Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2023, 21:39

Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά και γρήγορα! Το έχεις ξαναπεράσει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 12 Ιαν 2023, 21:41

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:39
Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά και γρήγορα! Το έχεις ξαναπεράσει;
Οχι νομιζω πρωτη φορα .

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 12 Ιαν 2023, 21:41

Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά και κάνε ότι μπορείς με διατροφή και ξεκουραση να ανναρωσεις γρήγορα, αν δεν σπάσεις αυγά ομελέτα δεν γίνεται, λένε
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2023, 21:44

Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:41
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:39
Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά και γρήγορα! Το έχεις ξαναπεράσει;
Οχι νομιζω πρωτη φορα .
Μια χαρα, άντε να ξεμπερδέψεις γρήγορα και χωρίς άλλη ταλαιπωρία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 12 Ιαν 2023, 21:45

ναιδα + λιτσα θενκς οπως προειπα το περασα εντελως χαλαρα .

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2023, 21:58

Πάντως όσο και γενικά να έχει γίνει πιο ήπιος ο κορονοϊός και οι περισσότεροι έχουν νοσήσει, όταν σκέφτεσαι ότι μπορεί να έχεις κολλήσει ή βγεις θετικός, μια ανησυχία σε κυριεύει. Ακόμα και αν ήδη το έχεις περάσει ή έχεις κάνει τις 3-4 δόσεις. Ενώ πχ αν κολλήσεις γρίπη δεν έχεις τόσο αυτή την αίσθηση. Αν το καλοσκεφτείς, βιώσαμε σαν ανθρωπότητα κάτι που γίνεται πχ ανά αιώνα. Ενδεχομένως για μας που είμαστε, ας πούμε μεγαλύτεροι, να μην το ξαναζησουμε. Μπορεί και ναι όμως γιατί τα χρονικά διαστήματα σαν να μικραίνουν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2023, 22:56

Gherschaagk έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:34
Νon4me έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:22
Πρωτες 2 μερες δέκατα την τριτη μερα ενα μυικο πιασιμο ελαφρυ το οποιο εφυγε μ ενα αλγκοφρεν,. Αυτα
Περαστικά.
Αφού του πέρασε ήδη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 16:57

Ήρθε και η ώρα μου να νοσήσω. Από το γραφείο την κόλλησα.

Αυτοί που με κόλλησαν και τα συμπτώματά τους έχουν ήδη εκδηλωθεί, την περνάνε με ένα ελαφρύ μπούκωμα, πυρετό, κοντά στο 39 και πόνο στα κόκαλα.

Εγώ ως τώρα τίποτα πέρα από μια ατονία και έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αλλά φυσικά είναι ακόμα αρκετά νωρίς.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29691
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Ιαν 2023, 17:05

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 16:57
Ήρθε και η ώρα μου να νοσήσω. Από το γραφείο την κόλλησα.

Αυτοί που με κόλλησαν και τα συμπτώματά τους έχουν ήδη εκδηλωθεί, την περνάνε με ένα ελαφρύ μπούκωμα, πυρετό, κοντά στο 39 και πόνο στα κόκαλα.

Εγώ ως τώρα τίποτα πέρα από μια ατονία και έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αλλά φυσικά είναι ακόμα αρκετά νωρίς.
Περαστικά και σ' εσένα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11853
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Ιαν 2023, 17:20

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:58
Πάντως όσο και γενικά να έχει γίνει πιο ήπιος ο κορονοϊός και οι περισσότεροι έχουν νοσήσει, όταν σκέφτεσαι ότι μπορεί να έχεις κολλήσει ή βγεις θετικός, μια ανησυχία σε κυριεύει. Ακόμα και αν ήδη το έχεις περάσει ή έχεις κάνει τις 3-4 δόσεις. Ενώ πχ αν κολλήσεις γρίπη δεν έχεις τόσο αυτή την αίσθηση. Αν το καλοσκεφτείς, βιώσαμε σαν ανθρωπότητα κάτι που γίνεται πχ ανά αιώνα. Ενδεχομένως για μας που είμαστε, ας πούμε μεγαλύτεροι, να μην το ξαναζησουμε. Μπορεί και ναι όμως γιατί τα χρονικά διαστήματα σαν να μικραίνουν.
Η ανησυχία μας κυριεύει γιατί επικράτησε ένα τεράστιο μπέρδεμα στα ΜΜΕ μεταξύ τρομοκρατίας και οδηγιών απ τους φορείς.

στη μνήμη μας έχει αποτυπωθεί ο θάνατος που έχει ταυτιστεί με τον κορονοιο και την ανεπάρκεια του συστηματος υγείας ( όχι μόνο στην Ελλάδα) να το αντιμετωπίσει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 19:09

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 16:57
Ήρθε και η ώρα μου να νοσήσω. Από το γραφείο την κόλλησα.

Αυτοί που με κόλλησαν και τα συμπτώματά τους έχουν ήδη εκδηλωθεί, την περνάνε με ένα ελαφρύ μπούκωμα, πυρετό, κοντά στο 39 και πόνο στα κόκαλα.

Εγώ ως τώρα τίποτα πέρα από μια ατονία και έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αλλά φυσικά είναι ακόμα αρκετά νωρίς.
Πόσο νωρίς; εννοώ ποτέ βγήκες θετικός; το ότι είχαν οι άλλοι αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνει θα τα παρουσιάσεις κι εσύ.
taliban έγραψε:
13 Ιαν 2023, 17:20
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2023, 21:58
Πάντως όσο και γενικά να έχει γίνει πιο ήπιος ο κορονοϊός και οι περισσότεροι έχουν νοσήσει, όταν σκέφτεσαι ότι μπορεί να έχεις κολλήσει ή βγεις θετικός, μια ανησυχία σε κυριεύει. Ακόμα και αν ήδη το έχεις περάσει ή έχεις κάνει τις 3-4 δόσεις. Ενώ πχ αν κολλήσεις γρίπη δεν έχεις τόσο αυτή την αίσθηση. Αν το καλοσκεφτείς, βιώσαμε σαν ανθρωπότητα κάτι που γίνεται πχ ανά αιώνα. Ενδεχομένως για μας που είμαστε, ας πούμε μεγαλύτεροι, να μην το ξαναζησουμε. Μπορεί και ναι όμως γιατί τα χρονικά διαστήματα σαν να μικραίνουν.
Η ανησυχία μας κυριεύει γιατί επικράτησε ένα τεράστιο μπέρδεμα στα ΜΜΕ μεταξύ τρομοκρατίας και οδηγιών απ τους φορείς.

στη μνήμη μας έχει αποτυπωθεί ο θάνατος που έχει ταυτιστεί με τον κορονοιο και την ανεπάρκεια του συστηματος υγείας ( όχι μόνο στην Ελλάδα) να το αντιμετωπίσει.

Γενικά γύρισαν πολλά ανάποδα στην ζωή μας και είδαμε πολλά και ζόρικα πράγματα. Έχει λογική να ανησυχούμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιαν 2023, 19:20

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09
Έχει λογική να ανησυχούμε.
είπαμε κοιμασαι με φως ανοικτό το βράδυ ε;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 19:25

enaon έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:20
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09
Έχει λογική να ανησυχούμε.
είπαμε κοιμασαι με φως ανοικτό το βράδυ ε;
Όχι πια :102:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 19:26

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09


Πόσο νωρίς; εννοώ ποτέ βγήκες θετικός; το ότι είχαν οι άλλοι αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνει θα τα παρουσιάσεις κι εσύ.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με μια ατονία (όπως όταν δεν έχεις κοιμηθεί καλά-που όντως δεν είχα κοιμηθεί καλά- ή όπως όταν προετοιμάζεσαι για κρυολόγημα) και έναν ελαφρύ πόνο στο κεφάλι, σχεδόν ανεπαίσθητο. Τέτοιους ανεπαίσθητους πόνους εγώ έχω συχνά λόγω τσιγάρου, οπότε δεν έδωσα σημασία. Εξάλλου δεν με είχε ειδοποιήσει κανείς από το περιβάλλον μου ότι νοσεί.

Πήγα κανονικά στη δουλειά, εντελώς ανυποψίαστος και μάλιστα κατά τη διάρκεια της μέρας όπου είχα επιβλέψεις στο πεδίο, σχεδόν ξέχασα την ατονία. Ήμουν μια χαρά.

Το μεσημέρι με παίρνει ένας τύπος από το γραφείο όπου δουλεύω μόνο το ΣΚ και μου λέει πως δύο άτομα νοσούν με κόβιντ από χθες το βράδυ. Αμέσως έφυγα από το γραφείο που δουλεύω τις καθημερινές, πήγα για ράπιντ και βγήκα θετικός. Ειδοποίησα τους πάντες και μπήκα σε καραντίνα. Μέχρι τώρα έχω δέκατα και κάποιους πόνους στις αρθρώσεις. Έρχεται όμως και ο πυρετός, τον νιώθω πως κοντοζυγώνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Namrail την 13 Ιαν 2023, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 19:26

Gherschaagk έγραψε:
13 Ιαν 2023, 17:05

Περαστικά και σ' εσένα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών