Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 21:18

Thor έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:08
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:06

Thor έγραψε:
24 Αύγ 2023, 20:04
Δε ξερει ο αλλος για φαρμακα που εχει σπουδασει χιλια χρονια, ξερουν αυτοι που γκουγκλαρουν!
Η συζήτηση δεν έχει καμμιά σχέση με το ποιος ξέρει περισσότερα για φάρμακα.
Τι σχεση εχει, ποιος την εχει πιο μεγαλη;
Για τον Ότο σίγουρα. Προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι ο πιο γαμάτος.

Η συζήτηση αφορά ισχυρισμούς του Ότο που δεν έχουν σχέση με την φαρμακολογία, όπως τι οδηγίες δόθηκαν από τους αρμόδιους οργανισμούς και όπως μπορείς να διαπιστώσεις δεν είναι αυτές που ισχυρίστηκε και αν οι γιατροί γράφουν αντιβιοτικά για να προλάβουν ενδεχόμενες δευτερογενείς λοιμώξεις που είναι συχνές, ειδικά σε ευάλωτες ομάδες και ειδικότερα στην περίπτωση του κορωνοϊού* ή γράφουν αντιβιοτικά γιατί είναι άσχετοι από φαρμακολογία, δεν ξέρουν τι κάνουν τα αντιβιοτικά, δεν έχουν καν ακουστά την αντιμικροβιακή αντίσταση και τις πιθανές συνέπειες στον οργανισμό από ισχυρή αντιβίωση και γενικά δεν έχουν ιδέα, τα ξέρουν πολύ καλύτερα οι φαρμακοποιοί.

Αυτά τα δύο είναι η συζήτηση. Δεν έχουν καμμιά σχέση με το ποιος από τους δυο μας ξέρει φαρμακολογία. Αυτός είναι ένας ηλίθιος αχυράνθρωπος που πέταξε ο waldorf, πιθανόν γιατί διάβασε επιγραμματικά.


* που όπως είπα έπαιξαν ρόλο πολλά άλλα πράγματα, όπως η διαθεσιμότητα κλινών για θεραπεία σε περίπτωση δευτερογενούς λοίμωξης, φόβος για το την κλινική εικόνα των ασθενών, εν μέσω ελλιπών γνώσεων για τον ιό και πώς μπορεί να εξελιχθεί και ο κίνδυνος των νοσοκομειακών λοιμώξεων σε περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία. Ειδικά όταν κινδυνεύουν περισσότερο οι ηλικιωμένοι, είναι λογικό να φοβάσαι ότι είναι πολύ πιθανό να την πατήσουν από οπουρτουνιστική λοίμωξη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12199
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Αύγ 2023, 21:23

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:18
Thor έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:08
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:06




Η συζήτηση δεν έχει καμμιά σχέση με το ποιος ξέρει περισσότερα για φάρμακα.
Τι σχεση εχει, ποιος την εχει πιο μεγαλη;
Για τον Ότο σίγουρα. Προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι ο πιο γαμάτος.

Η συζήτηση αφορά ισχυρισμούς του Ότο που δεν έχουν σχέση με την φαρμακολογία, όπως τι οδηγίες δόθηκαν από τους αρμόδιους οργανισμούς και όπως μπορείς να διαπιστώσεις δεν είναι αυτές που ισχυρίστηκε και αν οι γιατροί γράφουν αντιβιοτικά για να προλάβουν ενδεχόμενες δευτερογενείς λοιμώξεις που είναι συχνές, ειδικά σε ευάλωτες ομάδες και ειδικότερα στην περίπτωση του κορωνοϊού* ή γράφουν αντιβιοτικά γιατί είναι άσχετοι από φαρμακολογία, δεν ξέρουν τι κάνουν τα αντιβιοτικά, δεν έχουν καν ακουστά την αντιμικροβιακή αντίσταση και τις πιθανές συνέπειες στον οργανισμό από ισχυρή αντιβίωση και γενικά δεν έχουν ιδέα, τα ξέρουν πολύ καλύτερα οι φαρμακοποιοί.

Αυτά τα δύο είναι η συζήτηση. Δεν έχουν καμμιά σχέση με το ποιος από τους δυο μας ξέρει φαρμακολογία. Αυτός είναι ένας ηλίθιος αχυράνθρωπος που πέταξε ο waldorf, πιθανόν γιατί διάβασε επιγραμματικά.


* που όπως είπα έπαιξαν ρόλο πολλά άλλα πράγματα, όπως η διαθεσιμότητα κλινών για θεραπεία σε περίπτωση δευτερογενούς λοίμωξης, φόβος για το την κλινική εικόνα των ασθενών, εν μέσω ελλιπών γνώσεων για τον ιό και πώς μπορεί να εξελιχθεί και ο κίνδυνος των νοσοκομειακών λοιμώξεων σε περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία. Ειδικά όταν κινδυνεύουν περισσότερο οι ηλικιωμένοι, είναι λογικό να φοβάσαι ότι είναι πολύ πιθανό να την πατήσουν από οπουρτουνιστική λοίμωξη.
Δεν ειναι κακο που και που να παραδεχεσαι οτι εκανες λαθος.
Παραδεξου το να παει παρακατω η συζητηση ή να κλεισει εδω.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 21:25

Λάθος παράθεση. Ο Ότο είναι πιο πάνω.

Εγώ δεν έκανα κάπου λάθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 22:29

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:06
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 19:53
Ενώ εμένα ας πούμε που δεν έχω θέμα να μην εκτελεσω συνταγή αν δεν στέκει ή ήμουν υπέρ του lockdown όταν μου στοίχιζε χιλιάδες ευρώ το μημα (σε αντίθεση με τους άλλους που και παίρνανε επιδόματα και δουλεύανε στη μαύρη) οι απόψεις μου επηρεάζονται από το προσωπικό κέρδος.
Σε τι σου στοίχιζε χιλιάδες ευρώ τον μήνα; Ήταν κλειστά τα φαρμακεία στην καραντίνα; Κάθε άλλο, τα φαρμακεία επίσης έβγαλαν πολύ χρήμα από την πανδημία. Μάσκες, τεστ, αντισηπτικά, ένας πακτωλός φαρμάκων.

Το έχεις ξαναπεί αυτό και δεν βλέπω πώς βγάζει νόημα.
Γιατί είμαι κεντρικότατο φαρμακείο που δουλεύει 70% με περαστικό κόσμο, άμεσα συνδεδεμένο με την εμπορική κίνηση και τα κεντρικά ΜΜΜ.

Ο τζίρος μου στην καραντίνα έπεσε σχεδόν 70%, ενώ μόνο τα πάγια έξοδα μου είναι περίπου 14.000 ευρώ το μήνα (ενοίκια, υπάλληλοι, κλπ, κλπ).

Δεν είμαι συνοικιακό φαρμακείο να έχω σταθερά πελατακια στο 90% που ούτως ή άλλως έπαιρναν τις συνταγές και τα γύρω γύρω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 23:59

Και πάλι δεν βλέπω πώς βγάζει νόημα μια τόσο μεγάλη μείωση, ειδικά όταν υπήρχαν οι αντισταθμιστικοί παράγοντες μάσκες, αντισηπτικά, κτλ.
Φυσικά μετράει για οποιοδήποτε κατάστημα αν είναι σε κεντρικό σημείο στο να δουλεύει με περαστικούς, αλλά τα φαρμακεία είναι από εκείνες τις κατηγορίες καταστημάτων που δεν είναι ράντομ αγορές. Δεν θυμάμαι ποτέ στην ζωή μου να έχω πει "α, ένα φαρμακείο, να μπω να πάρω κάτι".

Δεν μ' αρέσει να αμφισβητώ έτσι ευθέως στοιχεία για την εργασία των άλλων, αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οποιοδήποτε φαρμακείο μπορεί να δουλεύει σε μεγάλο ποσοστό με περαστικούς. Αυτό το ποσοστό δεν είναι ρεαλιστικό ούτε για περίπτερο σε κεντρική πλατεία της πόλης.

Εκτός αυτού, η δική μου εμπειρία είναι ότι ξεκάθαρα αυξήθηκαν οι ευκαιριακοί πελάτες μου, ποσοστό εκ των οποίων ερχόταν λιγότερο συχνά μετά την καραντίνα ή εξαφανίστηκε τελείως, όπως αυξήθηκαν και οι ράντομ, περαστικοί πελάτες μου. Στην καραντίνα είχα πολύ περισσότερους περαστικούς από ό,τι έχω τώρα, ας πούμε.

Εκτός αν υπάρχει κάτι στην εικόνα που δεν διευκρινίζεις. Αν δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου σου είναι από μη αμιγώς φαρμακευτικά προϊόντα, βγάζει νόημα αν είσαι στο κέντρο να ελαττώθηκε ο τζίρος σου γιατί δεν κατέβαινε στο κέντρο κόσμος από άλλες περιοχές. Ακόμη κι έτσι βρίσκω τα νούμερα υπερβολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 25 Αύγ 2023, 00:17

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 19:43
Prepon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:32

Από πάνω μου είναι εκτός από μέτρηση οξυγόνου και μέτρηση θερμοκρασίας, στραβος είσαι; Άρα από τη πρώτη σειρά καταριπτεται το "μόνο Α και Β", αφού πετιέται και ένα Γ.
Μέτρηση θερμοκρασίας....
Δηλαδή αναφέρω την παρακεταμολη έτσι για πλάκα. Έπρεπε να εξηγήσω δηλαδή ότι όταν αναφέρω αντιπυρετικό είναι άμεσα συνδεδεμένο με την θερμοκρασία και πως δεν εννοώ ότι με το που βγει θετικό το τεστ άρχισε να καταπίνεις depon.

Ίσως και να έπρεπε να το κάνω αφού μετέχουν σε τέτοια συζήτηση και άτομα όπως εσύ.
Στον κορονοιο είχα τρομερό πονοκέφαλο και έπαιρνα ντεπον χωρίς να έχω πυρετό.

Δεν ήξερα ότι η παρακεταμόλη συνδέεται μονοσήμαντα με τον πυρετό
, είχα την εντύπωση πως είναι και παυσίπονο.

Πάλι βλακεία έκανα; Ε ρε να μην έχουμε στη γειτονιά έναν φαρμακοποιο με δέκα μέτρα πτυχία να μας τα εξηγήσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prepon την 25 Αύγ 2023, 00:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Αύγ 2023, 00:18

Είσαι βλάκας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 25 Αύγ 2023, 00:19

Δεν ειμαι
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Αύγ 2023, 00:49

Έχεις λαγό;

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 25 Αύγ 2023, 00:55

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:18
οπουρτουνιστική λοίμωξη.
Λοιμωξη μελος του ΚΚΕ;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37919
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2023, 03:15

Prepon έγραψε:
25 Αύγ 2023, 00:17
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 19:43
Prepon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:32

Από πάνω μου είναι εκτός από μέτρηση οξυγόνου και μέτρηση θερμοκρασίας, στραβος είσαι; Άρα από τη πρώτη σειρά καταριπτεται το "μόνο Α και Β", αφού πετιέται και ένα Γ.
Μέτρηση θερμοκρασίας....
Δηλαδή αναφέρω την παρακεταμολη έτσι για πλάκα. Έπρεπε να εξηγήσω δηλαδή ότι όταν αναφέρω αντιπυρετικό είναι άμεσα συνδεδεμένο με την θερμοκρασία και πως δεν εννοώ ότι με το που βγει θετικό το τεστ άρχισε να καταπίνεις depon.

Ίσως και να έπρεπε να το κάνω αφού μετέχουν σε τέτοια συζήτηση και άτομα όπως εσύ.
Στον κορονοιο είχα τρομερό πονοκέφαλο και έπαιρνα ντεπον χωρίς να έχω πυρετό.

Δεν ήξερα ότι η παρακεταμόλη συνδέεται μονοσήμαντα με τον πυρετό
, είχα την εντύπωση πως είναι και παυσίπονο.

Πάλι βλακεία έκανα; Ε ρε να μην έχουμε στη γειτονιά έναν φαρμακοποιο με δέκα μέτρα πτυχία να μας τα εξηγήσει.
Ακριβώς για τον ίδιο λόγο έπαιρνα κι εγώ ντεπόν, χωρίς κανονικό πυρετό, όχι για τον κόβιντ περ σε όμως, για το εμβόλιο, τέτοιο άκουσμα, τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά,
SpoilerShow
#summoning foscilis, EKPLIKTIKOS#az bros
δεν ξανάγινε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37919
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2023, 03:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Αύγ 2023, 00:49
Έχεις λαγό;
Έχεις λαγό;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43115
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Αύγ 2023, 14:07

Κάτι τέτοια φοβάμαι

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12199
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 26 Αύγ 2023, 14:26

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 21:25
Λάθος παράθεση. Ο Ότο είναι πιο πάνω.

Εγώ δεν έκανα κάπου λάθος.
Οχι βεβαια, το λαθος εκανε Ελληγενη.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Αύγ 2023, 22:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Αύγ 2023, 14:07
Κάτι τέτοια φοβάμαι

Και η Νταϊάνα Κόουερν έχει το ίδιο πρόβλημα. Είναι εδώ και έναν χρόνο στο κρεβάτι, δεν μπορεί να διαβάσει, να ακούσει μουσική, να κάνει τίποτα, η ζωή της είναι ένα μαρτύριο. Για όποιον δεν την ξέρει, είναι η Physics Girl, γνωστή από το κανάλι της στο Youtube. Είμαι συνδρομητής της χρόνια.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι γνωστό από τι προκύπτει το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά το αποδίδουν αυτόματα σε μακρά covid, παρότι είναι γνωστή παρενέργεια των εμβολίων του κορωνοϊού (και άλλων εμβολίων):


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36170726/
https://meassociation.org.uk/medical-ma ... cinations/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10154064/

Από την τελευταία μελέτη:

there is already “epidemiological, clinical and experimental evidence that ME/CFS constitutes a major type of adverse effect of vaccines”
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών