ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Ναι
92
77%
Οχι
27
23%
 
Σύνολο ψήφων: 119

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Δεκ 2021, 14:11

vantono έγραψε:
06 Δεκ 2021, 12:47
μέχρι Γεναρη-Φλεβάρη μαξ, εκεινο τον καιρο δηλαδη που παραδοσιακά ξεκινάει και το κύμα όλων των ιώσεων και κορυφώνεται κάπου μέσα στο Μάρτιο
Όλες οι ιώσεις ξεκινάνε περίπου τον Οκτώβριο και κορυφώνονται Ιανουάριο, άντε Φεβρουάριο, ανάλογα την χρονιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 06 Δεκ 2021, 14:13

Θα περιμένω να κάνω κατευθείαν την τέταρτη. Δύο δόσεις το χρόνο. Δεν είμαστε και πρεζόνια...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Δεκ 2021, 14:24

hellegennes έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:11
vantono έγραψε:
06 Δεκ 2021, 12:47
μέχρι Γεναρη-Φλεβάρη μαξ, εκεινο τον καιρο δηλαδη που παραδοσιακά ξεκινάει και το κύμα όλων των ιώσεων και κορυφώνεται κάπου μέσα στο Μάρτιο
Όλες οι ιώσεις ξεκινάνε περίπου τον Οκτώβριο και κορυφώνονται Ιανουάριο, άντε Φεβρουάριο, ανάλογα την χρονιά.
Ενδεχομένως υπάρχει και επίσημη μελέτη που όντως να αποδεικνύει αυτό που λες, αλλά κρίνοντας από τον εαυτό μου, όσες φορες έχει τύχει στο μακρινό παρελθόν μου να αρρωστήσω σοβαρά (βήχας και λιγος πυρετός δηλαδή)* όλες ηταν απο Φλεβάρη-Μάρτη και μετά. Πολλοί γνωστοί μου, ακομα και Απρίλιο. Ακομα και προ κορωνοιού, Οκτώβρη-Νοέμβρη δεν ακουγα ποτέ για ιώσεις απο το κοντινό μου περιβάλλον. Αρχιζα περίπου να τα ακούω απο μέσα Δεκέμβρη δειλά-δειλά αυτά, και αρχές Μαρτίου κορυφώνονταν.

*Πέρυσι-πρόπερσι που ειχαμε και το λοκντάουν οκ, όχι απλά συναχάκι, αλλά ούτε ελαφρύ πονοκέφαλο δεν είχα τέτοια εποχή.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Δεκ 2021, 14:39

vantono έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:18


Πως δεν σ' αφήνει. Εξαρτάται από τα εμβολιαστικά κέντρα που δίνει ο τκ. Σ' εμένα, το 95% ήταν από Ιανουάριο και μετά.
Φακ, παίζει αυτό να σημαίνει ότι κλείνει το εμβολιαστικό κέντρο τότε :-?
Δοκιμασε να αλλάξεις και ΤΚ, οποιονδήποτε οπουδήποτε, βάλε κανενα βόρειο ή νότιο πχ. Όλο και κατι βρίσκεται έτσι, είτε για πιο μακρινά είτε για πιο κοντινά σε ημερομηνία. Το πολύ-πολύ να χρειαστει να τρέχεις σε καμιά Κηφισιά ή Γλυφάδα.
No worries θα το κάνω στην πόλη των γονιών στην επαρχία. Σήμερα με αφήνει μέχρι 20. Που θα πάει θα την πετύχω αυτή που θέλω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Δεκ 2021, 14:47

Εμπεδοκλής έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:13
Θα περιμένω να κάνω κατευθείαν την τέταρτη. Δύο δόσεις το χρόνο. Δεν είμαστε και πρεζόνια...
Κρίμα!
Η τρίτη δοση θα είναι η τελική, μοβόρα, νικηφόρα και κομμουνιστική
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Δεκ 2021, 15:00

vantono έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:11
vantono έγραψε:
06 Δεκ 2021, 12:47
μέχρι Γεναρη-Φλεβάρη μαξ, εκεινο τον καιρο δηλαδη που παραδοσιακά ξεκινάει και το κύμα όλων των ιώσεων και κορυφώνεται κάπου μέσα στο Μάρτιο
Όλες οι ιώσεις ξεκινάνε περίπου τον Οκτώβριο και κορυφώνονται Ιανουάριο, άντε Φεβρουάριο, ανάλογα την χρονιά.
Ενδεχομένως υπάρχει και επίσημη μελέτη που όντως να αποδεικνύει αυτό που λες, αλλά κρίνοντας από τον εαυτό μου, όσες φορες έχει τύχει στο μακρινό παρελθόν μου να αρρωστήσω σοβαρά (βήχας και λιγος πυρετός δηλαδή)* όλες ηταν απο Φλεβάρη-Μάρτη και μετά. Πολλοί γνωστοί μου, ακομα και Απρίλιο. Ακομα και προ κορωνοιού, Οκτώβρη-Νοέμβρη δεν ακουγα ποτέ για ιώσεις απο το κοντινό μου περιβάλλον. Αρχιζα περίπου να τα ακούω απο μέσα Δεκέμβρη δειλά-δειλά αυτά, και αρχές Μαρτίου κορυφώνονταν.

*Πέρυσι-πρόπερσι που ειχαμε και το λοκντάουν οκ, όχι απλά συναχάκι, αλλά ούτε ελαφρύ πονοκέφαλο δεν είχα τέτοια εποχή.
Είναι κοινός τόπος. Γι' αυτό ξεκινάει η επιτήρηση της γρίπης τότε. Υπάρχουν πολλές μελέτες για όλες τις εποχικές νόσους. Κάποιες ξεκινάνε πιο νωρίς και κάποιες λίγες εμφανίζονται λίγο αργότερα, αλλά γενικά η έξαρση ιώσεων ξεκινάει τον Οκτώβριο και κορυφώνεται τον Ιανουάριο.

Π.χ. να μια τυπική κατανομή γρίπης στην Ελλάδα:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4421
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 06 Δεκ 2021, 15:08

Μην ξεχναμε το θεμα για την 4 δοση θα το ανοιξω εγω

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Δεκ 2021, 15:09

adon99 έγραψε:
06 Δεκ 2021, 15:08
Μην ξεχναμε το θεμα για την 4 δοση θα το ανοιξω εγω
Μακάρι αδερφέ. Πραγματικά
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Δεκ 2021, 18:18

Πάντως, όσοι βαρέσατε Γιαννοπουλο χ2 εγώ θα πρότεινα να μην αργήσετε το μπουστερ, πρέπει να ήταν ψιλοτζουφιο :-?

Από άλλο φόρουμ:

1 μήνα πριν:
Eκανα το JJ τον Μάιο. Σήμερα το πρωί δεν ένοιωθα καλά. είχα και γερό βήχα. Κάνω το απόγευμα σελφ τεστ. Θετικός. Κάνω και ραπιντ σε φαρμακείο. Θετικός.
Η πνευμονολόγος μου είπε ότι το JJ μετά 2-3 μήνες είναι σαν να μην έκανες τίποτα.
Εχω δέκατα και οξυγόνο στα 92-94.

Περαν αυτών, για να σας πω την ιστορία μου, εγώ το κόλλησα απο τον γιό μου.

Πως κόλλησε ο μικρός; Ε, παιδιά είναι. Γι αυτό λέμε, ότι τα σχολεία είναι εκκολαπτήρια, δεν το γλυτώνεις. Οσοι δεν έχουν παιδιά, έχουν καλύτερες πιθανότητες με προσωπική προσοχή, να μην κολλήσουν.

Παιδιά μην αμελείτε να κάνετε την μπούστερ δόση.
Χθες:
Δυστυχώς ο φίλος Σάββας μετά από πολυήμερη μάχη με τον κορονοϊό, δεν τα κατάφερε και μας "αποχαιρέτησε".

https://www.adslgr.com/anon/anon.html

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Δεκ 2021, 18:20

georgebi έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:27
Έκανα τη 3η χθες και σε αντίθεση με τις δυο πρώτες που όλα ήταν τζιτζί, ξύπνησα με πόνο στο μπράτσο (όχι ανυπόφορο) και δέκατα.... :-?

Pfizer και οι τρεις...
Μια απ' τα ίδια. Δύο άστρα απροβλημάτιστα, το πφ πόνο στον μπράτσο και κρυάδες/ κομάρες από εχθές. Παίρνω αναβράζοντα ντεπόν, και από αύριο προβλέπεται επιστροφή στο 100%
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Δεκ 2021, 18:22

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Δεκ 2021, 18:20
georgebi έγραψε:
06 Δεκ 2021, 13:27
Έκανα τη 3η χθες και σε αντίθεση με τις δυο πρώτες που όλα ήταν τζιτζί, ξύπνησα με πόνο στο μπράτσο (όχι ανυπόφορο) και δέκατα.... :-?

Pfizer και οι τρεις...
Μια απ' τα ίδια. Δύο άστρα απροβλημάτιστα, το πφ πόνο στον μπράτσο και κρυάδες/ κομάρες από εχθές. Παίρνω αναβράζοντα ντεπόν, και από αύριο προβλέπεται επιστροφή στο 100%
Μην ξεχάσεις να μην ξαναγυμναστείς ποτέ! :lol:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Δεκ 2021, 18:23

Ανεβασαν λιγο πυρετουλη και πλακωθηκαν στα χαπια :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Δεκ 2021, 18:28


Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Δεκ 2021, 18:30

Μεχρι να ερθει εδω θα χεις κανει 5 δοσεις στο τζαμπα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Δεκ 2021, 18:38

Τα χιονοδρομικά έχουν ανοίξει μόνο για κατοίκους Αυστρίας εκει, όχι απλώς για μπολιασμενους που λέει το άρθρο.

Έχω περιέργεια πώς εφαρμόζεται αυτό στους 14-18 που είναι αντιδραστικοι έφηβοι. Εγώ και υπέρ να ήμουν αν μου το έκαναν αυτό, λόγω μαλακιας εφηβείας θα έλεγα ότι αρνούμαι να το κάνω. Ποιος θα πληρώνει το προστιμο; ο μπαμπας; :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών