Στρεπτόκοκκος στον λαιμό απόψεις

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Στρεπτόκοκκος στον λαιμό απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 14 Ιουν 2022, 19:28

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 17:48
Semi87 έγραψε:
13 Ιουν 2022, 11:40
Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά! Ο πατέρας μου εδώ και αρκετό καιρό είχε έναν πόνο στον λαιμό και ουσιαστικά ο 1ος γιατρός δεν κατάλαβε ότι είχε στρεπτόκοκκο. Με καθυστέρηση λοιπόν ο 2ος γιατρός μέσα από μία εξέταση το βρήκε και του έδωσε αντιβίοση. Δυστυχώς μετά από 15 μέρες που την παίρνει συνεχίζει και πονάει στον λαιμό, σα να μην έχει εξουδετερωθεί.
Αύριο έχει ραντεβού πάλι με τον γιατρό. Διάβασα τώρα στο γκουγκλ ότι ο στρεπτόκοκκος μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά, ότι προκαλεί πυρετούς... και αγχώθηκα πολύ. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση; Καμιά άποψη;
Συμβουλέψου μόνον το γιατρό. Τελεία.
Εστω κι αν ψάξεις στο διαδίκτυο ενημερωτικά, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα πως αυτή είναι η μόνη και σωστή οδός. Φινίτοα λα μούζικα, πασσάτοα λα φιέστα. Εύχομαι περαστικά στον πατέρα σου.
Fixed


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Στρεπτόκοκκος στον λαιμό απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 14 Ιουν 2022, 19:31

Niki έγραψε:
13 Ιουν 2022, 21:04
Semi87 έγραψε:
13 Ιουν 2022, 11:40
Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά! Ο πατέρας μου εδώ και αρκετό καιρό είχε έναν πόνο στον λαιμό και ουσιαστικά ο 1ος γιατρός δεν κατάλαβε ότι είχε στρεπτόκοκκο. Με καθυστέρηση λοιπόν ο 2ος γιατρός μέσα από μία εξέταση το βρήκε και του έδωσε αντιβίοση. Δυστυχώς μετά από 15 μέρες που την παίρνει συνεχίζει και πονάει στον λαιμό, σα να μην έχει εξουδετερωθεί.
Αύριο έχει ραντεβού πάλι με τον γιατρό. Διάβασα τώρα στο γκουγκλ ότι ο στρεπτόκοκκος μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά, ότι προκαλεί πυρετούς... και αγχώθηκα πολύ. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση; Καμιά άποψη;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Σε αντίθεση με τους υπολοίπους σου συστήνω πάντα να ψάχνεις στο ιντερνετ να προετοιμάζεσαι να μαθαίνεις όσα περισσότερα μπορείς και μετά να παίρνεις γνώμη τουλάχιστον δύο γιατρών.
Τώρα για τους γιατρούς, γενικά είναι επιχειρηματίες πάντα να ψάχνεις τον χειρότερο επιχειρηματία γιατρό.
Έτσι θα την βγάλεις καθαρή.
Να ψάχνεις τι στο ίντερνετ;
Που γράφεις πόνος στο κεφάλι και σου βγάζει από πονοκέφαλο μέχρι αυτοανοσο και όγκο εγκεφάλου;

Ρε πάτε καλά; Από που και ως που είστε σε θέση να φιλτράρετε πληροφορίες ;

Μόνο ο γιατρός κάνει διαγνώσεις και κανείς άλλος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2148
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Στρεπτόκοκκος στον λαιμό απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 14 Ιουν 2022, 20:00

Σα να ακούω την τρομοκρατική φωνή της γυναίκας μου (γιατρίνας): "Μου έχετε γίνει όλοι γιατροί μέσα από το ίντερνετ! Ουστ!"

Δεν τολμάω, ρε αδερφέ, να μπω να ενημερωθώ για κάτι που με απασχολεί, με το που θα με πάρει πρέφα ή με το που θα πω κάτι για κάτι ("ξέρεις διάβασα κι αυτό για αυτό το θέμα") πέφτει κατσάδα ασκαρδαμυκτί :a040:

Οκ, εννοείται ότι δεν πρόκειται να υποκαταστήσω ποτέ την ιατρική προσέγγιση με το διαδίκτυο, αλλά έλεος, δεν έχω το δικαίωμα μιας ενημέρωσης; :102:

Υπήρξαν δε περιπτώσεις που μέσα από την εκτεταμένη μου έρευνα για μια πάθηση π.χ. έφτασα να διαβάσω όλη την αγγλική εξειδικευμένη ιατρική βιβλιογραφία επί του συγκεκριμένου ζητήματος και αυτό βοήθησε πολύ όταν έκανα το ραντεβού μου με τον γιατρό (προσέχοντας εννοείται να μην τον θίξω κάνοντας τον έξυπνο και τον "διαβασμένο")

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12691
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Στρεπτόκοκκος στον λαιμό απόψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 15 Ιουν 2022, 14:17

Otto Weininger έγραψε:
14 Ιουν 2022, 19:28
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 17:48
Semi87 έγραψε:
13 Ιουν 2022, 11:40
Καλημέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά! Ο πατέρας μου εδώ και αρκετό καιρό είχε έναν πόνο στον λαιμό και ουσιαστικά ο 1ος γιατρός δεν κατάλαβε ότι είχε στρεπτόκοκκο. Με καθυστέρηση λοιπόν ο 2ος γιατρός μέσα από μία εξέταση το βρήκε και του έδωσε αντιβίοση. Δυστυχώς μετά από 15 μέρες που την παίρνει συνεχίζει και πονάει στον λαιμό, σα να μην έχει εξουδετερωθεί.
Αύριο έχει ραντεβού πάλι με τον γιατρό. Διάβασα τώρα στο γκουγκλ ότι ο στρεπτόκοκκος μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά, ότι προκαλεί πυρετούς... και αγχώθηκα πολύ. Σας έχει τύχει τέτοια περίπτωση; Καμιά άποψη;
Συμβουλέψου μόνον το γιατρό. Τελεία.
Εστω κι αν ψάξεις στο διαδίκτυο ενημερωτικά, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα πως αυτή είναι η μόνη και σωστή οδός. Φινίτοα λα μούζικα, πασσάτοα λα φιέστα. Εύχομαι περαστικά στον πατέρα σου.
Fixed
Σ'ευχαριστώ .
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών