Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 19:44

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:26
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:09


Πόσο νωρίς; εννοώ ποτέ βγήκες θετικός; το ότι είχαν οι άλλοι αυτά τα συμπτώματα δεν σημαίνει θα τα παρουσιάσεις κι εσύ.
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με μια ατονία (όπως όταν δεν έχεις κοιμηθεί καλά-που όντως δεν είχα κοιμηθεί καλά- ή όπως όταν προετοιμάζεσαι για κρυολόγημα) και έναν ελαφρύ πόνο στο κεφάλι, σχεδόν ανεπαίσθητο. Τέτοιους ανεπαίσθητους πόνους εγώ έχω συχνά λόγω τσιγάρου, οπότε δεν έδωσα σημασία. Εξάλλου δεν με είχε ειδοποιήσει κανείς από το περιβάλλον μου ότι νοσεί.

Πήγα κανονικά στη δουλειά, εντελώς ανυποψίαστος και μάλιστα κατά τη διάρκεια της μέρας όπου είχα επιβλέψεις στο πεδίο, σχεδόν ξέχασα την ατονία. Ήμουν μια χαρά.

Το μεσημέρι με παίρνει ένας τύπος από το γραφείο όπου δουλεύω μόνο το ΣΚ και μου λέει πως δύο άτομα νοσούν με κόβιντ από χθες το βράδυ. Αμέσως έφυγα από το γραφείο που δουλεύω τις καθημερινές, πήγα για ράπιντ και βγήκα θετικός. Ειδοποίησα τους πάντες και μπήκα σε καραντίνα. Μέχρι τώρα έχω δέκατα και κάποιους πόνους στις αρθρώσεις. Έρχεται όμως και ο πυρετός, τον νιώθω πως κοντοζυγώνει.
Κατάλαβα. Ίσως αν δεν σου έλεγαν να μην το καταλάβαινες καν ότι το περνας. Τουλάχιστον με τα συμπτώματα που είχες μέχρι τώρα. Τώρα βέβαια αισθάνεσαι ότι νοιώθεις τον πυρετό να ζυγωνει. Μπορεί να κάνεις δέκατα μπορεί και παραπάνω. Λογικά θα κάνει τον κύκλο του 2-3 μέρες και θα επανέλθεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28216
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 13 Ιαν 2023, 19:45

Τη δικια μου τη μεταλλαξη εχει
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 19:48

GoBack έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:45
Τη δικια μου τη μεταλλαξη εχει
Εσύ είσαι μια μεταλλαξη μόνος σου :011:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 19:54

GoBack έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:45
Τη δικια μου τη μεταλλαξη εχει
Λογικά κάποια υπο-κατηγορία της όμικρον έχω. Πήρα το γιατρό (λόγω του βεβαρημένου ιστορικού με πνεύμονες κλπ) και μου λέει, αν το οξυγόνο πέσει στο 93 και έχεις δύσπνοια, πάνε κάνε εισαγωγή. Ρε ντόκτορα του απαντάω, εμένα 93 το οξυγόνο φτάνει μια οποιαδήποτε καθημερινή μετά από 2.5 πακέτα και η δύσπνοια είναι σταθερός συνοδοιπόρος εδώ και χρόνια. "Και τότε τι θες να κάνεις;", μου λέει. Θα του απαντούσα, "είστε σίγουρα γιατρός;", αλλά το άφησα να περάσει. :D

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Ιαν 2023, 19:57

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:54
GoBack έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:45
Τη δικια μου τη μεταλλαξη εχει
Λογικά κάποια υπο-κατηγορία της όμικρον έχω. Πήρα το γιατρό (λόγω του βεβαρημένου ιστορικού με πνεύμονες κλπ) και μου λέει, αν το οξυγόνο πέσει στο 93 και έχεις δύσπνοια, πάνε κάνε εισαγωγή. Ρε ντόκτορα του απαντάω, εμένα 93 το οξυγόνο φτάνει μια οποιαδήποτε καθημερινή μετά από 2.5 πακέτα και η δύσπνοια είναι σταθερός συνοδοιπόρος εδώ και χρόνια. "Και τότε τι θες να κάνεις;", μου λέει. Θα του απαντούσα, "είστε σίγουρα γιατρός;", αλλά το άφησα να περάσει. :D
Τι 2,5 πακέτα ρε μεγάλε; Κόψε κάτι. :011:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 20:01

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:54
GoBack έγραψε:
13 Ιαν 2023, 19:45
Τη δικια μου τη μεταλλαξη εχει
Λογικά κάποια υπο-κατηγορία της όμικρον έχω. Πήρα το γιατρό (λόγω του βεβαρημένου ιστορικού με πνεύμονες κλπ) και μου λέει, αν το οξυγόνο πέσει στο 93 και έχεις δύσπνοια, πάνε κάνε εισαγωγή. Ρε ντόκτορα του απαντάω, εμένα 93 το οξυγόνο φτάνει μια οποιαδήποτε καθημερινή μετά από 2.5 πακέτα και η δύσπνοια είναι σταθερός συνοδοιπόρος εδώ και χρόνια. "Και τότε τι θες να κάνεις;", μου λέει. Θα του απαντούσα, "είστε σίγουρα γιατρός;", αλλά το άφησα να περάσει. :D
Θα το καταλάβεις πιστεύω αν είσαι σε φάση για εισαγωγή. Θα νιώσεις δυσφορία. Απλά μην το αγνοήσεις ότι και καλά οκ θα επανέλθω κτλ. Πας και κάνεις εισαγωγή στο 93. Λόγω του ιστορικού σου. Αν και δεν πιστεύω να σε πειράξει κάτω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιαν 2023, 20:03

να εισαι άρρωστος, να εχεις και την ναιδα να σου δίνει συμβουλες. Εφιάλτης.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 20:19

enaon έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:03
να εισαι άρρωστος, να εχεις και την ναιδα να σου δίνει συμβουλες. Εφιάλτης.
Δεν λες καλά που έχετε και μένα :011:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 20:20

Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 20:43

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
Και γιατί χάρηκε η βλαμμένη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Ιαν 2023, 20:56

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:43

Και γιατί χάρηκε η βλαμμένη;
Άντε ντε; Πες μου εσύ; Εντωμεταξύ, όταν ανέφερα τη σημερινή μου εμπειρία με τη φαρμακοποιό σε φίλους και γνωστούς που με πήραν για τα περαστικά, είχα τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις-που έχουν περάσει κόβιντ- όπου μου αναφέρθηκε το ίδιο, ότι ο φαρμακοποιός που τους ανακοίνωσε τα δυσάρεστα, χαμογέλασε ή είχε ένα τύπου γελάκι.

Ίσως λόγω εμπειρίας έπειτα από εκατοντάδες περιστατικά, οι φαρμακοποιοί να ψυχαγωγούνται με το φόβο εκείνων που θεωρούν ότι δεν ανήκουν στις ευάλωτες ομάδες. Ποιος ξέρει;

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Ιαν 2023, 20:59

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
άμα η φαρμακοτρίφτου ήταν τόσο χαρούμενη που βγήκες θετικός έπρεπε να την προτείνεις να την πάρεις μια αγκαλιά.

το χαμόγελο είναι μεταδοτικό ( όχι μόνο ο κοβιντ ) :smt047

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2023, 21:03

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:56

Άντε ντε; Πες μου εσύ; Εντωμεταξύ, όταν ανέφερα τη σημερινή μου εμπειρία με τη φαρμακοποιό σε φίλους και γνωστούς που με πήραν για τα περαστικά, είχα τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις-που έχουν περάσει κόβιντ- όπου μου αναφέρθηκε το ίδιο, ότι ο φαρμακοποιός που τους ανακοίνωσε τα δυσάρεστα, χαμογέλασε ή είχε ένα τύπου γελάκι.

Ίσως λόγω εμπειρίας έπειτα από εκατοντάδες περιστατικά, οι φαρμακοποιοί να ψυχαγωγούνται με το φόβο εκείνων που θεωρούν ότι δεν ανήκουν στις ευάλωτες ομάδες. Ποιος ξέρει;
Μπορεί να είναι αυτό το και καλά πειραχτικό που λες κάτι στον άλλον και φοβάται και γελάς με την αντίδραση του. Βλακειες.
taliban έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:59
Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
άμα η φαρμακοτρίφτου ήταν τόσο χαρούμενη που βγήκες θετικός έπρεπε να την προτείνεις να την πάρεις μια αγκαλιά.

το χαμόγελο είναι μεταδοτικό ( όχι μόνο ο κοβιντ ) :smt047
Ωραιος :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Ιαν 2023, 21:05

δηηλαδή οταν η μαμα σας κοιτούσε στην ντουλαπα αν εχει μπαμπούλα, δεν το εκανε καλά αν δεν ήταν τρομοκρατημένη ε; :011:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Ιαν 2023, 21:08

Namrail έγραψε:
13 Ιαν 2023, 20:20
Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από τη σημερινή μέρα δεν είναι το γεγονός ότι νόσησα, ούτε η αγωνία του πως θα περάσω τον κόβιντ λόγω των υφιστάμενων προβλημάτων που έχω. Αυτό που μου έμεινε ήταν το χαμόγελο (πλατύ, ανοικτό, δίχως καμία προσπάθεια να το κρύψει) της φαρμακοποιού την ώρα που μου ανακοίνωνε ότι έχω κόβιντ. Πως είναι τα μέμε όπου κάποιος πίνει με ευχαρίστηση τα δάκρυα του άλλου που πονάει; Αυτό μου θύμισε αυτό το χαμόγελο. Wtf :D
Εμένα έγινε το αντίστροφο σε μικροβιολογικό. Μου ανακοίνωσε το αρνητικό τεστ με την απόγνωση ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, τόσο που μου έκανε καπάκι και δεύτερο τεστ. :lol: Αλλά και αυτό αρνητικό βγήκε. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών