Παιδίατρος

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2018, 15:33

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 14:48
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 13:57
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 05:40
όχι, αλλά χρειάζεσαι γενικό γιατρό για να σου πει ότι δε χρειάζεται να πας σε παιδίατρο, γιατί 9 φορές στις 10 δε χρειάζεται.

Βέβαια αν οι παιδίατροι είναι περισσότεροι απ'τα περίπτερα και δεν υπάρχει και διαφορά τιμής γιατί το κράτος συνήθως δεν καλύπτει τίποτα έτσι κι αλλιώς, που απ'ότι κατάλαβα αυτό ισχύει στην Ελλάδα, ε δε γμτ πήγαινε σε παιδίατρο δε χάνεις και τίποτα.

Εικόνα
ναι.
και;
Ε, δεν ξέρω. Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ. Θες μήπως στατιστικά παιδικής θνησιμότητας, που είναι πιο σχετικό; Αυστραλία 5/1000 και Ελλάδα 4/1000 (στοιχεία του ΟΗΕ, 2017). Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Αύγ 2018, 15:35

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:33
Ε, δεν ξέρω. Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ. Θες μήπως στατιστικά παιδικής θνησιμότητας, που είναι πιο σχετικό; Αυστραλία 5/1000 και Ελλάδα 4/1000 (στοιχεία του ΟΗΕ, 2017). Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ.
νομίζω οτι άν είχαμε κροκόδειλους, καρχαρίες, μυρμήγκια φωτιές, αράχνες δολοφόνους κλπ, θα ήταν λίγο διαφορετικά, αλλά γενικά οκ δίκιο έχεις, καλά είμαστε μάλλον.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Αύγ 2018, 15:37

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:33
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 14:48
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 13:57



Εικόνα
ναι.
και;
Ε, δεν ξέρω. Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ. Θες μήπως στατιστικά παιδικής θνησιμότητας, που είναι πιο σχετικό; Αυστραλία 5/1000 και Ελλάδα 4/1000 (στοιχεία του ΟΗΕ, 2017). Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ.
ναι ρε αδερφέ, δεν είπα εγώ όχι.
Εγώ ρώτησα γιατί πάμε παιδίατρο ενώ άλλοι όχι,
πώς προέκυψε, πώς εξηγείται, αν είναι λογικό κλπ. Έχει απαντηθεί νομίζω.

Βέβαια αν θέλετε να κάνετε το νήμα γενική σύγκριση ΕΣΥ ανά τον κόσμο, ελεύθερα, δε χαλάμε καρδιές :)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2018, 15:38

Leporello έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:27
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:20
Leporello έγραψε:
31 Αύγ 2018, 14:31
Eμένα μιά χαρά μου φαίνεται ο πίνακας, μόνο που κάτω-κάτω αναφέρεται μιά χώρα που λέγεται Yugoslavia και δημιουργεί προβληματισμούς γιά την ηλικία του (Προφανώς πρόκειται γιά την μικρή Γιουγκοσλαβία, γιατί πρόσεξα και άλλη μία χώρα, ονόματο Macedonia)
2000.
Ετσι εξηγείται. Εκτός από την υψηλή θέση τής Ελλάδας, μου έκανε εντύπωση η πολύ χαμηλή θέση χωρών όπως η Botswana (τελευταία; ) το Βιετνάμ και η Ρωσία.
Για την Ελλάδα τι να άλλαξε προς το χειρότερο, δηλαδή; Αν μη τι άλλο, θεωρώ ότι από το 2000 ως σήμερα έχουν βελτιωθεί αρκετά πράγματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Αύγ 2018, 15:41

enaon έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:35
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:33
Ε, δεν ξέρω. Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ. Θες μήπως στατιστικά παιδικής θνησιμότητας, που είναι πιο σχετικό; Αυστραλία 5/1000 και Ελλάδα 4/1000 (στοιχεία του ΟΗΕ, 2017). Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ.
νομίζω οτι άν είχαμε κροκόδειλους, καρχαρίες, μυρμήγκια φωτιές, αράχνες δολοφόνους κλπ, θα ήταν λίγο διαφορετικά, αλλά γενικά οκ δίκιο έχεις, καλά είμαστε μάλλον.
δεν έχω προσωπική άποψη (ευτυχώς χτύπα ξύλο φτου φτου)

πάντως στο συγκεκριμένο θέμα προτιμώ το αυστραλέζικο approach γιατί α) οι γενικοί γιατροί είναι παντού και δεν περιμένεις, β) είναι τζάμπα και γ) όσοι γιατροί έχω ρωτήσει μου λένε ότι δε χρειάζεται παιδίατρος με το παραμικρό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2018, 15:43

enaon έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:35
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:33
Ε, δεν ξέρω. Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ. Θες μήπως στατιστικά παιδικής θνησιμότητας, που είναι πιο σχετικό; Αυστραλία 5/1000 και Ελλάδα 4/1000 (στοιχεία του ΟΗΕ, 2017). Κάτι θα κάνουμε καλύτερα εδώ.
νομίζω οτι άν είχαμε κροκόδειλους, καρχαρίες, μυρμήγκια φωτιές, αράχνες δολοφόνους κλπ, θα ήταν λίγο διαφορετικά, αλλά γενικά οκ δίκιο έχεις, καλά είμαστε μάλλον.
Λίγο δύσκολο να πεθάνει βρέφος από επίθεση κροκοδείλου, καρχαρία, κτλ. Φωτιές έχουμε κι εμείς, όπως και σεισμούς. Διαβάζω ότι τα τελευταία 40 χρόνια πέθανε ένας (1) άνθρωπος από τσίμπημα αράχνης στην Αυστραλία. Κανένα βρέφος.
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:37

ναι ρε αδερφέ, δεν είπα εγώ όχι.
Εγώ ρώτησα γιατί πάμε παιδίατρο ενώ άλλοι όχι,
πώς προέκυψε, πώς εξηγείται, αν είναι λογικό κλπ. Έχει απαντηθεί νομίζω.

Βέβαια αν θέλετε να κάνετε το νήμα γενική σύγκριση ΕΣΥ ανά τον κόσμο, ελεύθερα, δε χαλάμε καρδιές :)
Προέκυψε από το γεγονός ότι ο παιδίατρος είναι εξειδικευμένος για να αντιμετωπίζει ανήλικους ασθενείς. Το γεγονός ότι τα πάμε καλά σ' αυτούς τους τομείς είναι απόδειξη ότι μάλλον εμείς έχουμε δίκιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Αύγ 2018, 15:45

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:41
δεν έχω προσωπική άποψη (ευτυχώς χτύπα ξύλο φτου φτου)

πάντως στο συγκεκριμένο θέμα προτιμώ το αυστραλέζικο approach γιατί α) οι γενικοί γιατροί είναι παντού και δεν περιμένεις, β) είναι τζάμπα και γ) όσοι γιατροί έχω ρωτήσει μου λένε ότι δε χρειάζεται παιδίατρος με το παραμικρό.
και μακάρι να μην σου τύχει, αλλά όπως κατάλαβες εμείς δεν ξέραμε τί είναι ο γενικός γιατρός, και εγώ νόμιζα οτι είναι ο γενικός παθολόγος.

Καλα και για τους παιδίατρους βέβαια δεν είχα καταλάβει οτι ειναι εξειδικευμένοι για παιδιά κλπ, νόμιζα είναι οι γενικοί που έχουν πολύ υπομονή να αντέχουν τις μαμάδες :003:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Αύγ 2018, 15:47

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:43
Φωτιές έχουμε κι εμείς, όπως και σεισμούς.
για τα φιρεαντς έλεγα, τα κοίταγα πρίν καιρό στο youtube, έλεος τα άτιμα :)

κατά τα άλλα οκ, δύσκολη η σύγκριση νομίζω.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 21 Οκτ 2018, 15:16

Ο γενικός γιατρός και ο ειδικός παθολόγος είναι δυο διαφορετικές ειδικότητες.
Η πρώτη ειδικότητα διαρκεί 4 χρόνια και η δεύτερη διαρκεί 5 χρόνια.
Ο γενικός γιατρός έχει τη δυνατότητα να χώνεται σε πολλά χωράφια λόγω της εκπαίδευσής του κατά τη διάρκεια της ειδικότητας σε διάφορα πεδία όπως παθολογία, χειρουργική, ψυχιατρική, ορθοπαιδική κ.α.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Παιδίατρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 18 Δεκ 2018, 11:07

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2018, 15:37

Εγώ ρώτησα γιατί πάμε παιδίατρο ενώ άλλοι όχι,
πώς προέκυψε, πώς εξηγείται, αν είναι λογικό κλπ. Έχει απαντηθεί νομίζω.
Και στο Βέλγιο στον παιδίατρο τα πάμε τα παιδιά. Και μάλιστα για τα δύο πρώτα χρόνια υπάρχει υποχρεωτικό πρόγραμμα επισκέψεων για την παρακολούθηση του παιδιού. Και για να καλυφθούν ακόμα και όσοι θα δίσταζαν να πάνε για να μην πληρώσουν την ιδιωτική εισφορά (15% στα 50 ευρώ που είναι η καθορισμένη τιμή) υπάρχει ειδική υπηρεσία με παιδιάτρους για να κάνουν το πρόγραμμα τα μωρά δωρεάν.

Μάλλον είναι ειδικά αγγλοσαξονικά αυτά τα συστήματα που περιγράφεις.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών