Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22421
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιούλ 2022, 16:06

εντωμεταξύ ο δέκατος στη λίστα πλέον έχει 15 θανάτους ανα μυριο της εβδομάδα, πολύ θανατηφόρες αυτές οι μεταλλάξεις σίγουρα. :lol: Σε όλη την Ευρώπη αν φορέσεις μάσκα, σε βλέπουν για παρανοϊκό. Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
https://www.worldometers.info/coronavir ... ekly_table

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:10

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
Αυτό το έχετε γράψει και άλλοι. Αν δεις κι εμένα στο δρόμο το ίδιο θα δεις. Δεν είναι πρακτικό να καθαρίζω τα χέρια κάθε 3 και λίγο και βάλε βγάλε. Βγαίνω από τη δουλειά θα μπω σε τραίνα και λεωφορείο. Ε, μια φορά θα την φορέσω και θα βγει στο τέλος.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22421
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιούλ 2022, 16:16

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:10
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
Αυτό το έχετε γράψει και άλλοι. Αν δεις κι εμένα στο δρόμο το ίδιο θα δεις. Δεν είναι πρακτικό να καθαρίζω τα χέρια κάθε 3 και λίγο και βάλε βγάλε. Βγαίνω από τη δουλειά θα μπω σε τραίνα και λεωφορείο. Ε, μια φορά θα την φορέσω και θα βγει στο τέλος.
Δεν κολλάει μωρέ με τα χέρια. Άσε που εγώ φοράω τις ίδιες συνέχεια και δεν κόλλησα σε κανένα ΜΜΜ. Είχα μέρες να μπω όταν τον κόλλησα. Οι επιφάνειες έχουν αποκλειστεί. Μόνο με την αναπνοή, και πρέπει να είσαι και κάποια ώρα. Η δικιά μου κόλλησε στο Παρίσι, όπου δεν φορούσε κανείς απολύτως πουθενά, ειναι και καρκινοπαθής στο πνεύμονα. Δυο/τρεις μέρες είχε καταρροή, κανονική γρίπη. Τώρα είναι μια χαρά. Πλέον με αυτές τις μεταλλάξεις, πρέπει να είσαι σε πολύ άσχημη κατάσταση για να την πάθεις. Φαίνεται από τις μεθ παντού στην Ευρώπη, και τους θανάτους. Το θέμα ήταν τα πρώτα κύματα, τα ζόρικα. Τώρα απλά χρειάζονται κάποια νοσοκομεία της προκοπής.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 02 Ιούλ 2022, 16:21

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:10
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
Αυτό το έχετε γράψει και άλλοι. Αν δεις κι εμένα στο δρόμο το ίδιο θα δεις. Δεν είναι πρακτικό να καθαρίζω τα χέρια κάθε 3 και λίγο και βάλε βγάλε. Βγαίνω από τη δουλειά θα μπω σε τραίνα και λεωφορείο. Ε, μια φορά θα την φορέσω και θα βγει στο τέλος.
Την υποκειμενικότητα του θέματος, αν θυμάσαι, την έχουμε εξαντλήσει πριν χρόνια.
Άρα, το να αποδίδεις σε "πρακτικότητα" μια συμπεριφορά δική σου, δεν μου διώχνει καμία σκέψη που κάνω περί του τρόπου που έχουν επηρεαστεί άλλοι, ώστε να οδηγηθούν να φορούν νυχτιάτικα, μόνοι τους, σε μια βόλτα στις ερημιές, τη μάσκα τους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:29

ethereal έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:21
Την υποκειμενικότητα του θέματος, αν θυμάσαι, την έχουμε εξαντλήσει πριν χρόνια.
Άρα, το να αποδίδεις σε "πρακτικότητα" μια συμπεριφορά δική σου, δεν μου διώχνει καμία σκέψη που κάνω περί του τρόπου που έχουν επηρεαστεί άλλοι, ώστε να οδηγηθούν να φορούν νυχτιάτικα, μόνοι τους, σε μια βόλτα στις ερημιές, τη μάσκα τους.
Προφανώς μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω. Μάσκα έξω όταν θα μπω σε ΜΜΜ ή μαγαζιά για ψώνια ή όταν είμαι στη γειτονιά και πιθανά κάποιοι θα πλησιάσουν να μου μιλήσουν. Στην παραλία δεν θα με δεις με μάσκα. Ούτε σε βόλτα που ξέρω ότι δεν θα συναντηθώ με γνωστούς.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 02 Ιούλ 2022, 16:33

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:29
ethereal έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:21
Την υποκειμενικότητα του θέματος, αν θυμάσαι, την έχουμε εξαντλήσει πριν χρόνια.
Άρα, το να αποδίδεις σε "πρακτικότητα" μια συμπεριφορά δική σου, δεν μου διώχνει καμία σκέψη που κάνω περί του τρόπου που έχουν επηρεαστεί άλλοι, ώστε να οδηγηθούν να φορούν νυχτιάτικα, μόνοι τους, σε μια βόλτα στις ερημιές, τη μάσκα τους.
Προφανώς μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω. Μάσκα έξω όταν θα μπω σε ΜΜΜ ή μαγαζιά για ψώνια ή όταν είμαι στη γειτονιά και πιθανά κάποιοι θα πλησιάσουν να μου μιλήσουν. Στην παραλία δεν θα με δεις με μάσκα. Ούτε σε βόλτα που ξέρω ότι δεν θα συναντηθώ με γνωστούς.
Μέχρι εκεί σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και οφείλουμε να στηρίξουμε τις επιλογές του.
Το πράγμα χαλάει όταν ο υποχόνδριος και ο τρομοκρατημένος (συχνα το ίδιο πρόσωπο) πιέζουν για την επιβολή μέτρων.

Δεν το αναφέρω ως προσωπική μομφή, αλλά το να συνεχίζουμε την παράθεση γραφημάτων, τις συγκρίσεις με άλλες κοινωνίες και τη δαιμονοποίηση του τουρισμού, χωρίς για τίποτα απ' όλα αυτά να έχουμε βάλει το μυαλό μας να δουλέψει λίγο παραπάνω, είναι όχι απλώς κουραστικό αλλά και ηλίθιο, για να μην πω ότι κρύβει άλλες ατζέντες σύμφωνα με τα κολλήματα του καθενός.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2022, 16:38

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
εντωμεταξύ ο δέκατος στη λίστα πλέον έχει 15 θανάτους ανα μυριο της εβδομάδα, πολύ θανατηφόρες αυτές οι μεταλλάξεις σίγουρα. :lol:Σε όλη την Ευρώπη αν φορέσεις μάσκα, σε βλέπουν για παρανοϊκό. Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
https://www.worldometers.info/coronavir ... ekly_table
Παρανοϊκοί είναι αυτοί. Το να φοράς μάσκα σε μμμ, μαγαζιά και δρόμο με πυκνή κύκλοφορία είναι απολύτως λογικό. Το να φοράς όταν οδηγείς, όταν είσαι μόνος στο γραφείο ή όταν βαδίζεις σε δρόμους που δεν έρχεσαι σε απόσταση αναπνοής με τους υπόλοιπους, σαφώς και είναι υπερβολή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 02 Ιούλ 2022, 16:47

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
εντωμεταξύ ο δέκατος στη λίστα πλέον έχει 15 θανάτους ανα μυριο της εβδομάδα, πολύ θανατηφόρες αυτές οι μεταλλάξεις σίγουρα. :lol: Σε όλη την Ευρώπη αν φορέσεις μάσκα, σε βλέπουν για παρανοϊκό. Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
https://www.worldometers.info/coronavir ... ekly_table
Είναι απολύτως σεβαστό να φοράει μάσκα όποιος και όποτε θελει γιατί δεν είναι ευχάριστο καλοκαιριατικα να χεις πυρετό και πόνο στα κόκαλα. Άσε που αμα σε πιασει και long covid η ιστορία, ταλαιπωρεισαι για μηνες ή ακόμα καποιους τους πιανει και πιο βαρια απο απλά ελαφρύ πυρετό. Επισης καποιοι εχουν ηλικιωμένους σπιτι οποτε πρεπει να τους προστατέψουν κι αυτους, μη τους κολλησουν κοβιντ.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:52

ethereal έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:33
Μέχρι εκεί σεβόμαστε ο ένας τον άλλον και οφείλουμε να στηρίξουμε τις επιλογές του.
Υπάρχουν όμως μερικά πράγματα που είναι πρακτικά. Σε τρένο, σε ώρες αιχμής, δεν μπορείς να σηκώσεις τα χέρια να απαντήσεις στο κινητό σου καλά καλά. Ούτε μισό μέτρο απόσταση δεν υπάρχει. Και ξαφνικά ο διπλανός βήχει χωρίς μάσκα στα μούτρα όποιου είναι μπροστά του. Δεδομένου ότι είναι αυξημένες οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιος, εγώ θα ήθελα να είναι υποχρεωτικό και να επιδιωχθεί να τηρείται.
Για αυτό το απλό πράγμα δεν δέχομαι ότι είναι θέμα δικής μου φοβίας και ότι κάποιος κάνει παραχώρηση να την σεβαστεί.

Αν πλέον υπάρχουν νεώτερες έρευνες ότι η μάσκα δεν προστατεύει σε αυτό το περιβάλλον, να τις δούμε και να πάψω να φοράω κι εγώ. Γιατί το επιχείρημα ότι και να κολλήσεις, δεν πρόκειται να αρρωστήσεις βαριά, δεν στέκει. Δεν μπορεί να ξέρει ο άλλος τι υποκείμενα έχει ο διπλανός του ούτε να του πει πλέον ότι αν είσαι σε κατηγορία αυξημένου κινδύνου σταμάτα να εργάζεσαι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:52

lonelyrider έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:47
Επισης καποιοι εχουν ηλικιωμένους σπιτι οποτε πρεπει να τους προστατέψουν κι αυτους, μη τους κολλησουν κοβιντ.
Σωστό και αυτό.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:53

Γενικά στην Ελλάδα δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά ότι αφήνεται στην διακριτική ευχέρεια του πολίτη. Οι συστάσεις είναι σαν να μην υπάρχουν.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 02 Ιούλ 2022, 16:53

Οι κοινωνίες θεσπίζουν νόμους και κανόνες, ακριβώς για να μην επαφίεται στους πολίτες να χαρακτηρίζουν τη δική τους συμπεριφορά ως "λογική", γεγονός που αυτομάτως θέτει τις μη ταυτόσημες συμπεριφορές στη σφαίρα των "παράλογων" και ως εκ τούτου διωκόμενων.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22421
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιούλ 2022, 17:03

lonelyrider έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:47
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 16:06
εντωμεταξύ ο δέκατος στη λίστα πλέον έχει 15 θανάτους ανα μυριο της εβδομάδα, πολύ θανατηφόρες αυτές οι μεταλλάξεις σίγουρα. :lol: Σε όλη την Ευρώπη αν φορέσεις μάσκα, σε βλέπουν για παρανοϊκό. Μόνο εμείς φοράμε πλέον στα ΜΜΜ, και βλέπεις πολλούς ανθρώπους να τις φοράνε σε μαγαζιά και στον δρόμο.
https://www.worldometers.info/coronavir ... ekly_table
Είναι απολύτως σεβαστό να φοράει μάσκα όποιος και όποτε θελει γιατί δεν είναι ευχάριστο καλοκαιριατικα να χεις πυρετό και πόνο στα κόκαλα. Άσε που αμα σε πιασει και long covid η ιστορία, ταλαιπωρεισαι για μηνες ή ακόμα καποιους τους πιανει και πιο βαρια απο απλά ελαφρύ πυρετό. Επισης καποιοι εχουν ηλικιωμένους σπιτι οποτε πρεπει να τους προστατέψουν κι αυτους, μη τους κολλησουν κοβιντ.
Καλά λεμε τι παίζει. Έμπαινε στο μετρό στο Παρίσι και δε φορούσε κανείς. Οι Έλληνες είναι οι πιο φοβικοι πολίτες της Ευρώπης, και τηρούν περισσότερο τα μέτρα από όλους. Αλλά οκ, πλέον έχει γίνει σα μια γρίπη λίγο πιο ζόρικη. Να μην κολλήσεις είναι δύσκολο. Απλά όσοι επιβίωσαν τα πρώτα κύματα, δεν έχουν και ιδιαίτερο φόβο. Κι αν εκαναν το εμβόλιο, ακόμα καλύτερα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Ιούλ 2022, 17:12

ολλανδία πάντως η εταιρία άνοιξε τα γραφεία κανονικά σε 100% πληρώτητα, φυσικά πας αν θες και οργανώνει κανονικά πάλι τα εταιρικά πάρτυ
στα ολλανδικά ΜΜΕ ο κόβιντ ειναι 45η είδηση

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 02 Ιούλ 2022, 19:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:56
plouf έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:26
Χεστηκαμε για τους τουριστικους επιχειρηματιες να πανε να δουλεψουν σκουπιδιαρηδες στον δημο που μενουν αμα θελουν.
Και αυτούς που θέλουν διακοπές αλλά δεν θέλουν να δουλέψουν σκουπιδιάρηδες τί θα τους κάμομε;
Ο κορονοϊος κυκλοφορει παντου.
Δεν θα βαλουμε τα κερδη μιας καστας επιχειρηματιων πανω απο την δημοσια υγεια
δεν νομιζεις;

Εσυ η ιδια αν θυμαμαι καλα ησουν οπαδος των λοκνταουν. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών