Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 03 Δεκ 2021, 01:24

Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 01:28

nik_killthemall έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:20
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:08
nik_killthemall έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:04


Εννοεις, σε κατασταση και περιοχη επιδημιας μεν, αλλα χωρις να εχει προλαβει το νοσησει ακομα το χ παιδι, και να δοκιμαστει μια πειραματικη θεραπεια - εμβολιο στο εκαστοτε χ παιδι ?

Αυτο εννοεις SUV ?
Νομίζω οτι έχεις μπερδέψει παραθέσεις? Αν κατάλαβα τί λες, ναι κάτι τέτοιο ας πούμε
Τιποτα δεν μπερδεψα. Ρωτησα αν αυτο που λεει η Γαλη εμπιπτει στην ερωτηση που κανεις, η οποια εδω που τα λεμε ειναι και τιγκα στην αοριστια.

Αρα λες π.χ. σε μια περιοχη συμβαινει μια επιδημια της χ ασθενειας και ερχεται μια εταιρεια που χορηγει προληπτικα την πειραματικη y θεραπεια χωρις να θετει κριτηριο του ποιος νοσησε και ποιος οχι, για να ελεγξει την αποτελεσματικοτητα και την ασφαλεια της y θεραπειας στην χ ασθενεια !

Σε αυτη τη περιπτωση θα ζητουσα να ενημερωθω για την καταγεγραμμενη θνησιμοτητα της ασθενειας και θα αποφασιζα αναλογως.

Επειδη η ερωτηση που κανεις εχει καμια χιλιαδιτσα αοριστιες, να συνοψισω :

- Αν μιλαμε για μη μεταδοτικη ασθενεια, τοτε ο μονος λογος για να προσφερει καποιος το παιδι του για πειραματικη θεραπεια, ειναι το παιδι του να πασχει απο αυτην την ασθενεια. (Αν το παιδι του δεν πασχει απο αυτην την ασθενεια και ειναι υγειες, τοτε ο κατασκευαστης της πειραματικης θεραπειας θα το απορριψει απο μονος του γιατι ετσι κι αλλιως δεν θα μπορει να ελεγξει την πειραματικη του θεραπεια σε υγειες παιδι.) Αρα σε αυτη τη περιπτωση αν η ασθενεια ηταν θανατηφορα προφανως και θα το προσφερα (ειναι η περιπτωση ινσουλινης που εβαλα πιο πανω).

- Αν μιλαμε για μεταδοτικη ασθενεια σε κατασταση επιδημιας τοτε θα ζητουσα πρωτα εγγραφη ενημερωση για θνησιμοτητα της ασθενειας και θα αποφασιζα αναλογως.
Ναι, είσαι σαφής με τα συγκεκριμένα δεδομένα που αναφέρεις. Εγώ από την πλευρά μου, επειδή δεν κατέχω τα της ιατρικής (και ούτε θέλω και να τα κατέχω, προσωπικό μου γούστο ας πουμε λολ) δεν μπορούσα να ορίσω το πλαίσιο της αναφοράς κατα αυτόν τον τρόπο.
Το ερώτημα όμως παραμένει ως έγκυρο για εμένα, δεν ξέρω εαν υπάρχει πρακτικό πλαίσιο να το τοποθετήσω, δηλαδή εαν υπάρχει ιατρική συνθήκη τέτοια που να λέει οτι για την τάδε αρρώστια μπορεί να δοκιμαστεί φάρμακο σε υγιή άνθρωπο ή έστω σε άνθρωπο του οποίου η ζωή δεν βρίσκεται άμεσα σε κίνδυνο λόγω της χ ασθενείας και με το ψ πειραματικό φάρμακο θα μπορούσαμε να δούμε αν αποτρέπονται άλλοι θάνατοι ή βαρειές παρενέργειες μιας άλλης ξερω γω ασθένειας.

Όπως και να έχει, η αοριστία όπως λες του ερωτήματος δεν το αναιρεί στην ουσία του. Νομίζω

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 01:29

John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Αυτό ήθελα επίσης να θίξω αλλά με πρόλαβες
Γι αυτό και το παράδειγμα με τα παιδιά της Νιγηρίας

Και να απαντήσω και σε αυτό που υπαινήχθηκε η Γαλή πιο πάνω, οτι σε χώρες όπου το βιωτικό και μορφωτικό επίπεδο είναι χαμηλό, οι γονείς δεν έχουν τις προυποθέσεις να καταλάβουν τι τους λένε οι γιατροί...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SUV την 03 Δεκ 2021, 01:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Δεκ 2021, 01:30

John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Ο καθενας με τον καημο του, να γραψει τωρα και ο Εθνι για τον κουζινοκαπιταλισμο και δεσαμε
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Δεκ 2021, 01:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:20
Από εκεί και πέρα αν Εκείνος του ξεκαθάρισε ότι ΑΠΑΙΤΕΙ θυσία παιδιού ως απόδειξη πίστης αλλά ΔΕΝ επιθυμεί θυσίες παιδιών, μάλλον θα βρισκόταν στην ίδια σύγχυση με σένα.
Ο Θεός σε σύγχυση!; Τί διαβάζουμε.. :e040:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 01:33

Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:22
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:19
Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:18

Στην Γη της Χανααν εδιναν και επαιρναν και των παιδιων ιδιαιτερως, οχι παντου. Αλλα ακομη και εκει στο ονομα του Μολωχ γινοντουσταν.
Ναι και τί δηλαδή ήταν ο Μολωχ?
Τα πολιτιστικα δεδομενα του Αβρααμ ηταν Μολωχικα;
Όταν λεω οτι επικρατούσαν οι ανθρωποθυσίες εννοώ οτι ναι, στο ευρύτερο πλαίσιο της εποχής τα δεδομένα ήταν αυτά.
Όπως ήταν και όταν οι Εβραίοι το ειχαν γυρίσει πάλι στην ειδωλολατρία και ο Θεός διέταξε τον πρόφετ ιλάιτζα να κατασφάξει τους ιερείς του Βααλ

(συγκλονιστιός μπάι δε γουει ο προφήτης Ηλίας, όταν διάβασα την ιστορία του με συγκλόνισε κάποιο σημείο, άλλο θέμα όμως αυτό)

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 03 Δεκ 2021, 01:34

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:29
John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Αυτό ήθελα επίσης να θίξω αλλά με πρόλαβες
Γι αυτό και το παράδειγμα με τα παιδιά της Νιγηρίας

Και να απαντήσω και σε αυτό που υπαινήχθηκε η Γαλή πιο πάνω, οτι σε χώρες όπου το βιωτικό και μορφωτικό επίπεδο είναι χαμηλό, οι γονείς δεν έχουν τις προυποθέσεις να καταλάβουν τι τους λένε οι γιατροί...
Το κυριοτερο, εαν κατι παει στραβα, με 30-40-50 εκατομμυρια καθαρισαν. Αντιθετα, εαν κατι τετοιο συμβει στις ΗΠΑ, μιλαμε για δισεκατομμυρια σε αγωγες.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 01:34

John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Υπάρχει απλούστατη λύση αγαπητέ. Να μη χρησιμοποιείς κανένα ιατρικό σκεύασμα από τις εταιρίες που πειραματίζονται στη Νιγηρία, στην Αϊτή και στην Καμπότζη.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το βαθιά και πλέρια ανθρωπιστικό πήδημα.

Στην τελική, εκτός από τους πνευματικούς υπάρχουν και οι σαμάνοι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 01:38

Parrot έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:20
Από εκεί και πέρα αν Εκείνος του ξεκαθάρισε ότι ΑΠΑΙΤΕΙ θυσία παιδιού ως απόδειξη πίστης αλλά ΔΕΝ επιθυμεί θυσίες παιδιών, μάλλον θα βρισκόταν στην ίδια σύγχυση με σένα.
Ο Θεός σε σύγχυση!; Τί διαβάζουμε.. :e040:
Εμείς ή εσείς; :lol:

Προσωπικώς πάντως, μόνον την Καινή Διαθήκη βρίσκω κατανοητή. Με την Παλιά έχω θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 03 Δεκ 2021, 01:40

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:28
nik_killthemall έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:20
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:08


Νομίζω οτι έχεις μπερδέψει παραθέσεις? Αν κατάλαβα τί λες, ναι κάτι τέτοιο ας πούμε
Τιποτα δεν μπερδεψα. Ρωτησα αν αυτο που λεει η Γαλη εμπιπτει στην ερωτηση που κανεις, η οποια εδω που τα λεμε ειναι και τιγκα στην αοριστια.

Αρα λες π.χ. σε μια περιοχη συμβαινει μια επιδημια της χ ασθενειας και ερχεται μια εταιρεια που χορηγει προληπτικα την πειραματικη y θεραπεια χωρις να θετει κριτηριο του ποιος νοσησε και ποιος οχι, για να ελεγξει την αποτελεσματικοτητα και την ασφαλεια της y θεραπειας στην χ ασθενεια !

Σε αυτη τη περιπτωση θα ζητουσα να ενημερωθω για την καταγεγραμμενη θνησιμοτητα της ασθενειας και θα αποφασιζα αναλογως.

Επειδη η ερωτηση που κανεις εχει καμια χιλιαδιτσα αοριστιες, να συνοψισω :

- Αν μιλαμε για μη μεταδοτικη ασθενεια, τοτε ο μονος λογος για να προσφερει καποιος το παιδι του για πειραματικη θεραπεια, ειναι το παιδι του να πασχει απο αυτην την ασθενεια. (Αν το παιδι του δεν πασχει απο αυτην την ασθενεια και ειναι υγειες, τοτε ο κατασκευαστης της πειραματικης θεραπειας θα το απορριψει απο μονος του γιατι ετσι κι αλλιως δεν θα μπορει να ελεγξει την πειραματικη του θεραπεια σε υγειες παιδι.) Αρα σε αυτη τη περιπτωση αν η ασθενεια ηταν θανατηφορα προφανως και θα το προσφερα (ειναι η περιπτωση ινσουλινης που εβαλα πιο πανω).

- Αν μιλαμε για μεταδοτικη ασθενεια σε κατασταση επιδημιας τοτε θα ζητουσα πρωτα εγγραφη ενημερωση για θνησιμοτητα της ασθενειας και θα αποφασιζα αναλογως.
Ναι, είσαι σαφής με τα συγκεκριμένα δεδομένα που αναφέρεις. Εγώ από την πλευρά μου, επειδή δεν κατέχω τα της ιατρικής (και ούτε θέλω και να τα κατέχω, προσωπικό μου γούστο ας πουμε λολ) δεν μπορούσα να ορίσω το πλαίσιο της αναφοράς κατα αυτόν τον τρόπο.
Το ερώτημα όμως παραμένει ως έγκυρο για εμένα, δεν ξέρω εαν υπάρχει πρακτικό πλαίσιο να το τοποθετήσω, δηλαδή εαν υπάρχει ιατρική συνθήκη τέτοια που να λέει οτι για την τάδε αρρώστια μπορεί να δοκιμαστεί φάρμακο σε υγιή άνθρωπο ή έστω σε άνθρωπο του οποίου η ζωή δεν βρίσκεται άμεσα σε κίνδυνο λόγω της χ ασθενείας και με το ψ πειραματικό φάρμακο θα μπορούσαμε να δούμε αν αποτρέπονται άλλοι θάνατοι ή βαρειές παρενέργειες μιας άλλης ξερω γω ασθένειας.

Όπως και να έχει, η αοριστία όπως λες του ερωτήματος δεν το αναιρεί στην ουσία του. Νομίζω
Οχι κοπελια, η αοριστια το αναιρει και στην ουσια του και στην ανουσια του το ερωτημα σου ...

Αυτο που ρωτας ειναι ληψη αποφασης ! Σε ληψη αποφασης χρειαζεσαι τα δεδομενα, αλλιως δεν υπαρχει ουτε ληψη ουτε αποφαση ουτε απαντηση, ουτε καν ερωτηση !

Τωρα τα ερωτηματα που δεν παρουσιαζουν εστω βασικα δεδομενα, απο αρχαιοτατων χρονων θεωρουνται προβοκατορικα, δηλ. σκηνοθετημενα για να εισπραξουν πλαστες και στημενες απαντησεις ! Ετσι ακριβως ειναι αυτη τη στιγμη το ερωτημα που επαναλαμβανεις.

Οποτε ή πας και φτιαχνεις το ερωτημα με τα δεδομενα του ή λες "ειμαι ασχετη κα αδυνατω να στησω με συγκεκριμενα δεδομενα την ερωτηση".

Αλλιως απλα και μονο με εκεινο το μπολντ που γραφεις ομολογεις απλα πως κανεις σκηνοθετημενες ερωτησεις και ζητας σκηνοθετημενες απαντησεις.

Ε σε αυτη τη περιπτωση βρες ενα σκηνοθετη και καντο και βιντεο κλιπ ... ενα βιου θα το καμω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 03 Δεκ 2021, 01:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 01:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:34
John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Υπάρχει απλούστατη λύση αγαπητέ. Να μη χρησιμοποιείς κανένα ιατρικό σκεύασμα από τις εταιρίες που πειραματίζονται στη Νιγηρία, στην Αϊτή και στην Καμπότζη.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το βαθιά και πλέρια ανθρωπιστικό πήδημα.

Στην τελική, εκτός από τους πνευματικούς υπάρχουν και οι σαμάνοι.
Μπορείς πολύ απλά να πεις, όχι δεν θα έδινα το δικό μου παιδί για πείραμα αφού υπάρχουν τα αφρικανάκια ή οτι ναι, δεν έχω κανένα πρόβλημα πόυ οι αφρικανοί γονείς δεν ενημερώθηκαν και βασικά πληροφορήθηκαν εσκεμμένα ψέμματα οτι αυτό το μαγικό χαντράκι θα κάνει τα παιδάκια τους καλά και μπορώ να χρησιμοποιήσω τα φάρμακα που παράχθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα ηθικό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2021, 01:42

Sid Vicious έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:30
John Brown Gun Club έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:24
Μην ανησυχειτε, αυτου του ειδους τα πειραματα δεν γινονται σε χωρες οπως η Ελλαδα η το Βελγιο η ο Καναδας, αλλα στην Νιγηρια, στην Αιτη ή στην Καμποτζη. Καμια εταιρεια δεν θα πειραματιστει πανω στα λευκα παιδια σας.

Εντυπωσιακο παντως που κανεις δεν εθιξε αυτη την διασταση του ζητηματος.
Ο καθενας με τον καημο του, να γραψει τωρα και ο Εθνι για τον κουζινοκαπιταλισμο και δεσαμε
Ρε συ, ο Έθνι είναι ο σύγχρονος Αβραάμ των αυτόχθονων νέων Ελλήνων, ακόμη δεν το έχεις καταλάβει;

Γενάρχης. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
last train to London
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 12 Σεπ 2021, 23:20

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από last train to London » 03 Δεκ 2021, 01:43

Προφανώς δεν τα θυσίασαν, τα πούλησαν. Σίγουρα υπήρχε χρηματικό αντίτιμο και συμβόλαιο. Οι γονείς εν γνώση τους θυσίασαν τα παιδιά τους.
Δυστυχώς αυτή είναι η μοίρα του πεινασμένου.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 01:43

Νικ, λυπάμαι, αυτό είναι που βλέπεις εσύ ή έτσι θέλεις να το δεις

Το πρόβλημα δεν είναι οτι είναι αόριστη η ερώτηση γιατί δεν παρουσίασα συγκεκριμένο παράδειγμα, η ουσία του ερωτήματος παραμένει αυτή που είναι: εαν κάποιος γονιός θα έκανε θυσία το δικό του παιδί για να σωθούν άλλα μέσα από την ιατρική επιστήμη. Νομίζω, μπορούμε να βρούμε και κάποιο παράδειγμα, σου ανέφερα πιο πάνω κάτι

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Θα προσφέρατε τα παιδιά σας θυσία στην Ιατρική έρευνα για το κοινό καλό?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 03 Δεκ 2021, 01:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:38
Parrot έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2021, 01:20
Από εκεί και πέρα αν Εκείνος του ξεκαθάρισε ότι ΑΠΑΙΤΕΙ θυσία παιδιού ως απόδειξη πίστης αλλά ΔΕΝ επιθυμεί θυσίες παιδιών, μάλλον θα βρισκόταν στην ίδια σύγχυση με σένα.
Ο Θεός σε σύγχυση!; Τί διαβάζουμε.. :e040:
Εμείς ή εσείς; :lol:

Προσωπικώς πάντως, μόνον την Καινή Διαθήκη βρίσκω κατανοητή. Με την Παλιά έχω θέμα.
Η Αγία Γραφή θέλει μελέτη, και δεν διαβάζεται όπως ένα μυθιστόρημα. Για παράδειγμα, ένα χωρίο στο τέλος μπορεί να παραπέμπει σε ένα άλλο στην αρχή, και ένα άλλο χωρίο μπορεί να παραπέμπει κάπου πιο μπροστά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών