Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 01:20

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:13
Saturn έγραψε:
12 Ιαν 2024, 00:28
Αυτή την φορά το πέρασα πιο ελαφριά, μιάμιση μέρα πυρετούλης και πόνος στα κόκκαλα μία μέρα (οκ ο πόνος στα κόκκαλα αρκετά έντονος)
Το μπούκωμα πρέπει να είναι ή κρύωμα ή αλλη ίωση.
Μια χαρά
Εννοείται ΧΩΡΙΣ εμβόλιο, ας είμαι ομάδα υψηλού κινδύνου

Τρέμω όμως Η1Ν1, αυτό γ@μεί όσες φορές το κόλλησα
Να σημειωθεί εδώ ότι η Pfizer αρχικά έκανε συνεργασία με τον BioNTech για να κάνουν mRNA εμβόλιο για την Η1Ν1 αλλά δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν.
περίεργο;!
εγώ πάντως, ειλικρινά, έχω κολλήσει αυτή τη γαμωίωση και πριν την περίοδο του κορωνοιού και μετά,
κορωνοιό κόλλησα πέρυσι και φετος, αυτό που βίωσα όλες τις φορές με Η1Ν1 δεν ματαξανάγινε. Άνευ εμβολίου και εκεί
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 02:02

Saturn έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:20
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:13
Saturn έγραψε:
12 Ιαν 2024, 00:28
Αυτή την φορά το πέρασα πιο ελαφριά, μιάμιση μέρα πυρετούλης και πόνος στα κόκκαλα μία μέρα (οκ ο πόνος στα κόκκαλα αρκετά έντονος)
Το μπούκωμα πρέπει να είναι ή κρύωμα ή αλλη ίωση.
Μια χαρά
Εννοείται ΧΩΡΙΣ εμβόλιο, ας είμαι ομάδα υψηλού κινδύνου

Τρέμω όμως Η1Ν1, αυτό γ@μεί όσες φορές το κόλλησα
Να σημειωθεί εδώ ότι η Pfizer αρχικά έκανε συνεργασία με τον BioNTech για να κάνουν mRNA εμβόλιο για την Η1Ν1 αλλά δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν.
περίεργο;!
εγώ πάντως, ειλικρινά, έχω κολλήσει αυτή τη γαμωίωση και πριν την περίοδο του κορωνοιού και μετά,
κορωνοιό κόλλησα πέρυσι και φετος, αυτό που βίωσα όλες τις φορές με Η1Ν1 δεν ματαξανάγινε. Άνευ εμβολίου και εκεί
Κι εγώ κόλλησα δύο φορές H1N1 αυτήν την περίοδο. Μία πριν κολλήσω κορωνοϊό την πρώτη φορά και μία αφού κόλλησα κορωνοϊό για δεύτερη φορά. Ούτε η πρώτη ούτε η δεύτερη Η1Ν1 συγκρινόταν με τον κορωνοϊό. Και οι δυο γρίπες μού άφησαν βήχα για εβδομάδες και με έστειλαν αμφότερες στο κρεβάτι με 39 πυρετό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 02:06

Νομίζω από πέρυσι το λένε οτι η Η1Ν1 είναι πιο βαρειά από την κορώνα
Προσωπικά, αν θυμηθώ πώς ήμουν την πρώτη φορά που την κόλλησα, απορώ δηλαδή πόσο πιο βαρύς να ήταν ο κορωνοιός στα φόρτε του
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 02:10

Saturn έγραψε:
12 Ιαν 2024, 02:06
Νομίζω από πέρυσι το λένε οτι η Η1Ν1 είναι πιο βαρειά από την κορώνα
Προσωπικά, αν θυμηθώ πώς ήμουν την πρώτη φορά που την κόλλησα, απορώ δηλαδή πόσο πιο βαρύς να ήταν ο κορωνοιός στα φόρτε του
Για υγιή άτομα κάτω των 50 η H1N1 είναι σίγουρα πιο σοβαρή νόσος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 02:13

Για την κουβέντα του νήματος επίσης, έχω και παράδειγμα που άτομο ηλικιωμένο ανεμβολίαστο, με μετασταστικό καθολικό καρκίνο τελικού σταδίου, με μισό πνεύμονα (και βγάλε) σε λειτουργία, δεν έφυγε ούτε από Η1Ν1 ούτε από κορωνοιό, ενώ κόλλησε και τα δύο.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών