Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μάιος 2022, 02:31

ST48410 έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:30
sharp έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:24
Μπορεί... μπορεί όμως να είναι και σύμπτωση.
Δεν είναι μοναδική η περίπτωση του πατησιώτη. Δεν σας κάνει εντύπωση πόσα περιστατικά ακούτε για οικογένειες ολόκληρες που καταλήγουν στο νοσοκομείο και κάποιοι φεύγουν;
Όχι, η ιστορία του Πατησιώτη είναι η πρώτη και μοναδική που ακούω. Στο σύνολο της γειτονιάς του σπιτιού μου και του μαγαζιού μου ξέρω 4 άτομα που πέθαναν από κορωνοϊό, που είναι εξαιρετικά χαμηλή θνησιμότητα. Στο ίδιο διάστημα πέθαναν πάνω από 50 άτομα στην ίδια περιοχή από άλλες αιτίες και μιλάω για τους θανάτους που γνωρίζω.

Άτομα που να πήγαν οικογενειακώς νοσοκομείο δεν γνωρίζω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34336
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Μάιος 2022, 18:46


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22412
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 16 Μάιος 2022, 18:53

Παντού οι θάνατοι έχουν καταρρεύσει με την όμικρον, κάτω από 25 θανάτους ανα μυρίο εβδομαδιαίως. Τσάμπα τα ρεζιλίκια. Εξευτελιστηκε το ίματζ της Κίνας διεθνώς. Πρέπει να πέσουν κεφάλια.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Μάιος 2022, 19:13

hellegennes έγραψε:
15 Μάιος 2022, 02:31
ST48410 έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:30
sharp έγραψε:
14 Μάιος 2022, 22:24
Μπορεί... μπορεί όμως να είναι και σύμπτωση.
Δεν είναι μοναδική η περίπτωση του πατησιώτη. Δεν σας κάνει εντύπωση πόσα περιστατικά ακούτε για οικογένειες ολόκληρες που καταλήγουν στο νοσοκομείο και κάποιοι φεύγουν;
Όχι, η ιστορία του Πατησιώτη είναι η πρώτη και μοναδική που ακούω. Στο σύνολο της γειτονιάς του σπιτιού μου και του μαγαζιού μου ξέρω 4 άτομα που πέθαναν από κορωνοϊό, που είναι εξαιρετικά χαμηλή θνησιμότητα. Στο ίδιο διάστημα πέθαναν πάνω από 50 άτομα στην ίδια περιοχή από άλλες αιτίες και μιλάω για τους θανάτους που γνωρίζω.
vagabondo @ Τι σκέφτεσαι τώρα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Μάιος 2022, 19:19

vagabondo έγραψε:
16 Μάιος 2022, 19:13
vagabondo @ Τι σκέφτεσαι τώρα
Έχω γράψει κι εγώ μια παρόμοια ιστορία με συγγενείς μου και είμαι σίγουρος ότι έχω διαβάσει κι άλλες περιπτώσεις στα ανάλογα νήματα. Ο Στέργιος ή ο Στύγιος νομίζω είχαν διηγηθεί κάτι από την περιοχή τους αλλά δεν θυμάμαι καλά.

Βεβαίως και πάλι 5-10 τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να είναι στατιστικά ασήμαντες. Μόνο αν ξέραμε αριθμούς από παρόμοιες ιστορίες με την κοινή γρίπη θα βγάζαμε κάποιο συμπέρασμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2022, 23:09

Αν ακολουθηθεί στο μέλλον ίδια στρατηγική με την γρίπη, θα ακούσεις και με γρίπη. Μέχρι το 2020 ήταν πρωτόγνωρο κάτι τέτοιο. Μπορεί μετά από μια συγκέντρωση να άκουγες ότι αρρώστησαν 10 άτομα, αν πέθαινε όμως κάποιος δεν θα μάθαινες ότι ήταν εξαιτίας γρίπης, γιατί δεν καταγράφεται σαν αιτιολογία θανάτου εκτός κι αν γίνει τεστ γρίπης και ο θάνατος προέλθει άμεσα από την γρίπη, δηλαδή κατάρρευση πνευμόνων ή κάτι παρόμοιο και ενώ νοσηλεύεται με αιτιολογία γρίπης. Ούτε 30 μέρες μετά ούτε από καρδιά ούτε από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη ούτε ούτε ούτε.

Μην αρχίσουμε τώρα να λέμε πάλι για την διαφορά θνητότητας. Ο κορωνοϊός είναι γύρω στο 0,4-0,6% και η γρίπη στο 0,1-0,2%. Αλλά αυτή η διαφορά δεν είναι αρκετή για να έχεις συχνά φαινόμενα πολλαπλών θανάτων από 1 συγκέντρωση. Ξαναλέω, οι 30.000 θάνατοι από κορωνοϊό στην Ελλάδα μέχρι τώρα αντιστοιχούν σε 1 θάνατο ανά ευρύτερη οικογένεια (μέχρι τριτοξάδερφα). Αν έχεις πάνω από 1 θάνατο στο ευρύτερο σόι σου είσαι στατιστικά πάνω από τον μέσο όρο ή έχεις πολύ μεγάλο σόι.

Θυμίζω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από το αν μπορεί η κινεζική κυβέρνηση να αποκρύψει την πραγματική αιτία θανάτου σε συγγενείς. Η ένστασή σου ήταν ότι αν πέθαναν 3-4 συγγενείς σου από μια συγκέντρωση θα έμπαινες σε υποψίες. Κι εγώ σου λέω ότι είναι στατιστικά εκτός μέσου όρου να συμβεί κάτι τέτοιο ώστε να έχεις πολλούς καχύποπτους πολίτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Μάιος 2022, 23:45

Fluffy έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:07
https://www.businessinsider.com/china-r ... bor-2022-5
Εντυπωσιακό. Υπάρχουν κάποια πεδία ανθρώπινης δραστηριότητας που χρειάζονται τόσους και τέτοιους πόρους που πλέον μόνο μια ενωμένη Ευρώπη θα είχε κάποια ελπίδα να μπορέσει να διαθέσει. Διαφορετικά θα καθόμαστε και θα κοιτάμε τις εξελίξεις σε Κίνα και Αμερική σαν παρατηρητές.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 21 Μάιος 2022, 23:48

ST48410 έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:45
Fluffy έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:07
https://www.businessinsider.com/china-r ... bor-2022-5
Εντυπωσιακό. Υπάρχουν κάποια πεδία ανθρώπινης δραστηριότητας που χρειάζονται τόσους και τέτοιους πόρους που πλέον μόνο μια ενωμένη Ευρώπη θα είχε κάποια ελπίδα να μπορέσει να διαθέσει. Διαφορετικά θα καθόμαστε και θα κοιτάμε τις εξελίξεις σε Κίνα και Αμερική σαν παρατηρητές.
Ήδη συμβαίνει αυτό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2022, 23:49

ST48410 έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:45
Fluffy έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:07
https://www.businessinsider.com/china-r ... bor-2022-5
Εντυπωσιακό. Υπάρχουν κάποια πεδία ανθρώπινης δραστηριότητας που χρειάζονται τόσους και τέτοιους πόρους που πλέον μόνο μια ενωμένη Ευρώπη θα είχε κάποια ελπίδα να μπορέσει να διαθέσει. Διαφορετικά θα καθόμαστε και θα κοιτάμε τις εξελίξεις σε Κίνα και Αμερική σαν παρατηρητές.
Ναι, είναι πολύ εντυπωσιακή μια αυτοματοποιημένη μπετονιέρα, απ' αυτές που υπάρχουν στην Δύση εδώ και 20 χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Μάιος 2022, 23:53

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:49
Ναι, είναι πολύ εντυπωσιακή μια αυτοματοποιημένη μπετονιέρα, απ' αυτές που υπάρχουν στην Δύση εδώ και 20 χρόνια.
Μηχανικός δεν είμαι, και ίσως γράφω ανοησίες μπαίνοντας στα χωράφια άλλων, αλλά πιστεύω ότι κάποια projects μεγάλου μεγέθους θέλουν λίγο διαφορετική τεχνογνωσία από τα ανάλογα μικρού.

Πχ εδώ μπορεί να μην έχει τόση σημασία πως προγραμματίζεις ένα ρομποτικό βραχίωνα να ρίξει μπετό στο στο χ σημείο αλλά πως συντονίζεις 1000 τέτοιους να συνεργαστούν μαζί αποδοτικά στους χρόνους που απαιτείται πριν πήξει το μπετό. Ε, τέτοιου είδους τεχνογνωσία θα αποκτούν όλο και περισσότερο εκεί και θα χαζεύουμε όλο και περισσότερο εδώ.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Μάιος 2022, 23:56

ST48410 έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:53
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:49
Ναι, είναι πολύ εντυπωσιακή μια αυτοματοποιημένη μπετονιέρα, απ' αυτές που υπάρχουν στην Δύση εδώ και 20 χρόνια.
Μηχανικός δεν είμαι, και ίσως γράφω ανοησίες μπαίνοντας στα χωράφια άλλων, αλλά πιστεύω ότι κάποια projects μεγάλου μεγέθους θέλουν λίγο διαφορετική τεχνογνωσία από τα ανάλογα μικρού.

Πχ εδώ μπορεί να μην έχει τόση σημασία πως προγραμματίζεις ένα ρομποτικό βραχίωνα να ρίξει μπετό στο στο χ σημείο αλλά πως συντονίζεις 1000 τέτοιους να συνεργαστούν μαζί αποδοτικά στους χρόνους που απαιτείται πριν πήξει το μπετό. Ε, τέτοιου είδους τεχνογνωσία θα αποκτούν όλο και περισσότερο εκεί και θα χαζεύουμε όλο και περισσότερο εδώ.
καλα, εδω και κοντα 5 χρονια η ΒΑΕ αναπτυσσει την επομενη γενια οπλικων συστηματων αεροσκαφων.
αυτα τυπωνονται εν πτηση αναλογως την αποστολη.

Πηγη - στελεχος της ΒΑΕ που καναμε μαζι το ΜΒΑ και πιναμε μπυρες σε ενα workshop

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Μάιος 2022, 23:56

Highlander έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:48
Ήδη συμβαίνει αυτό.
Και θα πρέπει να σταματήσει να συμβαίνει αν πήραμε κάποιο μάθημα από αυτό που γίνεται στην Ουκρανία και αυτό που έγινε με τον κορωνοϊό. Προφανώς σε έναν παγκοσμιοποιημένο κόσμο δεν θα παράγεις τα πάντα ούτε θα είσαι αυτάρκης και ανεξάρτητος, αλλά θα πρέπει να διατηρείς την δυνατότητα να ξαναρχίσεις παραγωγή σε κρίσιμους τομείς αν τα πράγματα στραβώσουν. Και σχετικά γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Μάιος 2022, 00:02

talaipwros έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:56
καλα, εδω και κοντα 5 χρονια η ΒΑΕ αναπτυσσει την επομενη γενια οπλικων συστηματων αεροσκαφων.
αυτα τυπωνονται εν πτηση αναλογως την αποστολη.

Πηγη - στελεχος της ΒΑΕ που καναμε μαζι το ΜΒΑ και πιναμε μπυρες σε ενα workshop
Δεν ξέρω τι πόρους έχει και πόσο θα μπορεί να ανταγωνιστεί τους Κινέζους σε 10-20 χρόνια. Προσωπικά ήμουν αντίθετος στην έξοδο των Βρετανών από την ΕΕ.
Επίσης δεν θεωρώ ότι είναι αρκετό να έχεις 2 - 3 Ευρωπαϊκές δυνάμεις με μεγάλο στρατό και μοντέρνο οπλισμό. Απαιτείται πολύ στενότερη συνεργασία σε Ευρωπαϊκό επίπεδο αν δεν θέλουν να είμαστε μονίμως ουρά των Αμερικανών εξυπηρετώντας περισσότερο δικά τους σχέδια. Η τελευταία κρίση πως δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρή Ευρωπαϊκή πολιτική στα πλαίσια μιας οικονομικής και μόνο ένωσης.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι η Κινα ειναι ετη φωτος μπροστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2022, 00:04

ST48410 έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:53
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2022, 23:49
Ναι, είναι πολύ εντυπωσιακή μια αυτοματοποιημένη μπετονιέρα, απ' αυτές που υπάρχουν στην Δύση εδώ και 20 χρόνια.
Μηχανικός δεν είμαι, και ίσως γράφω ανοησίες μπαίνοντας στα χωράφια άλλων, αλλά πιστεύω ότι κάποια projects μεγάλου μεγέθους θέλουν λίγο διαφορετική τεχνογνωσία από τα ανάλογα μικρού.

Πχ εδώ μπορεί να μην έχει τόση σημασία πως προγραμματίζεις ένα ρομποτικό βραχίωνα να ρίξει μπετό στο στο χ σημείο αλλά πως συντονίζεις 1000 τέτοιους να συνεργαστούν μαζί αποδοτικά στους χρόνους που απαιτείται πριν πήξει το μπετό. Ε, τέτοιου είδους τεχνογνωσία θα αποκτούν όλο και περισσότερο εκεί και θα χαζεύουμε όλο και περισσότερο εδώ.
Δεν είναι θέμα τεχνογνωσίας. Είναι θέμα λύσεων. Αν χρειαστεί να κάνεις μεγάλου μεγέθους έργα απαιτείται να βρεις νέες λύσεις και αυτό συχνά οδηγεί σε νέες τεχνικές και τεχνολογίες. Π.χ. αυτός είναι ένας καλός λόγος να επενδύσουμε στον Future Circular Collider του CERN, γιατί είναι ένα έργο που θα απαιτείσαι να σπρώξουμε την τεχνολογία για να επιτευχθεί. Αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι απότοκος των μεγάλων έργων. Αν δεν έχεις σοβαρό λόγο να κάνεις μεγάλα έργα, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να φτάσεις σε νέες τεχνολογίες από το να σπαταλάς πόρους για να το παίξεις φαραώ.

Μάλιστα λέει ακόμα λιγότερα αν μιλάμε για χώρες που κάνουν κατασκευές με διαφορετικά κατασκευαστικά στάνταρ (πολλές φορές ανύπαρκτα) και γράφοντας στα παπάρια τους π.χ. τι βιότοπους θα καταστρέψουν και πόσο κόσμο θα πρέπει να αναγκάσουν σε μετανάστευση. Ναι, για την Κίνα μιλάω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών