Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27806
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 13 Ιαν 2023, 21:14

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
Προφανως χαιρεται μηχανικα γιατι οι θετικοι αφηνουν περισσοτερα λεφτα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2023, 22:17

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:26
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09


Πόσο νωρίς; εννοώ ποτέ βγήκες θετικός; το ότι είχαν οι άλλοι αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνει θα τα παρουσιάσεις κι εσύ.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με μια ατονία (όπως όταν δεν έχεις κοιμηθεί καλά-που όντως δεν είχα κοιμηθεί καλά- ή όπως όταν προετοιμάζεσαι για κρυολόγημα) και έναν ελαφρύ πόνο στο κεφάλι, σχεδόν ανεπαίσθητο. Τέτοιους ανεπαίσθητους πόνους εγώ έχω συχνά λόγω τσιγάρου, οπότε δεν έδωσα σημασία. Εξάλλου δεν με είχε ειδοποιήσει κανείς από το περιβάλλον μου ότι νοσεί.

Πήγα κανονικά στη δουλειά, εντελώς ανυποψίαστος και μάλιστα κατά τη διάρκεια της μέρας όπου είχα επιβλέψεις στο πεδίο, σχεδόν ξέχασα την ατονία. Ήμουν μια χαρά.

Το μεσημέρι με παίρνει ένας τύπος από το γραφείο όπου δουλεύω μόνο το ΣΚ και μου λέει πως δύο άτομα νοσούν με κόβιντ από χθες το βράδυ. Αμέσως έφυγα από το γραφείο που δουλεύω τις καθημερινές, πήγα για ράπιντ και βγήκα θετικός. Ειδοποίησα τους πάντες και μπήκα σε καραντίνα. Μέχρι τώρα έχω δέκατα και κάποιους πόνους στις αρθρώσεις. Έρχεται όμως και ο πυρετός, τον νιώθω πως κοντοζυγώνει.
Περαστικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2023, 20:59

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:26
Έϊ πως είσαι;;:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Ιαν 2023, 21:05

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:26
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09
Πόσο νωρίς; εννοώ ποτέ βγήκες θετικός; το ότι είχαν οι άλλοι αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνει θα τα παρουσιάσεις κι εσύ.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με μια ατονία (όπως όταν δεν έχεις κοιμηθεί καλά-που όντως δεν είχα κοιμηθεί καλά- ή όπως όταν προετοιμάζεσαι για κρυολόγημα) και έναν ελαφρύ πόνο στο κεφάλι, σχεδόν ανεπαίσθητο. Τέτοιους ανεπαίσθητους πόνους εγώ έχω συχνά λόγω τσιγάρου, οπότε δεν έδωσα σημασία. Εξάλλου δεν με είχε ειδοποιήσει κανείς από το περιβάλλον μου ότι νοσεί.

Πήγα κανονικά στη δουλειά, εντελώς ανυποψίαστος και μάλιστα κατά τη διάρκεια της μέρας όπου είχα επιβλέψεις στο πεδίο, σχεδόν ξέχασα την ατονία. Ήμουν μια χαρά.

Το μεσημέρι με παίρνει ένας τύπος από το γραφείο όπου δουλεύω μόνο το ΣΚ και μου λέει πως δύο άτομα νοσούν με κόβιντ από χθες το βράδυ. Αμέσως έφυγα από το γραφείο που δουλεύω τις καθημερινές, πήγα για ράπιντ και βγήκα θετικός. Ειδοποίησα τους πάντες και μπήκα σε καραντίνα. Μέχρι τώρα έχω δέκατα και κάποιους πόνους στις αρθρώσεις. Έρχεται όμως και ο πυρετός, τον νιώθω πως κοντοζυγώνει.
Περαστικά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Ιαν 2023, 13:02

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
Γω πάω κάθε Δευτέρα για ράπιντ σε φαρμακείο της γειτονιάς , όπου με αναλαμβάνει με πλατύ χαμόγελο η ευειδής 35άρα φαρμακοποιός.

Ο γύψ -του γυπός :smt124

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 15 Ιαν 2023, 19:11

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα περαστικά.
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2023, 20:59


Έϊ πως είσαι;;:
Σχετικά καλά είμαι. Παραμένω θετικός (έκανα σελφ χθες και ράπιντ σήμερα), χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα. Δεν έχω ανεβάσει πυρετό, δεν με πονάνε τα κόκαλα καθόλου, έχω ένα μικρό μπούκωμα και μια κάποια δύσπνοια, που επεξηγείται εύκολα, μιας και κάνω κάθε μέρα δύο πακέτα, αφού το άγχος και η δουλειά δεν σταμάτησε μέσα στο ΣΚ.

Τα περίμενα σαφώς χειρότερα, αλλά δεν προδικάζω τίποτα μέχρι να αρνητικοποιηθώ. Πίσω άλλωστε έχει η αχλάδα την ουρά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68576
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2023, 19:19

Namrail έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:11
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα περαστικά.
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2023, 20:59


Έϊ πως είσαι;;:
Σχετικά καλά είμαι. Παραμένω θετικός (έκανα σελφ χθες και ράπιντ σήμερα), χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα. Δεν έχω ανεβάσει πυρετό, δεν με πονάνε τα κόκαλα καθόλου, έχω ένα μικρό μπούκωμα και μια κάποια δύσπνοια, που επεξηγείται εύκολα, μιας και κάνω κάθε μέρα δύο πακέτα, αφού το άγχος και η δουλειά δεν σταμάτησε μέσα στο ΣΚ.

Τα περίμενα σαφώς χειρότερα, αλλά δεν προδικάζω τίποτα μέχρι να αρνητικοποιηθώ. Πίσω άλλωστε έχει η αχλάδα την ουρά.
Μην ανησυχείς, έτσι θα πάει. :)

Και πυρετό να κάνεις, το πολύ να κρατήσει ένα διήμερο. Αυτά τουλάχιστον λένε τα στατιστικά μου μέχρι στιγμής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68576
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2023, 19:21

Στύγιος έγραψε:
15 Ιαν 2023, 13:02

Γω πάω κάθε Δευτέρα για ράπιντ σε φαρμακείο της γειτονιάς , όπου με αναλαμβάνει με πλατύ χαμόγελο η ευειδής 35άρα φαρμακοποιός.

Ο γύψ -του γυπός :smt124
Ευκαιρία να της δείξεις και το μπράτσο με καμάρι. Ελπίζω να μη σε χουφτώσει κι αυτή. :P:P:P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Ιαν 2023, 19:33

Namrail έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:11
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα περαστικά.
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2023, 20:59


Έϊ πως είσαι;;:
Σχετικά καλά είμαι. Παραμένω θετικός (έκανα σελφ χθες και ράπιντ σήμερα), χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα. Δεν έχω ανεβάσει πυρετό, δεν με πονάνε τα κόκαλα καθόλου, έχω ένα μικρό μπούκωμα και μια κάποια δύσπνοια, που επεξηγείται εύκολα, μιας και κάνω κάθε μέρα δύο πακέτα, αφού το άγχος και η δουλειά δεν σταμάτησε μέσα στο ΣΚ.

Τα περίμενα σαφώς χειρότερα, αλλά δεν προδικάζω τίποτα μέχρι να αρνητικοποιηθώ. Πίσω άλλωστε έχει η αχλάδα την ουρά.
Μακάρι να συνεχίσεις έτσι ήπια ώσπου να βγεις αρνητικός. Και ίσως τελειώνοντας με τον κοβιντ να επανεξετάσεις το θέμα του καπνίσματος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 15 Ιαν 2023, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:19

Μην ανησυχείς, έτσι θα πάει. :)
Απ'' το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί. Οι άλλοι δύο, με τους οποίους νοσήσαμε ταυτόχρονα, ανέβασαν πυρετό, κοντά στα 39, αμφότεροι. Ταλαιπωρήθηκαν δηλαδή. Εγώ λίγα πράγματα, μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68576
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιαν 2023, 20:07

Namrail έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:19

Μην ανησυχείς, έτσι θα πάει. :)
Απ'' το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί. Οι άλλοι δύο, με τους οποίους νοσήσαμε ταυτόχρονα, ανέβασαν πυρετό, κοντά στα 39, αμφότεροι. Ταλαιπωρήθηκαν δηλαδή. Εγώ λίγα πράγματα, μέχρι τώρα.
Εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Αλλά σίγουρα δεν έχουν την παραμικρή σχέση τα συμπτώματα του πρώτου κύματος με τα σημερινά. Οπότε, μην αγχώνεσαι. Και να ανεβάσεις πυρετό, πράγμα μάλλον σπάνιο γιατί αυτό θα έπρεπε να συμβεί ήδη, θα κρατήσει λίγο. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2148
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 15 Ιαν 2023, 20:18

Namrail έγραψε:
15 Ιαν 2023, 19:11
μιας και κάνω κάθε μέρα δύο πακέτα,
Αν είναι δυνατόν αυτό να είναι αποδεκτό όπως και να το δει κανείς :g030:
Σύνελθε!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 18 Ιαν 2023, 18:50

Πρώτη φορά μετά από χρόνια-και αφού περιόρισα κάπως το τσιγάρο- είδα τους παλμούς, σε κατάσταση ηρεμίας, να είναι 75-80. Συνήθως είναι σταθερά από 100 έως 120 (όπως και του πατέρα μου που αισίως κλείνει τα 72).

Σήμερα αρνητικοποιήθηκα σε ράπιντι φαρμακείου και άρα στα κιτάπια των εφαρμογών του κράτους, μάλλον επειδή η φαρμακοποιός ίσα που ακούμπησε το ματζαφλάρι στη μύτη μου. Σε σελφ τεστ που έκανα εγώ αργότερα (με το ματζαφλάρι να μπαίνει βαθιά και στα δύο ρουθούνια), το αποτέλεσμα ήταν κάργα θετικό.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2023, 21:28

Namrail έγραψε:
18 Ιαν 2023, 18:50
Πρώτη φορά μετά από χρόνια-και αφού περιόρισα κάπως το τσιγάρο- είδα τους παλμούς, σε κατάσταση ηρεμίας, να είναι 75-80. Συνήθως είναι σταθερά από 100 έως 120 (όπως και του πατέρα μου που αισίως κλείνει τα 72).

Σήμερα αρνητικοποιήθηκα σε ράπιντι φαρμακείου και άρα στα κιτάπια των εφαρμογών του κράτους, μάλλον επειδή η φαρμακοποιός ίσα που ακούμπησε το ματζαφλάρι στη μύτη μου. Σε σελφ τεστ που έκανα εγώ αργότερα (με το ματζαφλάρι να μπαίνει βαθιά και στα δύο ρουθούνια), το αποτέλεσμα ήταν κάργα θετικό.
Μπράβο ναμ!!! Είδες πως ανταποκριθηκε ο οργανισμός σου αμέσως μόλις του έδωσες μια ανάσα παραπάνω; φαντάσου σε λίγο καιρό να μπορείς να τρέξεις ή να μην έχεις αυτό το άγχος του τσιγάρου. Ίσως θα άξιζε τον κόπο έστω να προσπαθήσεις να το περιορισεις.
Από ότι κατάλαβα δεν σε πολυαγγιξε ο κόβιντ στην υγεία σου παρόλο που ήσουν υψηλού κινδύνου. Πολύ χάρηκα :D Βέβαια μην αμελήσεις να κάνεις εξετάσεις για το τι μπορεί να δούλεψε υπογείως.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Ιαν 2023, 21:29

Δεν είμαι θετικός, κανονικός είμαι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών