.000 και πες ότι ήταν 36. 36 μυοκαρδίτιδες σε πληθυσμό 14.000.000. Αυτό είναι υποπολλαπλάσιο των μυοκαρδίτιδων που διαγνώστηκαν στον πληθυσμό των εμβολιασμένων 12-17.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39398
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Οκτ 2021, 07:39

Για καποιο λογο παντως φαινεται οτι το Ισραηλ εκανε προσφατα μεγαλη παραγγελια σε Astrazeneca.

Πιθανοτατα αυτο σημαινει οτι κατι το προβληματιζει σε σχεση με το Pfizer.

Mηπως η συχνοτητα μυοκαρδιτιδων στους νεους;

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 22 Οκτ 2021, 08:14

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:17
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 17:52
Συμπέρασμα: σίγουρα οι 6.846 δεν αποτελούν το σύνολο όσων ζήτησαν ιατρική βοήθεια γιά κόβιντ και άρα δεν είναι μόνο 6 οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας. Από εκεί και πέρα, δεν παρακολούθησα πώς ανάγουν το δείγμα τους στο σύνολο τους πληθυσμού. Σίγουρα όμως η μέθοδός τους είναι καλύτερη από την δική σου που όπως φαίνεται, δεν κατάλαβες τίποτα.
Δεν παρακολούθησες γιατί η αναγωγή είναι ξεκούδουνη. Ξαναδιάβασε τα νούμερα του CDC. Σ' αυτήν την ηλικιακή ομάδα νοσηλεύτηκαν γύρω στις 40.000.

Αλλά εξακολουθείς να πιστεύεις ότι μετά τα κριτήρια αποκλεισμού, οι 6.846 είναι δείγμα και όχι το σύνολο των ασθενών που βρήκαν στο σύστημα και πληρούν τα κριτήρια της έρευνας (προηγούμενο ιστορικό επισκέψεων ώστε να είναι γνωστό αν είχαν προηγούμενα καρδιακά προβλήματα).

Μπορείς όμως, αν θέλεις, να κάνεις αναγωγή των 6.846 στις 40.000. Είμαι αρκετά γενναιόδωρος για να σου το δώσω, παρότι οι αλμπάνηδες που έκαναν την έρευνα δεν λένε πουθενά ούτε ποιος ήταν ο αρχικός αριθμός ασθενών πριν τους αποκλεισμούς που υποτίθεται ότι έκαναν ούτε το σύνολο των ασθενών με μυοκαρδίτιδα που βρήκαν στο σύστημα.

Για ποιον υπεργαμημένο λόγο να υποθέσεις ότι η αναλογία μυοκαρδίτιδας-ασθένειας που βρήκες στο σύνολο των ασθενών μπορεί να επεκταθεί στο σύνολο του πληθυσμού (ούτε καν του πληθυσμού που ασθένησε, στο σύνολο του πληθυσμού της ηλικιακής ομάδας).

Έτσι βγαίνει εκείνο το απίθανο 800+ ανά εκατομμύριο. Στην πραγματικότητα είναι 6 στα 14.000.000 ή, με την γενναιόδωρη παραδοχή μου, 6 Χ 6* = 36 στα 14.000.000.

Μπορεί να υπάρχουν και μυοκαρδίτιδες σε άτομα που δεν νοσηλεύτηκαν και δεν διαγνώστηκαν; Ναι. Όπως και στα εμβόλια, βέβαια, αλλά για τα εμβόλια -προς θεού!- δεν μπορούμε να το υποθέσουμε αυτό. Στα εμβόλια υποθέτουμε πάντα ότι διαγνώστηκαν όλες οι μυοκαρδίτιδες. Έτσι δουλεύει η επιστήμη.



* 40.000/6.846
οι 6.846 είναι κρούσματα και όχι απαραίτητα νοσηλείες. μπορεί να έκαναν μόνο τεστ ή/και εξέταση στο HCO. αυτό είναι και το αντικείμενο τής έρευνας άλλωστε: Risk of Myocarditis from COVID-19 Infection. γι'αυτό μετά βρίσκοντας όλους που πληρούν τα κριτήρια στο σύστημα TriNetX οι αλμπάνηδες υπολογίζουν το infection rate για την στάθμιση και όχι το hospitalisation rate. (εκτός κι αν είναι τόσο αλμπάνηδες βέβαια!)
For each cohort, we queried the TriNetX Live Research Network to find people with matching demographics using similar engagement with the HCO: outpatient visit in the system in the two years ending March 31, 2021 (our study’s ending date for index COVID-19 diagnosis or positive virus test), as well as another outpatient visit six months to two years before that. Of these people, we queried to find out how many of them had a COVID-19 diagnosis or positive virus test in our study period, April 1, 2020 - March 31, 2021.
θα έπρεπε να το κάνουν αυτό στην αρχή φυσικά για να προσδιορίσουν το δείγμα τους και μετά να δούνε πόσοι κόλλησαν κόβιντ. να μάς πουν και πόσοι ήταν συνολικά, πόσοι αποκλείστηκαν κλπ όπως λες κι εσύ. αλλά είπαμε, αλμπάνηδες (εμβολιάκηδες θα έλεγα αν δεν ήμουν τόσο καλοπροαίρετος :003: ).

μετά λένε ότι υπολόγισαν 2.5% θετικότητα στο δείγμα τους, ενώ είναι 9.2% στον πληθυσμό, οπότε πολλαπλασιάζουν με 9.2/2.5 για βρουν τον συνολικό αριθμό κρουσμάτων. ως εδώ καλά, αν και μπακαλίστικο. το 6/6.846=876/εκ γίνεται 6/(9.2/2.5)*6.846=238/εκ.

έμμεσα αποκαλύπτουν και το μέγεθος τού δείγματος που είναι 6.846/2.5%=273840 αγόρια 12-17.
Accordingly, we used the estimated 9.2% population infection rate for April 2020 - March 2021.14 The estimated proportion of COVID-19 cases for 12-17 year old males was 2.5%. We then multiplied the denominator of COVID-19 cases in our study by 3.7 (9.2 / 2.5) to arrive at an adjusted number of COVID-19 cases. Similar calculations were done for the other cohorts.
μετά όμως χωρίζουν τα μη καταγεγραμμένα κρούσματα σε τρεις κατηγορίες και υποθέτουν ότι είναι ισόποσες για να υποθέσουν επιπλέον νοσηλείες και μυοκαρδίτιδες και να καταλήξουν στο 450/εκ. το λογικό σύμφωνα με τα κριτήρια επιλογής δείγματος είναι ότι η τρίτη κατηγορία είναι πολύ μικρότερη από τις άλλες δύο και τείνει στο μηδέν.
The missed COVID-19 cases can be broken down into three categories: not tested and no physician contact; tested outside the TriNetX system but no physician contact; and tested and received care outside the TriNetX system. [...] ...we assumed all three groups would be of equal size.
συνοπτικά:

οι αλμπάνηδες υποθέτουν ότι οι νοσηλείες στα μη καταγραμμένα κρούσματα έχουν την ίδια συχνότητα με το δείγμα και βγάζουν την συχνότητα μυοκαρδίτιδας από κόβιντ να είναι 450/εκ.

εγώ πιστεύω ότι σύμφωνα με τα κριτήρια τής έρευνας οι περισσότερες νοσηλείες συμπεριλαμβάνονται στο δείγμα και η συχνότητα μυοκαρδίτιδας από κόβιντ είναι πιο κοντά στο 238/εκ. από τα στοιχεία τής έρευνας υπολογίζω την συχνότητα μόλυνσης και μυοκαρδίτιδας σε 6/273840=22/εκ.

εσύ υποθέτεις ότι το δείγμα είναι όλες νοσηλείες (οπότε ο τίτλος θα'πρεπε να είναι: Risk of Myocarditis from COVID-19 Hospitalisation) και υποθέτεις ότι αφορά το σύνολο τού πληθυσμού για να βγάλεις συχνότητα μόλυνσης και μυοκαρδίτιδας 0.43/εκ. αυτά δεν προκύπτουν απ'τα στοιχεία τής έρευνας, θα πρέπει να κάνεις δικιά σου.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Οκτ 2021, 08:22

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 22:42
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 19:28
Αν εξαιρέσεις ότι δεν είχαν πρόσβαση στο σύνολο των στοιχείων και ότι απέρριψαν όλους όσους δεν είχαν προηγούμενο ιστορικό με το σύστημα υγείας, ναι, αυτά που βρήκαν, αυτά ήταν.

Τι σχέση έχει αυτό με τα 14.000.000 και γιατί να το συγκρίνουμε με το σύνολο των μυοκαρδίτιδων λόγω του εμβολίου, γιά τις οποίες δεν υπήρχαν τέτοιοι περιορισμοί, μόνο εσύ ξέρεις. :smt005::smt005::smt005:
Σου είπα, παλικαράκο μου. Θέλεις να εφαρμόσουμε την αναλογία αυτών που βρήκαν στο σύνολο όσων νόσησαν; 40.000 είναι αυτοί. Κάτι λιγότερο από 6 φορές περισσότεροι. Πες 6 φορές, χοντρικά. 6 x 6 = 36.

Το σύνολο όσων νόσησαν σε πληθυσμό 14.000.000 ήταν 40.000. Αυτοί βρήκαν μια αναλογία 6 μυοκαρδίτιδων στους 6800 ασθενείς. Επέκτεινέ το στους 40.000 και πες ότι ήταν 36. 36 μυοκαρδίτιδες σε πληθυσμό 14.000.000. Αυτό είναι υποπολλαπλάσιο των μυοκαρδίτιδων που διαγνώστηκαν στον πληθυσμό των εμβολιασμένων 12-17.
40.000 νόσησαν; Τι νούμερο είναι αυτό; Που το βρήκες;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γκούντγουιν: "Το εμβόλιο του κορονοϊού μού προκάλεσε θρόμβωση και με έθεσε εκτός σεζόν πέρυσι, κάποιοι έλεγαν να μη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Οκτ 2021, 11:19

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:38
Leporello έγραψε:
21 Οκτ 2021, 18:27
Aν παραδεχθείς ότι παπαρολογούσες γιά μέρες ότι δήθεν 6.846 ήταν όλες οι νοσηλείες, θα διαβάσω παρακάτω γιά να δώ αν έκαναν την αναγωγή σωστά.
Είναι το σύνολο των νοσηλειών με βάση τα κριτήρια που έθεσαν. Αποδέξου το.
Σωστά.
Είναι το σύνολο των εγγραφών που πληρούσαν συγκεκριμένα κριτήρια ώστε να αποκλειστούν περιπτώσεις αυτόματης ή λόγω ιστορικού μυοκαρδίτιδας, έλλειψης στοιχείων ιστορικού κλπ.
Τα "κριτήρια που έθεσαν" είναι τα κριτήρια που αποκλείουν ασαφείς περιπτώσεις. Εξέτασαν μόνο τις περιπτώσεις που μπορούσαν να εξακριβωθούν μέσα από ιστορικό υγείας.

"To ensure a reasonable diagnosis history and relationship with the HCO, patients were required to have two unrelated outpatient visits: 1 month to 2 years before the index date, and another 6 months to 2 years before that. Patients were excluded for any prior cardiovascular condition, or if they received an mRNA vaccine prior to diagnosis of myocarditis. Anyone with a diagnosis of “other specified viral infection” was excluded if they lacked a positive COVID-19 virus or antibody test. Patients with a lone COVID-19 diagnosis and a proximal (±3 days) negative COVID test but no positive test within 14 days following COVID-19 diagnosis were also excluded."

Ανακάλυψαν, λοιπόν, ότι από όσους διέθεταν ιστορικό εξέτασης, δηλαδή είχε προηγηθεί εξέταση και είχαν βρεθεί υγιείς από καρδιακά νοσήματα (6686 στο σύνολο) 6 άτομα εμφάνισαν μυοκαρδίτιδα μετά ή κατά την νόσηση με Covid. Το ποσοστό αυτό είναι 6πλάσιο από το ποσοστό εμφάνισης μυοκαρδίτιδας σε νέους που εμβολιάζονται.
Ποιο είναι το πρόβλημά σου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών