Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69694
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2023, 00:20

hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2023, 23:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2023, 23:54
Gherschaagk έγραψε:
11 Ιαν 2023, 23:48
Μου λένε οι άλλοι πως τους πήρε σχετικά βαριά. Τους έχει τρελάνει στην διάρροια. Ελπίζω να την σκαπουλάρισα.
Ρε συ, αυτό το ακούω πολύ συχνά τελευταία. Χθες με παίρνει συνάδελφος να με ενημερώσει για να τον αντικαταστήσω σε κάτι, σήμερα καπάκι το ίδιο από άλλον. Διαφορετικές ηλικίες και οι δύο. Είναι τελικώς ίωση που κυκλοφορεί ή σύμπτωμα άλλης μετάλλαξης του κόβιντ;
Διάρροια φέρνει η γαστρεντερίτιδα. Είναι και σύμπτωμα του κορωνοϊού αλλά όχι συχνό. Κατά πάσα πιθανότητα είναι γαστρεντερίτιδα.
Ε, ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν παίζει κάποια τέτοια ίωση. Συμπτώματα γαστρεντερίτιδας είχε και η διπλανή μου, τα ίδια συμπτώματα και οι συνάδελφοι που ανέφερα. Γι' αυτό ρώτησα αν είναι άσχετη ίωση ή νέα μεταλλαγμένη έκδοση του κορονοϊού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2023, 00:23

hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2023, 23:16
Εσύ μας έλεγες ότι είναι 1000 φορές πιο θανατηφόρος. Ένα κλικ κάτω από τον έμπολα.
Ο έμπολα είναι 1.000.000 φορές πιο θανατηφόρος καταρχήν.

Ό,τι να'ναι γράφεις.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29665
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Ιαν 2023, 00:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2023, 00:20
hellegennes έγραψε:
11 Ιαν 2023, 23:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2023, 23:54


Ρε συ, αυτό το ακούω πολύ συχνά τελευταία. Χθες με παίρνει συνάδελφος να με ενημερώσει για να τον αντικαταστήσω σε κάτι, σήμερα καπάκι το ίδιο από άλλον. Διαφορετικές ηλικίες και οι δύο. Είναι τελικώς ίωση που κυκλοφορεί ή σύμπτωμα άλλης μετάλλαξης του κόβιντ;
Διάρροια φέρνει η γαστρεντερίτιδα. Είναι και σύμπτωμα του κορωνοϊού αλλά όχι συχνό. Κατά πάσα πιθανότητα είναι γαστρεντερίτιδα.
Ε, ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν παίζει κάποια τέτοια ίωση. Συμπτώματα γαστρεντερίτιδας είχε και η διπλανή μου, τα ίδια συμπτώματα και οι συνάδελφοι που ανέφερα. Γι' αυτό ρώτησα αν είναι άσχετη ίωση ή νέα μεταλλαγμένη έκδοση του κορονοϊού.
Δεν είναι μετάλλαξη. Σε κάποιους κάνει διάρροια. Δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2023, 02:12

stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 00:23
hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2023, 23:16
Εσύ μας έλεγες ότι είναι 1000 φορές πιο θανατηφόρος. Ένα κλικ κάτω από τον έμπολα.
Ο έμπολα είναι 1.000.000 φορές πιο θανατηφόρος καταρχήν.
Άρα λες ότι ο κορωνοϊός έχει θνησιμότητα το πολύ 0,0001%; Γεμάτος αντιφάσεις είσαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2023, 02:27

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2023, 02:12
stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 00:23
hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2023, 23:16
Εσύ μας έλεγες ότι είναι 1000 φορές πιο θανατηφόρος. Ένα κλικ κάτω από τον έμπολα.
Ο έμπολα είναι 1.000.000 φορές πιο θανατηφόρος καταρχήν.
Άρα λες ότι ο κορωνοϊός έχει θνησιμότητα το πολύ 0,0001%;
Λέω ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται γενικότερα.

Τη μία οι μάσκες δεν βοηθάνε ως προς τη μετάδοση, την άλλη καλώς οι χειρουργοί τις φορούν.
Τη μία τα εμβόλια έχουν παρενέργειες και είναι κακά, την άλλη όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα έχουν παρενέργειες και δεν είναι κακά.

Τι θα γίνει με την πάρτη σου;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19507
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Ιαν 2023, 08:55

filitsa έγραψε:
12 Ιαν 2023, 00:12
Green Dragon έγραψε:
10 Ιαν 2023, 10:14
Η απάντηση του οργανισμού στην λοίμωξη από κορωνοϊό έχει γενετικό υπόβαθρο, μάλλον πολύ εντονότερα από άλλες ασθένειες, εξ ου και το ξεκλήρισμα οικογενειών. Έχει πλέον φανεί ξεκάθαρα αυτό, μένει ν' αποδειχτεί και στατιστικά.


Αφού δεν έχει αποδειχθεί και στατιστικά, πώς έχει φανεί ξεκάθαρα; Φιλικά ρωτάω (εξού και Φιλίτσα)
Μπορεί και να έχει γίνει, δεν ξέρω. Σκέψου ότι από ένα μόνο συμβάν (θάνατος 24χρονων μονοζυγωτικών διδύμων στην Ινδία) η πιθανότητα που προκύπτει να πρόκειται για τυχαίο γεγονός είναι σχεδόν μηδέν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 12 Ιαν 2023, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2023, 14:57

stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 02:27
Τη μία οι μάσκες δεν βοηθάνε ως προς τη μετάδοση, την άλλη καλώς οι χειρουργοί τις φορούν.
Τη μία τα εμβόλια έχουν παρενέργειες και είναι κακά, την άλλη όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα έχουν παρενέργειες και δεν είναι κακά.
Το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι τα περισσότερα πράγματα σ' αυτήν την ζωή έχουν πεδίο εφαρμογής, αλλά προσπάθησε να το αντιληφθείς. Εν ανάγκη ξαναπήγαινε στο δημοτικό για να μάθεις ότι τα παπούτσια είναι απαραίτητα για να περπατάς έξω αλλά όχι μέσα στο σπίτι ή όταν κοιμάσαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 12 Ιαν 2023, 15:52

Green Dragon έγραψε:
10 Ιαν 2023, 10:14
ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2023, 03:03
hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2023, 02:09
Ο κορωνοϊός, τουλάχιστον στα αρχικά του στελέχη, είχε 2-4 φορές μεγαλύτερη θνητότητα από την γρίπη, αλλά με πολύ πιο απότομη μεταβολή της θνητότητας με την ηλικία και το ιατρικό ιστορικό. Σαφώς αυτό είναι σοβαρότερο, αλλά δεν κάνει την διαφορά μεταξύ γρίπης και κορωνοϊού χαοτική. Ο λόγος που δεν γνώριζες ποτέ να πέθαιναν διάφοροι γνωστοί σου από γρίπη είναι γιατί ποτέ δεν τους μετρούσαν με αυτόν τον τρόπο.

Ωστόσο η γρίπη και παρά τον ετήσιο εμβολιασμό συνεχίζει να στέλνει γύρω στο μισό εκατομμύριο άτομα τον χρόνο και με πολύ καλύτερα εμβόλια και με σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού να έχει φυσική ανοσία. Εγγενώς είναι ΠΙΟ επικίνδυνος ιός η γρίπη. Επίσης οι πανδημίες που ξέρουμε να έχει προκαλέσει είναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερες του κορωνοϊού. Π.χ. μια από τις πρώτες καταγεγραμμένες πανδημίες στην Αγγλία του 16ου αιώνα άφησε την χώρα με 2% λιγότερο πληθυσμό. Σε σημερινούς αριθμούς θα ήταν σαν να μειωνόταν ο πληθυσμός της Αγγλίας κατά 1 εκατομμύριο (αντίστοιχα για το 2020-2021 οι θάνατοι από κορωνοϊό στην Αγγλία ήταν περίπου 100 χιλιάδες*).


* σύμφωνα με δεδομένα υπερβάλλουσας θνησιμότητας.
Δεν ξέρω φίλε μου. Είσαι καλύτερος με τα νούμερα και βεβαίως αυτά έχουν αξία. Ωστόσο ενώ από γρίπη άκουγα συχνά να αρρωσταίνουν τα περισσότερα μέλη μιας οικογένειας, δεν θυμάμαι στον στενό ή ευρύτερο κύκλο μου να καταλήγουν μαζικά στην εντατική ή να πεθαίνουν περισσότερα του ενός ατόμου από την ίδια οικογένεια μαζί. Αυτό το έζησα πρώτη και μόνη φορά με την πανδημία του κορωνοϊού. Και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο της καταμέτρησης. Δεν μιλάμε για τα επίσημα στοιχεία του κράτους. Για το απλό γεγονός να σε πάρει ένας γνωστός ή συγγενείς και να σου πει έχασα τη μάνα και την αδελφή μου από γρίπη. Ταυτόχρονα.

Και μπορεί ο ιός της γρίπης να έχει σαρώσει σε άλλες εποχές και να ήταν το ίδιο ή ακόμα πιο επικίνδυνος αλλά δεν μιλάμε για αυτό. Μιλάμε για την παρούσα συγκυρία όπου παρά τα αρκετά αυστηρά μέτρα και την όποια εξέλιξη στις συνθήκες υγιεινής και περίθαλψης, ο κορωνοϊός έκανε πάρτι. Διαισθητικά το 2-4 φορές μεγαλύτερη θνητότητα μου φαίνεται λίγο για να περιγράψει την κατάσταση που βιώσαμε τα σχεδόν 3 προηγούμενα χρόνια, αλλά σέβομαι το ότι ασχολείσαι περισσότερο και πιο συστηματικά με τα σχετικά νούμερα.
Η απάντηση του οργανισμού στην λοίμωξη από κορωνοϊό έχει γενετικό υπόβαθρο, μάλλον πολύ εντονότερα από άλλες ασθένειες, εξ ου και το ξεκλήρισμα οικογενειών. Έχει πλέον φανεί ξεκάθαρα αυτό, μένει ν' αποδειχτεί και στατιστικά.
:smt023
Παρατηρητής...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2023, 19:11

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2023, 14:57
stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 02:27
Τη μία οι μάσκες δεν βοηθάνε ως προς τη μετάδοση, την άλλη καλώς οι χειρουργοί τις φορούν.
Τη μία τα εμβόλια έχουν παρενέργειες και είναι κακά, την άλλη όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα έχουν παρενέργειες και δεν είναι κακά.
Το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι τα περισσότερα πράγματα σ' αυτήν την ζωή έχουν πεδίο εφαρμογής, αλλά προσπάθησε να το αντιληφθείς. Εν ανάγκη ξαναπήγαινε στο δημοτικό για να μάθεις ότι τα παπούτσια είναι απαραίτητα για να περπατάς έξω αλλά όχι μέσα στο σπίτι ή όταν κοιμάσαι.
Λες να κοιμάμαι με τα παπούτσια;
Τι βλακεία σε έπιασε πάλι; :lol:

Και ποια σχέση έχει αυτή η πρόταση με την εμμονή σου να αποδείξεις στο φόρουμ ότι οι μάσκες και τα εμβόλια δεν προστατεύουν;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2023, 19:15

Αν δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η σχέση όλων αυτών τότε απλά δεν φτάνεις ως εκεί και δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιαν 2023, 19:18

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2023, 19:15
Αν δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η σχέση όλων αυτών τότε απλά δεν φτάνεις ως εκεί και δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.
Το μπει κανείς μέσα στην τρικυμία του αιώνα που έχεις για ιδεολογία και να καταλάβει έστω κι ένα πράγμα από εκείνα που γράφεις, είναι ένα επίτευγμα από μόνο του.
Γράφεις ότι οι μάσκες δεν προστατεύουν από τη μετάδοση κι όταν σε ρωτούν γιατί απαντάς κάτι κουλά της μορφής "εσύ κοιμάσαι με τα παπούτσια;".

Ιονέσκο το έχεις καταντήσει.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Ιαν 2023, 20:53

stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 19:11
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2023, 14:57
stavmanr έγραψε:
12 Ιαν 2023, 02:27
Τη μία οι μάσκες δεν βοηθάνε ως προς τη μετάδοση, την άλλη καλώς οι χειρουργοί τις φορούν.
Τη μία τα εμβόλια έχουν παρενέργειες και είναι κακά, την άλλη όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα έχουν παρενέργειες και δεν είναι κακά.
Το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι τα περισσότερα πράγματα σ' αυτήν την ζωή έχουν πεδίο εφαρμογής, αλλά προσπάθησε να το αντιληφθείς. Εν ανάγκη ξαναπήγαινε στο δημοτικό για να μάθεις ότι τα παπούτσια είναι απαραίτητα για να περπατάς έξω αλλά όχι μέσα στο σπίτι ή όταν κοιμάσαι.
Λες να κοιμάμαι με τα παπούτσια;
Τι βλακεία σε έπιασε πάλι; :lol:

Και ποια σχέση έχει αυτή η πρόταση με την εμμονή σου να αποδείξεις στο φόρουμ ότι οι μάσκες και τα εμβόλια δεν προστατεύουν;

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 12 Ιαν 2023, 21:22

Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29665
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Ιαν 2023, 21:34

Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 12 Ιαν 2023, 21:37

Gherschaagk έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:34
Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά.
:smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών