Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34339
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Δεκ 2021, 09:29

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 09:19
επισης στη μυθολογια της θρησκειας σου, καποιος παπαρας πηγε να θυσιασει το παιδι του, σφαζοντας το ο ιδιος, σε βωμο, επειδη του το ειπε ο φανταστικος του φιλος, χωρις κανεναν αγαθο σκοπο. απλως για να αποδειξει την πιστη του.

Aυτό δεν είναι τίποτα.Η κεντρική ιδέα του χριστιανισμού είναι ότι Ο ΘΕΟΣ θυσιάζει τον μοναδικό γιό του στην σταύρωση και αυτοθυσιάζεται και ο ίδιος για να απαλλαγούν από τις αμαρτίες τους τα δημιουργήματά του.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Δεκ 2021, 09:37

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 09:19
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 00:50
Gherschaagk έγραψε:
03 Δεκ 2021, 00:43


Η ερώτηση είναι γτπκ.
Η ερώτηση είναι αυτή που είναι από μόνη της. Υπάρχει γενικότερα η έννοια της θυσίας, μέσα σε αυτό το πλαίσιο, μπορεί κάποιος να δηλώσει τόσο μεγαλόψυχος ωστε να θυσιάσει το παιδί του για ένα γενικότερο καλό? Για να σωθούν δέκα χιλιάδες, ένα εκατομμύριο άλλα παιδιά? Δεν ξέρω, μπορεί κάποιος μέσα σε τόσα χρόνια ανθρώπινης ιστορίας να βρισκόταν και να το κάνει.
Συνδυαστικά με το ερώτημα παρατίθεται και μια αληθινή ιστορία που εμπεριέχει διάφορα στοιχεία σχετικά με πειράματα, φάρμακα, παιδιά, ενημέρωση γονέων, φιλανθρωπικό έργο εταιρειών και ο,τιδήποτε άλλο
εχουν βρεθει πολλοι, στην ανθρωπινη ιστορια, που το εχουν κανει. λεγεται "στελνω το παιδι μου στον πολεμο"

επισης στη μυθολογια της θρησκειας σου, καποιος παπαρας πηγε να θυσιασει το παιδι του, σφαζοντας το ο ιδιος, σε βωμο, επειδη του το ειπε ο φανταστικος του φιλος, χωρις κανεναν αγαθο σκοπο. απλως για να αποδειξει την πιστη του.
Και το ίδιο καθίκι (ο φανταστικός της φίλος) έβαλε στοίχημα με τον διάολο για ένα άλλο κορόιδο/πιστό του.

Ηθικά διδάγματα του κ@λου από την θρησκεία της πυροβολημένης.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 09:44

Gherschaagk έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:28

Ρε το νιάζομαι το σκασμένο.

Είναι καλός άνθρωπος κατά βάθος και ψυχούλα. Περνάει δύσκολα. Μην την βλέπεις έτσι.

Ο πνευματικός της φταίει για μένα. Λέει ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
σωστο. ο πνευματικος ειναι για τα σιδερα.

αλλα και αυτη, μπορει να κανει επιλογη αλλου πνευματικου. εχει σοβαρο μεριδιο ευθυνης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 09:45

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:30
α, όχι να αρχίσουμε τα ψυχοπονιάρικα και τα βρισίδια στους ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ γιατί θα γίνω κακό παιδί
άλλωστε ο Νικ δεν με κρίνει στην βάση αν είμαι καλή ή κακή
αλλά στην βάση του πόσο βλαμμένη μπορεί να είμαι (για τα δικά του γούστα, εννοείται)
το βρισιμο πνευματικων ειναι μονο η αρχη. θα προχωρησουμε και σε θεους, αγιους, καντηλια και οτι αλλο. προετοιμασου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 09:46

Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:43
Καπου εδω να σημειωσω πως και εγω ειμαι πνευματικος. Απο μπαρ γραφω τωρα και επιτελω μεγαλο εργο ως πνευματικος.
πφφφ. εγω αυτη τη στιγμη εχω γυρω μου καμμια 20αρια πνευματικα.



δραπανα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 09:52

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 09:45
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:30
α, όχι να αρχίσουμε τα ψυχοπονιάρικα και τα βρισίδια στους ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ γιατί θα γίνω κακό παιδί
άλλωστε ο Νικ δεν με κρίνει στην βάση αν είμαι καλή ή κακή
αλλά στην βάση του πόσο βλαμμένη μπορεί να είμαι (για τα δικά του γούστα, εννοείται)
το βρισιμο πνευματικων ειναι μονο η αρχη. θα προχωρησουμε και σε θεους, αγιους, καντηλια και οτι αλλο. προετοιμασου.
Δηλαδή θα βρίσετε κάτι που ισχυρίζεστε ότι δεν υπάρχει. Φοβερή ιδέα. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 09:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 09:52
Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 09:45
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:30
α, όχι να αρχίσουμε τα ψυχοπονιάρικα και τα βρισίδια στους ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ γιατί θα γίνω κακό παιδί
άλλωστε ο Νικ δεν με κρίνει στην βάση αν είμαι καλή ή κακή
αλλά στην βάση του πόσο βλαμμένη μπορεί να είμαι (για τα δικά του γούστα, εννοείται)
το βρισιμο πνευματικων ειναι μονο η αρχη. θα προχωρησουμε και σε θεους, αγιους, καντηλια και οτι αλλο. προετοιμασου.
Δηλαδή θα βρίσετε κάτι που ισχυρίζεστε ότι δεν υπάρχει. Φοβερή ιδέα. :)
υπαρχει στη φαντασια των ανοητων, και αυτο επηρεαζει την ανθρωποτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 03 Δεκ 2021, 10:08

Ναι αλλά δεν πρόκειται να αναπαραχθώ.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 10:12

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:33
Όταν λεω οτι επικρατούσαν οι ανθρωποθυσίες εννοώ οτι ναι, στο ευρύτερο πλαίσιο της εποχής τα δεδομένα ήταν αυτά.
Όπως ήταν και όταν οι Εβραίοι το ειχαν γυρίσει πάλι στην ειδωλολατρία και ο Θεός διέταξε τον πρόφετ ιλάιτζα να κατασφάξει τους ιερείς του Βααλ

(συγκλονιστιός μπάι δε γουει ο προφήτης Ηλίας, όταν διάβασα την ιστορία του με συγκλόνισε κάποιο σημείο, άλλο θέμα όμως αυτό)
Όταν οι Εβραίοι το γύρισαν στην ειδωλολατρία, έστειλε τον, κατά τους εβραίους "προφήτη", Ηλία να κατασφάξει τους ιερείς άλλου θεού.
Δεν μπορούσε/ήθελε να κάνει ένα θαυματάκι, από αυτά τα πολλά που έκανε εκείνη την εποχή, ώστε να πάρουν μυρωδιά και οι εβραίοι και οι ιερείς του άλλου θεού...
Αλλά γουστάριζε το αίμα ενηλίκων. Όμως για τα παιδιά το είχε δηλώσει σαφώς...δεν ήθελε θυσίες και σκοτωμούς παιδιών.

Και φυσικά, άλλο πράγμα ήταν ο σκοτωμός από μια αρκούδα αρκετών εφήβων, επειδή κορόϊδεψαν την φαλάκρα ενός άλλου "προφήτη"...
Δεν ζήτησε να τα θυσιάσουν οι εβραίοι...τα θυσίασε μόνος του.

Συγκλονιστική ηθική για δίδαγμα...

Ναι ναι, ξέρω...άλλες εποχές, άλλα ήθη, άλλα έθιμα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20166
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 03 Δεκ 2021, 11:45

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Δεκ 2021, 11:53

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 03:08
Gherschaagk έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:56
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:48
Πάντως μαλακίες δεν μου λέει, όχι οταν μου λέει πχ τί σκέπτομαι πριν ακόμα τον ρωτήσω ή αναφερθώ στο θέμα που με απασχολεί ...Λυπάμαι ή φοβάμαι κατα κάποιο τρόπο που χρειάζεται να το αναφέρω, μπορεί να το μετανοιώσω αργότερα
Ε, μεταξύ μας, χεστίκαμε κι αν μυρίζει τα δάχτυλα του.

Να γυρίσει και να πει πως αυτό που σκοτώνει κόσμο, και δεν κοιτάει θρησκείες είναι το απόλυτο κακό και πως το εμβόλιο που σώζει ζωές είναι του Θεού, γιατί δεν το λέει να ησυχάσεις κι εσύ, να ησυχάσουμε κι εμείς;

Αυτό το σκέφτηκες ποτέ;
Εσεις γιατί να ησυχάσετε? :smt005:
Μα είναι το απόλυτο κακό αυτό που σκοτώνει κόσμο αλλά γιατί να πει οτι το εμβόλιο είναι του Θεού όταν δεν το πιστεύει?
Αχ βρε Γκερ, όσο και να θέλω δεν μπορώ να σου μεταδώσω αυτό που πιστεύω ουτε εσύ να με πείσεις για το αντίθετο.
Κουνήσου απ' τη θέση σου.

Σκέφτεσαι να άφηνα το παιδί μου να πεθάνει από θανατηφόρα ασθένεια για να μην του κάνω ένα διαβολικό εμβόλιο και να έλεγα, τον έκανα ομολογητή;

Ξέρεις τι θα μου λέγανε; Πας καλά μωρή σαλεμένη ηλίθια παιδοκτόνε; Αυτό θα μου λέγανε.

Άσε μας κουκλίτσα μου που θες και να με πείσεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 12:00

Θα το ήθελα αλλά βέβαια καθένας έχει το αυτεξούσιό του και πράττει όπως επιθυμεί

Εσύ επιθυμείς να μπολιαστείς ή ο,τιδήποτε άλλο έχει να κάνει με εσένα ή την οικογένειά σου
Κι εγώ επιθυμώ να μην

Το Κράτος όμως-και κάποιοι συμπολίτες μου-δεν σέβονται το δικό μου δικαίωμα στην αυτοδιάθεση
Αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί όχι σαν πνευματικό ον αφού δεν πιστεύεις αλλά σαν πολιτικό ον του δυτικού κόσμου, του ελληνοδυτικού έστω

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 12:01

Τεσπα, το θέμα του νήματος είναι άλλο, ξεφύγαμε

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Δεκ 2021, 12:11

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:01
Τεσπα, το θέμα του νήματος είναι άλλο, ξεφύγαμε
Εσύ έχεις ξεφύγει. Και κάποιοι στο λέμε κατάμουτρα. Κάποιοι είναι περισσότερο ευγενικοί. Ακούς εκεί νήπια ομολογητές πίστεως. Μετά ελα να πείσεις πως δεν είσαι σκατόψυχη. Κάπου έλεος δλδ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 12:16

Πασιφάη, βγάζεις τόση σκατίλα συνέχεια γύρω σου που είσαι η τελευταία που μπορεί να μιλά για τους άλλους

Και τελος πάντων, μου είναι εξαιρετικά άβολο να σου απευθύνομαι γιατί έχεις κατι στον τρόπο σου που με κάνει να κριντζάρω απίστευτα εκτός του γεγονότος οτι βρίζεις μονίμως και χυδαία αυτό που εγώ αγαπώ και πιστεύω. Δεν αντιλέγω, έχεις τα δικά σου θέματα όπως όλοι μας αλλά ξεφεύγεις τόσο πολύ με τον χαρακτήρα σου που οκ, γράφε ό,τι θες αλλά εγώ δεν έχω επιθυμία να μπαίνω σε διάλογο μαζί σου γιατί δεν μπορείς να κάνεις διάλογο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών