ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Ναι
92
77%
Οχι
27
23%
 
Σύνολο ψήφων: 119

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Δεκ 2021, 21:21

GoBack έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:30
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:46


Είχαμε την όμικρον τον Σεπτέμβριο;

Γιατί ξέρω οικογένεια με μικρό που πρωτοπήγε παιδικό αρχές Σεπτεμβρίου και ξαναπήγε αρχές Νοεμβρίου γιατί γονάτισαν από τον βήχα. Τα υπόλοιπα παλεύονταν. Ο βήχας όχι.
Ποιος ξερει,αφου ειναι στελθ :102:
Τον Σεπτέμβριο στην Ελλάδα;

Αϊ καλά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 07 Δεκ 2021, 21:24

Εγω παντως με το που μπηκα στο εμβολιαστικο κεντρο, εδειξα καρτα μελους του Σ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο και με εβαλαν σε αιθουσα με ΜΟΥΝΑΡΑ νοσηλευτρια.
Το μονο αρνητικο ειναι οτι τελειωσε πολυ γρηγορα και της λεω: "Aυτο ηταν ολο? Θελω κι'αλλο"
"Κι'αλλο?..." μου λεει και ενοιωσα οτι ερεθιστηκε.
"ΝΑΙ, της λεω. Μπορω να το κανω ολη την ωρα!"
Ειδα στο βλεμμα της πανω απο την μασκα διαθεση να γδυθει, αλλα μας διεκοψε αγαρμπα ενας μπουμερ γυαλακιας γιατρος και αρχισε να λεει να μην φαω αυγο και κατι τετοια.
Ασε ρε φιλε πηγα να του πω. Εδω ημασταν ετοιμοι να την εμβολιασουμε κι εσυ μας λες να μην τρωμε αμυγλαδα και μπανανες...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 07 Δεκ 2021, 21:56

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:01
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:46

Γιατί ξέρω οικογένεια με μικρό που πρωτοπήγε παιδικό αρχές Σεπτεμβρίου και ξαναπήγε αρχές Νοεμβρίου γιατί γονάτισαν από τον βήχα. Τα υπόλοιπα παλεύονταν. Ο βήχας όχι.
Από την εμπειρία μου με τον παιδικό σταθμό, δεν έχασαν και τίποτα. Εκεί δηλαδή που θα ήταν μια βδομάδα παιδικό 2 σπίτι το παιδί άρρωστο, τώρα το πήραν σερί απλά :102:
Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει.

Αρρώστησε το παιδί και μετά τους πήρε η μπάλα όλους. Βήχας, βραχνάδα, πυρετός για 3 μέρες περίπου ο καθένας και μετά τους έμεινε ο βήχας για 2 επιπλέον εβδομάδες. Μόνο η μαμά δεν μπορούσε να μιλήσει για μια περίπου βδομάδα.

Τι να πω; Όλοι λίγο πολύ τα περάσαμε αλλά λόγω κόβιντ και μέχρι να το εμπεδώσουν πως είναι ίωση, λαχτάρησαν.
Έπαιξε πολύ αυτή η ίωση όπως και της γαστρεντερίτιδας...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Δεκ 2021, 22:00

ksk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:56
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:01


Από την εμπειρία μου με τον παιδικό σταθμό, δεν έχασαν και τίποτα. Εκεί δηλαδή που θα ήταν μια βδομάδα παιδικό 2 σπίτι το παιδί άρρωστο, τώρα το πήραν σερί απλά :102:
Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει.

Αρρώστησε το παιδί και μετά τους πήρε η μπάλα όλους. Βήχας, βραχνάδα, πυρετός για 3 μέρες περίπου ο καθένας και μετά τους έμεινε ο βήχας για 2 επιπλέον εβδομάδες. Μόνο η μαμά δεν μπορούσε να μιλήσει για μια περίπου βδομάδα.

Τι να πω; Όλοι λίγο πολύ τα περάσαμε αλλά λόγω κόβιντ και μέχρι να το εμπεδώσουν πως είναι ίωση, λαχτάρησαν.
Έπαιξε πολύ αυτή η ίωση όπως και της γαστρεντερίτιδας...
Κι εγώ άκουσα πολλούς.

Οι γαστρεντερίτιδες είναι μέχρι τα 7 περίπου σε ετήσια βάση.

Κάθε χρόνο την πάθαινα μαζί με τον μικρό, μέχρι που άρχισα να πλένω τα χέρια με καυτό νερό με το που την κολλούσε και δούλεψε.

Αλλά είναι χάλι και είναι all year round.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 00:47

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:01
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:46

Γιατί ξέρω οικογένεια με μικρό που πρωτοπήγε παιδικό αρχές Σεπτεμβρίου και ξαναπήγε αρχές Νοεμβρίου γιατί γονάτισαν από τον βήχα. Τα υπόλοιπα παλεύονταν. Ο βήχας όχι.
Από την εμπειρία μου με τον παιδικό σταθμό, δεν έχασαν και τίποτα. Εκεί δηλαδή που θα ήταν μια βδομάδα παιδικό 2 σπίτι το παιδί άρρωστο, τώρα το πήραν σερί απλά :102:
Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει.

Αρρώστησε το παιδί και μετά τους πήρε η μπάλα όλους. Βήχας, βραχνάδα, πυρετός για 3 μέρες περίπου ο καθένας και μετά τους έμεινε ο βήχας για 2 επιπλέον εβδομάδες. Μόνο η μαμά δεν μπορούσε να μιλήσει για μια περίπου βδομάδα.

Τι να πω; Όλοι λίγο πολύ τα περάσαμε αλλά λόγω κόβιντ και μέχρι να το εμπεδώσουν πως είναι ίωση, λαχτάρησαν.
Βασικά η μόνη άλλη κύρια ίωση σε ευρεία κυκλοφορία που προκαλεί πυρετό σε ενήλικους είναι η γρίπη. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις βακτηριακών μολύνσεων αλλά είναι πιο πιθανό να μιλάμε για γρίπη. Φυσικά κανείς δεν πάει να κάνει τεστ γρίπης, οπότε... :102:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 00:53

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:00
Κάθε χρόνο την πάθαινα μαζί με τον μικρό, μέχρι που άρχισα να πλένω τα χέρια με καυτό νερό με το που την κολλούσε και δούλεψε.
Το καυτό νερό αποκλείεται να δούλεψε, εκτός αν ξεκολλούσε το δέρμα απ' τα χέρια σου, γιατί τόσο καυτό θα έπρεπε να είναι για να επιτευχθεί απολύμανση από την θερμοκρασία και μόνο. Το νερό και το σαπούνι από μόνα τους κάνουν δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Δεκ 2021, 01:14

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 00:53
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:00
Κάθε χρόνο την πάθαινα μαζί με τον μικρό, μέχρι που άρχισα να πλένω τα χέρια με καυτό νερό με το που την κολλούσε και δούλεψε.
Το καυτό νερό αποκλείεται να δούλεψε, εκτός αν ξεκολλούσε το δέρμα απ' τα χέρια σου, γιατί τόσο καυτό θα έπρεπε να είναι για να επιτευχθεί απολύμανση από την θερμοκρασία και μόνο. Το νερό και το σαπούνι από μόνα τους κάνουν δουλειά.
Σαπούνι δεν ήταν. Ήταν κρεμοσάπουνο.

Μπορεί να έτυχε αλλά μέχρι να πάει 4 αρρώσταινα 2 μέρες μετά.
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 00:47
Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 21:19
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:01
Από την εμπειρία μου με τον παιδικό σταθμό, δεν έχασαν και τίποτα. Εκεί δηλαδή που θα ήταν μια βδομάδα παιδικό 2 σπίτι το παιδί άρρωστο, τώρα το πήραν σερί απλά :102:
Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει.

Αρρώστησε το παιδί και μετά τους πήρε η μπάλα όλους. Βήχας, βραχνάδα, πυρετός για 3 μέρες περίπου ο καθένας και μετά τους έμεινε ο βήχας για 2 επιπλέον εβδομάδες. Μόνο η μαμά δεν μπορούσε να μιλήσει για μια περίπου βδομάδα.

Τι να πω; Όλοι λίγο πολύ τα περάσαμε αλλά λόγω κόβιντ και μέχρι να το εμπεδώσουν πως είναι ίωση, λαχτάρησαν.
Βασικά η μόνη άλλη κύρια ίωση σε ευρεία κυκλοφορία που προκαλεί πυρετό σε ενήλικους είναι η γρίπη. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις βακτηριακών μολύνσεων αλλά είναι πιο πιθανό να μιλάμε για γρίπη. Φυσικά κανείς δεν πάει να κάνει τεστ γρίπης, οπότε... :102:
Ούτε εγώ ξέρω, ούτε εκείνοι.

Άκουσα 2 μαμάδες με μεγάλη χιλιομετρική απόσταση μεταξύ τους, τις ίδιες μέρες και ήταν χάλια. Με δυσκολία έβγαινε φωνή και τελικά πέρασε μόνο του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 01:37

Όλες οι λοιμώξεις μόνες τους περνάνε. Γι' αυτό έχουμε ανοσοποιητικά συστήματα. Σαπούνι και κρεμοσάπουνο είναι το ίδιο πράγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Δεκ 2021, 02:08

Gherschaagk έγραψε:
07 Δεκ 2021, 22:00

Οι γαστρεντερίτιδες είναι μέχρι τα 7 περίπου σε ετήσια βάση.

Κάθε χρόνο την πάθαινα μαζί με τον μικρό, μέχρι που άρχισα να πλένω τα χέρια με καυτό νερό με το που την κολλούσε και δούλεψε.

Αλλά είναι χάλι και είναι all year round.
Δεν με έχει κολλήσει ποτέ γαστρεντεριτιδα, αλλά προσυπογράφω ότι δεν έχει πλάκα να μαζεύεις ρουκέτες :e040:

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Δεκ 2021, 10:41

Πόσο γρήγορα δημιουργούνται αντισώματα με την τρίτη δόση;

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Δεκ 2021, 10:45

ST48410 έγραψε:
04 Δεκ 2021, 16:53

Πως;

Μπήκα χθες βράδυ να κλείσω ραντεβού και μου βγάζει τέλος του χρόνου, δηλαδή 6 μήνες και 3 εβδομάδες από την δεύτερη δόση.
Τι γίνεται; Υποτίθεται ότι θα μπορούσα νωρίτερα κι από το εξάμηνο. Τσέκαρα σε 4 εμβολιαστικά κέντρα, 3 κοντά μου και το μεγάλο του Περιστερίου.

Τυχαίο ή απλά να έχει πέσει τόση κίνηση; Αλλά και πάλι εσύ πως έκλεισες στους 5 μήνες;
ρε συ εγω την ιδια μερα που εγραψες αυτο το ποστ εκλεισα ραντεβου 18 του μηνα και αν ηθελα εβρισκα και νωριτερα :102::102::102:


Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 08 Δεκ 2021, 13:44

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 01:37
Όλες οι λοιμώξεις μόνες τους περνάνε. Γι' αυτό έχουμε ανοσοποιητικά συστήματα. Σαπούνι και κρεμοσάπουνο είναι το ίδιο πράγμα.
Ισχύει το ίδιο και για τα αφρόλουτρα;
Και δεν εννοώ μόνο τα Eubos (στοιχίζει), Pharmasept (μισή τιμή σε σχέση με το Eubos) που είναι ουδέτερα, αλλά προϊόντα που περισσότερο εμπίπτουν στην κατηγορία των καλλυντικών (π.χ. Κορρές Πράσινο τσάι που μπαίνει συχνά 1+1 προσφορά και στοκάρουμε 😉).
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Δεκ 2021, 13:46

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 01:37
Όλες οι λοιμώξεις μόνες τους περνάνε. Γι' αυτό έχουμε ανοσοποιητικά συστήματα. Σαπούνι και κρεμοσάπουνο είναι το ίδιο πράγμα.
Εκτός κι αν σε στείλουν στο νοσοκομείο με πνευμονία.

Εκεί δεν περνάνε μόνες τους.

Ναι, σαπούνι και κρεμοσάπουνο είναι το ίδιο και άλλα μ' αρέσει να σε πειράζω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Δεκ 2021, 13:48

mao mao έγραψε:
08 Δεκ 2021, 10:41
Πόσο γρήγορα δημιουργούνται αντισώματα με την τρίτη δόση;
Γρηγορότερα από τις προηγούμενες,μέσα σε μία εβδομάδα.Αλλά ανεβαίνουν και άλλο μέχρι τις τρεις εβδομάδες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ 3Η ΔΟΣΗ ΕΜΒΟΛΙΟΥ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2021, 15:01

Gordian Knot έγραψε:
08 Δεκ 2021, 13:44
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 01:37
Όλες οι λοιμώξεις μόνες τους περνάνε. Γι' αυτό έχουμε ανοσοποιητικά συστήματα. Σαπούνι και κρεμοσάπουνο είναι το ίδιο πράγμα.
Ισχύει το ίδιο και για τα αφρόλουτρα;
Και δεν εννοώ μόνο τα Eubos (στοιχίζει), Pharmasept (μισή τιμή σε σχέση με το Eubos) που είναι ουδέτερα, αλλά προϊόντα που περισσότερο εμπίπτουν στην κατηγορία των καλλυντικών (π.χ. Κορρές Πράσινο τσάι που μπαίνει συχνά 1+1 προσφορά και στοκάρουμε 😉).
Ναι, για όλα τα αφρόλουτρα αλλά όχι για τα σαμπουάν. Γι' αυτό και τα σαμπουάν έχουν 24% ΦΠΑ ενώ τα αφρόλουτρα 6%, όπως τα αντισηπτικά, τα μωρομάντιλα, τα πανάκια καθαρισμού, τα σαπούνια, τα κρεμοσάπουνα και τα αμιγώς φαρμακευτικά προϊόντα (τα παραφαρμακευτικά έχουν 24% ΦΠΑ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών