Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 17:05

Μιλάμε όμως οτι ναι μεν είναι το ποσοστό στον γενικότερο πληθυσμό αλλά είναι ήδη αρκετά παιδιά που έχουν καρκίνο και μάλιστα βρέφη, είναι αρκετό για παιδιά, αυτό λεω



Σιντ, καλά κρασιά

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2021, 17:07

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:05
Μιλάμε όμως οτι ναι μεν είναι το ποσοστό στον γενικότερο πληθυσμό αλλά είναι ήδη αρκετά παιδιά που έχουν καρκίνο και μάλιστα βρέφη, είναι αρκετό για παιδιά, αυτό λεω



Σιντ, καλά κρασιά
Κρασια ποτε,

Τζιν συνηθως, ενιοτε αψεντι, τεκιλα, ουισκυ ή μπυρα να ξες
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 17:08

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:01
Καλά, και το τί είναι δικό μου και των άλλων μην είσαι τόσο σίγουρος οτι ισχύει το ίδιο πάντα
Εαν πχ αύριο εγώ που δεν θέλω να εμβολιάσω το υποθετικό παιδί μου (βλέπεις, μπορούν να σταθούν και με υποθέσεις ερωτήματα και απαντήσεις) αναγκαστώ από το Κράτος γιατί θα με θεωρήσει αντισυνταγματικώς κινούμενη καθώς θέτω την ζωή του σε κίνδυνο και μου το πάρει γιατί εγω ξερω γω ειμαι τρομοκράτης χριστιανή ορθόδοξη ή βλαμμενη με την βουλα καποιου κρατικού ψυχιάτρου, το παιδί τότε δεν θα θεωρείται καθόλου δικό μου,
μεχρι εδω σωστα τα λες, θα εισαι επικινδυνη για την υγεια του παιδιου σου, και καλως θα σου το παρουν.

ο κάθε Μπουρλά θα έχει το ελεύθερο να φιλανθρωπίσει πάνω του όσο θέλει.
εδω φυσικα εχεις αδικο, το παιδι θα ειναι σε ιδρυμα η σε αλλη οικογενεια, που θα αποφασιζει για το καλο του,ορθολογικα.
και οχι στον καθε μπουρλα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 17:11

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:39
Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:28
Για να μιλήσουμε θεο-λογικά κανείς άνθρωπος δεν δύναται πραγματικά να είναι πνευματικός άλλου ανθρώπου. Έχουμε εκείνα τα δομικά στοιχεία (κατ εικόνα και καθομοίωση όπως και την ελεύθερη βούληση) που μας καθιστούν (ή και όχι) πνευματικούς του εαυτού μας και μόνο.
Επάνω στο ερώτημα του νήματος δυο παρατηρήσεις που δεν πρόσεξα αν αναφέρθηκαν.
1. Ο ίδιος Ο Θεός θυσίασε τον Υιό Του για το γενικό καλό
2. Ως άνθρωπος το παιδί σου δεν είναι ιδιοκτησία σου να το προσφέρεις θυσία για κανέναν, είναι ένας ξεχωριστός άνθρωπος σε εξέλιξη
Εαν εγώ εμβολιάσω το παιδί μου με την γνώση οτι μπορεί να είναι θύμα χοντρής παρενέργειας και πεθάνει, για το κοινό καλό, πώς το βαφτίζουμε?
οπως και οταν το στειλεις σχολειο με τη γνωση οτι υπαρχει πιθανοτητα στο δρομο να τρακαρει το σχολικο και να πεθανει.

ατυχημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 17:14

:xena:

μην τα γράφεις αυτές τις ερμηνείες σου δημόσια πάντως γιατί κινδυνεύεις πριν από εμένα να σου πάρουν εσένα το παιδί

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 17:16

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 16:00
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:51
Αρίστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:44




Παντως μια χαρα εγκριση ειχα παρει απο το CDC φαρμακα που αργοτερα κριθηκαν καρκινογονα η βλαπτικα για τη δημοσια υγεια.

.
Ελάχιστα. Και μιλάμε για κάτι δεκαετίες παλιότερα. Τα τελευταίας τεχνολογίας είναι πολύ ασφαλέστερα γενικά. Όσο για παρενέργειες, δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει παρενέργειες. Ούτε το νερό.

https://www.ndtv.com/food/are-you-drink ... 8118/amp/1
Είσαι σίγουρος οτι γνωρίζεις γιατί θερίζουν οι καρκίνοι?
Εγώ πάντως οχι
πως; οχι;

ρωτα γρηγορα τον πνευματικο σου, αυτος σιγουρα ξερει. κατι κοτσανα θα εχει να σου πει για τιμωρια απο τον παναγαθο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 17:18

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:05
Μιλάμε όμως οτι ναι μεν είναι το ποσοστό στον γενικότερο πληθυσμό αλλά είναι ήδη αρκετά παιδιά που έχουν καρκίνο και μάλιστα βρέφη, είναι αρκετό για παιδιά, αυτό λεω



Σιντ, καλά κρασιά
παντα υπηρχε, και θεριζε, ο καρκινος. απλως τα παλιοτερα χρονια δεν τον αναγνωριζαν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 17:19

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:14
:xena:

μην τα γράφεις αυτές τις ερμηνείες σου δημόσια πάντως γιατί κινδυνεύεις πριν από εμένα να σου πάρουν εσένα το παιδί
ποιος να μου το παρει; ο σατανας;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2021, 18:14

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:19
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:14
:xena:

μην τα γράφεις αυτές τις ερμηνείες σου δημόσια πάντως γιατί κινδυνεύεις πριν από εμένα να σου πάρουν εσένα το παιδί
ποιος να μου το παρει; ο σατανας;
Εδώ να σημειώσουμε πως ο Σατανιήλ (όπως και οι υπόλοιποι 44 χιλιάδες άγγελοι που εξέπεσαν) είναι δημιουργήματα του Θεού πριν την δημιουργία του υλικού και ορατού κόσμου
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68647
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 18:26

Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:14
Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:19
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:14
:xena:

μην τα γράφεις αυτές τις ερμηνείες σου δημόσια πάντως γιατί κινδυνεύεις πριν από εμένα να σου πάρουν εσένα το παιδί
ποιος να μου το παρει; ο σατανας;
Εδώ να σημειώσουμε πως ο Σατανιήλ (όπως και οι υπόλοιποι 44 χιλιάδες άγγελοι που εξέπεσαν) είναι δημιουργήματα του Θεού πριν την δημιουργία του υλικού και ορατού κόσμου
Αν υποψιαστώ ότι ο covid 19 είναι αριθμός εκπεπτωκότος αγγέλου...
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2021, 18:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:26
Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:14
Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 17:19


ποιος να μου το παρει; ο σατανας;
Εδώ να σημειώσουμε πως ο Σατανιήλ (όπως και οι υπόλοιποι 44 χιλιάδες άγγελοι που εξέπεσαν) είναι δημιουργήματα του Θεού πριν την δημιουργία του υλικού και ορατού κόσμου
Αν υποψιαστώ ότι ο covid 19 είναι αριθμός εκπεπτωκότος αγγέλου...
Κοβιντιήλ!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68647
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 18:28

Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:26
Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:14

Εδώ να σημειώσουμε πως ο Σατανιήλ (όπως και οι υπόλοιποι 44 χιλιάδες άγγελοι που εξέπεσαν) είναι δημιουργήματα του Θεού πριν την δημιουργία του υλικού και ορατού κόσμου
Αν υποψιαστώ ότι ο covid 19 είναι αριθμός εκπεπτωκότος αγγέλου...
Κοβιντιήλ!
:smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Δεκ 2021, 19:09

SUV έγραψε:
01 Δεκ 2021, 21:37
"...the plaintiffs say was medical experimentation of foreign citizens without their consent

During a meningitis epidemic in 1996, Pfizer treated 100 Nigerean children with the antibiotic Trovan as part of its effort to determine whether the drug, which had never been tested in children, would be an effective treatment for the disease. Pfizer treated 100 other children with ceftriaxone, the gold standard for meningitis treatment, but, the suit says, at a lower than recommended dose. Eleven children in the trial died, and others suffered brain damage, were partly paralyzed or became deaf.
...
...In the past Pfizer has said that the number of deaths in the Nigerian Trovan trial was lower than the overall fatality rate for the meningitis epidemic and that the trial had been a philanthropic effort that benefited most of the sick children..."
Να ξεκινήσω από το απόσπασμα...

Στο ξέσπασμα της επιδημίας της μηνιγγίτιδας συνολικά σε μία επαρχία αρρώστησαν 261 άνθρωποι από τους οποίους κατέληξαν οι 129.
Δεν ξέρω αν ήταν όλοι άπιστοι και δεν τους βοήθησε ο άγιος Σπυρίδωνας, αλλά ξέρω ότι οι άνθρωποι αυτοί πέθαναν στην ουσία αβοήθητοι.
Η ιατρική κοινότητα προσπάθησε να βρει τρόπο βοήθειας σε μία ασθένεια που εμφάνιζε ως και 50% θνησιμότητα.
Εκείνη την ώρα. Πάνω από τάφους που ανοίγονταν ήδη...

Κάθε όπλο που διέθετε το έριξε στη μάχη κατά της μηνιγγίτιδας, χωρίς να μπορεί να γνωρίζει πόσες παρενέργειες θα εμφανιστούν.
Το αποτέλεσμα είναι ότι το 2009, σε αντίστοιχη επιδημία, το ποσοστό θνησιμότητας έπεσε στο 7%.

Στο ερώτημα: "ως γονέας θα έδινες στο παιδί σου που πάσχει από μία ασθένεια η οποία εμφανίζει θνησιμότητα 50% ένα πειραματικό φάρμακο οργανωμένης τεχνολογίας;" η απάντηση είναι "ναι". Δεν έχω πολλά να κάνω πέρα από το χρησιμοποιήσω κάθε τεχνολογία/τεχνογνωσία που υφίσταται και στη συνέχεια να αφήσω την τύχη του παιδιού στα χέρια του Πανάγαθου.
Στο ερώτημα: "ως γονέας θα θυσίαζες το παιδί σου με ένα πειραματικό εμβόλιο;" η απάντηση είναι όχι. Δεν έχω το δικαίωμα να "θυσιάσω" κανέναν ακόμη και πειραματικά.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2021, 19:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:28
Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 18:26


Αν υποψιαστώ ότι ο covid 19 είναι αριθμός εκπεπτωκότος αγγέλου...
Κοβιντιήλ!
:smt023
Τώρα φιλετάριζα χοιρινά και παράλληλα με έναυσμα αυτό ψηνόμουν να δημιουργήσω νέα θεωρία συνωμοσίας
Στην Ισλαμική παράδοση 19 Άγγελοι φυλάνε τις πύλες της Κολάσεως και στο Κοράνι αφού ένα εδάφιο τελειώνει με την αινιγματική φράση "Είναι 19" συνεχίζει αμέσως στο επόμενο εδάφιο " Και δεν κάναμε παρά αγγέλους σαν φυλακες της φωτιάς. Και δεν ορίσαμε τον αριθμο τους παρά μόνο για να δοκιμάσουμε τους απιστους"
Τυχαίο;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4625
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 03 Δεκ 2021, 19:57

nik_killthemall έγραψε:
03 Δεκ 2021, 00:23
SUV έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:42
Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό ?
Αν οντως ισχυει η ερωτηση του νηματος τοτε καλό θα ήταν να ρωτάγαμε αυτούς εδω
Εικόνα

Ιούνιος 1922, Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Τορόντο, Καναδάς. Σε ένα θάλαμο 50 παιδιά σε διαβητικό κώμα, με τους απελπισμένους γονείς δίπλα τους, περιμένουν απλά το θλιβερό τέλος.

Στο θάλαμο έρχονται οι Καναδοί γιατροί Frederick Banting και Charles Best. Τους χορηγούν Ινσουλίνη ενδοφλέβια, την οποία απομόνωσαν και δοκίμασαν πρώτα σε πειραματόζωα, στον εαυτό τους και σε φίλους τους. Πριν φθάσουν στο τελευταίο παιδί, το πρώτο ανακτά τις αισθήσεις του και συνέρχεται.

Μια ιστορική στιγμή για την ανθρωπότητα. Χωρίς να διεκδικήσουν καμμία πατέντα, χάρισαν την νέα θεραπεία συμβολικά έναντι ενός δολαρίου στο Πανεπιστήμιο του Τορόντο και σε ολόκληρο τον κόσμο.
Αν δεν ισχυει η ερωτηση του νηματος καλο ειναι να αλλαχθει.
:goodpost:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών