Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Νοέμ 2021, 22:48

Και γενικά στήθη ; Αλλά ειδικά ρώγες … Δεν βρίσκω κάποια σημαντική λειτουργία εκτός φυσικά ότι όταν στις δαγκώνει η άλλη σου σηκώνεται λίγο παραπάνω … Είναι μόνο ανατομικό λάθος ή υπάρχει κάτι βαθύτερο ; Όλα στο σώμα έχουν κάποια λειτουργία και σκοπό . Οι ρώγες σε τι είδος λειτουργίας αποσκοπούν ; :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λόρδος Ταντρίδης την 28 Νοέμ 2021, 22:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Νοέμ 2021, 22:49

Γιατί όταν φτιάχνονται οι ρώγες στο έμβρυο δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα το φύλο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 28 Νοέμ 2021, 22:51

γιατί όταν έλθει η ισότητα των φύλων, θα βγάλουμε βυζιά. :102:

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 28 Νοέμ 2021, 22:54

kongrosian έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:51
γιατί όταν έλθει η ισότητα των φύλων, θα βγάλουμε βυζιά. :102:
Εγώ πάντως έχω ενθύμιο από τότε που ήμουν υπέρβαρος και μαζεύω χρήματα για αποκατάσταση :lol: . Δεν έχω καμία διάθεση να τα κουβαλάω για πάντα .

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 28 Νοέμ 2021, 22:56

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:54
kongrosian έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:51
γιατί όταν έλθει η ισότητα των φύλων, θα βγάλουμε βυζιά. :102:
Εγώ πάντως έχω ενθύμιο από τότε που ήμουν υπέρβαρος και μαζεύω χρήματα για αποκατάσταση :lol: . Δεν έχω καμία διάθεση να τα κουβαλάω για πάντα .
ε νταξ, σαν γυναικεία δεν είναι ...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Νοέμ 2021, 22:56

Τα φρύδια τι σου λένε;

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 28 Νοέμ 2021, 22:56

Γιατί ο Θεός κάνει λάθη.

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 29 Νοέμ 2021, 14:08

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:48
Και γενικά στήθη ; Αλλά ειδικά ρώγες … Δεν βρίσκω κάποια σημαντική λειτουργία εκτός φυσικά ότι όταν στις δαγκώνει η άλλη σου σηκώνεται λίγο παραπάνω … Είναι μόνο ανατομικό λάθος ή υπάρχει κάτι βαθύτερο ; Όλα στο σώμα έχουν κάποια λειτουργία και σκοπό . Οι ρώγες σε τι είδος λειτουργίας αποσκοπούν ; :102:
Για τις πρώτες εβδομάδες το αναπτυσσόμενο έμβρυο ακολουθεί ένα “θηλυκό σχέδιο”. Συνεπώς, τόσο οι περιοχές των γεννητικών οργάνων όσο και οι θηλές αναπτύσσονται με σκοπό να σχηματιστεί ένα θηλυκό έμβρυο. Μετά από 60 περίπου μέρες, όμως, κάνει την εμφάνιση της η ορμόνη τεστοστερόνη (για όσους έχουν το χρωματόσωμα Ψ). Η ορμόνη αυτή αλλάζει τη γενετική δραστηριότητα στον εγκέφαλο και τα γεννητικά όργανα. Μέχρι αυτό το σημείο, οι θηλές έχουν ήδη αναπτυχθεί και η αλλαγή των ορμονών δεν μπορεί να τις εξαφανίσει.
Το πραγματικό ερώτημα λοιπόν είναι γιατί οι ανδρικές θηλές είναι εξοπλισμένες με νεύρα και αιμοφόρα αγγεία; Σε πολλά αρσενικά θηλαστικά η θηλή ατροφεί, υπό την επίδραση των ανδρικών ορμονών, στον άνθρωπο όμως όχι.

Ο λόγος που δεν έχουν εξαλειφθεί
Αν και υπάρχουν επιστήμονες που υποστηρίζουν τη σεξουαλική φύση τους (πολλοί άνδρες ερεθίζονται στο άγγιγμα των θηλών τους) ή την κοινωνική (οι άντρες της φυλής Aka Pygmy στην Κεντρική Αφρική θηλάζουν τα μωρά τους), το πιο πιθανό είναι ότι δεν εξαλείφονται, επειδή είναι ακίνδυνες και δεν επηρεάζουν αρνητικά την εξέλιξη του είδους.

https://www.huffingtonpost.gr/entry/yia ... 6d930f9699

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 29 Νοέμ 2021, 14:12

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:48
Όλα στο σώμα έχουν κάποια λειτουργία και σκοπό . Οι ρώγες σε τι είδος λειτουργίας αποσκοπούν ; :102:
Όχι απαραίτητα, σε κάθε οργανισμό υπάρχουν και άχρηστα όργανα. Αυτά λέγονται κατάλοιπα της εξέλιξης. Π.χ. η ουρίτσα μας ο κόκκυγας ή οι φρονιμίτες άχρηστα είναι...δεν επιτελούν λειτουργία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Νοέμ 2021, 14:31

Η υπαρξη των ρωγών βασίζεται στη φιλοσοφία της φύσης που λέει ότι "τα θηλαστικά έχουν ρώγες για να θηλάζουν τα παιδιά τους". Απλώς όταν εισέρχεται η συγκεκριμένη φιλοσοφία στο dna του εμβρύου, το έμβρυο είναι ακόμη άφιλο και κατ' επέκτασιν φέρει και γυναικεία χαρακτηριστικά. Είναι ο ίδιος λόγος που οι γυναίκες διαθέτουν όρχεις σε ατροφική μορφή και μάλιστα περισσότερους από τους άντρες.

Ολα τα παραπάνω υπογραμμίζουν το γεγονός ότι ο homo sapiens αποτελεί ένα ενιαίο είδος, γεγονός που ξεχνούν οι φεμινίστριες, οι οποίες πολλές φορές αντιμετωπίζουν τα δύο φύλα σαν διαφορετικά βιολογικά είδη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Νοέμ 2021, 14:44

Τα μονoτρήματα δεν έχουν καθόλου ρώγες (ούτε τα θηλυκά), το γάλα στάζει από αδένες σε όλο το στήθος σαν ιδρώτας και τα μικρά τους το "σκουπίζουν" κινούμενα από δω κι από κει.

Αυτό μας λέει δύο πράγματα: 1) η λειτουργία του θηλασμού (ή τέλος πάντων της παραγωγής γάλακτος) είναι ασύνδετη με το αν υπάρχουν ρώγες. Η συνήθεια των θηλαστικών να εκκρίνουν ιδρώτα πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά σαν πρώτη τροφή των νεογνών τους προηγήθηκε κατά πολλά εκατομμύρια χρόνια του actual θηλασμού και μάλιστα ΠΡΩΤΑ ξεκίνησε αυτό και ΑΡΓΟΤΕΡΑ έπαψαν τα θηλαστικά να γεννούν αβγά (τα μονοτρήματα δεν έχουν πάψει).

Οι ρώγες λοιπόν είναι απλά μια μεταγενέστερη εξέλιξη που βελτιστοποιεί τη διαδικασία, κατά τον ίδιο τρόπο που το να πίνεις νερό με ποτήρι είναι σαφώς πιο αποτελεσματικός τρόπος ξεδιψάσματος από το να γλείφεις έναν υγρό βράχο. Άλλωστε οι περισσότερες γυναίκες έχουν μικρότερες ρώγες γύρω από τις βασικές (καμιά φορά μπορεί να είναι σε μέγεθος αρακά αλλά συνήθως ψιλοαόρατες) και όταν θηλάζουν βγάζει γάλα όλη αυτή η περιοχή.

Περαιτέρω πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι σε αντίθεση π.χ. με τη μήτρα ή τον προστάτη, δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική διαφορά ανάμεσα στην αντρική και τη γυναικεία ρώγα. Αν πλακώσεις ένα αγόρι στις ίδιες ορμόνες που δέχεται ένα κορίτσι στην εφηβεία και την προεφηβεία πιθανότατα θα αποκτήσει το ίδιο διογκωμένες ρώγες. Άρα πιθανότατα πρόκειται για χαρακτηριστικό που ελέγχεται από γονίδιο το οποίο υπάρχει τόσο στα αρσενικά όσο και στα θηλυκά θηλαστικά και απλά στα θηλυκά συντρέχουν οι συνθήκες ώστε να εκδηλωθεί διόγκωση κατά την εφηβεία και θηλασμός μετέπειτα.

Είναι δηλαδή μια τυχαία εξέλιξη στην εμβρυογένεση που ειδικά για τα θηλυκά πάει ένα βήμα παραπέρα αργότερα επειδή συνδυάζεται με τον θηλασμό.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Νοέμ 2021, 14:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:56
Τα φρύδια τι σου λένε;

Εικόνα
απ'όσο γνωρίζω τα φρύδια βοηθούσαν τους προγόνους των ανθρώπων διότι σταματούσαν τον ιδρώτα από το να πέφτει στα μάτια
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Νοέμ 2021, 17:54

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:54
kongrosian έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:51
γιατί όταν έλθει η ισότητα των φύλων, θα βγάλουμε βυζιά. :102:
Εγώ πάντως έχω ενθύμιο από τότε που ήμουν υπέρβαρος και μαζεύω χρήματα για αποκατάσταση :lol: . Δεν έχω καμία διάθεση να τα κουβαλάω για πάντα .
Τύπε, πριν αρχίσεις τα μαχαίρια, πήγαινε σε κανέναν γιατρό να σε δει πρώτα. Πολύ πιθανόν να χρειάζεσαι γυμναστική και διατροφή, όχι πλαστική και λιποαναρρόφηση.

Σε καμμιά περίπτωση δεν γνωρίζω την περίπτωσή σου, ούτε είμαι ειδικός. Δεν ξέρω πόσα κιλά έχασες και σε πόσο χρόνο, τι είδους χαλάρωση ή λίπος έχει μείνει στην περιοχή ή αλλού και τι αποτέλεσμα επιθυμείς, αλλά τα χειρουργεία δεν είναι απλή υπόθεση, όσο και να είναι κάποια από αυτά επεμβάσεις ρουτίνας.

Ο γιατρός θα κρίνει αν είναι ορμονικό θέμα ή ζήτημα εναπομείναντος λίπους και κακής διατροφής.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Νοέμ 2021, 18:01

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:48
Και γενικά στήθη ; Αλλά ειδικά ρώγες … Δεν βρίσκω κάποια σημαντική λειτουργία εκτός φυσικά ότι όταν στις δαγκώνει η άλλη σου σηκώνεται λίγο παραπάνω … Είναι μόνο ανατομικό λάθος ή υπάρχει κάτι βαθύτερο ; Όλα στο σώμα έχουν κάποια λειτουργία και σκοπό . Οι ρώγες σε τι είδος λειτουργίας αποσκοπούν ; :102:
Να μιλάς για τον εαυτό σου. Εγώ γαργαλιέμαι.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Γιατί οι άνδρες έχουν ρώγες ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Νοέμ 2021, 18:04

Feindflug έγραψε:
29 Νοέμ 2021, 17:54
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:54
kongrosian έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 22:51
γιατί όταν έλθει η ισότητα των φύλων, θα βγάλουμε βυζιά. :102:
Εγώ πάντως έχω ενθύμιο από τότε που ήμουν υπέρβαρος και μαζεύω χρήματα για αποκατάσταση :lol: . Δεν έχω καμία διάθεση να τα κουβαλάω για πάντα .
Τύπε, πριν αρχίσεις τα μαχαίρια, πήγαινε σε κανέναν γιατρό να σε δει πρώτα. Πολύ πιθανόν να χρειάζεσαι γυμναστική και διατροφή, όχι πλαστική και λιποαναρρόφηση.

Σε καμμιά περίπτωση δεν γνωρίζω την περίπτωσή σου, ούτε είμαι ειδικός. Δεν ξέρω πόσα κιλά έχασες και σε πόσο χρόνο, τι είδους χαλάρωση ή λίπος έχει μείνει στην περιοχή ή αλλού και τι αποτέλεσμα επιθυμείς, αλλά τα χειρουργεία δεν είναι απλή υπόθεση, όσο και να είναι κάποια από αυτά επεμβάσεις ρουτίνας.

Ο γιατρός θα κρίνει αν είναι ορμονικό θέμα ή ζήτημα εναπομείναντος λίπους και κακής διατροφής.
Ας βαλει πρωτα μια φωτο εδω να παρει μια πρωτη γνωμη και μετα παει γιατρο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών