Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:03

Δεν έχει άδικο. Έχουν αφήσει όλα ΜΜΜ χύμα. Κανένας έλεγχος πουθενά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:06

Ο δείκτης θετικότητας καλπάζει (πράσινη γραμμή στο γράφημα). Τις προηγούμενες φορές που έγινε αυτό ακολούθησαν πάρα πολλοί νεκροί. Μπορεί λόγω εποχής, εμβολιασμών και προηγούμενης νόσησης να ξεκινάμε από καλύτερη αφετηρία τώρα αλλά και πάλι θα έχουμε αυξημένους θανάτους. Τσάμπα θανάτους από εγκληματική αδιαφορία των υπευθύνων.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 02 Ιούλ 2022, 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 02 Ιούλ 2022, 14:08

Των ίδιων υπευθύνων που λένε βαράτε δόσεις και καινούργια εμβόλια κάθε 3-4 μήνες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:11

ksmyrn έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:08
Των ίδιων υπευθύνων που λένε βαράτε δόσεις και καινούργια εμβόλια κάθε 3-4 μήνες.
Δεν ξέρω. Στην παρούσα φάση νομίζω ότι δεν εισακούγονται οι γιατροί και ότι οι αποφάσεις παίρνονται με οικονομικά κριτήρια του στυλ "μην τρομάξουμε τους τουρίστες". Αν σκάσει βέβαια κανένα βαρβάτο κύμα μέσα στον Ιούλιο και έχουν ακυρώσεις Αύγουστο - Σεπτέμβριο να δω τι θα κάνουν.

Προσωπικά μου φαίνεται χαζό. Αν ήμουν τουρίστας θα προτιμούσα να πάω σε μέρος που ξέρω ότι τηρούνται κανόνες παρά που είναι όλα χύμα. Ωστόσο άλλοι μπορεί να λειτουργούν αλλιώς και να τρομάζουν στη θέα της μάσκας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 14:14

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:11
ksmyrn έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:08
Των ίδιων υπευθύνων που λένε βαράτε δόσεις και καινούργια εμβόλια κάθε 3-4 μήνες.
Δεν ξέρω. Στην παρούσα φάση νομίζω ότι δεν εισακούγονται οι γιατροί και ότι οι αποφάσεις παίρνονται με οικονομικά κριτήρια του στυλ "μην τρομάξουμε τους τουρίστες". Αν σκάσει βέβαια κανένα βαρβάτο κύμα μέσα στον Ιούλιο και έχουν ακυρώσεις Αύγουστο - Σεπτέμβριο να δω τι θα κάνουν.

Προσωπικά μου φαίνεται χαζό. Αν ήμουν τουρίστας θα προτιμούσα να πάω σε μέρος που ξέρω ότι τηρούνται κανόνες παρά που είναι όλα χύμα. Ωστόσο άλλοι μπορεί να λειτουργούν αλλιώς και να τρομάζουν στη θέα της μάσκας.
Οι ανάγκες σταθμίζονται.
Δεν υπάρχουν το απόλυτα σωστό και το απόλυτα λάθος, ως ανθρώπινες επιλογές.
Αν μείνεις χωρίς τουρίστες θα πεινάσεις. Αν πιάσεις Covid κινδυνεύει η υγεία σου.
Διάλεξε όποιο χρώμα θέλεις ανάμεσα στα δύο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:19

stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:14
Οι ανάγκες σταθμίζονται.
Δεν υπάρχουν το απόλυτα σωστό και το απόλυτα λάθος, ως ανθρώπινες επιλογές.
Αν μείνεις χωρίς τουρίστες θα πεινάσεις. Αν πιάσεις Covid κινδυνεύει η υγεία σου.
Διάλεξε όποιο χρώμα θέλεις ανάμεσα στα δύο.
Το ενδιάμεσο. Τουρίστες αλλά με μέτρα. Υποχρεωτική χρήση της μάσκας στα ΜΜΜ και έλεγχος τουλάχιστον στους μεγάλους σταθμούς ηλεκτρικού, μετρό και σε κεντρικές στάσεις λεωφορείων, πλοία, αεροδρόμια.

Τόσα χρόνια κάνουμε θυσίες το χειμώνα για να δουλέψει ο τουρισμός το καλοκαίρι. Ε, μην έχουμε πάλι αυξημένους νεκρούς και ανύπαρκτες εντατικές από το φθινόπωρο. Κάπου πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Οι περισσότεροι που θα νοσήσουν σοβαρά και θα καταλήξουν τώρα, θα φτάσουν στο θάνατο ενώ που θα μπορούσες να είχαν σωθεί με σχετικά μικρό κόστος. Είναι κρίμα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2022, 14:21

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:11
ksmyrn έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:08
Των ίδιων υπευθύνων που λένε βαράτε δόσεις και καινούργια εμβόλια κάθε 3-4 μήνες.
Δεν ξέρω. Στην παρούσα φάση νομίζω ότι δεν εισακούγονται οι γιατροί και ότι οι αποφάσεις παίρνονται με οικονομικά κριτήρια του στυλ "μην τρομάξουμε τους τουρίστες". Αν σκάσει βέβαια κανένα βαρβάτο κύμα μέσα στον Ιούλιο και έχουν ακυρώσεις Αύγουστο - Σεπτέμβριο να δω τι θα κάνουν.

Προσωπικά μου φαίνεται χαζό. Αν ήμουν τουρίστας θα προτιμούσα να πάω σε μέρος που ξέρω ότι τηρούνται κανόνες παρά που είναι όλα χύμα. Ωστόσο άλλοι μπορεί να λειτουργούν αλλιώς και να τρομάζουν στη θέα της μάσκας.
Σαφώς και λειτουργούν αλλιώς. Και ως εκθέματα σε γυάλα, μια χαρά λειτουργικοί θα ήταν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Ιούλ 2022, 14:21

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:19
stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:14
Οι ανάγκες σταθμίζονται.
Δεν υπάρχουν το απόλυτα σωστό και το απόλυτα λάθος, ως ανθρώπινες επιλογές.
Αν μείνεις χωρίς τουρίστες θα πεινάσεις. Αν πιάσεις Covid κινδυνεύει η υγεία σου.
Διάλεξε όποιο χρώμα θέλεις ανάμεσα στα δύο.
Το ενδιάμεσο. Τουρίστες αλλά με μέτρα. Υποχρεωτική χρήση της μάσκας στα ΜΜΜ και έλεγχος τουλάχιστον στους μεγάλους σταθμούς ηλεκτρικού, μετρό και σε κεντρικές στάσεις λεωφορείων, πλοία, αεροδρόμια.

Τόσα χρόνια κάνουμε θυσίες το χειμώνα για να δουλέψει ο τουρισμός το καλοκαίρι. Ε, μην έχουμε πάλι αυξημένους νεκρούς και ανύπαρκτες εντατικές από το φθινόπωρο. Κάπου πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Οι περισσότεροι που θα νοσήσουν σοβαρά και θα καταλήξουν τώρα, θα φτάσουν στο θάνατο ενώ που θα μπορούσες να είχαν σωθεί με σχετικά μικρό κόστος. Είναι κρίμα.
Όπως έγραψα παραπάνω, σταθμίζεις.
Ο μεγάλος φόβος πλέον είναι να μη λειτουργήσει για άλλη μία χρονιά η τουριστική περίοδος.
Ειδικά δε με τις ανατιμήσεις (τα δωμάτια έχουν πάει 100% επάνω) ο κίνδυνος είναι πραγματικός.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 02 Ιούλ 2022, 14:26

stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:21
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:19
stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:14
Οι ανάγκες σταθμίζονται.
Δεν υπάρχουν το απόλυτα σωστό και το απόλυτα λάθος, ως ανθρώπινες επιλογές.
Αν μείνεις χωρίς τουρίστες θα πεινάσεις. Αν πιάσεις Covid κινδυνεύει η υγεία σου.
Διάλεξε όποιο χρώμα θέλεις ανάμεσα στα δύο.
Το ενδιάμεσο. Τουρίστες αλλά με μέτρα. Υποχρεωτική χρήση της μάσκας στα ΜΜΜ και έλεγχος τουλάχιστον στους μεγάλους σταθμούς ηλεκτρικού, μετρό και σε κεντρικές στάσεις λεωφορείων, πλοία, αεροδρόμια.

Τόσα χρόνια κάνουμε θυσίες το χειμώνα για να δουλέψει ο τουρισμός το καλοκαίρι. Ε, μην έχουμε πάλι αυξημένους νεκρούς και ανύπαρκτες εντατικές από το φθινόπωρο. Κάπου πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Οι περισσότεροι που θα νοσήσουν σοβαρά και θα καταλήξουν τώρα, θα φτάσουν στο θάνατο ενώ που θα μπορούσες να είχαν σωθεί με σχετικά μικρό κόστος. Είναι κρίμα.
Όπως έγραψα παραπάνω, σταθμίζεις.
Ο μεγάλος φόβος πλέον είναι να μη λειτουργήσει για άλλη μία χρονιά η τουριστική περίοδος.
Ειδικά δε με τις ανατιμήσεις (τα δωμάτια έχουν πάει 100% επάνω) ο κίνδυνος είναι πραγματικός.
Χεστηκαμε για τους τουριστικους επιχειρηματιες να πανε να δουλεψουν σκουπιδιαρηδες στον δημο που μενουν
αμα θελουν.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:26

stavmanr έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:21
Όπως έγραψα παραπάνω, σταθμίζεις.
Ο μεγάλος φόβος πλέον είναι να μη λειτουργήσει για άλλη μία χρονιά η τουριστική περίοδος.
Ειδικά δε με τις ανατιμήσεις (τα δωμάτια έχουν πάει 100% επάνω) ο κίνδυνος είναι πραγματικός.
Διαφωνώ. Οι κρατήσεις έχουν ξεκινήσει μήνες πριν και ήταν ξεκάθαρο ότι θα έχουμε μια καλή σεζόν. Δηλαδή τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε τόση χαλαρότητα κι αδιαφορία; Πόσοι από αυτούς που ήρθαν θα ακύρωναν; Ένα 2-5%. Οι θάνατοι που θα έχεις και τα μέτρα που θα χρειαστεί να πάρεις αν στραβώσει ξανά το πράγμα μπορεί να σου στοιχίσουν πολύ περισσότερο. Γιατί αυτή είναι η στάθμιση. Τα ανοίγω όλα χύμα για να έχω μια χ αύξηση. Αν μπορέσεις με κάποιος τρόπο να με πείσεις ότι θα έχανες τους μισούς τουρίστες, τότε να το συζητήσουμε.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 02 Ιούλ 2022, 14:27

Ποια χωρα εχει παρει αυστηρα μετρα στην παρουσα φαση;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:28

plouf έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:26
Χεστηκαμε για τους τουριστικους επιχειρηματιες να πανε να δουλεψουν σκουπιδιαρηδες στον δημο που μενουν
αμα θελουν.
Μην είμαστε των άκρων. Τρώει αρκετός κόσμος χρήμα από τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες με τον τουρισμό.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 14:29

Σπανακιας έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 14:27
Ποια χωρα εχει παρει αυστηρα μετρα στην παρουσα φαση;
Έχουν ανάλογο καλπασμό στα νούμερα σαν αυτό που δείχνει το γράφημα;

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Λινού: Η νέα μετάλλαξη προκαλεί βαρύτερα συμπτώματα – Σε 4 με 5 μήνες το νέο εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 02 Ιούλ 2022, 14:31

Ναι το νεο κυμα δεν χτυπα μονο την Ελλαδα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών