Συμπληρώματα διατροφής

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Μάιος 2022, 12:10

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:03
Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 11:58
Gherschaagk έγραψε:
15 Μάιος 2022, 11:38


Πρέπει να γίνονται και αιματολογικές μετά τους 3 μήνες;

Ποια η διαφορά της deltius που είναι συνταγογραφημένη από τις άλλες που μπορείς και να τις παραγγείλεις ονλαην;
Η deltius είναι 10.000 και 25.000 μονάδες. Δε θα βρεις βιταμίνη d σε τέτοιες μονάδες άνευ κουπονιού. (Όπως και με τη Neurobion που είναι σύμπλεγμα B )
Από κει και μετά είναι θέμα γιατρού αλλά και ευκολίας γιατί την 25.000 πίνεις ένα μπουκαλάκι μια φορά την εβδομάδα.
Αυτές που έχω βρει είναι 20000 και τις παίρνεις online. Αλλά με προβληματίζει για το αν είναι οκ σαν εταιρία γιατί πολλές φορές ακούμε για απόσυρση του τάδε προϊόντος γιατί δεν ήταν εγκεκριμένο κτλ.
20.000 μονάδες χωρίς να έχουν προηγηθεί αιματολογικές και οδηγία γιατρού δεν παίρνεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 12:41

Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:10
Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:03
Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 11:58


Η deltius είναι 10.000 και 25.000 μονάδες. Δε θα βρεις βιταμίνη d σε τέτοιες μονάδες άνευ κουπονιού. (Όπως και με τη Neurobion που είναι σύμπλεγμα B )
Από κει και μετά είναι θέμα γιατρού αλλά και ευκολίας γιατί την 25.000 πίνεις ένα μπουκαλάκι μια φορά την εβδομάδα.
Αυτές που έχω βρει είναι 20000 και τις παίρνεις online. Αλλά με προβληματίζει για το αν είναι οκ σαν εταιρία γιατί πολλές φορές ακούμε για απόσυρση του τάδε προϊόντος γιατί δεν ήταν εγκεκριμένο κτλ.
20.000 μονάδες χωρίς να έχουν προηγηθεί αιματολογικές και οδηγία γιατρού δεν παίρνεις.
Ήμουν στο 8 κοντά ατα Χριστούγεννα. Δεν πήρα τίποτα. Από το πως νιώθω πρέπει να έχει πάει μείον :lol: έχω διαβάσει και άλλους παίρνουν 20000 την μέρα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 15 Μάιος 2022, 12:41

Η βιταμινη D καθως και η βιταμινη Α ειναι τοξικες για το συκωτι οταν ξεπερναμε το οριο στη προσληψη τους και ειδικα οταν αυτο γινεται για πολλες ημερες.

Καντε το εξης: Μετρηστε τους δεικτες του συκωτιου σας πριν ξεκινησετε τη προσληψη τους και μετα απο μια εβδομαδα ξαναμετρηστε τους δεικτες του συκωτιου σας.

Βαλτε τα 2 χαρτια διπλα διπλα και η αληθεια θα λαμψει, δεν χρειαζεται να λεμε πολλα.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 12:42

Volk έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:41
Η βιταμινη D καθως και η βιταμινη Α ειναι τοξικες για το συκωτι οταν ξεπερναμε το οριο στη προσληψη τους και ειδικα οταν αυτο γινεται για πολλες ημερες.

Καντε το εξης: Μετρηστε τους δεικτες του συκωτιου σας πριν ξεκινησετε τη προσληψη τους και μετα απο μια εβδομαδα ξαναμετρηστε τους δεικτες του συκωτιου σας.

Βαλτε τα 2 χαρτια διπλα διπλα και η αληθεια θα λαμψει, δεν χρειαζεται να λεμε πολλα.
Πως επιδρά στο συκώτι η βιταμίνη d?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Μάιος 2022, 12:45

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:41
Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:10
Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:03


Αυτές που έχω βρει είναι 20000 και τις παίρνεις online. Αλλά με προβληματίζει για το αν είναι οκ σαν εταιρία γιατί πολλές φορές ακούμε για απόσυρση του τάδε προϊόντος γιατί δεν ήταν εγκεκριμένο κτλ.
20.000 μονάδες χωρίς να έχουν προηγηθεί αιματολογικές και οδηγία γιατρού δεν παίρνεις.
Ήμουν στο 8 κοντά ατα Χριστούγεννα. Δεν πήρα τίποτα. Από το πως νιώθω πρέπει να έχει πάει μείον :lol: έχω διαβάσει και άλλους παίρνουν 20000 την μέρα.
Τα Χριστούγεννα ήμουν στο 9. Πήρα D3fix 4000, μια την ημέρα για 2 μήνες (ένα κουτί) και πήγε στο 28. Τώρα ήρθε και ο ήλιος οπότε σταμάτησα.

Κακώς το άφησες χωρίς να πάρεις κάτι, απορώ πως δε σου είπε κάτι ο γιατρός. Αν πάλι ήταν αυτός που σου είπε τι να πάρεις όταν είχες κοβιντ, τότε δεν απορώ.

20.000 την ημέρα είναι παλαβό νούμερο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 12:47

Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:45
Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:41
Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:10


20.000 μονάδες χωρίς να έχουν προηγηθεί αιματολογικές και οδηγία γιατρού δεν παίρνεις.
Ήμουν στο 8 κοντά ατα Χριστούγεννα. Δεν πήρα τίποτα. Από το πως νιώθω πρέπει να έχει πάει μείον :lol: έχω διαβάσει και άλλους παίρνουν 20000 την μέρα.
Τα Χριστούγεννα ήμουν στο 9. Πήρα D3fix 4000, μια την ημέρα για 2 μήνες (ένα κουτί) και πήγε στο 28. Τώρα ήρθε και ο ήλιος οπότε σταμάτησα.

Κακώς το άφησες χωρίς να πάρεις κάτι, απορώ πως δε σου είπε κάτι ο γιατρός. Αν πάλι ήταν αυτός που σου είπε τι να πάρεις όταν είχες κοβιντ, τότε δεν απορώ.

20.000 την ημέρα είναι παλαβό νούμερο.
Απλό. Δεν τις πήγα ποτέ στον γιατρό. Γνήσιο ελληνικό dna. Δεν είναι τόσο παλαβό νούμερο. Ακόμα και αν υπερβείς το τιμή των 30 που είναι ως όριο για την βιταμίνη d, πάλι δεν είναι κακό. Από ότι διαβάζω δηλαδή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 15 Μάιος 2022, 12:49

«Οι λιποδιαλυτές βιταμίνες –Α, D, Ε, Κ– επειδή δεν αποβάλλονται εύκολα και συσσωρεύονται στο συκώτι, ενδεχομένως να προκαλέσουν τοξικότητα και σοβαρές παρενέργειες σε περίπτωση κατάχρησής τους. Η Κ, για παράδειγμα, παίζει σημαντικό ρόλο στην πήξη του αίματος. Αν όμως τα επίπεδά της είναι υπερβολικά υψηλά, μπορεί να οδηγήσει σε θρομβώσεις», συμπληρώνει ο καθηγητής Διατροφής του Ανθρώπου Αντώνης Ζαμπέλας.



«Η C, για παράδειγμα, μολονότι είναι υδατοδιαλυτή (δηλαδή δεν αποθηκεύεται στον οργανισμό και αποβάλλεται μέσω των ούρων), μπορεί να συμβάλει στη δημιουργία κρυστάλλων στα νεφρά σε άτομα με προδιάθεση και ελλιπή ενυδάτωση. Η υπερβολική πρόσληψη της D, που είναι λιποδιαλυτή, ενδέχεται να προκαλέσει υπεραπορρόφηση του ασβεστίου και επιζήμια εναπόθεσή του στην καρδιά, στα αγγεία και στα νεφρά.






https://www.kathimerini.gr/life/health/ ... ikindynes/
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Μάιος 2022, 12:50

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:47
Otto Weininger έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:45
Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:41


Ήμουν στο 8 κοντά ατα Χριστούγεννα. Δεν πήρα τίποτα. Από το πως νιώθω πρέπει να έχει πάει μείον :lol: έχω διαβάσει και άλλους παίρνουν 20000 την μέρα.
Τα Χριστούγεννα ήμουν στο 9. Πήρα D3fix 4000, μια την ημέρα για 2 μήνες (ένα κουτί) και πήγε στο 28. Τώρα ήρθε και ο ήλιος οπότε σταμάτησα.

Κακώς το άφησες χωρίς να πάρεις κάτι, απορώ πως δε σου είπε κάτι ο γιατρός. Αν πάλι ήταν αυτός που σου είπε τι να πάρεις όταν είχες κοβιντ, τότε δεν απορώ.

20.000 την ημέρα είναι παλαβό νούμερο.
Απλό. Δεν τις πήγα ποτέ στον γιατρό. Γνήσιο ελληνικό dna. Δεν είναι τόσο παλαβό νούμερο. Ακόμα και αν υπερβείς το τιμή των 30 που είναι ως όριο για την βιταμίνη d, πάλι δεν είναι κακό. Από ότι διαβάζω δηλαδή.
Κακο είναι. Αλλά όλα πάνε κατά περίπτωση. Όπως και να έχει το να παίρνεις πάνω από 4000 την ημέρα, δεν φαίνεται να κάνει έξτρα καλό. Αν μη τι άλλο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 13:10

Volk έγραψε:
15 Μάιος 2022, 12:49
«Οι λιποδιαλυτές βιταμίνες –Α, D, Ε, Κ– επειδή δεν αποβάλλονται εύκολα και συσσωρεύονται στο συκώτι, ενδεχομένως να προκαλέσουν τοξικότητα και σοβαρές παρενέργειες σε περίπτωση κατάχρησής τους. Η Κ, για παράδειγμα, παίζει σημαντικό ρόλο στην πήξη του αίματος. Αν όμως τα επίπεδά της είναι υπερβολικά υψηλά, μπορεί να οδηγήσει σε θρομβώσεις», συμπληρώνει ο καθηγητής Διατροφής του Ανθρώπου Αντώνης Ζαμπέλας.



«Η C, για παράδειγμα, μολονότι είναι υδατοδιαλυτή (δηλαδή δεν αποθηκεύεται στον οργανισμό και αποβάλλεται μέσω των ούρων), μπορεί να συμβάλει στη δημιουργία κρυστάλλων στα νεφρά σε άτομα με προδιάθεση και ελλιπή ενυδάτωση. Η υπερβολική πρόσληψη της D, που είναι λιποδιαλυτή, ενδέχεται να προκαλέσει υπεραπορρόφηση του ασβεστίου και επιζήμια εναπόθεσή του στην καρδιά, στα αγγεία και στα νεφρά.






https://www.kathimerini.gr/life/health/ ... ikindynes/
Για αυτό δεν την παίρνεις σκέτη αλλά με Κ :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28035
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Μάιος 2022, 13:20

Εδώ για ευχάριστη D,μπορεί να πάθετε ζάχαρο βεβαια

Εικόνα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 13:24

GoBack έγραψε:
15 Μάιος 2022, 13:20
Εδώ για ευχάριστη D,μπορεί να πάθετε ζάχαρο βεβαια

Εικόνα
Για σοβαρή πρόσληψη βιταμίνης d λέμε :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9128
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 15 Μάιος 2022, 13:25

Να βγεις στον ήλιο και να συμπεριλάβεις ζωικό λίπος στην διατροφή σου (από νορμάλ ζώα κατά προτίμηση).
Ας μην συνηθίζουμε σε συμπληρώματα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28035
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Μάιος 2022, 18:09

Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 13:24


Για σοβαρή πρόσληψη βιταμίνης d λέμε :lol:
0.4mg ανα 100ml λεει,ποσα ιου ειναι αυτα;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Μάιος 2022, 21:07

Bazoomba έγραψε:
15 Μάιος 2022, 13:25
Να βγεις στον ήλιο και να συμπεριλάβεις ζωικό λίπος στην διατροφή σου (από νορμάλ ζώα κατά προτίμηση).
Ας μην συνηθίζουμε σε συμπληρώματα.
Πόσο ήλιο να μαζέψεις; αντε το καλοκαίρι οκ. Αλλά τον χειμώνα; επίσης νομίζω η d δεν συμπληρωνεται από φαγητό. Νομίζω.
GoBack έγραψε:
15 Μάιος 2022, 18:09
Naida έγραψε:
15 Μάιος 2022, 13:24


Για σοβαρή πρόσληψη βιταμίνης d λέμε :lol:
0.4mg ανα 100ml λεει,ποσα ιου ειναι αυτα;
Ιδέα δεν έχω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9239
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Συμπληρώματα διατροφής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 15 Μάιος 2022, 21:20

Εγώ πάντως πριν τρια χρόνια είχα 21 και κάτι D και μου έδωσε γιατρός ένα συμπλήρωμα σε χάπι για κάποιους μήνες. Ανέβηκε μετά από 3-4 μήνες στο 45 και το σταμάτησα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών