Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2022, 18:14

GoBack έγραψε:
30 Ιουν 2022, 16:09
Ειναι μηνυσιμη η αποκαλυψη αποστολης ντικπικ; aljawn
Δεν νομίζω πιο πολύ από την ίδια την αποστολή.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 30 Ιουν 2022, 18:16

Αρχέλαος έγραψε:
29 Ιουν 2022, 19:54
Διάσταση απόψεων μεταξύ ειδικών:


«Φωνάζουν» οι ειδικοί για την 4η δόση: Τα εμβόλια δεν πιάνουν τις μεταλλάξεις Όμικρον 4 και 5
Έντονες αντιδράσεις από τους επιστήμονες για την 4η δόση εμβολίου με τα υπάρχοντα εμβόλια απέναντι στις Όμικρον 4 και Όμικρον 5.

Newsroom
Newsroom
10:20 - 29/06/2022
Τελευταία ενημέρωση: 10:27 - 29/06/2022

Σύγχυση και πολλά ερωτηματικά προκάλεσε στους πολίτες άνω των 30 ετών η ανακοίνωση ότι η ανοίγει η πλατφόρμα για εμβολιασμό με την 4η δόση, χωρίς όμως, την ίδια στιγμή, να υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το αν, ποιοι και γιατί να κάνουν ένα ακόμα εμβόλιο.

Οι ειδικοί επιμένουν ότι οι άνω των 60 ετών πρέπει να εμβολιαστούν με την 2η αναμνηστική, τη στιγμή που η πανδημία βρίσκεται εκ νέου σε έξαρση και τα κρούσματα «σκαρφαλώνουν» μέρα με τη μέρα σε νέα επίπεδα.

Μόνο χθες τα νέα κρούσματα ξεπέρασαν τις 20.000 και οι επαναμολύνσεις ήταν στις 3.664. Το μόνο σίγουρο, σύμφωνα με τους ειδικούς είναι ότι οι υποπαραλλαγές Ο4 και Ο5 κυριαρχούν και ενισχύουν μέρα με τη μέρα το «γαϊτανάκι» διάδοσης του ιού.

Μέσα σε αυτό το κλίμα και με την χαλάρωση των μέτρων, ακόμα και των πιο «ήπιων» όπως έλεγαν κυβερνητικά στελέχη, η Πολιτεία ρίχνει στη μάχη της πανδημίας την 4η δόση εμβολίου για όλους άνω των 30 ετών. Πόσο αποτελεσματικά είναι όμως τα ήδη υπάρχοντα εμβόλια για τις κυρίαρχες Ο4 και Ο5;

«Εγώ έχω κάνει την τέταρτη δόση λόγω ηλικιακού ορίου, αλλά και της στενής μου επαφής με ασθενείς. Αλλά δεν μπορείς σε κάποιον που είναι 30, 40, 50 χρονών και δεν έχει προβλήματα υγείας, ενώ έχει εμβολιαστεί με 3 δόσεις, ή έχει νοσήσει, να του πεις χωρίς επιστημονικές ενδείξεις να εμβολιαστεί με την 4η δόση. Μια ιατρική πράξη, όσο αθώα και αν είναι, όταν γίνεται χωρίς ωφέλεια δεν μπορεί να αποτελεί σύσταση των γιατρών», σημείωσε ο καθηγητής Νίκος Τζανάκης αναφορικά με την 4η δόση. Και πρόσθεσε:

«Τώρα όλοι συμμετέχουμε σε κοινωνικές εκδηλώσεις χωρίς μέτρα προστασίας, και έτσι μαζί με τις μεταλλάξεις Ο4 και Ο5 οδηγούμαστε στο αποτέλεσμα που βλέπουμε σήμερα. Η παραλλαγή αυτή μας βρίσκει στα κάτω μας από πλευράς ανοσοπροστασίας. Αυτές οι μεταλλάξεις διαφεύγουν τελείως των εμβολίων, αλλά και της προηγούμενης νόσησης. Για αυτό το 1/3 σχεδόν των κρουσμάτων είναι επαναλοιμώξεις».

Την ίδια στιγμή, ιδιαίτερα επικριτικός εμφανίστηκε και ο Ηλίας Μόσιαλος για τον εμβολιασμό με 4η δόση σε όλους άνω των 30 ετών ως όπλο για την πανδημία τη δεδομένη χρονική στιγμή. Μάλιστα, όπως είπε, «η πολιτική υγείας δεν βασίζεται στην τύχη και δεν μεταθέτει την ευθύνη στους πολίτες», αφήνοντας εμμέσως αιχμές για όσα ακούστηκαν από κυβερνητικά χείλη περί «φοβισμένων πολιτών που αν το νιώθουν να πάνε να εμβολιαστούν».

Ο κ. Μόσιαλος πάντως είναι ξεκάθαρος, «τα εμβόλια πλέον δεν είναι αποτελεσματικά όσον αφορά στην αποτροπή της ήπιας λοίμωξης και φαίνεται ότι δεν είναι επίσης αποτελεσματικά όσον αφορά στην μείωση της πιθανότητας διασποράς. Αλλά τα εμβόλια εξακολουθούν να είναι πολύ αποτελεσματικά όσον αφορά στη μείωση της πιθανότητας σοβαρής νόσησης».

https://www.ieidiseis.gr/ygeia/152644/f ... on-4-kai-5


Όσον αφορά την αναγκαιότητας της τέταρτης δόσης του εμβολίου ο κ. Μαγιορκίνης τόνισε ότι «ο γενικός πληθυσμός δεν χρειάζεται την τέταρτη δόση». Όπως είπε χαρακτηριστικά, οι ηλικιωμένοι και όσοι έχουν προβλήματα υγείας θα πρέπει να το κάνουν, ενώ για τον γενικό πληθυσμό ανέφερε ότι «δεν είναι μεγάλο το όφελος».

Με δεδομένο ότι ο γενικός πληθυσμός παρακολουθεί με σκεπτικισμό τις διαφορετικές ανακοινώσεις των λοιμωξιολόγων για την αναγκαιότητα η μη της ενισχυτικής δόσης του εμβολίου ο καθηγητής αποκάλυψε ότι γύρω στους 3.000 πολίτες την ημέρα πηγαίνουν να εμβολιαστούν με τέταρτη δόση.

Απαντώντας για το εάν ο ίδιος θα λάβει την τέταρτη δόση, δήλωσε ότι εφόσον δεν έχει πρόβλημα υγείας δεν θα το κάνει, σημειώνοντας ότι θα αλλάξει άποψη σε περίπτωση που διαφοροποιηθεί η σύσταση από την Επιτροπή Ειδικών.


Aντιπαραβολή:

Ο συνεργάτης του Σ. Τσιόδρα συνιστά στους πολίτες να μην περιμένουν τον Σεπτέμβριο για την 4η δόση - Προ των πυλών η πίεση στα νοσοκομεία από την Όμικρον 5

Με αναρτήσεις του στα social media, ο επίκουρος καθηγητής Δημόσιας Υγείας Θεόδωρος Λύτρας παρεμβαίνει προκειμένου να γίνει σαφής η ανάγκη άμεσης αντιμετώπισης του νέου κύματος της πανδημίας, τόσο με την χρήση ατομικών μέσων προστασίας όσο και με συνέχιση του εμβολιασμού κατά της covid-19. Σημειώνεται ότι ο κ. Λύτρας μαζί με τον Σ. Τσιόδρα ήταν οι συντάκτες της μελέτης που αποκάλυψε την τεράστια θνησιμότητα εκτός ΜΕΘ από την covid-19.

Αρχικά, ο κ. Λύτρας αναπαράγει ανάρτηση του διάσημου Αμερικανού γιατρού, επιστήμονα και συγγραφέα Έρικ Τόπολ, στην οποία με δύο διαγράμματα για τα επιδημιολογικά δεδομένα στη Βρετανία γίνεται σαφές το πώς οι υποπαραλλαγές της Ομικρον προκαλούν απότομη άνοδο στις εισαγωγές στα νοσοκομεία. Οι Όμικρον 4 και Όμικρον 5 που πολύ πρόσφατα άρχισαν να κυριαρχούν, έχουν ήδη προκαλέσει έντονη αύξηση της πίεσης στο σύστημα Υγείας.

Ο κ. Λύτρας στη συνέχεια επαναλαμβάνει ότι ο κορωνοϊός μπορεί να προκαλέσει βαριά νόσο (νοσηλεία/διασωλήνωση/θάνατο) και χρόνια συμπτώματα. Ακόμη και αν δεν κινδυνεύουμε όλοι το ίδιο, ο κίνδυνος είναι υπαρκτός για όλους και ο τρόπος για να μειώσουμε δραστικά αυτόν τον κίνδυνο, είναι το εμβόλιο.

Υπογραμμίζει επίσης ότι το εμβόλιο είναι τρομερά αποτελεσματικό απέναντι στην απειλή βαριάς νόσησης, που αυξάνεται όσο αυξάνει και η ηλικία του ατόμου. Ακόμη σημαντικότερο, περιορίζει τον κίνδυνο long COVID που αφορά όλους ανεξαρτήτως ηλικίας.

Προειδοποιεί κατά της λογικής «να περάσει το καλοκαίρι». Η συνετή επιλογή είναι να έχουμε διαρκώς την βέλτιστη προστασία, «για το φθινόπωρο, θα το δούμε τότε!» όπως λέει χαρακτηριστικά.

Και η κατακλείδα: όπως δηλώνει, «Σε ότι με αφορά, εγώ (42 ετών, υγιής) θα κάνω την 4η δόση τώρα (~6.5 μήνες από την 3η). Επίσης, συνεχίζω να φοράω μάσκα Ν95 σε όλους τους κλειστούς χώρους, να αποφεύγω το συνωστισμό κ γενικά να προσέχω όσο μπορώ - χωρίς να είμαι και στη γυάλα!».

https://www.ieidiseis.gr/ygeia/152644/f ... on-4-kai-5

Kαι η εξής προσέγγιση:

«Εγώ δε θα το έκανα»

“Θα σας το πω αλλιώς: Εγώ δεν θα το έκανα!”, λέει μιλώντας στο iatropedia.gr, o Καθηγητής Ιατρικής του ΕΚΠΑ Ευάγγελος Τέρπος και εξηγεί:

“Δεν θα έκανα ένα εμβόλιο το οποίο στην ουσία δεν λέει πουθενά, πώς χαρίζει οποιαδήποτε προστασία. Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο στοιχείο!”, σημειώνει ο Καθηγητής.

Τη διαφωνία τους εξέφρασαν και άλλοι επιστήμονες. Ωστόσο, την απόφαση των ειδικών που απαρτίζουν την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών, στηρίζει η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας.
«Δόθηκε για ψυχολογικούς λόγους»

Η αναπληρώτρια υπουργός Υγείας, Μίνα Γκάγκα δήλωσε συγκεκριμένα, πώς η δυνατότητα εμβολιασμού με τη δεύτερη επαναληπτική δόση δόθηκε στους νεότερους για ψυχολογικούς λόγους, καθώς κάποιοι από αυτούς, επιθυμούν να την κάνουν ώστε να αισθανθούν περισσότερο προστατευμένοι.

“Εφόσον δεν υπάρχουν επαρκή επιστημονικά δεδομένα, τότε δεν θα έπρεπε να γίνει και η σχετική εισήγηση αυτή τη χρονική περίοδο”, τοποθετήθηκε μέσω των social media την Πέμπτη (24/6) και ο Καθηγητής του LSE, Ηλίας Μόσιαλος, προσθέτοντας πως ο φόβος ορισμένων πολιτών “δεν είναι επαρκής λόγος για να δικαιολογηθεί μια πολιτική, ειδικά όταν δεν υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση”.
«Μόνο με το εμβόλιο που καλύπτει τις μεταλλάξεις πρέπει να εμβολιαστεί κανείς»

Ανάμεσα στους επιστήμονες που αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό τη χορήγηση εμβολίου μέσα στο καλοκαίρι σε άτομα μικρότερης ηλικίας από τα 60 έτη, είναι και ο Καθηγητής Αιματολογίας της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ευάγγελος Τέρπος, ο οποίος έχει διερευνήσει το θέμα της διάρκειας της ανοσίας που παρέχουν τα εμβόλια κατά της Covid-19 και έχει δημοσιεύσει με την ομάδα του σημαντικά συμπεράσματα στον διεθνή επιστημονικό τύπο.

Ο ίδιος θέτει έναν προβληματισμό: “Πως μπορεί να χαρίζει προστασία ένα εμβόλιο απέναντι στο στέλεχος της Γουχάν -γιατί αυτό στοχεύει το συγκεκριμένο εμβόλιο- όταν αυτό το στέλεχος δεν κυκλοφορεί σήμερα; Και μάλιστα, όταν αυτά τα στελέχη που κυκλοφορούν σήμερα έχουν τόσες πολλές μεταλλάξεις, που διαφεύγουν από τα εμβόλια; Δείτε, όλοι αρρωσταίνουμε παρότι έχουμε εμβολιαστεί”, σημειώνει συγκεκριμένα.

Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ συντάσσεται πλήρως, όπως λέει, με τις απόψεις του Καθηγητή Μόσιαλου: Ο ευρύς πληθυσμός θα πρέπει να εμβολιαστεί μόνο με ένα νέο σκεύασμα, το οποίο θα καλύπτει όλες τις μεταλλάξεις που προηγήθηκαν, αλλά και τις πρόσφατες υπο-παραλλαγές της Όμικρον ΒΑ.4 και ΒΑ.5, που τείνουν να επικρατήσουν σε Ευρώπη και ΗΠΑ, απειλώντας με ένα νέο κύμα μέσα στο καλοκαίρι.
«Εμβόλιο ξανά το φθινόπωρο»

“Εμβόλιο ξανά το φθινόπωρο, εφόσον υπάρξει καλή επικαιροποίηση με νέο εμβόλιο που προσφέρει κάλυψη στις νέες μεταλλάξεις. Εγώ θα συμφωνήσω πλήρως με αυτό που είπε ο κύριος Μόσιαλος, ότι ‘πρέπει να έχουμε απόδειξη πως το εμβόλιο θα πρέπει να καλύπτει αυτές τις παραλλαγές, την Όμικρον 4 (ΒΑ.4) και Όμικρον 5 (ΒΑ.5)’. Το να καλύπτει κάποιο εμβόλιο την αρχική Όμικρον -που όσοι είχαν αρρωστήσει από αυτή τώρα αρρωσταίνουν ξανά από Όμικρον 4 και 5- δεν με ικανοποιεί. Νομίζω το είπε καθαρά ο κ. Μόσιαλος με καλύπτει πλήρως αυτό”, λέει ο Ε. Τέρπος.
«Χρειαζόμαστε κι άλλες έρευνες για το εάν προφυλασσόμαστε από τη σοβαρή νόσο»

Ο Καθηγητής Ευάγγελος Τέρπος, απαντά και στο επιχείρημα ότι οι αναμνηστικές δόσεις προφυλάσσουν από την βαριά νόσο, την εισαγωγή στο νοσοκομείο και τη θανατηφόρα έκβαση. “Δεν είμαστε απόλυτα βέβαιοι ούτε γι’ αυτό”, λέει.

Και εξηγεί: “Το ότι δεν θα φτάσουμε με το εμβόλιο στο νοσοκομείο ή στην εντατική, δεν είναι πολύ βέβαιο ότι οφείλεται μόνο στο εμβόλιο. Αυτό για να το πει κανείς θα έπρεπε να το εξετάσει συγκριτικά, δηλαδή, τους εμβολιασμένους και τους μη εμβολιασμένους που έχουν περάσει τη λοίμωξη Covid-19. Γιατί εγώ βλέπω στη Μονάδα Εντατικής, εμβολιασμένους και μη εμβολιασμένους σε ίδια νούμερα. Θα μου πείτε δεν είναι ίδιος ο παρονομαστής… Θα συμφωνήσω! Αλλά γενικά θέλω να πω, πως πρέπει να γίνει μια μελέτη για να απαντηθεί και αυτό το ερώτημα με ακρίβεια. Τόσοι είναι οι εμβολιασμένοι, τόσοι οι μη εμβολιασμένοι. Και τότε θα καταλάβουμε τι γίνεται. Μπορεί και οι μη εμβολιασμένοι να το περνάν το ίδιο ήπια, αυτό εννοώ. Άρα, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα”, τονίζει ο ειδικός.

Ταυτόχρονα λέει, πως η τέταρτη δόση ακόμη και στους πολίτες άνω των 60 ετών, προσφέρει προστασία από τη βαριά νόσο και την εντατική, μόνο για δύο μήνες, σύμφωνα με πρόσφατη ισραηλινή μελέτη που δημοσιεύθηκε στο New England of Medicine,

“Δύο μήνες προστασία από τη βαριά νόσο και την Εντατική… τώρα αν αυτό δικαιολογεί να κάνουμε εμβόλιο κάθε τρεις και λίγο… Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ένα εμβόλιο, που καλύπτει μόνο το παλιό αρχικό στέλεχος”, σημειώνει με έμφαση ο επιστήμονας.
«Δεν υπάρχει νόημα πέραν της 3ης δόσης»

Συνεχίζοντας να εκπλήσσει με τα επιστημονικά του επιχειρήματα, ο Καθηγητής Ευάγγελος Τέρπος, προχωρά ακόμη παραπέρα. Τα υπάρχοντα εμβόλια, τα οποία παρείχαν πολύ σπουδαίες υπηρεσίες στην ανθρωπότητα έχουν πλέον σχεδόν τεθεί εκτός μάχης, όπως λέει και δεν χρειάζεται να κάνουμε άλλα εμβόλια πέραν της 3ης δόσης.

“Βιολογικά να ξέρετε, δεν υπάρχει νόημα να κάνει κανείς κανένα άλλο εμβόλιο πλην της 3ης δόσης. Δηλαδή, εγώ την 3η δόση την έκανα τον Νοέμβριο. Έξι μήνες μετά -τώρα που κόλλησα- είχα 97% εξουδετέρωση έναντι του στελέχους της Γουχάν. Δηλαδή το εμβόλιο αυτό, τι παραπάνω να σου κάνει; Αυτό το εμβόλιο στοχεύει το στέλεχος της Γουχάν, το οποίο στην Όμικρον καλύπτει 32% σε μένα και στις υποπαραλλαγές Όμικρον 4 και 5, ενδεχομένως να είναι και ακόμη λιγότερο, σύμφωνα με τη μελέτη του New England Journal of Medicine”, καταλήγει ο επιστήμονας.

Της Γιάννας Σουλάκη/iatropedia.gr.

Το καταλαβαίνεις ότι δεν θα το διαβάσει κανείς ε;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4419
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 30 Ιουν 2022, 18:17

Οποιος δεν θελει να κανει την 5 δοση μηπως εχουνε δωσει τραπεζικο λογαριασμο του κτηνιατρου να του τα δινει απευθειας ωστε να παιρνει αποδειξη πληρωμης στον ευεργετη και να μην του πριζουν τα ουμπαλα?

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Ιουν 2022, 18:17

Ειναι μηνυσιμη η αποκαλυψη αποστολης ντικπικ;
Το γεννητικό όργανο είναι ευαίσθητο μεν, ουχί προσωπικό δεδομένο δε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 30 Ιουν 2022, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2022, 18:17

Καθίστε ρε μαλακες σοβαρά τώρα, οντως κέρασε μπαγλαούτσο ο τύπος?
Πού ειστε, στο τιντερ? Πχορουμ ειναι, λίγο-πολύ κάποιοι γνωρίζεστε και απο κοντά, και νόμιζα οτι τέτοια κόλπα δεν θα παίζουν εδώ μεσα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Ιουν 2022, 18:17

Εγώ δεν έχω κορονοϊό είπε τώρα το τεστ.
Της αδερφής μου σε αποδρομή.
Ο ξάδερφος που είχε έρθει για λίγες μέρες του είπαμε τζας και πήγε να μείνει αλλού. Αλλά τώρα αυτός κατέληξε νοσοκομείο και του έχουν πάρει και το κινητό - ψάχνουμε να βρούμε το γιατρό του νοσοκομείου να μας πει τι γίνεται.
Αυτά μας έκαναν οι κ.κ. Αρίστοι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2022, 18:21

Awesomatic έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:27
Πρέπει να γίνεται χαμός εκεί έξω... Ξαφνικά 5 γνωστοί μου θετικοί. Μάλλον επειδή δεν τα δηλώνουν το κράτος δεν έχει ιδέα ποια είναι η κατάσταση πραγματικά (ή μάλλον δεν θέλει να έχει γιατί τουριστικό χρήμα über alles)
Και εγώ απο αρχές της βδομάδας μεχρι σήμερα εχω ακουσει κοντά στα 15 κρουσματα απο τον περίγυρό μου. Εκ των οποίων οι 6 το κολλησαν απο το περιβάλλον εργασίας τους. Για τους περισσότερους ακουω οτι αργουν να το παρουν πρέφα, και οταν το παιρνουν, το περνάνε και στα όρια του ασυμπτωματικού. Και ίσως αυτό ειναι που κανει τη μεγαλυτερη ζημιά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Ιουν 2022, 18:25

vantono έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:21
Awesomatic έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:27
Πρέπει να γίνεται χαμός εκεί έξω... Ξαφνικά 5 γνωστοί μου θετικοί. Μάλλον επειδή δεν τα δηλώνουν το κράτος δεν έχει ιδέα ποια είναι η κατάσταση πραγματικά (ή μάλλον δεν θέλει να έχει γιατί τουριστικό χρήμα über alles)
Και εγώ απο αρχές της βδομάδας μεχρι σήμερα εχω ακουσει κοντά στα 15 κρουσματα απο τον περίγυρό μου. Εκ των οποίων οι 6 το κολλησαν απο το περιβάλλον εργασίας τους. Για τους περισσότερους ακουω οτι αργουν να το παρουν πρέφα, και οταν το παιρνουν, το περνάνε και στα όρια του ασυμπτωματικού. Και ίσως αυτό ειναι που κανει τη μεγαλυτερη ζημιά.
Οι κάτοχοι self test μπορεί να μην δηλώνουν. Δεν έπρεπε να επιτρέπεται το self test.
Οι ασυμπτωματικοί απ' αρχής μέχρι τέλους ούτως ή άλλως δεν ξέρουν.
Αλλά τη ζημιά την κάνουν οι (απανταχού) Αρίστοι - πήζοι μποτ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Ιουν 2022, 18:32

Ρε μλκες δώστε ινφο για το πουτσογραφο, ποιος χεστηκε για τα κρούσματα

Υλικό έχομε?

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 30 Ιουν 2022, 18:41

Otto Weininger έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:12
Αρχέλαος έγραψε:
29 Ιουν 2022, 19:54
Διάσταση απόψεων μεταξύ ειδικών:

«Φωνάζουν» οι ειδικοί για την 4η δόση: Τα εμβόλια δεν πιάνουν τις μεταλλάξεις Όμικρον 4 και 5
Nα υποθέσω λοιπόν ότι αν βγει εμβόλιο που να πιάνει τις μεταλλάξεις Όμικρον 4 και 5, θα είναι οκ οι αντικάτι με την 4η δόση;

Για πείτε.
Μα δεν ανακάλυψαν τον τροχό, πολύ φασαρία για το τίποτα.
Ο ίδιος ο Πλεύρης είπε ότι όλοι στην Ε.Ε. έχουν παγώσει τις παραγγελίες εμβολίων μεχει να έρθει το "αναβαθμισμένο" το φθινόπωρο.
Τότε γιατί το φασιστοειδες είπε πως θα αντιμετωπίσουμε την αύξηση των κρουσμάτων με αύξηση των εμβολιασμών και γιατί κρατά σε αναστολή υγειονομικούς όταν δεν έχει νόημα ο εμβολιασμός σήμερα;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 30 Ιουν 2022, 18:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:32
Ρε μλκες δώστε ινφο για το πουτσογραφο, ποιος χεστηκε για τα κρούσματα

Υλικό έχομε?
το λιμπιζεσαι το υλικο ρε μλκ? :o:o:o
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 19:03

wooded glade έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:25
Οι κάτοχοι self test μπορεί να μην δηλώνουν. Δεν έπρεπε να επιτρέπεται το self test.
Οι ασυμπτωματικοί απ' αρχής μέχρι τέλους ούτως ή άλλως δεν ξέρουν.
Αλλά τη ζημιά την κάνουν οι (απανταχού) Αρίστοι - πήζοι μποτ.
Αυτό δεν το' πιασα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Ιουν 2022, 19:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:03
wooded glade έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:25
Οι κάτοχοι self test μπορεί να μην δηλώνουν. Δεν έπρεπε να επιτρέπεται το self test.
Οι ασυμπτωματικοί απ' αρχής μέχρι τέλους ούτως ή άλλως δεν ξέρουν.
Αλλά τη ζημιά την κάνουν οι (απανταχού) Αρίστοι - πήζοι μποτ.
Αυτό δεν το' πιασα. :lol:
Τι δεν έπιασες ;
Στο φαρμακείο μόλις βγήκε θετικό αμέσως δήλωσαν κρούσμα και ακύρωση ραντεβού εμβολιασμού. Επίσης μας είπαν "είσαστε καραντίνα".
Με το self test ο άλλος θα πει "λίγο κορονοϊάκι δεν πειράζει, αν δεν μας κόψει τα ήπατα δεν το δηλώνουμε".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68613
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 19:35

wooded glade έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:03
wooded glade έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:25
Οι κάτοχοι self test μπορεί να μην δηλώνουν. Δεν έπρεπε να επιτρέπεται το self test.
Οι ασυμπτωματικοί απ' αρχής μέχρι τέλους ούτως ή άλλως δεν ξέρουν.
Αλλά τη ζημιά την κάνουν οι (απανταχού) Αρίστοι - πήζοι μποτ.
Αυτό δεν το' πιασα. :lol:
Τι δεν έπιασες ;
Στο φαρμακείο μόλις βγήκε θετικό αμέσως δήλωσαν κρούσμα και ακύρωση ραντεβού εμβολιασμού. Επίσης μας είπαν "είσαστε καραντίνα".
Με το self test ο άλλος θα πει "λίγο κορονοϊάκι δεν πειράζει, αν δεν μας κόψει τα ήπατα δεν το δηλώνουμε".
Ε, αν ο άλλος είναι τόσο μαλάκας ώστε να μην το δηλώσει ούτε στους δικούς του αν είναι ασυμπτωματικός και δεν τον νοιάζει αν θα μεταδώσει σε άγνωστους, τί να πω;

Αναφορικά δε με την εργασία, αν δεν κάνω λάθος η καραντίνα πληρώνεται και ουδείς κάνει έλεγχο για το αν μένει κλεισμένος στο σπίτι, οπότε γιατί να μην το πει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 30 Ιουν 2022, 19:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29395
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβολιάκηδες ευτυχώς είστε ελεύθεροι τώρα.Τρέξτε για την τέταρτη δόση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Ιουν 2022, 19:35

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 18:41
Otto Weininger έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:12


Nα υποθέσω λοιπόν ότι αν βγει εμβόλιο που να πιάνει τις μεταλλάξεις Όμικρον 4 και 5, θα είναι οκ οι αντικάτι με την 4η δόση;

Για πείτε.
Μα δεν ανακάλυψαν τον τροχό, πολύ φασαρία για το τίποτα.
Ο ίδιος ο Πλεύρης είπε ότι όλοι στην Ε.Ε. έχουν παγώσει τις παραγγελίες εμβολίων μεχει να έρθει το "αναβαθμισμένο" το φθινόπωρο.
Τότε γιατί το φασιστοειδες είπε πως θα αντιμετωπίσουμε την αύξηση των κρουσμάτων με αύξηση των εμβολιασμών και γιατί κρατά σε αναστολή υγειονομικούς όταν δεν έχει νόημα ο εμβολιασμός σήμερα;
Δεν έχει γίνει dominant ακόμα η συγκεκριμένη μετάλλαξη άρα τα εμβόλια κάνουν δουλειά, γι'αυτό και έχουν αυξηθεί πάλι πολύ τα ραντεβού.

Άρα ναι, προς το παρόν έτσι θα αντιμετωπίσεις την φάση. Το ίδιο κάνουν και οι Ιταλοί, οι Γάλλοι κλπ


Από φθινόπωρο βλέπουμε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών